Skocz do zawartości

Widmo absorbcyjne - pierwsze starcie...


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wypróbowałem nową szczelinę z żyletek i musze powiedzieć, że nastąpiła znaczna poprawa. Wizualnie widziałem więcej linii absorbcyjnych, widmo znacznie się wydłużyło (II-go stopnia). Jednak jeśli chodzi o fotografię (bezpośrednią widma, zwłaszcza II rzędu)) nie poprawiło się nic. Fotka przedstawia widmo I-go rzędu i wykonałem ją tak jakby metodą "zerkania" (stąd te refleksy) a i teleskop nie był bespośrednio wycelowany na Słońce, gdyż inaczej widmo byłoby ze względu na swoją jasność po prostu prześwietlone. Gdyby nie ta metoda nie byłoby żadnego efektu i chyba już nie trzeba się domyślać obecności linii absorbcyjnych tak jak to było poprzednio. Tak więc poczekam na lepszy aparat nim zmodyfikję sprzęt ( i tu chciałem wszystkim Wam podziękować za rady) , a teraz prezentuje moją najnowszą fotkę.

 

linie21sb.jpg

 

inne fotki wykonane metodą zerkania

 

linie3a2ut.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze tańsze siatki 1000 linii/mm:

0,40 USD za sztukę. Ale trzeba zamówić minimum 50 sztuk (tylu miłośników widm i upiorów raczej nie zbierzemy):

http://store.yahoo.com/rainbowsymphony/difgratslidl.html

Chociaż z drugiej strony 20$ to mniej niż 20,75 Euro, a dostaje się 50 sztuk zamiast 15. Koszty wysyłki takiej paczki to chyba do 12$.

Jakby tak skrzyknąć się w dziesięciu, byłoby po 10-15 zł góra na osobę, za 5 siatek dla każdego.

Kurczę, zaczyna to trochę przypominać zasady rozmnażania chomików syryjskich z serialu "Stawiam na Tolka Banana", ale jakie bajeranckie okulary można by zrobić ze zbędnych siatek.

Koszty są niestety trochę wyższe:

siatka000.jpg

48,75 $ za 50 siatek, to daje i tak niewiele za jedną. Ale trzeba płacić kartą kredytową. Ja, szczerze mówiąc, mam średnią ochotę robić to przy pomocy swojej karty. Wolałbym jakiś przelew czy co... Nie wiem czy wstukiwanie numerów swojej karty nawet przy tych wszystkich bezpiecznych protokołach jest rozsądne?

Sprawdzę jeszcze w tej poprzedniej firmie (paczki po 15 siatek za 20 Euro), jakie są koszty przesyłki i formy płatności.

 

Hmmm.... W Edmund Optics wszystkie informacje o kosztach wysyłki są wyświetlane w ostatniej chwili. Nie wiem czy nie będzie już o jedno kliknięcie za dużo, żeby odwołać transakcję. Nie będę chyba ryzykował.

To co robimy?

Czekamy na chętnego z numerem karty kredytowej i kupujemy 50 sztuk do podziału?

PS. Termin dostawy to coś koło tygodnia.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wypróbowałem nową szczelinę z żyletek i musze powiedzieć, że nastąpiła znaczna poprawa. Wizualnie widziałem więcej linii absorbcyjnych, widmo znacznie się wydłużyło (II-go stopnia). Jednak jeśli chodzi o fotografię (bezpośrednią widma, zwłaszcza II rzędu)) nie poprawiło się nic. Fotka przedstawia widmo I-go rzędu i wykonałem ją tak jakby metodą "zerkania" (stąd te refleksy) a i teleskop nie był bespośrednio wycelowany na Słońce, gdyż inaczej widmo byłoby ze względu na swoją jasność po prostu prześwietlone. Gdyby nie ta metoda nie byłoby żadnego efektu i chyba już nie trzeba się domyślać obecności linii absorbcyjnych tak jak to było poprzednio. Tak więc poczekam na lepszy aparat nim zmodyfikję sprzęt ( i tu chciałem wszystkim Wam podziękować za rady)

Gratuluję! Chociaż dziwi mnie zwłaszcza jedna sprawa: dlaczego masz większy problem z foceniem widma II rzedu? Przecież jest ono bardziej rozszczepione i ma mniejsze natężenie! W jaki sposób ustawiasz aparat za siatką? Jakieś elementy pośrednie [okular projekcyjny, matówka]? Odległość? Jeśli potrzebujesz jeszcze ograniczyć światło, śmiało zmniejszaj aperturę przesłony na wlocie lunetki. Przecież nie uzyskujesz obrazu Słońca, tylko widmo, wiec rodzielczość przestrzenna nie ma tu żadnego znaczenia. Możesz nawet zrobić pinhole'a, a w każdym razie ograniczyć światło prawie dowolnie, np. daj 4-5mm zamiast 15mm. W przypadku pinhole'a możesz właściwie wywalić lunetkę z układu, tylko wtedy możesz mieć problem w druga stronę, tzn. za mało swiatła. W układzie z lunetką sporo pomóc może użycie barlowa -jesli masz jakiś [nawet bylejaki] pod reką. Wydłużenie ogniskowej zmniejszy światło, rozciagnie wiazkę na wyjściu szczeliny i poprawi kolimację.

Kwestia samego aparatu: sprawdziłem dane tego C350. No tu masz faktycznie problem, bo zero ustawień manualnych. Ale nie widzę powodu, dla którego nie dałoby się nim zrobić zdjecia. Jeśli przyczyną jest zakres przesłony i migawki, to modyfikujac spektroskop musi sie wreszcie wyrobić. Może problem leży gdzie indziej, tzn. w pomiarze światła. W specyfikacji na www.dpreview.com podają,że ma kilka trybów pomiaru światła. Może jest tak,że widmo zajmuje tylko cześć tego obszaru kadru, z którego mierzysz światło i automat uśrednia, dajac prześwietlone widmo. Jeśli da się przełaczyć pomiar na spot, to wtedy będzie mierzyć na samym widmie i ustawi dobrze. Sprawdź w menu aparatu.

Wrócę jeszcze do dwóch kwestii z samym widmem: jak jest szerokość wiazki padajacej na siatkę? Jest to ważne. Po pierwsze stosując szersza wiązkę wykorzystujemy całą zdolność rozdzielczą siatki [dotyczy szerokosci w płaszczyźnie dyspersyjnej, czyli w tym kierunku, w jakim rozciaga/rozszczepia sie widmo]. Po drugie zmniejszamy natężenie światła wiazki, co powinno ułatwić sprawy związane z fotografią.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Kwestia samego aparatu: sprawdziłem dane tego C350. No tu masz faktycznie problem, bo zero ustawień manualnych. Ale nie widzę powodu, dla którego nie dałoby się nim zrobić zdjecia. Jeśli przyczyną jest zakres przesłony i migawki, to modyfikujac spektroskop musi sie wreszcie wyrobić. Może problem leży gdzie indziej, tzn. w pomiarze światła. W specyfikacji na www.dpreview.com podają,że ma kilka trybów pomiaru światła. Może jest tak,że widmo zajmuje tylko cześć tego obszaru kadru, z którego mierzysz światło i automat uśrednia, dajac prześwietlone widmo. Jeśli da się przełaczyć pomiar na spot, to wtedy będzie mierzyć na samym widmie i ustawi dobrze. Sprawdź w menu aparatu.

C-350Z ma kilka trybów pomiaru światła (3 chyba):

http://www.fotoexpert.pl/aparat-produkt-77...3ff7debcce#opis

A tu znajdziesz objaśnienie, na czym polegają różnice między tymi trybami w Twoim Olympusie:

http://whatdigitalcamera.com/help/article.php?id=65932

BTW. A może za blisko ustawiasz aparat od siatki. Z danych wynika, że C-350Z łapie ostrość dopiero od 0,5 m. A w trybie Makro 0,2-0,5 m.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest ustawienie szczeliny względem siatki. W moim byłym spektrografie z pryzmatem najostrzejszy obraz był wówczas, kiedy szczelina była równolegla do krawędzi łamiącej pryzmatu (prostopadła do wstęgi widma) Każde małe odchylenie zamazywało obraz lini absorpcyjnych. Sprawdź ustawienie szczeliny wzgl. siatki.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający siatki jest z Lublina, umówiłem się z nim na jutro. Jeśli ktoś chce, żebym dla niego kupił (po 6.50 za sztukę jest to nieoprawiona folia 500 l/mm), proszę o telefon albo priv. Mogę zakupione siatki przynieść na zebranie PTMA w przyszły piątek.

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę małe kawałki gościu sprzedaje. Prostokąt 30x25 mm nie da się oprawić w ramkę od slajdu. Chyba, że z szybkami. Ale to chyba dodatkowe, niepotrzebne szkło.

Jeśli chcesz oprawic w ramkę od slajdu to wklej w pośrednią ramkę. Czy to jesty naprawdę problem?

A właściwie po co w ramkę od slajdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób ustawiasz aparat za siatką? Jakieś elementy pośrednie [okular projekcyjny, matówka]?

 

Całość wygląda mniej więcej tak:

schemat0lc.png

 

"tuleja" to nic innego jak soczewka barlow'a do refraktora jednak ja używam jej (bez soczewki) wyłącznie do zaciemnienia zdjęcia i oddalenia siatki od szczeliny (ok 20 cm). Aparat trzymam bezpośrednio przed siatką starając się dobrać odpowiedni kąt mimo tego jak zauważył Lampka, że mój Olympus łapie ostrośc w trybie makro ok. 0,2-0,5 m. Oczywiscie próbowałem oddalić aparat użyć zoomu optycznego i cyfrowego, różnych kombinacji ustawień pomiaru światła itp... i niestety.

 

Dziwi mnie zwłaszcza jedna sprawa: dlaczego masz większy problem z foceniem widma II rzedu? Przecież jest ono bardziej rozszczepione i ma mniejsze natężenie! Jaka jest szerokość wiazki padajacej na siatkę?

 

Być może do niepowodzenia złapania widma II stopnia przyczynia się również zwężenie soczewki barlowa w miejscu mocowania siatki, gdzie nie jest wykorzystana cała powierzchnia siatki. Szerokość wiązki to ok 0.5 cm i tu mam pytanie bo ona ma kształt kulisty na siatce i nie wiem czy wiązka powinna mieć kształt szczeliny i czy może jest to efekt braku zastosowania kolimatora?

 

 

Mimo wszystko popróbuje jeszcze złapać widmo dotychczasowym spektrografem jednocześnie kompletując nowy oparty na siatce o większej gęstości i kolimatorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się piszę narazie na 1 siateczkę 1000l/mm z waszego zamówienia.

 

Możecie zamówić komplet na kredyt.

Mówię Wam jak ktos w końcu pokaże b. dobre wyniki ze spektroskopu amatorskiego to bakcyla na to złapie z połowa aktywnych userów na forum i wtedy sprzedacie resztę, a może nawet dodatkowe zamówienia pójda w świat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający siatki jest z Lublina, umówiłem się z nim na jutro. Jeśli ktoś chce, żebym dla niego kupił (po 6.50 za sztukę jest to nieoprawiona folia 500 l/mm), proszę o telefon albo priv. Mogę zakupione siatki przynieść na zebranie PTMA w przyszły piątek.

Pozdrawiam - Miłek

Wstrzymuję się na razie z tą siatką, ponoć jest okropnie delikatna.

Amerykańską jestem zainteresowany.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kamila: Dzięki za schemat, w ten sposób łatwiej coś doradzić. Jeśli wiązka ma tylko ok.5mm przekroju, to oczywiście wykorzystujesz mniej niż połowę szerokości siatki, co nie poprawia rozdzielczosci. Raczej nie jest to spowodowane średnicą wewnętrzną tej tulei od barlowa, a wciaż małą odległością siatki od szczeliny, która w tym przypadku działa trochę jak pinhole camera, wiec na siatce masz okrągły obraz. Im dalej odsuniesz, tym średnica bedzie większa, ale to musiałaby być spora odległość. Rzeczywisćie przydałby się kolimator. Powinien mieć tę samą światłosiłę co lunetka wejściowa i aperturę taka, by oświaetlać cała szerokosc siatki. To można wyregulowac łatwo za pomocą przysłon. Póki zaś nie masz dobrego kolimatora, spróbuj jeszcze odsunąć siatkę. Rurki od kanalizacji z PCV fi32mm da sie dopasować tak, by wchodziły do wyciągu... Barlowa mozesz wykorzystać do zwiekszenia srednicy wiązki na siatce -2x bedzie akurat w sam raz. Te zmiany spowodują jednocześnie poprawę kolimacji i spadek światła na wyjściu, co powinno pomóc Olympusowi. Kielich rurki PCV z uszczelką nadaje się idealnie na gniazdo mocowania siatki, jak tak wsadzałem okular do pierwszych prób z projekcją... Spróbuj ustawić aparat tak, aby mieć pewną ostrość w trybie makro. Nie powinieneś mieć problemów z kątem, o ile siatka nie będzie zamocowana za głęboko. Może wręcz umieścić ją na wierzchu, w razie potrzeby możesz całość ocienić małym pudełkiem z kartonu, bedzie dość miejsca na podejscie z aparatem, a mniej swiatła z boku...

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Czyli najprościej:

1) wsadzasz normalnego barlowa 2x do wyciagu

2) siatkę montujesz zewnetrznie na końcu rurki PCV od kanalizacji fi32, długosc rurki niech będzie ze 25cm

3) w razie potrzeby osłaniasz to pudełkiem np. po kosmetykach, ew. z wycieciem, by podejść swobodnie z aparatem

4) szczelina siedzi miedzy barlowem a tuleją PCV, w praktyce na wlocie rurki PCV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tego Monochromatora.... Czy można powtórnie zszczepić widmo w obraz biały za pomocą drugiej siatki ?

Tak sobie kręce dwoma płytami CD od 1,5 godziny i doszedłem do wniosku, że przy pewnym ustawieniu płyt widmo zszczepia się zpowrotem i nagle ukazuje się wyraźny obraz lampy prawie biały tylko z pewnym niewielkim zanieczyszeniem kolorami tęczy. To pewnie wynika że płyta wykrzywia obraz i niedarady tego skolimować dokładnie. Jeśli oglądamy 1 CD to nie widzimy lampy tylko rociągnięte kolory tęczy.

 

Zrobiłem jeszcze drugi experyment, 1 CD ustawiłem widmo i potem popatrzyłem na nie filterkiem O-III. Jakie było moje zdziwienie kiedy ujżałem zieloną wyraźna lampę. A bez filtra rozciągniętą tęcze tylko.

 

Można jeszcze popróbować z tymi dwoma CD z szczeliną na dany kolor, ale moje próby nie bardzo chcą pokazac światło monochromatyczne. Pewnie dlatego własnie że nie da się pokolimowac tego. Inna sprawa byłaby z siatkami.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Jeszcze nie dowiadywałem się, zrobie to dopiero kiedy zaniecham prób z 500-tką. Oczywiście zamieszczę info czy cena obejmuje 1 czy 3 sztuki

 

Postanowiłem zakupić siatkę 1020 rys/mm i nieco zmodyfikować budowę spektrometru szczegóły na stronie http://www.astrosurf.com/buil/

Siatkę zamówiłem TU i cena obejmuje tylko jedną siatkę a nie cały komplet.

 

"produkt 03220 to jedna siatka 530 rys/mm 45,50PLN

04432 siatka 140rys/mm 19,24PLN

03230 1020 rys/mm 59,22PLN

03234 trzy siatki dyfrakcyjne w jednej oprawce -siatka wielokrotna

140/530/1020rys/mm 174PLN"

 

Niestety zamówienie zrealizują dopiero we wrześniu!!

 

Może ktoś mi podpowie gdzie można się zaopatrzyć w miarę tanią i regulowaną szczelinę czy jednak trzeba zdać się na swoje rękodzieło.

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak przypadkiem sfotografowalem ze 2 tygodnie temu wraz z Mariuszem Wisniewskim (Marandem) widmo absorpcyjne odbite od anteny teleskopowej radioodbiornika :)

 

Zestaw - siatka dyfrakcyjna z allegro zamocowana na filtrze UV + Canon 350D + 1.8/50mm

 

widmo.jpg

 

Siatka wkrotce zastosowana bedzie do rejestracji widm meteorowych. Meteory sa bardzo wdziecznymi obiektami do obserwacji spektroskopowych bo swieca raczej widmem emisyjnym, sa obiektami w przyblizeniu punktowymi i nie wymagaja jakis szczelin w ukladzie optycznym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze to samo widmo po obrobce :)

Wycinalem z widma wycinki o wysokosci 1 piksela, poszerzalem do 50 pikseli, nastepnie 10 takich wycinkow usrednilem w jeden obrazek. Mala korekta kontrastu, jasnosci i uzyskalem cos takiego. Skrajne czesci widma sie niestety nie doswietlily, linii K i H nie widac

 

widmo2.jpg

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Siatka wkrotce zastosowana bedzie do rejestracji widm meteorowych. Meteory sa bardzo wdziecznymi obiektami do obserwacji spektroskopowych bo swieca raczej widmem emisyjnym, sa obiektami w przyblizeniu punktowymi i nie wymagaja jakis szczelin w ukladzie optycznym :)

 

No to Przemo czekamy na pierwsze widmo meteoru..

 

Mam nadzieje ze jakiś Perseid się złapie jak dopisze pogoda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze to samo widmo po obrobce :)

Wycinalem z widma wycinki o wysokosci 1 piksela, poszerzalem do 50 pikseli, nastepnie 10 takich wycinkow usrednilem w jeden obrazek. Mala korekta kontrastu, jasnosci i uzyskalem cos takiego. Skrajne czesci widma sie niestety nie doswietlily, linii K i H nie widac

 

widmo2.jpg

 

mala poprawka - zdaje sie ze to filtr UV na ktorym lezala siatka tak zadzialal.. od strony fioletowej widmo jest obciete jak od noza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...

Dzięki linkowi kolegi skymacho2 znalazłem ciekawy opis, jak ze Skyluxa i siatki dyfrakcyjnej zrobić prosty spektroskop. To chyba pierwsze sensowne zastosowanie tego skyluxowego niby-barlowa 1,5x.

Szczegóły tu:

http://www.astroman.fsnet.co.uk/rainbow2.htm

A to strona główna Maurice'a Gavina:

http://www.astroman.fsnet.co.uk

Dużo tam odnośników do ciekawych rozwiązań amatorskiej spektroskopii.

 

PS. Jest też fajny sposób, jak z ETX-a 70 zrobić prosty spektrograf Littrowa:

http://www.astroman.fsnet.co.uk/etx70mg_spec.htm

1440397-etx_sgraf.jpg

W ogóle facet niezłe cuda tym ETX-em wyczynia.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.