Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki elcupa - widać jaki ze mnie GPS totalna porażka :D:Boink::D:Boink: Ale to jest do poprawienia.

Co do Opavy, to wiem, że leży bardziej na zachód i jest mniej przemysłowa niż Ostrava - więc uznałem, że to może być to.

Dobrze, że ktoś zna te tereny;) dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja co prawda nie mam żadnych zdjęć, ale od września ub. r. z mniejszą lub większą intensywnością bawię się MicroDEM-em. I zrobiłem trochę perspektyw. Są one głównie z Krakowa (w kierunku południowym - na Tatry), ale gdyby kogoś zainteresowało, to zapraszam na moją stronę:

http://strona-testowa.cba.pl/microdem/ - tu katalog z perspektywami,

http://jgradziel.republika.pl/microdem.htm - a tu z kolei budowany kursik niektórych funkcji tego programu. Jest tam też podlinkowany post Lampki z którego sam nauczyłem się jak zrobić DEMa... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://jgradziel.republika.pl/microdem.htm - a tu z kolei budowany kursik niektórych funkcji tego programu. Jest tam też podlinkowany post Lampki z którego sam nauczyłem się jak zrobić DEMa... :)

Śledzę ten wątek i też się uczyłem MicroDEMa z instrukcji Lampki. Fajnie, że robisz samouczek, dobrze będzie mieć całą wiedzę zebraną w jednym miejscu.

 

Od czasu, gdy Lampka pisał swoją instrukcję, w NASA ukończono obróbkę danych SRTM i opublikowano tzw. wersję 2. Usunięto dziury i "szpilki" oraz poprawiono zbiorniki wodne (choć nie wiem na czym ta poprawa ma polegać). Rodzielczość poza USA to nadal 3 sekundy kątowe, czyli ok 60x90 metrów. Dane dla Polski można ściągnąć stąd: ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/version2/SRTM3/Eurasia/. Nazwy plików zostały takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu, gdy Lampka pisał swoją instrukcję, w NASA ukończono obróbkę danych SRTM i opublikowano tzw. wersję 2. Usunięto dziury i "szpilki" oraz poprawiono zbiorniki wodne (choć nie wiem na czym ta poprawa ma polegać). Rodzielczość poza USA to nadal 3 sekundy kątowe, czyli ok 60x90 metrów. Dane dla Polski można ściągnąć stąd: ftp://e0srp01u.ecs.nasa.gov/srtm/version2/SRTM3/Eurasia/. Nazwy plików zostały takie same.

Jednakże należy zwrócić uwagę na to, że są drobne różnice pomiędzy danymi SRTM z różnych źródeł jeśli chodzi o wysokości. Oraz między tymi danymi a rzeczywistością. Np. Łysica w G. Świętokrzyskich powinna mieć 612 m n.p.m., a ma 610. Ja zrobiłem sobie takie porównanie. Z mapy topograficznej Krakowa na stronie Wrotamalopolski.pl wynika, że przez "brzeg" Ronda Dywizjonu 308 w Krakowie przechodzi poziomica 200 m. To mniej więcej ten punkt, którego współrzędne to 50.066943 N i 20.004854 E. Wysokość tego punktu sprawdziłem w MicroDEMie na danych SRTM ze wszystkich 3 źródeł: serwera UW, CGIAR, a przed chwilą też z serwera NASA. I wyszły takie wysokości:

netgis (UW): 196.3

cgiar: 197.2

nasa: 196.2

Edytowane przez Kuba 1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna panorama jak i opis. Merti dzięki za info o AutoStitch. Mam nadzieję, że dostałeś wiadomość o Pentaxie.

 

Poniżej widok z łysej w stronę Radhosta.

fe9412fce5156d06m.jpg

pozdrawiam.

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na ten moment w Jastrzębiu "widoczność nocna" 9.5/10. Przez Turista 3 widoczne czerwone światła ostrzegawcze na kominie w Ostrawie oddalonym o 25km.

Nie wiem jak za dnia, ale z Rysianki Tatry świetnie widoczne ponad "brudną inwersją". Zdjęcia wkrótce.

Może i jutro będzie można liczyć na kontynuację obecnego stanu.

 

P.S. Przepraszam za nieudolną nowomowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał za cynk z rana...

 

Wybrałem się dziś w kolejne miejsce widokowe w Jaworznie, ale narazie cicho sza :) ....

No i powiem, że Tatry już były ledwo widoczne.

Dlatego przedstawię tu tylko jedna panoramę, na której coś widać, z kilku zrobionych.

pano_Byczyna.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał za cynk z rana...

 

Wybrałem się dziś w kolejne miejsce widokowe w Jaworznie, ale narazie cicho sza :) ....

No i powiem, że Tatry już były ledwo widoczne.

Dlatego przedstawię tu tylko jedna panoramę, na której coś widać, z kilku zrobionych.

pano_Byczyna.jpg

 

:Salut: No widać widać :D:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała ciekawostka. Miesiące letnie średnio mi się kojarzą z dobrą widocznością w górach. Widok był zaskakujący dlatego wrzucam.

 

b4f26075c268dd5cm.jpg

 

:Salut: Super ta Orla Perć Tatr Zachodnich:)

Widać też ładnie Magurkę z Basztą(wieża tv)w paśmie Budina Magury Orawskiej.

Fotkę robiłeś chyba Lipowskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał za cynk z rana...

 

Wybrałem się dziś w kolejne miejsce widokowe w Jaworznie, ale narazie cicho sza :) ....

No i powiem, że Tatry już były ledwo widoczne.

Dlatego przedstawię tu tylko jedna panoramę, na której coś widać, z kilku zrobionych.

pano_Byczyna.jpg

 

 

cześć :Salut: , o godzinie 8.00 rano Tatry widoczne gołym okiem z Sosnowca.Niestety godziny popołudniowe schowały Tatry, byłem m.in. na Laryszu i lipa. Mam foty ale jakoś mój komp strajkuje i tyle :blink: .Jutro się postaram zamieścić cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o matko! a ja w tym czasie w pracy...

ale można się było spodziewać, bo:

Z połonin w Bieszczadach w czwartek rano można było obserwować szczyty Tatr, oddalone w linii prostej o ok. 180 kilometrów - poinformował PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Jerzy Godawski.

Ktoś był może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o matko! a ja w tym czasie w pracy...

ale można się było spodziewać, bo:

Z połonin w Bieszczadach w czwartek rano można było obserwować szczyty Tatr, oddalone w linii prostej o ok. 180 kilometrów - poinformował PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Jerzy Godawski.

Ktoś był może?

ORJ coś wspominał... Ja byłem tydzień temu. W celach widokowych polecam wzniesienie pomiędzy Leskiem i Załużem, z starym po dziś dzień działającym szybowiskiem i ślicznym widokiem od ukrainskich Bieszczadów, przez Solinę ąz po zachodnie krańce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o matko! a ja w tym czasie w pracy...

ale można się było spodziewać, bo:

Z połonin w Bieszczadach w czwartek rano można było obserwować szczyty Tatr, oddalone w linii prostej o ok. 180 kilometrów - poinformował PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Jerzy Godawski.

Ktoś był może?

 

:Salut: Ja byłem cały długi weekend i zaliczyłem najwazniejsze szczyty ,ale dopiero od soboty warunki się poprawiły na tyle by było widać na max 60 km

posegregowałem już zdjęcia dzisiaj kilka zaprezentuję.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

Chciałem zamieścić troszeczkę zdjęć z mojego pobytu w Bieszczadach.

Co do dalekich widoków dopiero w sobotę i w niedzielę można było podziwiać szczyty odległe o ok 50-60km

niestety nic więcej,ale dobre i to. W czwartek i piątek lało jak z prysznica trudno było momentami widzieć cokolwiek dalej niż czubki własnych butów w deszczu i mgle.

Miałem przyjemość odwiedzić dyżurkę GOPR na Połoninie Wetlińskiej w schr.Chatka Puchatka.Udałem się

tam z nadzieją że być może uda mi się uzyskać jakieś fotki dalekich zimowych widoków Ukraińskich Beskidów Wschodnich w czasie np inwersji.

No ale trudno nie udało się:),bardzo uprzejmy pan dyżurny pokazał mi że mają na wyposażeniu niestety tylko radiostację korespondencyjną i nawet nie mażą o komputerze:)

Ale porozmawialiśmy chwilę,dyżurny potwierdził że są piękne i dalekie widoki w czasię zimowych inwersji.pytałem o Czarnohorę z Howerlą,twierdzi że jest zasłonięta przez Gorgany.

Co do moich kolekcji zaliczonych szczytów mogę dodać Połoninę Wetlinską,Caryńską,prawie cały masyw Tarnicy z jej gniazdem,Halicz,Rozsypaniec oraz Małą i Wielką Rawkę. Długość tras ok 70 km w czteru dni. :D

Dodaję opisane fotki :D

 

-Widok z Halicza na północ

-Widok z Halicza na półn-zachód

-Widok z Halicza na wschód

-Widok z Halicza na zachód-na Tarnicę

-Widok z Małej Rawki na połud-wschód

-Widok z Malej Rawki na wschód

-Widok z Przeł.Bukowskiej na połud-wschód.

-Widok z Rozsypańca na poludnie

-Widok z Siodła pod Tarnicą na wschód

-Widok z Tarnicy na zachód.

-Widok z Wołosatego na Tarnicę w chmurach

-Moja zmęczona i przemoczona ale zadowolona podobizna po zejściu z połonin:)

 

Pozdrawiam serdecznie :D:Salut:

Widok_z_Halicza_na_p__noc.jpg

Widok_z_Halicza_na_p___zach.jpg

Widok_z_Halicza_na_wsch_d.jpg

Widok_z_Halicza_na_zach_d_na_Tarnic_.jpg

Widok_z_Ma_ej_Rawki_na_po__wsch.jpg

Widok_z_Ma_ej_Rawki_na_wsch_d.jpg

Widok_z_Prze_.Bukowskiej_na_po__wsch.jpg

Widok_z_Rozsypa_ca_na_po_udnie.JPG

Widok_z_Siod_a_pod_Tarnic__na_wsch_d.jpg

Widok_z_Tarnicy_na_zach_d.jpg

Tarnica_w_chmurach_z_Wo_osatego.JPG

Ja.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześliczne są te góry - gdzie indziej można znaleźć takie połoniny? Tatry to same skały, natomiast tam... do zakochania! Dlatego bywam tam średnio raz na dwa miesiące i nie ukrywam chętnie bym się tam przeprowadził ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześliczne są te góry - gdzie indziej można znaleźć takie połoniny? Tatry to same skały, natomiast tam... do zakochania! Dlatego bywam tam średnio raz na dwa miesiące i nie ukrywam chętnie bym się tam przeprowadził ;)

:Salut: No wiesz Mateusz:) Można je znaleźć również na Ukrainie:)I Nie ukrywam że to szczyt moich mażeń

by się tam znaleźć.

Pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.