Skocz do zawartości

Bardzo prosze o pomoc w zakupie teleskopu!!!


Kucor

Rekomendowane odpowiedzi

To może jeszcze inaczej. Dlaczego chcesz targać ten teleskop pół kilometra? Może wcale nie trzeba? Obawiasz sie pojedynczej sodówki obok podwórka czy moze masz hale magazynową oswietloną jak Disneyland za płotem? Napisz coś, to dostaniesz info, czy dana przeszkadzajka wykluczy udane obserwacje, czy tylko delikatnie je ograniczy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podwóko całe obroścnięte drzewami, z balkonu widać tylko wschód, który jest przesłonięty, za ktorym cała noc właczone sa mocne światła (budowa)

 

Hihi, DarkowiB też przeszkadzały drzewa... teraz na podwórku ma kikuty :szczerbaty: Ale na poważnie, musisz oddalac sie az na pół kilometra? Przeniesienie Synty na dobsonie o 50m to zupełnie inna bajka niz o 500m...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, najlepiej by było jakbyś wybrał się na jakieś wspólne obserwy np. na Kudłacze i tam osobiście popatrzył, pomacał (tylko nie po lustrze;) i sam ocenił czy te 8kg+8kg to dla Ciebie duży problem. A do pełni szczęścia przydałoby się jakbyś potem wziął lornetę 25x100 i porównał obrazy na paru obiektach.

Z własnego doświadczenia (mam Newtona 8" i kiedyś obserwowałem przez PZOwskiego binara 25x100) mogę powiedzieć że wg. mnie lepszym rozwiązaniem jest newton. Dlaczego? jest zdecydowanie bardziej wszechstronny (hmm...miałem napisać ,,uniwersalny";). Taką lornetą poszalejesz na dużych mgławicach, gromadach otwartych i ew. kilku większych galaktykach czy ogólnie szerokich planach. Komet też bardzo fajnie się przez to szuka. Niemniej jednak miałbyś zamkniętą drogę do widoków typu gromady kuliste rozdzielone na pojedyncze gwiazdki czy jakiekolwiek mgławice planetarne (no może oprócz ślimaka i ogryzka) w postaci odróżnialnej od obiektu punktowego. Pisałeś że obserwowałbyś zdecydowanie DS ale może akurat przy okazji jakiejś nocy z dobrym seeingiem przyszłaby Ci ochota zerknąć na Satura czy choćby Łysego (świetnie się przy tym rozmyśla co by tu zrobić żeby tak po oczach nie dawał: orbitę zmienić?rozwalić czymś?pokryć warstwami przeciwodblaskowymi?). Tu lornetka jest bezsilna.

Zdaję sobie sprawę z tego, że chodzi Ci o sprzęt mobilny ale jak zobaczysz newtona 8" pod ciemnym niebem w akcji to już na drugi dzień zaczniesz pakować na siłowni żeby go tylko móc targać te 0,5km.

I tu też jest pole do popisu, słyszałem o pomysłach typu jakieś nosidełka na tuby itp.

Więc podsumowując: moim zdaniem newton, i to największy jaki uniesiesz (o kręgosłupie pogadamy potem;)

Tak czy inaczej, czystego nieba!

edit:

@Hans, hmmm... mnie przeszkadzają latarnie i nasunęła mi się tu pewna analogia :szczerbaty:

@Kazoman, też o tym słyszałem poza tym przed kolimacją nie uciekniesz w zadnym newtonie, zwłaszcza światłosilnym. Też lubię wschodnie niebo(najbardziej zachodnie, ale bez podtekstów geopolitycznych proszę;) ale mimo wszystko to tylko 25% nieba.

Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jednak nie płakac nad mobilnością tylko brac synte i kombinowac jak ja nosic? Generalnie jest taki patent ze tube nosi sie na pasku na ramieniu (trzeba uszyc coś w rodzaju hamaka dla tuby z paskiem na ramie, tak skrojonego aby sie nie obijał teleskop i nie spadał w czasie wedrówki. Nosidlo na ramie, dobson w łape i jazda. Problemy sie zaczna dopiero jak bedziesz miał kolejna torbe do noszenia z okularami, akcesoriami, atlasem, termosem, akumulatorem do noszenia i Jak zachce ci sie obserwowac z platformy eq. Wtedy juz raczej nie masz szans.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema się nad czym zastanawiać, jak chesz sensownie poobserwować i zobaczyć co nieco bierz Synte!! jak ją będziesz miał wtedy będziesz myślał nad nosidłami czy jakimiś torbami. To niejest znowu jakieś 50kg żeby tego nie przenieś ani nie przetransportować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema się nad czym zastanawiać, jak chesz sensownie poobserwować i zobaczyć co nieco bierz Synte!! jak ją będziesz miał wtedy będziesz myślał nad nosidłami czy jakimiś torbami. To niejest znowu jakieś 50kg żeby tego nie przenieś ani nie przetransportować.

 

Tylko rozmiary transportowanego teleskopu tez maja znaczenie, jeden obwiesi sie torbami zaciśnie zeby i ruszy w sad klnąc z cicha a drugi jak wyjdzie tak obładowany i zobaczy 30cm sniegu na polu zawyje i zawróci, to nie jest tak hop siup.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcącego nic trudnego, zawsze można znaleść jakieś sensowne rozwiązanie. :Boink:

 

Mam jeszce jedną wskazówkę, wybierz się na jakiś najbliszy zlot i zobacz co potrafi jaki teleskop a inaczej co można zaobserwować za pomoca jakiego teleskopu to może pomoże ci w wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Mam jeszce jedną wskazówkę, wybierz się na jakiś najbliszy zlot i zobacz co potrafi jaki teleskop a inaczej co można zaobserwować za pomoca jakiego teleskopu to może pomoże ci w wyborze.

 

I to jest to co powiniesies zrobic, za chwile zlot w Jodłowie, postaraj sie na niego wyrwać. Decyzja będzie sporo łatwiejsza.

 

Pozdrawiam.

 

tu link do ogłoszenia zlotu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12945

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu chwalą Syntę 200mm - tak czytamsobie to forum i jeszcze kilka innych i wszędzie sytuacja jest podobna, tylko że trochę zniechęca ludzi którzy nie bardzo mogą sobie pozwolić na ten teleskop ze względów finansowych bądź też ilość miejsca na balkonie nie pozwala. Zastanawiałem się nad zakupem tego teleskopu (po przeczytaniu tylu postów na różnych forach stwierdzam że jest najlepszy w swojej klasie).

Dysponuję kwotą 900-1000zł czyli naSyntę 200mm raczej ni estarczy - jeśli nawet to z tymi dwema okularkami to nie poszaleję. Jest jeszcze tańszy odpowiedznik - Synta 150 mm za niecałe 900zł - już lepiej-dokupiłbym jakiegoś barlowa albo 6mm i planetki już bym pooglądał - mam tylk ojeszcze jeden problem-miejsce :( a dokładnej jego zasadniczy brak - synta na balkon się nie zmieści a obserwacja z innych miejsc odpada(mam żonę i dziecko - lepiej jak jestem dostępny w domu nawet w nocy - różnie to bywa). W każdym razie miejsca brak i wypady z teleskopem odpadają - pozostaje balkon i tutaj ... po przeczytaniu tych wszystkich postów można stwierdzić że w moim wypadku - powinienem sobie darować zakup teleskopu bo skoro nie moge mieć Synty 200mm wzglednie 150mm to nic sensownego nie dostanę w tymprzedziale cenowym :(

Wypatrzyłem taki teleskop- Sky-watcher 1309EQ2 Reflektor 130/900

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...at=0&page=6

 

Zmieści się na balkonie-to jest plus, okulary takie same jak posiada synta + barlow 2x podają że powiększenie do 300x max czyli już znosne dlaobserwacji planetek - chciałbym poobserwować głównie szczegóły na planetch (im wiecej tym lepiej) miło by było dostrzec też jakieś DSy - jednym słowem potrzebuję cze3goś uniwersalnego (w jak najbardziej możliwym stopniu-wiem że Synta jest najbardziej optymalna i ogólnie The Best) aleco powiecie o tym - kiedy Dobson odpada. a może polecicie jeszcze coś do obserwacji planet i DS ów byle nie na Dobsonie i najlepiej do 900 - 1000 zł

Dodam ze oswietlenie wokół mojego balkonu jest ok(czyli jest ciemno :-) ) przy bezchmurnym niebie nie ma problemu aby dostrzec droge mleczną.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypatrzyłem taki teleskop- Sky-watcher 1309EQ2 Reflektor 130/900

 

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...at=0&page=6

 

Zmieści się na balkonie-to jest plus, okulary takie same jak posiada synta + barlow 2x podają że powiększenie do 300x max czyli już znosne dlaobserwacji planetek - chciałbym poobserwować głównie szczegóły na planetch (im wiecej tym lepiej) miło by było dostrzec też jakieś DSy - jednym słowem potrzebuję cze3goś uniwersalnego (w jak najbardziej możliwym stopniu-wiem że Synta jest najbardziej optymalna i ogólnie The Best) aleco powiecie o tym - kiedy Dobson odpada. a może polecicie jeszcze coś do obserwacji planet i DS ów byle nie na Dobsonie i najlepiej do 900 - 1000 zł

Dodam ze oswietlenie wokół mojego balkonu jest ok(czyli jest ciemno :-) ) przy bezchmurnym niebie nie ma problemu aby dostrzec droge mleczną.

Pozdrawiam.

 

Heh, czy widziales tube Newtona z ogniskowa 900mm na paralaktyku? To jest bardzie upierdliwe w manewrowaniu na balkonie, niz Dobson, czy inny montaz az. Taras, a nie balkon, bylby pod taka tubke na paralaktyku milej widziany. Poza tym EQ2 - bedzie sie trzeslo niemilosiernie, troche za cienki to montaz pod taka tube.

Planety - tu sensowny sezon obserwacyjny na najbizsze miesiace praktycznie nie istnieje...

 

Mnie osobiscie ciekawi, jakby sprawowalo sie takie cos na balkonie: http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=299&page=1

 

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm - refraktor... czy jakość będzieporównywalnado tego newtona 130/900? W tymcopodałeś ogniskowa ma 500 jak to siębędzie miało do powioększenia? Podają że max 240x - wystarczy do planet?Czy np. zaobserwowałbym przez to czrwoną plame na Jowiszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plamę pewno i zobaczysz... ale znów to samo odnośnie okularków- tu też te same Kellnery :( Chyba przy ich użyciu plamy nie będzie.

No ale może zacząć zabawę z Kellnerami i spróbować coś dokupić za jakiś czas. Albo... zacisnąć zębiska i dozbierać od razu.

Też myślę, że ten krótkoogniskowy refraktorek może być dobrym wyborem na balkon.

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Biohazard

 

Jeśli będziesz brał pod uwagę krótką lunetkę achromatyczną podaną w postach powyżej, musisz być też świadomy jej wady podstawowej - abberacji chromatycznej wynikającej z dużej światłosiły f 4.9, co będzie skutkować fioletowymi obwódkami wokół jasnych obiektów (np. Jowisz). Jeśli Ci to nie przeszkadza to ok, ale jeśli jednak tak to proponuję zastanowić się nad katadioptrykiem

 

np taki:

synta Mak 102

 

który posiada stopkę do statywu foto i jeśli masz jakiś rozsądny statyw z głowicą olejową, to możnaby z takim zestawem rozpocząć zabawę w astro (przynajmniej tak mi się wydaje). Zaznaczam jednak, że przez owego Maka nie patrzyłem nigdy i tu musiałby odnośnie jakości wypowiedzieć się jakiś użytkownik tego sprzętu.

 

do tego ze 2 okulary Plossl Vixena + folię słoneczną Baadera, albo jeśli nie masz statywu foto - kombinować z montażem AZ3 (nośność do 3 kg)

 

Newtony obecnie są tanie (np. Synta DOB 8") i oczywiście pokażą znacznie więcej, ALE na malutki balkon to IMHO raczej nieporozumienie ze względu na gabaryty. Skolei taki krótki refraktorek albo Maka możesz wziąść do plecaka i zabrać na wycieczkę ;)

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zacisnął zęby i wysupłał na takie coś SKP15075PEQ3-2 bo szkoda tego nieba jak widac mleko.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e17d43798d8b0ff

 

tuba ma "tylko" 70cm długości a 150mm lustra to nie 100mm

 

ps. trzeba tylko dokładnie sprawdzić czy paralaktyk z taką tubą bedzie sie mógł swobodnie ustawiać w róznych pozycjach na twoim balkonie.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pyrex szybciej się chłodzi. Ma to znaczenie podczas obserwacji zimą, gdy wynosisz telep z cieplego mieszkania na mróz - wcześniej możesz obserwować. Różnice będą na poziomie max 15 minut (tak myślę). Czasem też tak bywa, że podczas obserwacji zmienia się temperatura otoczenia- też będzie jakaś różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dobsonie raczej trudno pofocić! Chyba, że Księżyc i Słońce na krótkich czasach. Do poważniejszego foto trzeba by dokupić naprawdę sensowną platformę paralaktyczną - tu masz LINK do testów nowej wersji takiej platformy. Zresztą takie "cuś" przyda się bardzo do prowadzenia obserwacji wizualnych. Tyle, że kosztuje parę groszy. Ale, myśląc kategoriami ekonomicznymi, i tak wyjdzie taniej, niż telep na EQ5 plus silniczki.

Jednak planując zakup pod kątem astrofoto- albo poczekaj na końcowy wynik tych testów, albo od razu kupuj telep na EQ. Nie chcę być źle zrozumiany- MAM NADZIEJĘ, że testy Leszka wypadną pomyślnie, bo to leży w interesie mojej Synciary :rolleyes: a NIE twierdzę, że dostaniesz idealne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrex szybciej się chłodzi....

 

chłodzi się tyle samo!

bo ma prawie identyczny współczynnik przewodności cieplnej jak float

 

natomiast pyrex ma o 1/3 mniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej, od szkła float,

więc upraszczając: "szybciej sie chłodzi", bo nie trzeba go chłodzić tak długo :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie. już przejrzałem chyba wszystkie sklepy i wychodzi nawet ze kupic synte 10'' (a ewentualnie za pare lat platforme) i tak wyjdzie taniej niż właśnie ten montaż powiedzmy z Celestronem C10N

 

No i chyba dobrze zrozumiałem że niema co brać mniej jak 8''. Albo i nawet 10''. Rozumiem że ta synta 10'' byłaby naprawde dobrym wyborem. Zwłaszcza że nie kosztuje strasznie dużo.

Dziękuje i pozdrawiam, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.