Skocz do zawartości

Załamka...


maor

Rekomendowane odpowiedzi

A ja podczas długich świątecznych wieczorów, gdy cała rodzina okupowała telewizor, zaliczyłem 400 obiektów Herschel'a. W atlasie Brycha oczywiście :D Może to już zboczenie, ale muszę powiedzieć, że miałem w tym nawet sporo przyjemności... no, bo po dwumiesięcznym astrocelibacie, to nawet poszukiwania na mapie dają dużo radości. :blink:

 

HiHi, to troche jak przegladanie swierszczyka gdy do zywej baby daleko... :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mój temat się spodobał - chociaż z tego mogę się pocieszyć.

Potrzebuję pomocy - kupiłem teraz Newtona 175/1000 i miałem okazję przez jakieś 45 minut narazie tylko obserwować (POGODA!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-( ) i to co widziałem nie poprawiło mi zbytnio humoru. I tu pytanko - czy światła (lampka na dworze u sąsiadów i silne światło z choinek z drugiej strony) mogło mi popsuć obraz na tyle, że M31 wyglądała jedynie jak mgielka (zupełne zero szczegółów), a Orion to już w ogóle - słabo widoczny obłoczek... Tylko Plejady wyglądały jako-tako, ale widoć było tylko gwiazdki, a "mgiełki" brak. A może ten telekop ma już takie ograniczenia wynikające z optyki? Sprawa drażniąca, bo narazie jest on nabyty na zasadzie miesięcznego testu, po którym mogę dostać kasę z powrotem. Pomóżcie. Co można zobaczyć przez ten teleskop.

P.S. To nie jest sprzęt z Żywca, ale od Poruczki. ;-)

 

Dzięki!

 

I... nadal czekamy na pogodę! (czytałem właśnie na ICM, że od 3-6 nad ranem niebo będzie ok. - cóż... jestem zdesperowany... :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 wyglądała jedynie jak mgielka (zupełne zero szczegółów), a Orion to już w ogóle - słabo widoczny obłoczek... Tylko Plejady wyglądały jako-tako, ale widoć było tylko gwiazdki, a "mgiełki" brak.

1. M31 wygląda jak mgiełka (lepiej wygląda przez lornetke niż przez teleskop)

2. Orion jw.

3. w wizualu nie zobaczysz mgiełki Plejad (dopiero na zdjęciach)

 

to tak w wielkim skrócie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez newtona 175mm powinieneś zobaczyć mnóstwo szczegółów w M42 i ciemną ścieżkę w M31, ale do tego potrzeba (zwłąszcza w przypadku M31) ciemnego nieba i odpowiednio długiej adaptacji wzroku do ciemności. Na razie się nie przejmuj, będziesz dostrzegał coraz więcej w miarę nabierania doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej to denerwuje mnie to że uciekają mi obserwacje na stacji bolidowej.

Na astro z telepem ostatnio nie mam czasu więc pewnie dlatego aż tak bardzo mnie to nie irytuje.

Wczoraj miałem najlepszą pogodę bodajże od 4 grudnia, było tak z 6/10. Zabrałem stare dobre Tento 10x50 i chyba ze 2 godziny zerkałem na gromadki (nie ma jak to astrocelibat, nawet taki sprzęt jak Tento daje miłe chwile).

 

pzdr

mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba mieszkam w wyjątkowym miejscu, bo u mnie na Pogórzu Izerskim wieczór i noc drugiego dnia świąt były piękne. Spędziliśmy przy teleskopie czas od 18.00 do 24.00 z przerwami oczywiście. Była to pierwsza obserwacja od czasu nabycia pierwszego w naszym życiu teleskopu (Tał-1). Jako że nie mam żadnych doświadczeń w obserwacjach, niemal wszystko mnie zachwyciło. Sierpik Wenus był niesamowity, Marsem byłam rozczarowana, taka sobie tarczka bez żadnych szczegółów, natomiast po obserwacji Sarurna nie spałam z wrażenia pół nocy :-) Ku mojemu zaskoczeniu bardzo ładnie udało się zobaczyć M42, ale za to to, na co liczyłam najbardziej, niestety nie dopisało. Otóż rozczarowałam się widokiem M31. Miałam nadzieję, że zobaczę coś więcej niż delikatną chmurkę, którą od biedy można również dojrzeć gołym okiem. Mam nadzieję, że mimo wszystko problem polegał bardziej na nieodpowiednim dobraniu przez nas okularów (nie mamy jeszcze wszystkich dopasowanych do teleskopu) lub mimo pozorów czystego nieba, na niezbyt przejrzystym powietrzu. Jeśli mogę, to od razu poproszę o poradę w kwestii skompletowania okularów do naszego Tał 1. Posiadam obecnie Vixen 6 mm, Plossl 20 mm, Barlow Antares 2x. Czy są to wystarczające okulary do tego typu obiektów, czy polecacie coś innego. Czy w ogóle Tałem1 mogę porywać się na oglądanie galaktyk?

Wracając do wczorajszych obserwacji, zerknęłam na kojarzący się ze świętami Żłóbek w Raku oraz Plejady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba mieszkam w wyjątkowym miejscu, bo u mnie na Pogórzu Izerskim wieczór i noc drugiego dnia świąt były piękne. Spędziliśmy przy teleskopie czas od 18.00 do 24.00 z przerwami oczywiście. Była to pierwsza obserwacja od czasu nabycia pierwszego w naszym życiu teleskopu (Tał-1). Jako że nie mam żadnych doświadczeń w obserwacjach, niemal wszystko mnie zachwyciło. Sierpik Wenus był niesamowity, Marsem byłam rozczarowana, taka sobie tarczka bez żadnych szczegółów, natomiast po obserwacji Sarurna nie spałam z wrażenia pół nocy :-) Ku mojemu zaskoczeniu bardzo ładnie udało się zobaczyć M42, ale za to to, na co liczyłam najbardziej, niestety nie dopisało. Otóż rozczarowałam się widokiem M31. Miałam nadzieję, że zobaczę coś więcej niż delikatną chmurkę, którą od biedy można również dojrzeć gołym okiem. Mam nadzieję, że mimo wszystko problem polegał bardziej na nieodpowiednim dobraniu przez nas okularów (nie mamy jeszcze wszystkich dopasowanych do teleskopu) lub mimo pozorów czystego nieba, na niezbyt przejrzystym powietrzu. Jeśli mogę, to od razu poproszę o poradę w kwestii skompletowania okularów do naszego Tał 1. Posiadam obecnie Vixen 6 mm, Plossl 20 mm, Barlow Antares 2x. Czy są to wystarczające okulary do tego typu obiektów, czy polecacie coś innego. Czy w ogóle Tałem1 mogę porywać się na oglądanie galaktyk?

Wracając do wczorajszych obserwacji, zerknęłam na kojarzący się ze świętami Żłóbek w Raku oraz Plejady.

 

Mars lubi lekkie filtry podbijajace kontrast. Obserwacja samym Newtonem 11cm zadko ukazuje czapy polarne i ksztalt kontynentow. M31 to wieeeelka krowa. Najlepiej przyatakowac ja na niewielkim powiekszeniu 30-40x okularem o jak najlepszej jakosci i jak najwiekszym polu. Przy dobrych warunkach teleskopem 20cm daje sie zobaczyc pasmo ciemnej materii na dysku, ale czy uda sie to 11cm lustrem z zaladowanym plosslem? Nie mam pojecia, moze byc ciezko. W sporym polu zobaczysz sasiadki M31, sa slabsze ale jako trio sprawiaja niesamowite wrazenie M31-M32-M110

 

Co do telepa to pozwoli Ci o dopasc wszystkie eMki (choc niektore nie beda wygladac zbyt spektakularnie) i sporo najjasniejszych obiektow NGC. Zalecam przejechac sie nim przez bogate pola galaktykonosne w Lwie i Warkczu Bereniki - ostrzegam te rejony potrafia zahipnotyzowac do bialego rana, ubrac sie odpowiednio ;)

 

Co do okularow, to przekop sie przez watki na forum majac pod reka wzor na powiekszenie

 

ogniskowa lustra glownego / ogniskowa okularu = powerek okularu

 

i wzor na pole widzenia

 

nominalne pole okularu / powiekszenie w danym sprzecie = pole widzenia w danym sprzecie.

 

Potem jak juz wyczujesz co by ci sie przydalo i wyliczysz czy aby na pewno chcesz wydac kasiorke, to zadaj kontrolnego shorta na forum typu "chcialam miec efekt X mam kasy Y ale wacham sie miedzy okularem N a M, Moze mi ktos powiedziec ktory bedzie dla mnie lepszy?"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj pod Wrocławiem niebo odsłoniło się na kilka godzin, pięknie było widać plejady oczywiście przez lornetkę patrzałem:) był super seeing i super freezeing:) dlatego też trzeba było szybko zmykać do ciepłej chałupy, ale warto było troche przemarznąć;) Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Białymstoku wlasnie tez pada, ale ...deszcz! Takiego konca roku to jeszcze nie pamietam. (Nie liczac Sylwestra spedzonego w Lizbonie, gdzie mozna bylo swobodnie tylko w sweterku biegac i podziwiac mandarynki na drzewach). Wczesniej to co padalo marzlo od razu, powodujac gololedz, teraz rozpadalo sie na dobre. Nie ma tego zlego, przynajmnie szuflowac sniegu nie musze :)

 

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz bardzo wygodna pogode ! Deszcz , piwko itd.

U mnie pada drobny sneieg . Z 20 razy musialem chodnik odsniezac . Jak przejedzie polg to znowu chodnik zasypie . Udalo mi sie wjechac z ulicy na podworko samochodem . I utopil sie w sniegu . Trzeba bylo lopata z pod auta go wybierac i z calej trasy do garazu tak aby z tego polmetra co jest zostalo do 10 cm . Tak sobie pada drobniutki snieg od wczorajszej nocy . Rano jeszcze bez problemow wyjezdzalem z garazu . Choc mi sie podoba . W gorach tyle sniegu pada :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ludzie to jest przesada... żeby śniegu pod blokiem było samochodom do lusterek?? :blink:

auto.jpg

padało od przedwczoraj wieczorem.. przestało tak z godzinkę temu.

 

sąsiad, którego auto jest w załączniku, chciał gdzieś jechać, ale chęci starczyło tylko na odśnierzenie samego auta...

 

nie wspomnę już nawet o stanie nocnego nieba, bo to jest chyba zbędne :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam szczęśliwy jestem! Zimę uwielbiam! :D

W dodatku w środę miałem calutkie niebo czyste i poobserwowałem sobie bez stresu. Najpierw w ciągu dnia plamki na Słońcu wygląały interesująco, po zachodzie Wenus była... piękna! Później parę mgławic, ale za dużo światła z powodu białego puchu wokoło, więc nie było wiele widać. Za to Saturn prezentował się suuuuuuuper (w końcu 1. raz w życiu go widziałem na żywo! :D ).

No nic. Teraz szampańska noc przed nami... Wszystkiego dobrego wszystkim Astro-forumowiczom życzę (przede wszystkim ciemnego, czystego nieba no i dużo szczęścia, pomyślności i takie tam...).

Do zobaczenia za rok... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.