Skocz do zawartości

Polska kometa C/2006 A1 pojaśniała


Maciej Klupieć

Rekomendowane odpowiedzi

 

Aj tam zaraz pojasniala, po prostu zwieksza swoja jasnosc bardziej niz efemeryda przewiduje. Tak to juz z kometami jest :) Od poczatku marca na nia mozna u nas zaczac polowanie.

 

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagubiłem link do strony Limaxa, może ktoś mi przypomnieć ? Rok temu przygotował fajne mapki do Machholza, bardzo mi sie przydały, może w temacie tej komety juz coś skrobnął ?

 

 

A nie prosciej zrobic mapke samemu? Odpalasz jakiekolwiek oprogramowanie astro (CdC, Guide, SkyMap) i robisz mapke jaka sobie zyczysz :)

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyMap bardzo łądnie rysuje mapki z przebiegiem przelotu komet. Nie wiem jak jest tylko z dokładnością obliczeń.

 

Natomiast nie wiem za bardzo jak to zrobić w CdC sensownie, bo program rysuje linie dla wszystkich obiektów układu słonecznego.

 

Dokladnosc programow typu SkyMap w kwestii wyznaczania pozycji komety uznalbym w tym wypadku za rzecz pomijalna, tym bardziej ze A1 nie ma 12-13mag, gdzie pozycje trzeba znac bardzo dokladnie - i tu najlepszy jest Guide, a jest lornetkowa i nawet bez mapy ja mozna zlapac, wiedzac z grubsza gdzie patrzec :)

 

Btw, zapraszam tu: http://ptma-bialystok.astronomia.pl/efemerydy.html gdzie jest "rozklad jazdy" na marcowe komety :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne miałem warunki do odnalezienia komety, bo w mieście, ale znalazłem. Początkowo szukałem Dekaremem 10x50, ale na tle jasnej poświaty nie było jej widać. Dopiero przez BPC 20X60 ją dostrzegłem.

Z powodu generalnie trudnych warunków obserwacji, niskiego położenia i niewielkiej średnicy komy zalecam użycie silniejszych lornetek lub teleskopów do jej obserwacji. Poza miastem będzie dużo łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też oberwowałem z miasta, bo mam ładny widok z balkonu na wschód, ale niestety kometa była w miejscu o największym LP, do tego nisko. Najładniej prezentowała się w refraktorze 80mm przy 43x, warkocza nie widać, ale jest dość mocno skoncentrowana, DC=5. Jasność oceniłem na 6.1 mag. Następnym razem pojadę za miasto. Myślę, że w dobrych warunkach jest jeszcze szansa na zobaczenie warkocza, ale trzeba się spieszyć, bo będzie szybko słabła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiscie nie mam szansy na zobaczenie tej komety.......

Wczoraj probowalam....

Syn nastawil mi teleskop w kierunku Delfina....i kazal mi sie o 5.30 z lornetka czaic na komete.....

Troche sie czailam, ale zmarzlam i poszlam spac :D

Teraz sie dowiedzialam od niego ze kometa miala 5,25m...

Ciekawe czy klamie ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.