Skocz do zawartości

M 31


krisu

Rekomendowane odpowiedzi

dzisiaj bezchmurne niebo, wiec postanowiłem sobie coś obejrzeć...

 

w Stellarium zobaczyłem że chyba najłatwiejsza do znalezienia i obserwacji jest M31

 

no wiec ustawiłem teleskop w ogrodzie, skierowałem mniej wiecej na wschód i.......

 

 

...no właśnie...... wydrukowałem sobie screeny z stellarium ale nie mogłem znalezc nic stamtąd... :(

 

 

zrobiłem kilka zdjęć w kierunku w którym patrzyłem (zdjęcia po 30 sek.)

może mi powiecie (a najlepiej jakby ktoś gdzies zaznaczył na tym zdjęciu) gdzie jest ta M31 ? :szczerbaty:

 

:(

post-2946-1155937657_thumb.jpg

post-2946-1155937669_thumb.jpg

post-2946-1155937681_thumb.jpg

post-2946-1155937692_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na dwóch ostatnich zdjęciach widac delfina , czyli moim zdeniam musisz troche na pólnoć skierować teleskop;] . Chyba przy szukaniu M31 najlepiej znaleźć Kasiopee, i potem szukać względem tej konstalacji - tak ja robiłem.

 

Pozdrawiam.

 

 

------------------

Edit: nawet widac łabedzia i lutnie ... napewno troche na północ teleskop ;]

Edytowane przez lapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wykorzystuję Kasjopeję do lokalizacji M 31. Najpierw w lornetce lokalizuję Kasjopeję a później wykorzystując drugie V z utworzonego przez nią W ( γCas, Schedar, Caph) zjeżdżam na ok. trzykrotną odległość wzdłuż kierunku przez nie wytyczonego. Dopiero później ustawiam na to miejsce teleskop. To jest mój sposób ale napewno istnieją inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuj się po kasjopei (takie wielkie rozwałkowane nieco W ) przedłużenie lewej kreseczki wskazuje M31.

 

edit

No trochę skłamałem M31 jest nieco poniżej przedłużenia i obecnie u mnie widać ją gołym okiem.

Jak już będziesz w tych okolicach to nie zapomnij zerknąć na Ha Hi (poniżej kasjopei).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez jest nawet na fotce ;)

 

post-883-1155940046_thumb.jpg

 

Wywal to cos, według czego się nie orientujesz na niebie, a zainstaluj choćby Cartes du Ciel, albo zainwestuj w jakis atlas nieba.

 

pozdrawiam

Maciek

o kurde w zyciu bym nei pomyslał ze będzie gdzies tam po lewej koło drzewa

 

zdjęcia robiłem już po mozolnym poszukiwaniu zeby sprawdzic czy patrze w dobry rejon i pewnie wtedy sie wyłoniła zza drzewa :szczerbaty:

 

mam nadzieje ze jutro tez nie bedzie chmur :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej zlokalizować trapez tworzący cielsko Pegaza. A od niego środkowa z trzech najjaśniejszych gwiazd Andromedy, nad nią jak byś nie pojechał do góry natrafisz na M31. Nie ma bata.

 

droga_do_m31.JPG

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię Ci prosty sposób odnalezienia M31. Odnajdujesz cztery jasne gwiazdy Pegaza poczym kierujesz się w stronę Andromedy odnajdujesz dwie gwiazdy i tworzysz trójkąt równoboczny na jego wierzchołku znajduje się M31, na twoim zdjęciu przedstawiłem to jak jest w praktyce. :Salut:

xxx.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj bezchmurne niebo, wiec postanowiłem sobie coś obejrzeć...

 

w Stellarium zobaczyłem że chyba najłatwiejsza do znalezienia i obserwacji jest M31

 

no wiec ustawiłem teleskop w ogrodzie, skierowałem mniej wiecej na wschód i.......

...no właśnie...... wydrukowałem sobie screeny z stellarium ale nie mogłem znalezc nic stamtąd... :(

zrobiłem kilka zdjęć w kierunku w którym patrzyłem (zdjęcia po 30 sek.)

może mi powiecie (a najlepiej jakby ktoś gdzies zaznaczył na tym zdjęciu) gdzie jest ta M31 ? :szczerbaty:

 

:(

 

Ogladales wczesniej niebo przez lornetke czy od razu kupiles tego telepa. Ja tez niedawno kupilem Synte Dob8 i wczoraj ogladalem przez nia pierwsze DSy i powiem ci ze nie jest latwo cokolwiek znalezc. Wycelowanie mniej wiecej na wschod niewiele daje, trzeba dosc dobrze wycelowac telep bo szukacz ma male pole widzenia (o okularach to juz wogole nie wspomne), ja akurat M31 znalazlem wczoraj bardzo szybko, jak tylko skierowalem lornetke w rejony gdzie spodziewalem sie M31 w okularach ukazala sie mala mgielka. Ale to byl trzeci DS ktory wczorajszej nocy ogladalem zaczalem od M27 i tu sie bardzo zdrowo naklalem, bo dopiero po jakichs 45 minutach cudowania moglem ja obejrzec przez teleskop. W lornetce znajdowalem ja w miare latwo. Wogole najpierw szukam obiektow przez lornetke zeby sie mniej wiecej zorientowac jak wyglada rozklad gwiazd w poblizu a potem probuje celowac teleskopem w to miejsce ale nie przez szukacz tylko przykladajac oko do tylnej czesci telepa na gornej krawedzi celi z lustrem, tak jakbym celowal z broni i w ten sposob staram sie jak najlepiej wycelowac w dany obszar. Dopiero wtedy szukaczem poszukuje danego obiektu co nie jest proste bo szukacz daje obraz odwrocony. Czuje ze pointer laserowy to to czego mi trzeba.

Przy okazji pochwale sie ze widzialem wczoraj Jowisza, M27, M15 i M31, i 4 bardzo jasne perseidy.

Takze noc zaliczam do udanych :)

 

Pozdrawiam i zycze duzo cierpliwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba dosc dobrze wycelowac telep bo szukacz ma male pole widzenia (o okularach to juz wogole nie wspomne),

 

Wielkim plusem synty jest własnie jej zajebisty szukacz ( przepraszam za kolokwializm), który ma ogromne pole dochodzące do 5 stopni. Kiedy nauczysz się go porawnie używać wtedy go docenisz. Kłopot jest jedynie taki że trzeba strasznie przekrzywiać się żeby w niego patrzeć i jest to dość męczące. Sam nie wiem czy nie zainwsetować w Swana 33 mm i częściowo wykorzystywać jako szukacz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w ogóle nie odnalazłeś jaśniejszych gwiazd ani gwiazdozbiorów, co na pochwałę nie zasługuje LUB sądziłeś, że m31 będzie świecić niczym latarnia i nie zwróciłeś na nią uwagi :)

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja M31 też szukam od Miracha. Wczoraj bez problemu widoczna gołym okiem u mnie, i powiem szczerze wczoraj widziałem najlepszą M31 jak na swój teleskop. M32 & M110 bez żadnego problemu, ciemny pas materi, a nawet chyba jedno ramionko... (nie jestem na 100% pewny) przy 28x, nie mieściłą mi się w polu widzenia :szczerbaty: A im dłużej patrzyłem tym więcej widziałem :rolleyes:

 

Pozdrawiam, i życze powodzenia! ja do Andromedy pierwszy raz to sie chyba ze 3 noce czaiłem :D

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja M31 też szukam od Miracha. Wczoraj bez problemu widoczna gołym okiem u mnie, i powiem szczerze wczoraj widziałem najlepszą M31 jak na swój teleskop. M32 & M110 bez żadnego problemu, ciemny pas materi, a nawet chyba jedno ramionko... (nie jestem na 100% pewny) przy 28x, nie mieściłą mi się w polu widzenia :szczerbaty: A im dłużej patrzyłem tym więcej widziałem :rolleyes:

 

Pozdrawiam, i życze powodzenia! ja do Andromedy pierwszy raz to sie chyba ze 3 noce czaiłem :D

 

A podobno wczoraj to z dziewczyną byłeś na gwiazdach...więc te ramiono to może od Niej było? hehehe

 

ciemnego nieba i pogodnego nastroju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkim plusem synty jest własnie jej zajebisty szukacz ( przepraszam za kolokwializm), który ma ogromne pole dochodzące do 5 stopni. Kiedy nauczysz się go porawnie używać wtedy go docenisz. Kłopot jest jedynie taki że trzeba strasznie przekrzywiać się żeby w niego patrzeć i jest to dość męczące. Sam nie wiem czy nie zainwsetować w Swana 33 mm i częściowo wykorzystywać jako szukacz.

 

Pozdrawiam.

 

Pewnie masz racje, jednak po kilku pierwszych probach szukacz okazal sie duzo mniej skuteczny w szukaniu niz moja lornetka ktora mimo ze chyba tez ma pole kolo 5 stopni, sprawia wrazenie ze pokazuje duzo wiecej tak wszerz jak i "wglab"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no i nareszcie dzisiaj znalazłem ;)

 

tylko że troche sie hmm.. zawiodłem, bo przez moją synte 8" i super plossla 25mm (i 10mm tez) widziałem tylko małą mgiełke z ledwo jaśniejszym środkiem :szczerbaty:

 

nie wiem moze to ja jestem jakiś wybredny, wy też tak macie czy lepiej? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz nabrać wprawy. Patrz na obiekt nie chwilę pooglądaj go kilka minut poczekaj na chwilę dobrej widoczności. Masz 8" telskop. Bez problemu zobaczysz pasy ciemnej materii i ramiona. To wbrew pozorom obiekt nie łatwy bo duży... najładniejszy w dużej lornetce. Ale zacznie się prawdziwa zabawa jak odnajdziesz następne emki. Wytrwałości.

 

Paweł Maksym

 

PS

 

LV to okular Lantanowy Vixena

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.