Skocz do zawartości

Mój nowy teleskop SOLIGOR MT8OO na EQ5


bolid25

Rekomendowane odpowiedzi

Na tej fotce komy wcale nie widac ale zapytaj czy jest to pełna zeskanowana klatka czy crop :D Chodzi oto żeby wykorzystać całe pole az po brzegi a to w MT800 bez korektora się nie uda.

 

Masz dowód:

 

http://www.foto.pl/zdjecia/6/2/8/8198_rd.jpg?lm=1159625015

 

To pełna klatka, 150sek autorstwa Michała Z., bez korektora za pomoca DSLR'a. Przy kliszy bedzie ta koma jeszcze wieksza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zwolennicy MT800 i są przeciwnicy. Są tacy którzy wykorzystując część pola robią świetne fotki (Heniek oraz PiotrekT) i są tacy którym to idzie znacznie gorzej. Tak czy inaczej można stwierdzić jedno MT800 ma kome tak dużą jak to jest normą w Newtonie f:4 - a żeby uświadomić wszyskim milusińskim jak ona wygląda wykonałem skan z negatywy małoobrazkowego z tegoż teleskopu wygląda on następująco:

 

http://www.astrofotografia.pl/tymczasowe/mt800.jpg

 

Mam nadzieję, że rozwieje to wszelakie wątpliwości co do tego czy jest czy jej nie ma i jak duża jest.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He <_< ... taka koma jak z tych przykładów to i tak nie problem.

Zdjęcią wyglądają naprawdę estetycznie jak dla Mnie.

I tak nie ma wogóle porównania np. z komą Heliosa 58 mm. Tam to jest koma totalna.

Jak ma być taka koma jak w przykładzie z MT-800 to Ja bym brał go i tak w ciemno do kliszy.

Liczy się głównie ogniskowa i ostry obiekt w środku pola.

Jeśli robisz na kliszy to zauważ Kałużny że format obrazka jest dość mały i koma nie rzuca się bardzo w oczy. Wystarczy Twoją piękną fotkę (wyrazy uznania :notworthy: , bo naprawdę dla Mnie to jest b. dobra fotka) wyświetlić na pełnym ekranie i już nie widać komy praktycznie wcale. A znaczna część środkowa kadru jest znakomitej jakości. Pozatym zdjątko jest pojechane w jedną stronę, więc trochę fałszuje tę komę.

Podaj proszę parametry exp. i ISO tego zdjątka.

 

:szczerbaty: Kałużny daj Mi linka do swojego źródła z fotkami kliszowymi z MT-800. Bardzo chętnie popodziwiam, bo tą M81 i M82 to Mnie jeszcze bardziej namówiłeś na "tak" do MT-800. :helo:

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binocooler nie myslisz przyszłościowo. Liczy się ogniskowa i ostry obraz w całym polu! Pomyśl, chcesz sfocić coś co ledwo co mieści Ci się w kadrze. I co po zeskanowaniu i tak musisz 1/3 jak nie lepiej obciąć żeby były w miare ładne gwiazdki, no chyba że planujesz wszytsko zmniejszać do rozdzielczości 640x480 :lol: W ten sposób nie osiagasz zamierzonego efektu sfocenia całego obiektu. Jak dla mnie MT800 ma dużą kome, ciekawe czy korektor ją całkowicie eliminuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nie myślę przyszłościowo skoro zajmuje się kliszą. :Boink: Jestem zainteresowany starymi metodami i jest Mi z tym wygodnie. Nie Mam też kompleksu niższości widząc sterylne fotki z EOSów 300D. Bardziej podobają Mi się te z kliszy. A swoje fotki z kliszy zawsze oglądam tylko na papierze fotograficznym a nie na ekranie ze zmianą rozdzielczości do tych Twoich "640x480". Ale oczywiście korektorem nie pogardze w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rady i podpowiedzi to bardzo wazne zeby sobie wzajemnie pomagac.Musze poczekac troszke az łysy niebedzie dominowac na niebie,wtedy wypróbuje sprzet w terenie. pozdrawiam :Beer:

Ty na nic nie czekaj tylko Łysego też łap! No chyba że na pozycję dominatora wskoczyły chmurwy : /.

Też mam tego Soligorka już tak ze 2,5roku (tylko na eq3) i mogę powiedzieć że w obserwacjach wizualnych koma mi jakoś szczególnie nie przeszkadza a obserwowałem też innymi rurami więc porównanie mam(no dobra, takiehaszczego z naglerem nie widziałem;). O gustibus się nie disputandem, jednemu przeszkadza drugiemu nie. Natomiast jak chodzi o foto zwłaszcza aparatem to jak widać na powyższych fotach bez korektora jest nienajlepiej. No cóż...jest to nie oszukujmy się sprzęt nienajwyższej półki i lustro f/4 swoje wady pokazuje.

Planetki też się tym miło obserwuje (aczkolwiek nie tak jak przez zeissa 200/3000 vel Gienia w obserwatorium niepołomickim;) ) jednakowoż polecam zrobić sobie przysłonę off-axis tak do 10cm średnicy na gorsze noce.

Jak już jesteśmy przy planetach to polecam nauczyć się kolimacji bo w f/4 odchylenia widać naprawdę mocno.

A jakich używam okularów? Do DS soligorowego RKE 26mm, pow 31x ==>źrenica 6,5mm czyli tak jak powinno być:). Jestem bardzo zadowolony z tego okularu, co prawda gwiazdy nie są punktami już między 1/2 a 2/3 pola ale tak jak już wspomniałem, mnie to szczególnie nie przeszkadza, i tak skupiam się na tym co jest w centrum.Dodam jeszcze, że pole mają coś koło 60* więc nie jest źle.

Do planetek 6mm ortoskop z którego jestem również bardzo zadowolony bo daje piękny kontrast i pewnego rodzaju plastyczność(skrajnie subiektywne odczucie) ale źrenica jest faktycznie niesympatycznie oddalona (a raczej właśnie nie oddalona). Do reszty różne nastawy zooma lantana made by soligor. 24mm ma strasznie małe pole ale od tego mam RKE a cała reszta prezentuje się bardzo dobrze, do małych i średnich DSów.Na razie tyle ode mnie, udanych obserwów życzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy np. zdjęcie Adama http://astro-forum.org/....showtopic=13729 z MT-800 jest wykonane z korektorem ?

Jego fotka wygląda ładnie, a przecież klisza łapie duże pole widzenia.

Tutaj koma jakoś nie razi bardzo, jak dla Mnie.

 

Fotka jest oczywiści obcięta, ale koma nie wyszła także dlatego że zdjęcie jest nieostre. Jak chcesz zobaczyć kome to zobacz na moje baaardzo stare zdjęcie sprzed 2,5 lat (rany jak ten czas leci)

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...amp;#entry76811

Jeśli ktoś chce to mogę pogrzebać w archiwach i wyciągnąć kropa pełnej klatki tamtego zdjęcia

Po tym zdjęciu byłem lekko załamany komą, ale dzisiaj korektorek juz jest - tylko na razie w szufladzie, nie mam teraz czasu na hobby.

Ogólnie nie sądze aby bolid25 był niezadowolony z zakupu. mt800 na EQ5 to jest zestaw przyszłościowy. Kurde a ja dalej męczę się na EQ3 coś z tym trzeba będzie zrobić.

Astrofoto planet w wykonaniu mojego MT800:

http://img232.imageshack.us/img232/7861/sumatest5cj.jpg

Wenus się pojawi za ok pół roku i będzie komplet.

Do astrofoto ten teleskop zasługuje na miano wymiatacza, f4 to masakra nieprzerobiona webkamerką nawet parę DS-ów mozna zaatakować m3, m57, m42, eskimo nebula.

np.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=10551

Teleskop ma ma oczywiście i wady:

Kolor do zdjęć planet - nigdy chyba nie zrobiłem dobrego zdjęcia w pełnym zakresie widma, nie wiem czy nie potrafię albo tak marny kontrat w tym teleskopie.

Wizualne obserwacje planet - mnie osobiście nie zadowalają ale może i ja nie potrafię obserwować, dla mnie astrofoto to jest to.

 

Generalnie do astrofocenia przyda się kilka gadżetów jak korektor komy (jeszcze nie sprawdziłem ile jest wart), filtr ir-pass, filtr h-alfa.

 

Jedna uwaga: po włozeniu korektora komy w wyciąg brakuje jakieś 0,5 - 1 mm do złapania ostrości. Trochę mnie to rozbroiło, korektor trzeba wcisnąć trochę głębiej - normalnie sie wkłada tak aby ładnie obejma w wyciągu go obejmowała jednak wtedy nie łapie idealnie ostrości i trzeba wcisnąc go głębiej ale wtedy nie zawsze obejma dobrze trzyma - to tak z pierwszego oblukania problemu. Moze po dołożeniu filtra np. h-alfa punkt ostrości się troche odsunie na właściwe miejsce.

 

Warto sprawdzić kolimację do mnie teleskop przyjechał niby w dobrym stanie jednak zauważyłem że styropian był pękniety czyli transport nie był najlepszy. Laserowy kolimator pokazał że teleskop był rozkolimowany mimo że był kolimowany w Astrokraku. Także zwracam uwagę.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.