Skocz do zawartości

Obserwacja DS-ów w czerwcu.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Salut:

Miałem okazje popatrzeć dzisiejszej nocy w niebo od 24.00 do ok. 01.00 Syntą 8"

Niebo było niezbyt zadowalające <_<

Na początku zobaczyłem sobie jowisza, który jak zawsze świetnie się prezentował, tym razem z pięcioma księżycami :D

Później zapolowałem na m31- widoczne było tylko samo jądro,niestety żadnych rozciągłośąci

Następnie przeszedłem do Hi-Ha w Perseuszu- musze powiedziec że wyglądały miodzio :o

Próbowałem jeszcze dostrzec m51 ale nie udało się- myślę że było jendak zbyt jasne niebo jak dla tej galaktyki oraz brak doświadczenia z mojej strony... :unsure:

Na koniec przeglądałem sobie niebo szukaczem i natrafiłem jakimś cudem na gromade otwartą, rozejrzalem sie i w sumie była ona w Łabędziu- nie wiem czy to nie tak czasem m29 :?

Musze powiedzieć że jak na początek przygody z DS-ami to jestem zadowolony, choć wiem że mogą być o wiele lepsze warunki i że zobaczyłem tylko garstke tego co jest w zasięgu, dlatego to właśnie daje mi dalsze chęci na przyszlość :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już padam ze zmęczenia. :D

Dziś wybraliśmy się z Kordianem i Taurusem w okolice Chochołowa na dużą ciemną polanke na wzgórzu z widokiem na całą Drogę Mleczną ,widok zapierał dech w piersiach ,zasięg w granicach 6.5 do 7 mag w zenicie. :blink:

Coś wspaniałego ,większość ciekawszych obiektów w Strzelcu z M7 i M6 na czele w tym roku zaliczona, reszty obiektów długo by wymieniać.

Aha dodam że Cirrusa złapaliśm bez problemu ( mimo braku filterków).

Przy okazji próbowałem dojrzeć Koronę Australii i tylko momentami przez lornętkę widać było epsilonka tegoż gwiazdozbioru jak prześlizguje się między szczytami Tatr.

Na nią zapoluję jeszcze być może na Kasprowym lub przełęczy Kvaczańskiej na Słowacji, tam jednak Niskie Tatry zasłaniają około 0.5 -1 stopień horyzontu , tu mieliśmy zasłonięte oko 3-4. :angry:

Oczywiście kilka fotek wykonaliśmy na pamiątkę tych obserwacji, jak obrobię i będzie to w miarę to pokażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK! Zdecydowanie TAK!

Dzisiaj nibo było absolutnie rewelacyjne! Droga mleczna wyraźnie widoczna. Nestety na południe mam silne źródło światła, ale od zachodu do wschodu CIEMNOŚĆ.

Galaktyka w Andromedzie bajka! Hantle cudo! Droga mleczna, miliony gwiazd!

Było wspaniale! Zachęcam wszystkich do obserwacji.

Dzięki Muchozol, za towarzystwo i sorki za lampy...trochę późno zgasły, ale za to jak zgasły to była CIEMNOŚĆ prawie absolutna!

 

pogodnego i ciemnego nieba

 

ps. i ta temperatura!!! +20C KOSMOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piatku na sobote poszedlem pomeczyc poludniowy horyzont lornetka 10x50. Bylo jasno, owszem, ale zacytuje notke z mojego notatniczka:

 

23/24.06.2006 , 23.00 - 01.00 , SUN10x50, DBR/DST ,M31 / M13 / M103 / M29 / M39 / M52 / M3 / M101 / M11 / M26 / M25 / M16 / M17 / M22 / M23 / M8 / NGC663 / NGC884&NGC869 / NGC7209 / BROCCHI'S / JOWISZ

 

Jak widac nawet w takim malenstwie, dobe po przesileniu letnim mozna poszalec.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez siedzialem z piatku na sobote i bylo calkiem przyjemnie jak na jedna z najtrotszych nocy udalo mi sie zobaczyc andromede szkoda ze tylko jadro ale akurat ta czesc nieba mam zaswietlona lampami ulicznymi :/ mysle ze rozwaze zakup filtra UHC-S powinien on sobie poradzic z tym problemem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fantastyczne :notworthy:

tylko Dareczku, moglibyście się trochę opalić, bo świecicie, że aż matrycę wypala :szczerbaty:

pozdrowienia

 

Fotki nie z tej ziemi aż zazdrość zżera :Beer: nie no żartuję, że zżera, ale jak będzie okazja na pewno przytoczę się na jakiś zlot w te strony :szczerbaty:

 

A co do opalenizny to faktycznie pewnie całe dzionki przesypiają, bo w nocy buszują z rurami :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fantastyczne :notworthy:

tylko Dareczku, moglibyście się trochę opalić, bo świecicie, że aż matrycę wypala :szczerbaty:

pozdrowienia

 

My w dzień ciężko pracujemy :szczerbaty:

Więc nie mamy czasu się opalać :szczerbaty:

POzdrawiam- Kordian

Halla Madrid!!!

Edytowane przez Kordian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj byly dwie ladne nocki na koniec czerwca :)

 

30/01.07.2006 , 23.30 - 01.30 , C102/500 , DBR , M29 / M15 / M27 / M71 / M56 / M57 / M13 / M92 / M51 / M31 / M103 / M52 / M11 / M26 / M14 / M16 / M17 / M18 / M25 / M22 / M8 / NGC884&NGC869 / BROCCHI'S

 

02/03.07.2006 , 23.00 - 23.30 , C15x70 , DBR/BDB ,M39 / M27 / M13 / M92 / M51 / M31 / M103 / M11 / M16 / M17 / M18 / M25 / M3 / M81&M82 / NGC884&NGC869 / BROCCHI'S / JOWISZ

 

I pierwsze obserwacje nowej eMki wpadły (M14) :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że niebo teraz nie takie.

Wczoraj korzystając z pobytu w górach, pojechałem na przełęcz Spalona w Górach Bystrzyckich ok 800m npn. Dobra miejscówka, praktycznie bez świateł, jednak parę samochodów z szosy Goeringa przyświeciło mi po oczach.

Niebo od czasu do czasu zasnuwane przez cirrusy, ale raczej nieprzeszkadzające.

Przejrzystosć powietrza wyśmienita, nad granicą lasu masywu Jagodnej śmigała M7 i lekko wyżej M6, bez trudu udało się dostrzec niskie emki jak M30, M69 a nawet wydzilić parę gwiazdek z M55.

Seeing jednak koszmarny, jakby ogromna wichura przetaczała sie nade mną, ale koło mnie tylko lekki wiaterek. Temperatura 9*C.

 

Cele były konkretne

Pierwszy to Pluton 13.9. Dostrzeżony w Wężu. Trochę kłopotu miałem, bo w CdC rozjechało się zdjęcie ze współrzędnymi. W tle jest mnóstwo gwiazdek podobnej jasności.

I dalej już po zachodzie Księżyca

gromadki kuliste

Pal 7 (IC 1276) - lekka mgiełka w Wężu. Nie stanowiła większego problemu w 30mm, widziana wprost dosć spora tuż oboki mniejsza, jasniejsza NGC 6539

Pal 8 - w Strzelcu - potrzebne było większe powiększenie (160x) , ale także bez trudu dostrzeżona, na jej tle widoczne 3 dużo jasniejsze gwiazdki

Pal 9 - (NGC 6717) także Strzelec - ukryta tuz obok gwiazdki, potrzebne większy power, aby conieco ją odsunać, ale to była chyba najłatwiejsza

Pal 11 - Orzeł - ciężki przypadek, długo obzerkiwałem to pole, aby w końcu dostrzec niewyraźne pojaśnienie, dłuższe wpatrywanie potwrierdziła, że coś tam jest.

Pal 10 - Strzała (tuż za Wieszakiem) - tutaj niestety, pomimo zenitu nie udało się, może jak zrobi się ciemniejsze niebo, to da radę (SB=15.6).

 

Próbowałem też zmierzyć sie w tych warunkach z galaktyką Barnarda, ale znowu na tarczy. Na pocieszenie została tylko planeterna NGC 6818 (Mały Klejnot) - jakby zawieszona pośród trójkącika gwiazdek.

 

Oczywiście było wiele innych krótkich rzutów na niebo- emek nie zliczę. Wspaniała zwłaszcza M17 Swan- poprzecinana pasami ciemniejszej materii i odchodzącymi mgiełkami zamiast skrzydeł - miodzio - pod względem struktury przypomina trochę M82.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na obserwacjach od 23.00 do 2.00.

 

Na początek obserwacjac księżyca, naprawdę pięknie prezentował się w sp10 mm , ale niestety bez fitra na dłuższą mete nie da się patrzeć, szkoda sobie prześwietlać oczy, tym bardziej jak się chcę patrzeć na DS.

 

Póżniej na tapetę poszły gwiazdy podwójne:

alfa sco: nie rozdzielona, i nie ma się co dziwić , przy takej wysokości na horyzontem

beta sco: rozdzielona bardzo ładnie, ale gwiazdy w kształcie piłeczek , nie ma mowy o zogniskowaniu, 13 sekund kątowych.

 

zeta sco : rozdzielona , 7,9 sekund , ładnie

potem były jeszcze sigma sco, ro oph, 19 oph, 36 oph.

szczególnie ładnie 70 oph.

 

Potem przyszedł czas na DS.

Skorpion:

 

M4 - ładna , widać poszczególne gwiazy, ale jakby trochę ciemna.

M80 - jaśniejsza od M4, bardziej zwarta, ale zupełnie nie podzielona, chmurka.

 

Strzelec:

 

M69: chmurka

M70: słabo widoczna

M54 : zwarta, niepodzielona

M55: duża , widać poszczególne gwiazdki, ale ledwo, ledwo

NGC 6520- widoczna

M20 razem z M21- no, no , no , bardzo ładnie, super, piękna święcąca chmura gazu, oraz skupisko gwiazd w M21.

NGC 6530- bardzo ładna

M28- ładna

M22- cudna, pieknie podzielona !!

M23 - obiekt nocy!! , piekna , jak podają ma 150 gwiazd w polu 27 minut. Ale nie liczyłem :lol:

M25- ładna

M17- ładna , w postaci gazowego prostokątu, nieźle!

M18 - widoczna

M8- pieknie widoczna.

 

Tarcza:

 

M26: widoczna , nawet fajnie

NGC 6712- słabo widoczna , nie podzielona

M11- pieknia gromada otwarta

 

Lisek:

 

M27: Hantle Obiekt nocy!!, ładna, rzeczywiście po dłuższym wpatrywaniu , widać kształt przypominający hantle.

 

Perseusz:

 

ha, hi -barzdo ładnie, super

 

O godzienie pierwszej zarosiał mi cholera szukacz, ale i tak jakoś dawałem sobie radę, czasami rosiały okularki , ale wtedy wkładałem do kieszeni i od razu wysychały.

Chciałem upolować komete Barnad, ale to było moje pobożne życzenie, już nawet nie chodzi o ten szukacz, ale o to że kometa ma 14 magnitudo i nie ma nocy astronomicznych.

Poszukałem sobie jeszcze trochę emek i około 2.00 zacząłem się pakować, bo na NE horyzoncie widać było już porządnie zapalającą się zorze, a obserwacja emek w tych warunkach nie jest najlepszym pomysłem.

 

Obserwacje zaliczam do b.udanych, ale zdaję sobie sprawę że czerwiec to nie jest dobry okres do DS.

No i te Plossle , 25 mm jest okey, ale przy 10 mm cały czas musze kleić oko do okularu, a koma po bokach trochę wyłazi . Musze kupić jednego vixena 10mm do kulek i swana 25mm jako szukacz. :banan: Ale skąd na to nabrać kasy panowie? :D

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też muszę się pochwalić. Wczoraj przejrzystość była kryształowa więc wyjechałem sobie na pole i po zachodzie Księżyca zmierzyłem się z Cirrusem z pomocą ED-ka 80mm i Swana 33mm z filtrem ALP Antaresa i o dziwo - bomba! Sierpowaty fragment NGC 6992 bardzo wyraźny, był także widoczny fragment koło 52 Cyg, chociaż słabszy. Zachęcony takim dobrym widokiem odkręciłem filtr i NGC 6992 była nadal całkiem wyraźna, chociaż fragment koło 52 Cyg już na granicy widoczności.

Nie sądziłem, że można wypatrzyć Cirrusa przez 80mm refraktor przy nie do końca ciemnym niebie, a tu proszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jako przewodnik byłem z grupą na Łomnickim Szczycie (2634 m.n.p.m.) i tu się okazało że mój znajomy jest tam szefem kolejki na szczyt. Załatwiłem więc że w najbliżzych dniach mogę pojechać tam z Darkiem B. i spędzić na szczycie w obserwatorium astronomicznym noc. Fakt że mają tam tylko koronograf <_< Ale mimo wszystko będzie co focić i na co patrzeć. Już nie mogę się doczekać :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jako przewodnik byłem z grupą na Łomnickim Szczycie (2634 m.n.p.m.) i tu się okazało że mój znajomy jest tam szefem kolejki na szczyt. Załatwiłem więc że w najbliżzych dniach mogę pojechać tam z Darkiem B. i spędzić na szczycie w obserwatorium astronomicznym noc. Fakt że mają tam tylko koronograf <_< Ale mimo wszystko będzie co focić i na co patrzeć. Już nie mogę się doczekać :banan:

 

Fiu fiu fiu, nasze plany z Kasprowym przy tym wymiękną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zmierzyłem się z Cirrusem z pomocą ED-ka 80mm i Swana 33mm z filtrem ALP Antaresa i o dziwo - bomba! Sierpowaty fragment NGC 6992 bardzo wyraźny, był także widoczny fragment koło 52 Cyg, chociaż słabszy....

To musi być chyba super przejrzystość powietrza. Ja swoim 150 newtonem (F5) nie mogę (nie potrafię ?) jej dostrzec.

Możesz dać jakieś wskazówki jak ją dostrzec. Wiem gdzie ona jest na niebie, ale dokładnie to nie wiem czego mam szukać i może w tym jest problem.

pozdrawiam i gratuluję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirruss jest do wyjęcia 6" newtonem bez jakichkolwiek filtrów. Jak wygląda? Jak sierpowate słabe pojaśnienie przez całe pole okularku (SPL 26mm w tubie 150/620) o wyraźnych, raczej kontrastowych granicach, ale bez detali. Udało mi sie także wyłuskac ją raz przez BPC10x50 i kilka razy przez lornety klasy 80-100mm. Najlepiej wyglądała w Taurusie 380 z załadowanym OIII i naglerem 31mm, tu juz masakra - bardzo wyrazne kontrastowe detale (rozdzielone poj. włosy mgławicy). A potrzebne do tego jest tylko jedno. Czarne, niezaświetlone niebo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cirrusa spod Gdanska zaliczalem 7x50 w sierpniu (na OZMIE 2004 rowniez). Jej 'wschodni filament' jest najjasniejsza czescia calej mglawicy i np wg 'Deep Sky Observer's Guide' zaliczana jest do idealnych obiektow do obserwacji przez lornetki.

Teraz to nadal niemozliwe (za jasno ;( )

 

Natomiast przedwczoraj probowalem jakies DS zobaczyc z obecnego miejsca zamieszkania przez celestrona. I kicha jednym slowem. M 51 ledwo ledwo widoczna, zadnych innych galaktyk w Pannie i Wrrrkoczu nie udalo mi sie dostrzec.

 

Nadal niebo jest u mnie dosc jasne, nawet o 1 w nocy - tak wiec ja musze jeszcze nieco poczekac. (Ale juz niebawem... uda sie :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu coś w powietrzu wisi... Niby brak zachmurzenia, a Łysy czerwony jak sowiecka gwiazda....

A tak by mpgło byc piękne +18C. Lekki wiaterek.... KOSMOS...

 

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirruss jest do wyjęcia 6" newtonem bez jakichkolwiek filtrów. Jak wygląda? Jak sierpowate słabe pojaśnienie przez całe pole okularku (SPL 26mm w tubie 150/620) o wyraźnych, raczej kontrastowych granicach, ale bez detali.

Dzięki za wskazówki

Udało mi sie także wyłuskac ją raz przez BPC10x50

!!! niemożliwe !!! :o

 

napewno w sierpniu będę próbował.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tezar to już wogóle - z jednej strony Słońce, z drugiej Księżyc - wszędzie jasno. Obserwacje DS'ów chyba muszą poczekać...

 

Ale jest jeden powód dla którego warto posiedzieć w nocy przed domkiem nawet niekoniecznie z teleskopem - ten przyjemny i orzeźwiający chłodek :) można odpocząć od upałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.