Skocz do zawartości

POLSKA KOMETA !!!!!!!!!!!!!!


piotrusb

Rekomendowane odpowiedzi

Powinna nazywać się "Sylwester"... :szczerbaty:

 

 

Nie wiem czy to dobry pomysł. Mi Sylwester kojarzy się z czasem ucztowania, świętowania czemu poddaje się około 90-99% ludzi. Pozostali natomiast muszą spełniać swoją misję w pracy. A co powiedzieć o takim człowieku co w taką noc siedzi i z zamiłowania (albo ciężką pracą) wyszukuję nowych komet?

Nazwa musiała by być taka, żeby nie kojarzyła się "z wszystkimi". Musiała by być wyjątkowa, niepowtarzalna.

 

Mam nadzieję, że łapiesz o co mi chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już druga kometa ASASa. Pierwszą była C/2004 R2 (ASAS) zarejestrowana po raz pierwszy we wrześniu 2004

roku.

 

A swoją drogą fajnie wyszło. W 2002 roku z kolegami z PKiM złożyliśmy do KBNu wniosek grantowy na projekt poświęcony

szukaniu komet w danych ASAS. Recenzent wniosek odrzucił motywując to tym, że w danych ASASa komet nie da się

odkrywać... Bez komentarza...

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł. Mi Sylwester kojarzy się z czasem ucztowania, świętowania czemu poddaje się około 90-99% ludzi. Pozostali natomiast muszą spełniać swoją misję w pracy. A co powiedzieć o takim człowieku co w taką noc siedzi i z zamiłowania (albo ciężką pracą) wyszukuję nowych komet?

Nazwa musiała by być taka, żeby nie kojarzyła się "z wszystkimi". Musiała by być wyjątkowa, niepowtarzalna.

 

Mam nadzieję, że łapiesz o co mi chodzi...

...nie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą fajnie wyszło. W 2002 roku z kolegami z PKiM złożyliśmy do KBNu wniosek grantowy na projekt poświęcony

szukaniu komet w danych ASAS. Recenzent wniosek odrzucił motywując to tym, że w danych ASASa komet nie da się

odkrywać... Bez komentarza...

 

Arek

 

To może wyślijcie zapytanie o komentarz do KBN-u :ha: Komuś powinno być teraz głupiutko... Przypomina mi się jakiś autorytet naukowy bodaj z początku lat 50-tych, który utrzymywał,że wyniesienie sztucznego obiektu na orbitę wokółziemską jest technicznie niewykonalne w dającej się przewidziec przyszłości...

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Gratulacje dla p. Pojmańskiego...

P.S.2 Nie wklepałem jej elementów do HNSKY, wiec nie wiem, kiedy minie Słońce. Orientuje sie ktos, czy ta lub inna w miare jasna kometa bedzie w pobliżu Słonca ok. 29 marca? Wiecie, o co mi chodzi...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba ją tylko teraz "upolować'

 

Zwłaszcza, że została odkryta na niebie południowym w Chile :szczerbaty: Powodzenia w szukaniu :Salut::szczerbaty:

 

 

Edit:

Właśnie doczytałem, że później pojawi się u nas, narazie jej nie widać :)

Edytowane przez piotrusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już druga kometa ASASa. Pierwszą była C/2004 R2 (ASAS) zarejestrowana po raz pierwszy we wrześniu 2004

roku.

 

A swoją drogą fajnie wyszło. W 2002 roku z kolegami z PKiM złożyliśmy do KBNu wniosek grantowy na projekt poświęcony

szukaniu komet w danych ASAS. Recenzent wniosek odrzucił motywując to tym, że w danych ASASa komet nie da się

odkrywać... Bez komentarza...

 

Arek

Myślę że dobrze wiedzieli że da się, tylko chwała przypadnie komu innemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą fajnie wyszło. W 2002 roku z kolegami z PKiM złożyliśmy do KBNu wniosek grantowy na projekt poświęcony

szukaniu komet w danych ASAS. Recenzent wniosek odrzucił motywując to tym, że w danych ASASa komet nie da się

odkrywać... Bez komentarza...

 

Arek

A swoją drogą, to uważam, że odkrywanie komet powinno się zostawić amatorom, a nie granty na to przeznaczać. Co jest w tym "naukowego"? W odróżnieniu od odkrywania np supernowych, których jak najwcześniejsze zaobserwowanie ma znaczenie naukowe, co za różnicę czyni, czy daną kometę zaobserwuje pan X dziś, czy pan Y tydzień później? Czysto sportowa rywalizacja i przeznaczanie na to pieniędzy podatników niepotrzebnie burzy równość szans.

 

Oczywiście, pomijam fakt, kiedy taka kometa ma właśnie uderzyć w Ziemię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem grantu nie było wykrywanie tylko komet, ale także planetoid i rejestracja meteorów. Poza tym miały zostać też przejrzane

dane archiwalne, aby wykryć obiekty w ogóle nie wykryte, a także dołożyć obserwacje przedodkryciowe dla znanych już obiektów.

Poza tym cała masa komet będących w zasięgu ASASa jest w zasadzie poza zasięgiem miłośników astronomii.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna fotka:

 

c-2006a1-pojmanski-060107-15x2@4min@800asa-41cm-f4,5-web.jpg

 

I pierwsze obserwacje wzualne na południowej półkuli:

 

C/2006 A1 2006 January 07 .56 UT: m1 = 10.2, Dia. = 3'.0, DC = 3, 41cm f4.5 Reflect (59x). John Drummond, (Gisborne, New Zealand)

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego C/2004 R2 nazywa się ASAS a C/2006 A1 Pojmański ? Czym one się różnią ?

 

Okazało się, że Dan Green myslal, za ASAS to tak jak SOHO - wystawia obrazki na WWW

i kazdy moze tam odkrywac komety. Nie zapytal sie jedank i nazwal pierwszą komete ASAS.

Kiedy prof. Pojmański wyjasnił mu charakter ASASa bylo juz za pozno i tak pierwsza kometa

została jako ASAS...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złożyliśmy do KBNu wniosek grantowy na projekt poświęcony szukaniu komet w danych ASAS. Recenzent wniosek odrzucił motywując to tym, że w danych ASASa komet nie da się odkrywać

Arek

 

Arek, mnie takie postawy wcale nie dziwią. Bycie profesorem wcale nei oznacza, że ma się do czynienia z mądrym człowiekiem.... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już druga kometa ASASa. Pierwszą była C/2004 R2 (ASAS) zarejestrowana po raz pierwszy we wrześniu 2004

roku.

 

A swoją drogą fajnie wyszło. W 2002 roku z kolegami z PKiM złożyliśmy do KBNu wniosek grantowy na projekt poświęcony

szukaniu komet w danych ASAS. Recenzent wniosek odrzucił motywując to tym, że w danych ASASa komet nie da się

odkrywać... Bez komentarza...

 

Arek

 

hehehe... szkoda że nie ja byłem recenzentem.. ;)

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego C/2004 R2 nazywa się ASAS a C/2006 A1 Pojmański ? Czym one się różnią ?

 

Hejka,

 

Patrząc na niezdecydowanie w opublikowaniu MPEC-u panowie w CBAT-cie sami nie mogą

sie zdecydować i powiedzieć dlaczego.

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.