Skocz do zawartości

Astropolis nie jest już forum otwieranym głównie z PC - stajemy się "Mobile First"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z uruchomieniem nowego Marketu dosyć dokładnie monitoruje Astropolis (jak jest używane, albo jak nie jest). Bardzo szybko wyszło, że większość screenshotów, które dostaję (ilustrujące problem), pochodzą z urządzeń mobilnych. Niby normalne, ale jednak okazało się, że przegapiłem moment, kiedy ilość oglądających Astropolis przez komórki przebiła tych z komputerami PC. I trochę się zdziwiłem, bo od jakiegoś czasu urządzenia mobilne oscylują w granicach 60%. 

To zupełnie zmienia sposób patrzenia na Astropolis z perspektywy wydawcy platformy. Do tej pory było tak, że robiło się wersję na przeglądarki PC, a komórki? Ech... żeby jakoś tam się wyświetlało. W przypadku Marketu pierwszy raz w historii Astropolis staraliśmy się, żeby przeglądanie go na komórce było tak samo dobrym doświadczeniem, jak na PC. Z forum nie jest źle, ale do ideału mobilnego (filozofii Mobile First) sporo jeszcze brakuje. Na pewno planując przyszłe zmiany to będzie jeden z priorytetów.

A wy jak korzystacie z Astropolis? Macie jakieś konkretne przemyślenia odnośnie teraźniejszości i przyszłości?

 

Poniżej wykres tego, co o nas mówią dane (wziąłem pod lupę czas od 2009 roku do dzisiaj).


PS. Żeby dolać oliwy do ognia: #1 urządzenie mobilne to... iPhone, a w tabletach iPad :P

 

image.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adam_Jesion napisał(a):

W związku z uruchomieniem nowego Marketu dosyć dokładnie monitoruje Astropolis (jak jest używane, albo jak nie jest). Bardzo szybko wyszło, że większość screenshotów, które dostaję (ilustrujące problem), pochodzą z urządzeń mobilnych. Niby normalne, ale jednak okazało się, że przegapiłem moment, kiedy ilość oglądających Astropolis przez komórki przebiła tych z komputerami PC. I trochę się zdziwiłem, bo od jakiegoś czasu urządzenia mobilne oscylują w granicach 60%. 

To zupełnie zmienia sposób patrzenia na Astropolis z perspektywy wydawcy platformy. Do tej pory było tak, że robiło się wersję na przeglądarki PC, a komórki? Ech... żeby jakoś tam się wyświetlało. W przypadku Marketu pierwszy raz w historii Astropolis staraliśmy się, żeby przeglądanie go na komórce było tak samo dobrym doświadczeniem, jak na PC. Z forum nie jest źle, ale do ideału mobilnego (filozofii Mobile First) sporo jeszcze brakuje. Na pewno planując przyszłe zmiany to będzie jeden z priorytetów.

A wy jak korzystacie z Astropolis? Macie jakieś konkretne przemyślenia odnośnie teraźniejszości i przyszłości?

 

Poniżej wykres tego, co o nas mówią dane (wziąłem pod lupę czas od 2009 roku do dzisiaj).


PS. Żeby dolać oliwy do ognia: #1 urządzenie mobilne to... iPhone, a w tabletach iPad :P

 

image.png

Ludzie nie mają czasu przesiadywać przed PC. Czytają, odpisuja śledźa wszystko w biegu, pijąc kawę. Ten trend bedzzie się rozwijał na bank 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trend jak na całym świecie, dostęp mobilny jest łatwiejszy i ma niższy próg wejścia. Wraz ze smartfonową rewolucją ludzie mogą sprawdzić co się w internetach dzieje w każdym miejscu i o każdej porze.
Z perspektywy astropolis zbadałbym menu powiadomień i wejście do profilu użytkownika na wersji mobilnej - często trwa to długo, albo jak klikamy w powiadomienie to odświeża się strona główna zamiast przenieść do odpowiedniej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Nie będzie raczej rewolucji mobilnej tak jak przy serwisach informacyjnych. Obstawiam, ze wiele osób przejdzie moją drogę, Od 100% PC poprzez coraz częstsze czytanie forum z komórki, by w szczytowym momencie zbliżyć się do nawet 100% wejść z komórki, by po jakimś czasie  wahadło wróciło w rejony PC i to grubo ponad 50% dla PC. Wszystko dlatego że AP to nie portal z contentem jak inne "źródła tramwajowe" albo "pod faje". Zdjęcie DSa wymaga kawałka ekranu do podglądania. Topik fotometryczny, chwili ciszy i skupienia by odpowiedzieć z sensem na zadane tam pytania (co jest niewykonalne w biegu z telefonu). Z telefonu to można sobie giełdę przeglądnąć, albo sprawdzić ogólnie nowe posty czy coś ciekawego nie wpadło. Jak wpadło i tak wrócisz do tego na spokojnie... z kompa, nie telefonu.

Pozdrawiam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na telefonie oglądam gdzieś tam poza domem i powiedzmy "na kiblu", w sensie jak chcę na szybko zerknąć w wolnej chwili. Ale wtedy nawet za bardzo nie wchodzę np. w wątki ze zdjęciami, bo o ile planety to jeszcze można obejrzeć w ten sposób, to Księżyc czy inne galaktyki na komórce są bez sensu i zostawiam sobie to na większy ekran peceta.

 

A na wykresie przydałaby się jakaś skala na osi X, no i faktycznie ten skok o 30% wygląda dziwnie - pewnie coś zaczęło być wtedy inaczej liczone.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Adam, zdecydowanie rozwijaj obie wersje - pamiętaj o specyfice forum wymagającej wyświetlania zdjęć z określoną jakością. Tego mobilne urządzenia nie zapewniają. Poprzez "określoną" jakość rozumiem "zdefiniowaną" jakość np. przenoszenia barw i poziomów czerni przez układ grafika-wyświetlacz. Forum Astropolis to TAKŻE (oprócz giełdy- marketu) forum astrofotografów, a ocena zdjęć astrofotografów na smartfonach ... resztę doczytaj sam...

 

Absolutnie masz rację. O astrofotografii nawet nie wspominam, bo to jest oczywista oczywistość. Jeszcze w tym roku chcę zrobić lepszą ekspozycję zdjęć umieszczanych na forum, bo szkoda, żeby tyle dobra się kisi i niewiele osób może zobaczyć. Ale... wszystko po kolei.  Market potrzebowała, wydzielić, żeby mieć czyste pole do rozwoju treści głównych (nie myśl, że aktualne skupienie na giełdzie oznacza, że jest najważniejsza - nie jest!).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, narwik napisał(a):

Co tam się zadziało że skoczyło w miesiąc z 10 do 40%.

 

 

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

A na wykresie przydałaby się jakaś skala na osi X, no i faktycznie ten skok o 30% wygląda dziwnie - pewnie coś zaczęło być wtedy inaczej liczone.

 

To okolice czerwca 2017 roku, czyli wdrożenia nowej wersji forum, która zaczęła obsługiwać dobrze smartfony. Wcześniej było to samo-torturą i zdecydowana większość osób korzystała z dodatku TapaTalk.

 

To się stało: 


I post o celu "komórkowym": 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hans napisał(a):

Spokojnie. Nie będzie raczej rewolucji mobilnej tak jak przy serwisach informacyjnych. Obstawiam, ze wiele osób przejdzie moją drogę, Od 100% PC poprzez coraz częstsze czytanie forum z komórki, by w szczytowym momencie zbliżyć się do nawet 100% wejść z komórki, by po jakimś czasie  wahadło wróciło w rejony PC i to grubo ponad 50% dla PC. Wszystko dlatego że AP to nie portal z contentem jak inne "źródła tramwajowe" albo "pod faje". Zdjęcie DSa wymaga kawałka ekranu do podglądania. Topik fotometryczny, chwili ciszy i skupienia by odpowiedzieć z sensem na zadane tam pytania (co jest niewykonalne w biegu z telefonu). Z telefonu to można sobie giełdę przeglądnąć, albo sprawdzić ogólnie nowe posty czy coś ciekawego nie wpadło. Jak wpadło i tak wrócisz do tego na spokojnie... z kompa, nie telefonu.

Pozdrawiam.

 

Mam tak samo. Generalnie ograniczam używanie smartfona do minimum, odinstalowałem masę aplikacji i staram się w ogóle nie konsumować treści (nie uzależniać się od tego narkotyku). Na smartfonie ew. robię czasami listę/notatki, ale jak coś muszę zrobić konkretnego, to czekam na sesję na komputerze. Polecam każdemu. To coś jak detoks. Ograniczanie zerknięć na ekran do minimum. 

Astropolis to też dosyć specyficzna grupa odbiorców, bo jednak większość siedzi wieczorem przed komputerem, coś tam majstruje (np. obrabia zdjęcia astro), albo robi inne rzeczy, których po prostu na smartfonie nie robi się w ogóle. Stąd u nas bardzo zdrowy podział PC vs smartfon. W innym tematach konsumpcja treści przez smartfony dochodzi nawet pod 99%. Dla przykładu - ponad 90% wszystkich transakcji w moim Astrography klienci wykonują na smartfonie, co kiedyś mocno mnie zszokowało. 

Młode pokolenie to już w ogóle jest Mobile First. Wszystko na komórkach są w stanie zrobić, nawet filmy montują. Mi trudno to zrozumieć, ale nie będę zgredem marudzącym, że "kiedyś to były czasy, a teraz..." :D 

 

kiedys-to-bylo-czlowiek-tak-tego-nie-docenial-typowy-polak-nosacz-malpa-2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ze są wyświetlane w pierwszej kolejności. Bardzo mi się to podoba. Zawsze musiałem zjeżdżać na dół bo to mnie najbardziej interesowało a zastanawianie się po tytule czy dane zdjęcie widziałem czy nie to jakaś pomyłka w ogóle. Dobra robota! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym z góry negował jakieś trendy dotyczące cyfrowego postępu, ale jak widzę po młodszej siostrze jak ułomnie używa internetu nie posiadając komputera (100% smartfon) to stwierdzam, że chyba młodzież się cofa xD Takie rzeczy jak wysłanie rozbudowanego maila z obrobionymi obrazkami (z komentarzami dodanymi chociażby w paint), obsługa wielu zakładek jednocześnie, problemy z przeglądaniem niektórych stron "zapchanych" reklamami - dla mnie to obniża poziom użytkowalności internetu jeśli to się robi przez telefon. Osobiście 99% laptop/PC. W telefonie tylko messenger.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi, to te zdjęcia na górze tylko mi na komórce przeszkadzają. Jak już pisałem - zdjęć raczej na komórce nie oglądam, więc ten panel jest mi niepotrzebny, a do tego zajmuje całą stronę i muszę przewijać na dół, żeby dostać się do tego, co chcę zobaczyć. I jeszcze kilka sekund mija zanim się wczyta, więc nawet jak w tym czasie przewinę sobie w dół, to zaraz mi to przeskoczy, strasznie to irytuje. Chciałbym móc to zupełnie wyłączyć.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 12:40, Kriss2022 napisał(a):

Ludzie nie mają czasu przesiadywać przed PC. Czytają, odpisuja śledźa wszystko w biegu, pijąc kawę. Ten trend bedzzie się rozwijał na bank 

 

To prawda, ludzie coraz częściej wybierają shit: "Czytają, odpisuja śledźa wszystko w biegu, pijąc kawę". "Pszczoły nie tracą czasu na przekonywanie much, że miód jest lepszy pod gówna". Powiem tylko, że ja siadam do Astroplis z reguły wieczorem, gdy MAM NA TO CZAS. Przy PC oczywiście. Mam sensownej wielkości monitor i sensową klawiaturę. Żeby dokładnie widzieć co tam piszą i pokazują. I żeby wygodnie i w spokoju coś napisać.

 

@Adam_Jesion, nie wiem po co Ci to.  Ale moim zdaniem to nie przyda ani powagi ani wyjątkowości temu zacnemu forum. Wprost przeciwnie.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.