Skocz do zawartości

teleskop o średnicy ok 300mm ?


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak sie jakos dziwnie zlozylo ze byc moze w krotkim czasie wpadnie mi troszke nieoczekiwanego grosza (a jestem tydzien po zakupie mojego pierwszego sprzetu)

i zastanawiam sie czy nie zainwestowac w cos silniejszego - pytanie stosunkowo proste - jaki jest skok jesli chodzi o widoki z srednicy 130 na taka ok 300 ? jaki sprzet polecacie w przedziale ok 4000zl zastanawiam sie nad Meade - LightBridge 12" – Deluxe - wiem ze nie wiele osob w Polsce mialo do czynienia z tymi modelami ale moze ktos sie wypowie? ew co innego?

za odpowiedz z gory dziekuje

 

oczywiscie w tytule postu chodzilo mi o srednice lustra a nie o ogniskowa - za pomylke przepraszam:)

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Qrcze, a mówi się, że w Polszcze bida aż piszczy :D

TUTAJ jest cena Taurusa z lustrem 300 mm. Polukawszy z Taurusika 270 mm w Bukowcu potwierdzę, że to może być b. interesujący wybór. Hmmm... wolę ostrożnie dobierać słowa :)

Dwa razy tyle (7,5 tys.) kosztuje Taurus 400, którego możesz zamówić na giełdzie Forum. To może być JAZDA!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zestanawialem sie nad Taurusem - jak wyglada cenowo taki sprzet ? czy istnieje jakas strona www producenta? bo jakos w googlu nie znalazlem:/

 

Ma na forum wątki "Taurus T300" i "Taurus T400".

Mirek je produkuje.

 

Była stronka firmowa, ale jakoś mi się nie chce załadować :angry:

 

http://www.teleskopytaurus.pl/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe bez przesady - nie trafilem kumulacji w totka wczoraj (ale trafie w sobote:) ) - choc widze ze ta 400 ma wage porownywalna do tego meade, jednak wydaje mi sie ze 300mm jak dla mnie wystarczy w zupelnosci a nie chce wydac fortuny mimo wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw tytuł wątku, bo chyba chodzi Ci jednak o średnicę, a nie o ogniskową ;)

 

niesetety nie mam mozliwosci edytowania nazwy tematu - prosbe o edycje wyslalem do moderatora, sprostowanie umiescilem w pierwszym poscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wielokrotnie pisano dobry telep to ten, ktory czesto bedziesz uzywal . Taki trzeba miec , a malomobilne kolosy to jako uzupelnienie . Sadze, ze 250- 270 mm lustro to max z racji wagi na podstawowy sprzet . jak wymysla platformy grawitacyjne to tylko wymiary beda sie liczyc . Teraz niestety glownie waga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wielokrotnie pisano dobry telep to ten, ktory czesto bedziesz uzywal . Taki trzeba miec , a malomobilne kolosy to jako uzupelnienie . Sadze, ze 250- 270 mm lustro to max z racji wagi na podstawowy sprzet . jak wymysla platformy grawitacyjne to tylko wymiary beda sie liczyc . Teraz niestety glownie waga.

zgadzam sie - u mnie jednak sprawa wyglada tak, ze z pokoju mam wyjscie na spory balkon (poludnie) i tak wlasciwie to mam 170" nieba wlasciwie nie zanieczyszczonego lampami (mala miejscowosc) po przeniesieniu z kolei ok 100 za domem ma ladna lake ktora daje wlasciwie zasieg 360" bez wiekszych problemow...

swoja droga to 40 kg to nie jest az taki ciezar...(tak mi sie wydaje przynajmniej:)

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierzi może się trochę opanój i nie galopuj tak szybko w tym sprzęcie.

Sam widzisz że Ci się bardzo podstawowe pojęcia mylą. Chyba za wcześnie jeszcze na zmianę teleskopu skoro niedawno posiadłeś swój pierwszy (13 cm). Taurusy i inne wielformatowe rury nie uciekną z rynku. Lepiej poobserwuj solidnie przez to co masz, potem doświadczenie pozwoli Ci dokonać dobrego wyboru sprzętu na przyszłość, w tym okularów, filtrów i innych. Poczekaj przynajmniej do końca roku. Pojedź na kilka zlotów popatrz przez inne sprzety, okulary ... będziesz wiedzieć czego mozesz oczekiwać od danej marki/typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ewentualny zakup to nie jest kwestia 2 tygodni tylko kilku miesiecy ale wole szczerze mowiac zaczac rozgladac sie za sprzetem nieco wczesniej zeby zebrac opinie i tyle...

 

jestem amatorem ale pomylka ogniskowej ze srednica lustra wyniknela raczej z braku kawy od rana anizeli z braku wiedzy dot. roznic miedzy tymi dwoma terminami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie mobilność to bardo ważna sprawa, mój taurus niejest ciężki bo waży około 30kg ale sam niejestem w stanie go nigdzie przenieść a spowodowane to jest jego wymiarami. Więc jeśli jesteś sam i niebędzie ci miał kto pomóc w tym wszystkim (mam tu na myśli przenoszenie sprzętu itp.) to 27cm max. Widziałem na zlocie w Bukowcu Taurusa 25cm teleskop bardzo ładnie się prezentował a co najwazniejsze mieścił sie do torby podróżnej. :Beer:

Pozdrawiam

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie mobilność to bardo ważna sprawa, mój taurus niejest ciężki bo waży około 30kg ale sam niejestem w stanie go nigdzie przenieść a spowodowane to jest jego wymiarami. Więc jeśli jesteś sam i niebędzie ci miał kto pomóc w tym wszystkim (mam tu na myśli przenoszenie sprzętu itp.) to 27cm max. Widziałem na zlocie w Bukowcu Taurusa 25cm teleskop bardzo ładnie się prezentował a co najwazniejsze mieścił sie do torby podróżnej. :Beer:

Pozdrawiam

Nikt nie przenosi przeciez teleskopu azurowego w jednym kawalku. Jego najwieksza zaleta jest to, ze mozna go rozkrecic i przeniesc w kawalkach. Skrzynka dolna osobno, gorna osobno, rurki osobno. Mozna tez zamontowac kolka pod spodem, jezeli trzeba teleskop tylko wytoczyc z garazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jakby mobilnosc nie jest az tak wazna w moim przypadku a co do tego lightbridge'a to mysle ze mozemy ustalic ze jest to pomimo swojej wagi mobilny sprzet (kratownica) tylko pytanie czy ktos z Was mial z tymi teleskopami do czynienia? inaczej czy jest wart swojej ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jakby mobilnosc nie jest az tak wazna w moim przypadku a co do tego lightbridge'a to mysle ze mozemy ustalic ze jest to pomimo swojej wagi mobilny sprzet (kratownica) tylko pytanie czy ktos z Was mial z tymi teleskopami do czynienia? inaczej czy jest wart swojej ceny?

Dla jednych jest wart swojej ceny, dla drugich nie. Sa tacy, co placa tysiace $ za 125mm lub 150mm Apo. Wszystko sprowadza sie do twoich priorytetow. Ciezko Ci bedzie kupic tanszy teleskop w tym rozmiarze, ktorego zmiescisz do samochodu osobowego. Rura jest bardzo nieporeczna, a LB da sie rozkrecic. Moim zdaniem jest wiec warty swojej ceny. Jezeli pieniadze graja role to Synta 8" jest obecnie nie do pobicia, ale jezeli apertura jest najwazniejsza, to LB jawi sie jako bardzo dobry wybor.

 

Zastanow sie czego oczekujesz od nowego teleskopu. Jezeli nie wiesz czego szukasz, to mozemy Cie tu zagadac, az bedziesz mial dosc. Jak juz radzil jeden z kolegow, poczekaj, zobacz co lubisz, poobserwuj przez inne teleskopy itd. Potem mozesz wrocic na forum i popytac o wieksze szczegoly. Najgorsze pytanie to "Chce kupic sobie jakis teleskop. Chce obserwowac nim wszystko co jest na niebie od planet i ISS do kwazarow, samolotow pasazerskich i sasiadek naprzeciwko (taki post tez byl :D ) Nie wiem ile moge przeznaczyc pieniedzy i w zyciu na oczy nie widzialem teleskopu. Podobaja mie sie jednak kolorowe obrazki i tez chce robic takie zdjecia. :szczerbaty:

Wybacz, ze jestem sarkastyczny, ale z szacunku dla innych warto chociazby spedzic troche czasu czytajac informacje dostepne na necie, aby przynajmniej miec blade pojecie o astronomii. Artykulow dla poczatkujacych jest mnostwo.

 

Wybacz, ze oberwalo Ci sie przy okazji, ale juz od pewnego czasu irytuja mnie posty osob, ktore nie maja zielonego pojecia o astronomii, a wystarczylo wejsc na Google i poszukac.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie przenosi przeciez teleskopu azurowego w jednym kawalku.

 

Jak to nikt. A ja :). Nie dość, że obserwuję z balkonu zamiast z ogródka, to jeszcze przenoszę teleskop ażurowy w jednym kawałku :) Oczywiście chodzi mi o mojego Taurusa 270, który jest na tyle lekki, że przemieszczenie się z jednego balkonu na drugi zabiera mi minutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli pieniadze graja role to Synta 8" jest obecnie nie do pobicia, ale jezeli apertura jest najwazniejsza, to LB jawi sie jako bardzo dobry wybor.

 

Zastanow sie czego oczekujesz od nowego teleskopu. Jezeli nie wiesz czego szukasz, to mozemy Cie tu zagadac, az bedziesz mial dosc. Jak juz radzil jeden z kolegow, poczekaj, zobacz co lubisz, poobserwuj przez inne teleskopy itd.

 

Podpisuję się pod tym jedną i drugą ręką :). Uważam, że Synta 8" to obecnie najlepsza propozycja jakość/cena dla początkujących, którzy chcą mieć w miarę duży teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pirx

w zaden sposob nie poczulem sie urazony takze nie ma za co przepraszac:) przyznaje Ci racje jesli chodzi o moj poziom wiedzy (no choc wiem ze newtonem sasiadki nie poogladam;) ) bo jak sam przyznalem jestem zupelnym amatorem (choc staram sie zglebiac swoja wiedze jak tylko czesto moge a uzywam wikipedi) - teleskop (czego swoja droga nie zaznaczylem) ma sluzyc glownie do ogladania ds'ow - nie odczuwam jako takiej potrzeby zabawy w astrofoto (stad tez dobson) i napewno nie jest mi baardzo spieszno z zakupem (nawet jak by mi bylo to jest i tak kwestia kilku miesiecy;) )

tak czy inaczej dzieki za wszelakie sugestie i pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierzi

To dobrze, ze nie wziales tego do siebie, poniewaz nie to bylo moim celem. Wiem, ze ci ktorzy nie czytaja forum i tak nie przeczytaja tego postu, ale takie jest moje osobiste zdanie. Na tym forum jest wielu bardoz doswiadczonych milosnikow astronomii chetnych pomoc nowym entuzjastom. Gdy jednak na forum pojawia sie wiele bezsensownych postow to powoduje, ze po pewnym czasie czujesz sie jakbys walil glowa w mur po raz enty.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.