Skocz do zawartości

Sprzęt DS'owy


matrix

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sprowadzić z http://www.celestron.cz

klikasz na ,,sortiment'' a później na ,,skladovka'' razem z kosztami wysyłki 15 900 koron

 

Poprawka do tego : nie wiem jak wygląda sprawa cła jeśli jest to trzeba sobie doliczyć

 

Można tylko, że to działa w systemie Ty piszesz do nich po Polsku a oni do Ciebie po Czesku.

Chyba, że wolisz po angielsku

 

Dokładnie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka do tego : nie wiem jak wygląda sprawa cła jeśli jest to trzeba sobie doliczyć

Dokładnie tak

 

Przepraszam że wchodze w temat ale co do cła to zapomnij. Czechy też są w Unii Europejskiej więc cło nie istnieje.

W kwestii sprzętu jestem cienki więc nie mieszam :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czechy też są w Unii Europejskiej więc cło nie istnieje.

 

We wspólnotach europejskich, a konkretnie w EOG (Europejskim Obszarze Gospodarczym).

Unia Europejska jeszcze nie powstała i zapewne nie powstanie zważywszy

na odrzucenie projektu konstytucji jak również perspektywę przyjęcia kolejnych państw. B)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sprowadzić z http://www.celestron.cz

klikasz na ,,sortiment'' a później na ,,skladovka'' razem z kosztami wysyłki 15 900 koron

 

Witam

Robił ktoś jakieś zakupy w tym sklepie?

Bo ceny sa bardzo dobre np.wspomniany ontaż EQ-6 kosztuje coś około 2300zł :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MONTÁŽ/SKY EQ-6 SKYSCAN NĚMECKÁ vč.STATIVU 36.700 Kč

Těžká německá paralaktická montáž s naváděcím systémem SKYSCAN (Go-To). Databáze 13.000+, udávaná přesnost najetí 5´, ovladač s 2 řádkovým displejem Zatížení fotograficky až 30kg, vizuálně až 45kg. Elektricky ovládáné motory v obou osách, nainstalovaný polární hledáček. Výškově stavitelný stativ na 2” nerezových nohách.

 

Czy oni tu napisali, że do wizuala EQ6 ma udzwig 45Kg a do astrofoto 30Kg ??? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wspólnotach europejskich, a konkretnie w EOG (Europejskim Obszarze Gospodarczym).

Unia Europejska jeszcze nie powstała i zapewne nie powstanie zważywszy

na odrzucenie projektu konstytucji jak również perspektywę przyjęcia kolejnych państw. B)

 

Pozdrawiam

 

Nie kapuje :Boink:

Ponieważ na stronie urzędu celnego http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/dokument...al=525&id=47052

znalazłem taki cytat (jest na samym początku)

 

"Polska stając się członkiem Unii Europejskiej została objęta unią celną. Z dniem akcesji nastąpiło zniesienie celnej granicy między Polską a Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, które spowodowało, że w obrocie towarowym z państwami członkowskimi UE zniknęły formalności celne. W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do kraju przez podróżnego oznacza to, że odprawie celnej będą podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich. "

 

Nie wydaje mi się żeby polska miała wprowadzone jakieś cła zaporowe na teleskopy :szczerbaty:

Nie wiem też co z vat-em? Możliwe że to samo co z cłem.

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kapuje :Boink:

Ponieważ na stronie urzędu celnego http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/dokument...al=525&id=47052

znalazłem taki cytat (jest na samym początku)

 

"Polska stając się członkiem Unii Europejskiej została objęta unią celną. Z dniem akcesji nastąpiło zniesienie celnej granicy między Polską a Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, które spowodowało, że w obrocie towarowym z państwami członkowskimi UE zniknęły formalności celne. W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do kraju przez podróżnego oznacza to, że odprawie celnej będą podlegały jedynie towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są wywożone do krajów trzecich. "

 

Nie wydaje mi się żeby polska miała wprowadzone jakieś cła zaporowe na teleskopy :szczerbaty:

Nie wiem też co z vat-em? Możliwe że to samo co z cłem.

 

Pozdrawiam :Beer:

 

Napisałem tylko o tym, na przekór propagandzie medialnej, że nie ma jeszcze czegoś takiego jak Unia Europejska, są jedynie wspólnoty europejskie.

A że na wyrost tłuszcza polityczna nazywa to tak medialnie, to tylko jej chciejstwo polityczne, które ni jak ma się do statusu prawnego wspólnot, które żadną Unią Europejską NIE SĄ!

Oczywiście żadne cła w ramach EOG, do którego należymy, nie istnieją, a VAT płacony jest jedynie raz

w sklepie internetowym kraju pochodzenia sklepu. B)

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny LightBridge w Fotoclassicu(jak nic się nie zmieni):

 

 

8" f/6 LightBridge Truss Tube Dobsonian Standard

1 990,00 zł

 

10" f/5 LightBridge Truss Tube Dobsonian Standard

2 490,00 zł

 

12" f/5 LightBridge Truss Tube Dobsonian Standard

3 990,00 zł

 

8" f/6 LightBridge Truss Tube Dobsonian Deluxe

2 490,00 zł

 

10" f/5 LightBridge Truss Tube Dobsonian Deluxe

2 990,00 zł

 

12" f/5 LightBridge Truss Tube Dobsonian Deluxe

4 490,00 zł

 

Jak się dowiem od kiedy będą dostępne to napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sorry za przedłużanie wątku ale chyba wiecie jak to jest wybierać pierwszy teleskop :D

Znalazłem jeszcze teleskopy Antaresa 10'' i 12'' tu macie linki do nich 10'' 12''

Co o nich myślicie? Miał ktoś z nimi styczność?Co to znaczy ,,1/6 wave or better parabolic mirror'' Czy to dobrze czy źle? Na co byście stawiali Antares vs. Meade?

 

Tutaj jeszcze jeden linkhttp://www.scopestuff.com/ss_tda500.htm

Edytowane przez matrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Antaresy wygladaja identycznie jak Orion XT :D Z ta roznicza, ze nie sa czarne, a sa biale :) Aaa, no i maja katowy okular w szukaczu co nie wiem czy jest dobrym pomyslem, ja wole prosty.

 

Tak sie sklada, ze mam Oriona 10" i jestem w 100% zadowolony z zakupu. Kawal lustra = swietne obrazy.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Antaresy wygladaja identycznie jak Orion XT :D Z ta roznicza, ze nie sa czarne, a sa biale :) Aaa, no i maja katowy okular w szukaczu co nie wiem czy jest dobrym pomyslem, ja wole prosty.

Do tego jeszcze wyciąg Clayforda, więcej nic nie powiem bo nie za bardzo się znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje sie na tego anterasa 10", wlasnie dlatego ze ma Crayford focuser, a nie Rack&Pinion. Oriony ma masa ludzi, na cloudynights.com co chwile ktos sie o nie pyta. Sa sprawdzone. Sam bym sie zalapal ale troche za drogie sa...

 

A pozatym niektore modele Anterasa sa produkowane w Richmond, B.C. to jakies 45m jazdy odemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się dowiedziałem, że nie uda mi się sprowadzić tego antaresa :angry: więc ostatnie pytanie co do meade: Czy wg was warto dopłacać do wersji deluxe czy kupić standart?

 

Może poczekaj na Meade LB 14" (poprawka - 16") - czytałem na forach, że już wkrótce ma być.

A co do wersji standard i deluxe - dopłacasz 100$ za lepszy red-dot finder, który i tak pewnie zastąpisz/uzupełnisz szukaczem, stalowe rolki w podstawie i szerokokątny okular, który choć teoretycznie niezły, ma kiepske rezenzje wśród posiadaczy tego LB (chyba cytowałem wcześniej w tym wątku).

To może lepiej samemu dokupić jakiś dobry okular?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, już mam, skąd mi się ten 16" (chyba jednak chodzi o GSO a nie Meade) przypomniał: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

Polecam - bardzo ciekawy opis Lightbridga wraz z jeszcze ciekawszą dyskusją poniżej. Postaram się zamieścić później krótkie streszczenie po polsku.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, oto obiecane streszczenie powyższej recencji Meade LB (wersja 12" Standard):

 

Ogólne wrażenie - bardzo dobry teleskop, jak na swoją cenę.

Plusy:

  • doskonały 2" wyciąg, metalowe pokrętła, płynne ruchy. Pokrętłami można operować nawet w rękawicach. Świetna blokada okularu, zaciska obręcz wokół okularu a nie tylko śruba wciskająca się w okular.
  • bardzo łatwy do złożenia, także w rękawicach. Rurki ażurowej konstrukcji łatwo wchodzą w podstawę i można je zablokować trzema dużymi śrubami (ręcznie dokręcanymi). Górną część konstrukcji montuje się podobnie, ale wymaga to nieco więcej umiejętności i ostrożności, aby jej nie upuścić. Po złożeniu bardzo sztywne. Równie łatwo go rozłożyć.
  • model Standard nie ma łożysk w podstawie, ale obracanie wokół osi jest bezproblemowe. Model Deluxe, z łożyskami, obraca się, wg autora, "jakby zbyt łatwo"
  • doskonałe widoki, w tym niewiarygodna M31 wraz z przyległościami i M42, która wypełniła cały okular i wyglądała jak "heavy green smoke" (to niestety nie "ciężki zielony smok", tylko zielony dym) z mnóstwem detali.

Minusy

  • po wyjęciu z opakowania nie trzyma kolimacji w zenicie. Konieczne było dokręcenie śrub pająka i wyciągu (komentarze też to potwierdzają)
  • "I also had to do some additional adjusting on the tension screws on the focuser tube which can be very difficult to work" - nie za bardzo rozumiem, co to są tension screws na wyciągu, ale był jakiś problem z ich regulacją
  • uszkodzona wtyczka do wentylatorka
  • opóźniona o 2 miesiące dostawa
  • pokrywa na lustro główna tandetna i zsunęła się w czasie transportu, na szczęście nie czyniąc krzywdy lustru
  • przy używaniu cięższych okularów 2" tuba jest niestabilna.

Zalecane usprawnienia:

  • ponumerowanie rurek ażura pomaga w odtworzeniu identycznego układu przy składaniu, co dobrze wpływa na zachowanie kolimacji
  • z niestabilnością tuby autor poradził sobie stosując przeciwwagi z mocnych magnesów
  • był pewien kłopot z wymyśleniem osłony bocznej na ażur - użycie zbyt cienkiego materiału, opinającego się na rurkach daje w wyniku trójkątny przekrój, który może zasłaniać światło. Autor dołożył dodatkowe drewniane listewki pośrodku każdego "V" złożonego z rurek. Dodatkowo, rurki są srebrne i odbijały światło - autor owinął je izolacją dla rur
  • białe elementy teleskopu wewnąrz - autor planuje zamalować je na czarno, choć nie sądzi, aby przeszkadzały w obserwacjach.

Na koniec jeszcze raz uwaga o pełnym zadowoleniu z zakupu.

 

Poniżej jeszcze komentarz posiadacza wersji Deluxe, który zgadza się z wysoką oceną wyciągu, ale krytykuje okular z wersji Deluxe - sprzedał go i kupił 35mm Panoptic. Ale za to chwali lepszy red-dot finder. Ma tekże pewne problemy z łożyskową wersją podstawy - jakiś garb, który powoduje, że czasem gubi obraz, szczególnie przy większym powiększeniu.

I jeszcze inny komentarz, że wyciąg owszem dobry, ale bez zachwytów, Williams Optics lepszy... (zawsze znajdzie się malkontent).

 

Kupuj, matrix, i się nie przejmuj, nie będziesz wiedział, póki nie popatrzysz przez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tension screws to te male srubki w wyciagu, ktorymi reguluje sie sile jaka trzeba zastosowac, aby regulowac wyciag. Niektore wyciagi chodza bardzo ciezko i trudno zlapac idealna ostrosc. Poluzowanie tych srub powoduje, ze wyciag chodzi bardziej gladko.

 

Ale wracajac do glownego tematu i pytania Matrixa. Jezeli jestes poczatkujacy to moja rada nie zaczynac od razu zbyt wiele. Astro-foto to nie proste zajecia, szczeglonie z uzyciem teleskopu. Platforma do Dobsona ma zastosowanie tylko do planet, poniewaz sa jasne i nie potrzeba dlugich czasow. Sa oczywiscie platformy o wiele lepsze, ktore potrafia prowadzic dluzej, ale sa strasznie drogie.

 

Jezlei chodzi o wizuala, to przy DSach im wieksze lustro tym lepiej, wiecej swiatla. Co do astro-foto, to rozmiar lustra nie ma wplywu na czas naswietlania. Jedynym czynnikiem poza czuloscia filmu lub chipu jest swiatlosila. Przy tej samej swiatlosile duzym lustrem bedziemy widzieli mniejsza powierzchnie nieba. Dlatego wazne jest jakie DSy chcesz focic. Jezeli te duze jak Veil, czy Orion Nebula to musiesz miec maly teleskop z duza swiatlosila. Jezeli galaktyki to sredni Dobson na paralaktyku lub SCT.

 

Unikal bym wielkiego Dobsona na paralaktyku, montaze, ktore potrafia prowadzic wystarczajaco dokladnie sa warte kilkanascie tysiecy zlotych. Platforma jest tez najlepsza do wizuala.

 

Zacznij wiec od obserwacji. Biorac zbyt wiele od razu albo sie zniechecisz, albo zbankrutujesz, albo oba na raz.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.