Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

ORJ przepiekna fotka bieszczadów ukraińskich z poloniny wetlińskiej ! czy to pasmo to nie sa Gorgany ?

 

tak sie sklada ze tydzien temu bylem na poloninie wetlinskiej i mialem bardzo dobra pogode , wypatrywalem Czarnochory ale chyba nawet teoretycznie nie jest widoczna z poloniny wetlinskiej , prezentuje 2 fotki :

 

widok w kierunku SSE :

wetlinska.jpg

 

oraz w kierunku SE :

wetlinska2.jpg

 

moze uda sie komus zidentyfikowac odlegle szczyty ? szczegolnie zastanawiaja mnie 2 ośnieżone szczyty ktore sa widoczne w srodku kadru na drugim zdjeciu ( nieznacznie wystaja z za blizszych gor )

 

zdjecia z ogniskowej 400 mm ( + crop 1.5x ) + polar

 

pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez Marcin Matusiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis udalo mi sie to na co czekalem kilka lat :):banan:B) udalo mi sie zobaczyc tatry z nad jeziora goczalkowickiego :)

 

jezioro goczalkowickie jest blizej tatr niz katowice ale niestety tatry sa zasloniete przez blizsze gory... na mapie wyznaczylem sobie miejsce w ktorym teoretycznie powinno byc widac tatry - wiedzialem ze tatry , pilsko i jezioro goczalkowickie sa w jednej lini , pilsko bardzo dobrze widac z nad jeziora przy dobrej przejrzystosci poniewaz akurat w tym kierunku jest szeroka dolina ( okolice bielska bialej ) ale niestety tatry sa za pilskiem i ich nie widac :( jednak gdyby sie przesunac ok 7 km na zachod to widok pilska takze przesunie sie na zachod , odsloni sie poludniowo-wschodnia czesc horyzontu i na lewo od pilska nad niskimi gorami powinno byc widac tatry... tyle teorii , w praktyce nigdy nie udalo mi sie ich zobaczyc - do dzisiaj !!

 

...jechalem fotografowac ptaki , mialem przy sobie tele - pomyslalem ze spruboje zaobserwowac tatry... w miejscowosci Wisła Mała znalazlem najwyzszy punkt wsrod pól - poludniowo-wschodnia czesc horyzontu ladnie sie prezentowala nie zaslonieta przez gory - golym okiem ladnie bylo widac pilsko ale tatr nie bylo widac , spojrzalem przez wizjer aparatu ( 400/4.5 apo + tc1.4apo ) i zerkaniem udalo sie dostrzec osniezone szczyty :) dlugo na ten momet czekalem :banan: , widok nie byl powalajacy bo przejrzystosc byla troche lepsza od przecietnej , ale po dluzszej chwili przygladania sie zauwazalem coraz to nowe szczyty :) obserwacje prowadzilem ok 18-tej , gory byly ladnie oswietlone zachodzacym sloncem

 

prezentowana fotka pochodzi z cyfry ( powinno byc syfry - strasznie brudna mam matryce ) z ogniskowej 400 mm + polar , fotka jest maksymalnie podciagnieta aby bylo widac detal dlatego taka kiepska jakosc i szumy , na drugim planie bloki w bielsku-bialej

tatry_goczalkowice.jpg

 

jutro rano wybieram sie tam na wschod slonca - moze wtedy uda sie jeszcze lepiej dostrzec szczyty , a jak tylko bedzie rewelacyjna przejrzystosc to juz mam temat na zdjecie : bloki na tle tatr :) uwielbiam takie ciasne kadry

 

pozdrawiam wszystkich lubiacych wypatrywania dalekich obiektow i nie tylko

Marcin Matusiński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ORJ przepiekna fotka bieszczadów ukraińskich z poloniny wetlińskiej ! czy to pasmo to nie sa Gorgany ?

 

tak sie sklada ze tydzien temu bylem na poloninie wetlinskiej i mialem bardzo dobra pogode , wypatrywalem Czarnochory ale chyba nawet teoretycznie nie jest widoczna z poloniny wetlinskiej , prezentuje 2 fotki :

 

widok w kierunku SSE :

wetlinska.jpg

 

oraz w kierunku SE :

wetlinska2.jpg

 

moze uda sie komus zidentyfikowac odlegle szczyty ? szczegolnie zastanawiaja mnie 2 ośnieżone szczyty ktore sa widoczne w srodku kadru na drugim zdjeciu ( nieznacznie wystaja z za blizszych gor )

 

zdjecia z ogniskowej 400 mm ( + crop 1.5x ) + polar

 

pozdrawiam

Marcin

 

Dzięki Marcinie że zamieściłeś te zdjęcia

dzięki nim mogę poprawić panoramkę gdzie pomyliłem Stoj z Wielkim Wierchem,zmyliło mnie tu podobieństwo ich kształtów,tutaj zaprezentowałeś Borżawę w całej okazałości.

Myślę że Gorgany sa na Twojej drugiej fotce.

A te Tatry extra-nie wiedziałem ze widać je z nad goczałkowickiego :o

 

Zamieszczam poprawkę panoramki i opis do Twojej

Pozdrawiam :D

Ukrai_skie_karpaty_z_P.JPG

Bor_awa_z_Wetli_skiej.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opis do mojej fotki :Salut:

 

moze uda ci sie jeszcze zidentyfikowac szczyty na drugiej ;) podejrzewam ze sa to jeszcze dalsze pasma niz np Stoj , problem polega tez na tym ze widac tylko fragmenty tych najdalszych szczytow...

 

moze jutro uda mi sie zrobic zdjecie tatr lepszej jakosci , z wiekszej ogniskowej B)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opis do mojej fotki :Salut:

 

moze uda ci sie jeszcze zidentyfikowac szczyty na drugiej ;) podejrzewam ze sa to jeszcze dalsze pasma niz np Stoj , problem polega tez na tym ze widac tylko fragmenty tych najdalszych szczytow...

 

moze jutro uda mi sie zrobic zdjecie tatr lepszej jakosci , z wiekszej ogniskowej B)

 

pozdrawiam

Marcin

 

:Salut: Czytałem że Czarnohora z Howerlą jest widoczna z Bieszczadów,nawet była gdzieś wzmianka

cytuję co zapamiętałem :) "dziś jednocześnie można ogladać z Bieszczadów Tatry i Howerlę"

Jeżeli masz więcej zdjeć z Wetlińskiej,no i gór z daleka w tych warunkach ,proszę dodaj

może da się coś rozpoznać,wywnioskować.

Mam pytanie czy te pasmo z drugiej fotki było na lewo od Pikuja,czy jescze bardziej na lewo

już od grupy Tarnicy?,no i czy Tatry były widoczne?,bo to były widać świetne warunki. :o

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za opis do mojej fotki :Salut:

 

moze uda ci sie jeszcze zidentyfikowac szczyty na drugiej ;) podejrzewam ze sa to jeszcze dalsze pasma niz np Stoj , problem polega tez na tym ze widac tylko fragmenty tych najdalszych szczytow...

 

moze jutro uda mi sie zrobic zdjecie tatr lepszej jakosci , z wiekszej ogniskowej B)

 

pozdrawiam

Marcin

 

:Salut: Spedziłem trochę czasu nad identyfikacją pasma na drugiej fotce,jeżeli perspektywicznie patrząc z Wetlińskiej znajduje się on po lewej stronie Pikuja to myślę że to pasmo góry Popadia 1742m w Gorganach odległe o ok 120 km.Ale to moja hipoteza :)Tak jak z historii , to tereny które należały również do kresów państa polskiego,tak i są to kresy moich pomocy kartograficznych.Może ktoś by mógł zrobić wirtualną panoramkę w Microdemie w tamtym kierunku z Bieszczadów jezeli dane obejmują ten obszar.?

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś by mógł zrobić wirtualną panoramkę w Microdemie w tamtym kierunku z Bieszczadów jezeli dane obejmują ten obszar.?

Panoramka dla współrzędnych: 49*9'56,93''N 22*31'19,13''E

 

W razie czego napisz, w którym kierunku zrobić większy zoom, lub rozszerzyc panoramę.

 

:Salut:

 

P.S. Jak zdrówko ORJ ?

POLONINANAWSCHOD.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panoramka dla współrzędnych: 49*9'56,93''N 22*31'19,13''E

 

W razie czego napisz, w którym kierunku zrobić większy zoom, lub rozszerzyc panoramę.

 

:Salut:

 

P.S. Jak zdrówko ORJ ?

 

Wielkie dzięki extra robota,ten program bardzo realnie robi te panoramy.Mogę tylko być pewny ze ten masyw z drugiej fotki Marcina to fragment Gorganów,ale za nimi czają się jescze jakieś szczyty,czy to Czarnohora z Howerlą?tyle sie tutaj mi nasuwa pytań,ile tajemnic mają te góry.

Jeżeli mogę poprosić o panoramę z Tarnicy tak żeby objęła te tereny + kierunek na Tatry i jeszcze poproszę raz ale z punku 1000m ponad Tarnicą.żeby odsłoniły się dalsze pasma.ale tylko jeżeli masz ochotę :)

 

Położenie Tarnicy Szerokość geograficzna 49°04' 28,98'' N

Długość geograficzna 22°43' 34,50'' E

 

 

A zdrówko-dziękuję lepiej,przez te kilka dni leżenia w domu jedyną odskocznią było forum,ale jutro idę już do pracy :D

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ostatnią niedzielę spędziłem przez cały dzień w Tychach. Pomimo wybitnie średnich warunków widocznościowych - na hałdzie gołym okiem brak Babiej i Pilska - stamtąd góry wyraźne (nawet gołym okiem można dostrzec szczegóły na stokach Beskidu), plus bardzo wyraźne Pilsko i leciutko zamglona Babia. Na pierwszy rzut oka z punktu panoramicznego, w którym się znalazłem - koło restauracji "U przewoźnika" - Tatry nieosiągalne z powodów zbyt niskiej wysokości n.p.m, natomiat najwyższe punkty Beskidów w jakości "z murckowskiej hałdy" przy bardzo dobrych warunkach widocznościowych. Powstaje pytanie, czy to możliwe, że te 10 km bliżej do gór stamtąd może rekompensować - i to z duuuużą nawiązką -mniejszą wysokość niż w przypadku Murcek i Kostuchny? Co w takim razie z zanieczyszczeniami przy gruncie? Z może one wiszą na wysokości wzroku obserwatora na hałdzie? hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze widok z Tarmicy w kierunku SE (nie zmieścił się w poprzednim poście).

 

Mam nadzieję, że o to chodziło :)

 

:Salut:

 

Jasnę.dzięki,mogę tylko teraz zadroscić,tym co widzieli to na własne oczy w warunkach inwersji,może uda się ogólnie rozpoznać pasma,będę musiał się zaopatrzyć w kartografię tych terenów. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ostatnią niedzielę spędziłem przez cały dzień w Tychach. Pomimo wybitnie średnich warunków widocznościowych - na hałdzie gołym okiem brak Babiej i Pilska - stamtąd góry wyraźne (nawet gołym okiem można dostrzec szczegóły na stokach Beskidu), plus bardzo wyraźne Pilsko i leciutko zamglona Babia. Na pierwszy rzut oka z punktu panoramicznego, w którym się znalazłem - koło restauracji "U przewoźnika" - Tatry nieosiągalne z powodów zbyt niskiej wysokości n.p.m, natomiat najwyższe punkty Beskidów w jakości "z murckowskiej hałdy" przy bardzo dobrych warunkach widocznościowych. Powstaje pytanie, czy to możliwe, że te 10 km bliżej do gór stamtąd może rekompensować - i to z duuuużą nawiązką -mniejszą wysokość niż w przypadku Murcek i Kostuchny? Co w takim razie z zanieczyszczeniami przy gruncie? Z może one wiszą na wysokości wzroku obserwatora na hałdzie? hmm...

 

:Salut: Być może,są zawieszone w strefie o odpowiednim układzie temperatury i ciśnienia. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie sklada ze tydzien temu bylem na poloninie wetlinskiej i mialem bardzo dobra pogode , wypatrywalem Czarnochory ale chyba nawet teoretycznie nie jest widoczna z poloniny wetlinskiej , prezentuje 2 fotki :

 

widok w kierunku SSE :

post-203-1177266868_thumb.jpg

 

oraz w kierunku SE :

post-203-1177266879_thumb.jpg

 

moze uda sie komus zidentyfikowac odlegle szczyty ? szczegolnie zastanawiaja mnie 2 ośnieżone szczyty ktore sa widoczne w srodku kadru na drugim zdjeciu ( nieznacznie wystaja z za blizszych gor )

Wg. mnie to na drugiej fotce widać Gorgany Zakarpackie (masyw Piszkoni i Strymby)- te wybitne góry po lewej stronie wzgl. centrum kadru. To w środku to może coś ze Świdowca? Natomiast to ośnieżone po prawej całkiem to może coś z Połoniny Krasnej. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W tym wątku ktoś mnie wspominał ileś tam postów wstecz.

Mogę się pochwalić tym:

 

http://electric.host247.pl/ju/index.php?op...8&Itemid=30

 

oraz tym:

http://www.mapa.czechowice.pl/panorama.php

 

Skąd masz takie ładne DEM-y, na których nie ma dziur na obszarze Tatr? A może robiłeś interpolację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj koledzy nie śledzą zmian na SRTM i bazują pewnie dalej na tych sprzed 3 lat. :P

Dane są już całkiem nieźle wypieszczone

- jeziora są płaskie

- dziury usunięte

- Tatry całkiem przyzwoicie zinterpolowane, jakoś nie zauważyłem żadnych drastycznych problemów

- no może przy okazji zrobili z Helu wyspę - ale spatchowałem to sam potem

 

i są darmowo (od pół roku już) do zassania tutaj: http://srtm.csi.cgiar.org/

 

miłej zabawy w panoramy!

 

 

A jakie piękne Alpy zrobiłem! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie piękne Alpy zrobiłem!

Pochwal się :-) Przydadzą się, kiedy zaczniemy szukać Alp z Pradziada ;-)

 

A przy okazji i nieco offtopic: próbuję robić panoramy w MicroDemie korzystając z z podlinkowanych przez Ciebie danych i przy próbie użycia funkcji 'perspective' pojawia mi się błąd "not valid floating point". Wiesz może w czym tkwi problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj koledzy nie śledzą zmian na SRTM i bazują pewnie dalej na tych sprzed 3 lat. :P

Dane są już całkiem nieźle wypieszczone

- jeziora są płaskie

- dziury usunięte

- Tatry całkiem przyzwoicie zinterpolowane, jakoś nie zauważyłem żadnych drastycznych problemów

- no może przy okazji zrobili z Helu wyspę - ale spatchowałem to sam potem

 

i są darmowo (od pół roku już) do zassania tutaj: http://srtm.csi.cgiar.org/

 

miłej zabawy w panoramy!

A jakie piękne Alpy zrobiłem! :)

 

Dzięki. Rzeczywiście dużo ładniej to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.