Skocz do zawartości

Jak można podrasować synte 200/1200


Kucor

Rekomendowane odpowiedzi

W zestawie masz trzy okulary 25mm, 15mm(umieszczony w szukaczu po wykreceniuz z szukacza wkręcasz w tulejkę 1,25 cala którą uprzednio wykręcasz z okularu 10mm) i 10mm. Dokup jakiś szerokokontny okular 32mm i do większych powiększeń ok 6 mm wystarczy w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestaw tanszy:

Soligor RKE 32mm - 225 zl - http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=234

Baader Genuine Ortho 6 mm - 299 zl - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ae3ebc637d87f60

 

zestaw drozszy:

William Optics SWAN 33 mm 2" - 419 zl - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ae3ebc637d87f60

Vixen LV 6 mm - 379 zl - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ae3ebc637d87f60

 

zestaw drozszy charakteryzuje sie glownie mniejsza koma w przypadku SWANA (wzgledem RKE) i wiekszym LER (odleglosc oka od soczewki - im wiecej tym bardziej komforowo) w przypadku Vixena.

 

no, i pamietaj, ze zlatwiasz tym 'skrajne' powiekszenia, natomiast licz sie z tym, ze okulary dodane do synty z zakresu srednich powiekszen tez beda predziej czy pozniej do wymiany

Edytowane przez aph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje typy są takie: RKE Soligor 32 mm (ależ się czesto powtarza) i Barlow 2" Soligora, wszystko z Astrokraka, razem 475 zł + przesyłka. Ten zestaw da duże mozliwości do DS, a w każdym razie ogromnie większe niż to, co dają ci w zestawie. SPlossl 10 mm jest (przynajmniej mój) "do luftu", nada się do Księżyca, ale nic więcej. Na razie nie ma planetek, więc kupuj sprzęciora DS-owego. I tak za jakiś czas to co kupisz, cokolwiek by to było, przestanie ci starczać. A okular do przeglądu nieba i sensowny 2-calowy Barlow to podstawa!

W międzyczasie spróbuj wybrać się na jakiś zlot i potestuj inne okularki, te do większych powiększeń. Są tacy, którzy dyskryminują Ortho na rzecz LV. Ja mam odwrotne zdanie. To wynik zlotu.

Jak się sprawuje RKE w Syncie pisałem w sąsiednim topicu o telepie do 1300 zł.

 

:Beer:

 

Ach... no i KONIECZNIE folia Baadera do lukania słoneczka :)

 

EDIT : powyższy zestaw jest ekonomiczny, ale spełnia podstawowe zadania, jakie ma spełnić. Na pewno w przyszłości łatwiej ci będzie "machnąć ręką" na RKE i wymienić go np. na Swana...

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT : powyższy zestaw jest ekonomiczny, ale spełnia podstawowe zadania, jakie ma spełnić. Na pewno w przyszłości łatwiej ci będzie "machnąć ręką" na RKE i wymienić go np. na Swana...

mi sie wydaje jednak, ze lepiej kupic sobie 200zl drozszego swana na "cale zycie", niz kompromisowy okular na jakis czas (nic nie umniejszajac RKE). zwlaszcza jak kolega moze sobie pozwolic na troche wiekszy wydatek juz teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chce tuningowac swoja synte.

Jak sie domyslam za 300 zl najlepszym rozwiazaniem bedzie kupno barlowa soligora 2`???

A nastepnie jakiejs 32mm i 6mm???

Myslalem i nieco wiekszym powiekszeniu .... a gdyby kupic okular 3,5mm albo 4mm ???

 

A moze za te 300 zl moglbym kupic cos lepszego do barlowa???

 

Ps ile i za ile trzeba kupic folii baadera na synte 8`???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Apha: Swan (jak dla mnie) nie jest na całe życie :szczerbaty: są jednak znacznie lepsze okularki, w które (założyłem) będziemy za jakiś czas celować. Zresztą wcale nie jest powiedziane, że ten RKE nie może być "na całe życie"- do przegladu nieba jest po prostu dobry, a może przy eksploatacji telepa wyjdzie docelowe zainteresowanie wyłącznie mniejszymi ogniskowymi.

 

Do Kazomana:

- Barlow jest rozwiązaniem nie do końca "obowiązkowym"- to jest jednak dodatkowe szkiełko, dodatkowa strata jakości obrazu, choć ten Soligor jest ogólnie chwalony;

- z powiększeniami nie ma co szaleć, bo mieć a wykorzystywać - to dwie różne sprawy, myślę, że na początku warto by mieć te 6 mm i np. 9-10 mm, warto też kupić ok. 15 mm;

- ja mam filtr pełnoaperturowy (no- niemal) - z kwadracika folii 20x20 cm, ale można kupić mniej, choć nie bardzo sobie wyobrażam kupno kawałka 10x10 cm - Syncia nie pokaże tego, co potrafi ;)

 

A do was obu: qrcze mniej się ma wątpliwości i łatwiej ułożyć sobie sprawę kolejności zakupów, jak się potestuje kilka rozwiązań na jakimś zlocie. Ja ułożyłem to sobie tak, że na razie chcę na spokojnie kupić drugi okularek 2-calowy, o mniejszej ogniskowej. Waham się pomiędzy Swanem, z którego obrazy mnie zachwyciły, a np. Hyperionem Baadera 17 lub 21 mm. Decyduje tu wygoda- mieć większe powiększenie do DS bez ciągłej wymiany adapterów. Do tego chcę Barlowa. Następnie jakiś komplecik okularów 1,25", najprawdopodobniej ortho i LV na początek (po parce). A później.... ech, lepiej nie myśleć, bo te myśli żona usłyszy :szczerbaty:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do was obu: qrcze mniej się ma wątpliwości i łatwiej ułożyć sobie sprawę kolejności zakupów, jak się potestuje kilka rozwiązań na jakimś zlocie. Ja ułożyłem to sobie tak, że na razie chcę na spokojnie kupić drugi okularek 2-calowy, o mniejszej ogniskowej. Waham się pomiędzy Swanem, z którego obrazy mnie zachwyciły, a np. Hyperionem Baadera 17 lub 21 mm. Decyduje tu wygoda- mieć większe powiększenie do DS bez ciągłej wymiany adapterów. Do tego chcę Barlowa. Następnie jakiś komplecik okularów 1,25", najprawdopodobniej ortho i LV na początek (po parce). A później.... ech, lepiej nie myśleć, bo te myśli żona usłyszy :szczerbaty:

:Beer:

 

Ja też chyba za parę miesięcy kupię Swana 33. Pragnę go wykorzystaś jako szukacz i do DS, da mi zalecane 7 mm źrenicy. Nawet jak będą jakieś straty światła ze względu na mniejszą źrenice to i tak opłaca się wydać tą kasę za 2 stopnie pola. Wygoda w szukaniu obiektów deep sky jest o wiele większa niż w standardowo dawanym przez producenta SP 25mm który ma jakieś 65 minut pola.

A że obraz nieba może być trochę białawy przy zbytnim zanieczyszczeniem światłem miejskim, cóż takie jest jest życie i trzeba iść na kompromisy. Mówie wam: duże pole to piękna sprawa :D

 

Co do lantanów to ostatnio testowałem te moje nowe nabytki , to znaczy LV 9 i LV 6 i bardzo ładnie się sprawiały. Warunki nie były jednak za dobre. Ciekawą sprawą jest to że udało mi się podzielić epsilony Lutni w LV 9 mm, a w LV 6 mm nie uzyskałem żadnego podziału, bo gwiazdy zamieniły się w chmurki gazowe. Mam nadzieje że nie jest to problem z kolimacją, a z seengiem. Kolimacje lustra głównego sprawdzam metodą pudełkową co każdą obserwacje.

 

Ciekawym okularkiem z tych tanich jest Plossl 15mm który daje nam 80X. Wbrew temu co sądzą niektórzy to bardzo użyteczne powiększenie, chociażby do gromad otwartych. Kometa Barnad najlepiej wyglądała u mnie właśnie przy 80X.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja sugestai to wstrzymac sie z zakupem krotkiego okularu.

Planet nie ma, a nadchodza piekne jesienno-zimowe noce w ktorych kroluja DSy.

Moze pomysl nad kupnem jednego, dobrego okularu dlugoogniskowego z duzym polem, najlepszego na jaki Cie stac, a o orto czy LV pomysl nieco pozniej?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladajac M 13 przez SP25mm wszystko bylo OK, kiedy chcialem ja nieco powiekszyc i zaglebic sie w jej pieknocsi czar prysl. To byla wina pociemnienia obrazu przez SP10mm :szczerbaty: Wiem, ze ten okular nie cieszy sie wielka popularnoscia ale czy jak bede wkladal pod niego barlowa to obraz zciemnieje jeszcze bardziej? (tyle, ze wtedy pow.bedzie nieco za duze na gromadki kuliste). Czy moze lepsza bedzie opcja barlowa z 25mm (pow.kolo 90x) na m13??

 

Ja juz postanowilem co zakupie. Barlow soligor 2`` i jesli starczy $ to folia sloneczna. Zastanawiam sie juz nad 33mm i 4mm.

 

PS jeszcze takie lamerskie pytanie. Jesli wsadze 1,25` do barlowa 2`` to wszysko bedzie OK ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz gdzieś pisałem, że znacznie lepszy obraz mam z SPl 25 mm + Barlow 1,25" Vixena (99 zł w DO), niż w tym 10 mm. Dotyczy to wszystkich obiektów. Dlatego ten okularek niestety obowiązkowo podlega wymianie ;) Dobre widoki daje jedynie na Księżycu i Słoneczku.

 

Co do 4 mm- przeczytaj uważnie, co wyżej napisali Polaris i Doktor Robotnik.

 

Barlow 2" Soligora ma adapter na 1,25".

 

Obraz w Swanie 40 mm z Synty 8" na terenie oświetlonym latarniami nie był nawet odrobinę białawy... wręcz przeciwnie! To do wątpliwości Doktora Robotnika. Potwierdzam uzyteczność okularka w przedziale 15-17 mm. I chyba lepiej go kupić przed "poszaleniem" z np. 4 mm :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle okulary 40 mm maja mniejsze pole niz 32 mm i w sumie mimo mniejszego powiekszenia podobny obszar obserwujemy.

 

To dotyczy standardu 1,25".

2" otwieraja zupelnie nowe mozliwosci.

Np. Swan33 ma pole 72st., a Swan40 ma 70st.

 

Oto porownanie pol w 200/1200:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie okular, ale tak się zastanawiam, czemu jeszcze nikt nie zaproponował żeby zrobił ASCT? ;)

 

Nikt?

a Grzybek ? :rolleyes:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=12517&hl=asct

 

Mam to samo ASCT co Grzybek (patrz sygnatura), bo zrobił mi koleżeńską przysługę i wykonał dla mnie identyczny sprzęcior B) ...

Piękne, pedantycznie, jak to u Grzybka, wykonane ASCT, z duszą...

 

Wielkie :Beer: dla Grzybka :notworthy:

 

:Salut:

Edytowane przez Rothbard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle okulary 40 mm maja mniejsze pole niz 32 mm i w sumie mimo mniejszego powiekszenia podobny obszar obserwujemy.

U mnie w Orionie 200/1200, Erfle 40mm żeby zogniskować obraz musiał być nieco wysunięty, do tego pojawiało się lekkie winietowanie. W 32mm RKE już tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ASCT akurat jest taki ważny, nie wypowiadam się bo nie wiem. Czy ten system chłodzenia daje nam dużo lepsze obrazy?

Ja bym tego u siebie nie założył bo synta wchodzi mi na styk do auta, a jak by z tyłu wystawał wiatrak to bym teleskopu nie zmieścił, a poza tym dodatkowa kupa graciarstwa, no bo wiatraki i akumularory, dobson, teleskop, stolik , krzesło , okulary, termos z piciem i powoli z wyjścia na obserwacje robi się wielka wyprawa, gdzie 40 % czasu marnujemy na różne ustrojstwo ( zapakowanie, przeniesienie, założenie i różne takie), a 60% zaledwie na meritum czyli obserwacje.

 

Na początku do synty trzeba dokupić okulary ( jak ktoś jest początkujący to koniecznie szerokokątny długoogniskowy okular który ułatwi szukanie), póżniej trzeba usprawnić trochę obroty teleskopy w osi azymutu. U mnie chodzi to trochę ciężko i jest z letka męczące i to teraz, a co będzie jak przyjdzie -10 stopni mrozu. Może by jakieś łożysko albo teflon. Macie koledzy jakieś sugestie jak to usprawnić?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASCT jest ważne dla tych, którzy obserwują w miejscach, gdzie jest spora wilgotność powietrza. Wtedy nie tylko są lepsze obrazy, ale nawet... w ogóle mozna obserwować :Boink:

Grzybek opowiadał, że po kilkudziesięciu minutach lustro mu zaparowywało. Hmm... to wpływa na obraz...

 

Nie mam żadnych sugestii jeśli chodzi o obrót telepa. U mnie jest OK, po lekkim poluźnieniu śruby w osi obrotu. Jeśli dasz np. łożysko, to mozesz mieć spore problemy z utrzymywaniem obiektu w polu widzenia. Dobson powinien obracać się z pewnym oporem- waga tuby robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ASCT pomaga w jednej poważnej kwesti...

Nie chce mi się czekać na wyrównanie temperatury lustra i otoczenia (ponad 30minut czekania) a z ASCT idzie jak po maśle :szczerbaty:

 

Na forum znajdziesz link (ATM w temacie wyszczególnionym) do sklepu który sprzedaje TEFLON o pożądanej cienkiej grubości (0.5 cm)

Ja prubije znaleść smar teflonowy w spreju i zobacze jak on się sprawuje. Niestety w mojej synci nawet po obluzowaniu śruby "azymutalnej" jak kręce tubusem to zamiast podztawa sie kręcić to nogami charuje po podłodze :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.