Skocz do zawartości

Jaki teleskop do 5000 zł ?


hepar

Rekomendowane odpowiedzi

To wspomij jeszcze do czego ten teleskop ma byc dedykowany. Co innego kupuje sie do słabych galaktyk, a co innego do planet lub Łysego.

 

Druga sprawa to dodatki. Tak juz wspomnieli ci inni userzy, oddziel ok. 1000-1500pln na dobre okulary, za reszte będziesz dobierał teleskop.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle jednak by kupic jakis maly teleskop (maly gabarytami)

...

No ale najbardziej chce by moje dzieci (chlopaki 12 i 14 lat) zainteresowaly sie

to chcesz czy nie chcesz???????

 

narazie mieszkając na wsi i majac warunki planujesz im niepokazać co w tym wieku młode oczy moga widzieć.

 

paralaktyk? a jak ten dwunastolatek będzie patrzył do newtona na paralaktyku? będziesz go trzymal na rekach? czy ze stołka?

 

nic ponizej 200mm PRZEMYŚL TO!.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...512899edd906cf2

 

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=356

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...512899edd906cf2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No juz troszke mam wieksze rozeznanie dzieki Wam. Dziekuje.

 

Mialem kiedys telesko TAL i mial montaz para i mikroruchy. To mi bardzo odpowiadalo !

Telesko z czasem moze posluzy mi do prowadzenia obserwacji gwiazd zmiennych.

 

Który model Tala posiadałeś? Wtedy będziemy mieć jakiś odnośnik.

 

Co do obserwacji zmiennych, to zapraszamy :) Jest tutaj kilku "zmienników". Do zmiennych postaraj się wybrać teleskop o dużym polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, ale jesli to ma byc teleskop do zdjec, do atrakcyjnych pokazow, miec duza rozdzielczosc (mozliwe powiekszenie), jednoczesnie byc maly i wisiec na paralaktyku to takie zeczy to tylko w erze ;)

niestety pewne rzeczy sie wykluczaja i musisz bardziej sprecyzowac co Cie interesuje.

do zdjec - przede wszystkim dobry montaz.

do atrakcyjnych pokazow - im wieksze lustro tym lepiej (co sie troche wyklucza z paralaktykiem).

duze powiekszenia wykluczaja sie z malymi rozmiarami.

 

problem jest na tyle duzy, ze niektorzy maja po kilka roznych teleskopow do roznych zastosowan, bo teleskop do wszystkiego zawsze bedzie kompromisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle jednak by kupic jakis maly teleskop (maly gabarytami) ...

 

mniejsze gabaryty to i mniejsza powierzchnia zbierajaca,a wiec i słabsze obiekty w jego zasiegu

 

...z mikroruchami i prowadzeniem.

 

skoro maja byc mikroruchy no to paralaktyk zostaje :rolleyes:

P.S. i tak nie jestes w złej sytuacji bo masz 5000 zł a ja póki co musze sie nacieszyć lornetką 10x50 :szczerbaty::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak nie jestes w złej sytuacji bo masz 5000 zł a ja póki co musze sie nacieszyć lornetką 10x50 :szczerbaty::Beer:

 

 

A ja SkyLuk-sikiem 70/700 po przeróbkach :D

 

Tak na poważnie to (jeśli można) też bym celował w BIG lustro tym bardziej że otwarty teren przed domem.

 

Z czasem zawsze można coś dokupić wiedząc już tak naprawdę co się chce .

Jak Hepar ma na taaaki sprzęt :blink:http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=249

to i na zlecenie zrobią paralaktyk nawet do 14'' http://www.foothill.net/~sayre/14.5-in.%20telescope%201.htm

a dobre okularki to podstawa !

 

P.s Pewnie jestem jeszcze żółtodziobem w astro , aczkolwiek lektury na temat sprzętu przeczesałem już chyba więcęj niż w podstawówce i wiem że do komfortowego podziwiania nieboskłonu to : dużo światła i dobre szkła - podstawa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hepar,

 

pomyśl o Ed-ku. Za taka kasę kupisz niezły teleskop na paralaktyku. Tutaj podaję przykład takiego czegoś, choć droższego niż przewidziana przez Ciebie kwota.

Wiem, wiem - zaraz zostanę sprowadzony na ziemię - przecież jak ktoś ma ciemne niebo, to tylko światłosilny Newton. Niemniej co Newton to Newton, a co ED to ED ...

 

Albo zrób coś innego: kup dwa, np. taki i taki. Masz komplet do planetek i do DS-ów. Paralaktyka i Dobsona. :szczerbaty:

Edytowane przez Benedykt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Jestem podstarzalym milosnikiem astronomii. Kiedy, jako mlody czlowiek bardzo powaznie sie nia zajmowalem. Niestety nie kontynuowalem tej milosci do gwiazd i dzis jestem lekarzem.

 

Pragne dowiedziec sie od Was, dobrze zorientowanych w temacie ludzi jak mam kupic teleskop.

Mieszkam poza miastem, na wsi, mam balkon (skierowany na puste pola, bez swiatel), jednak mysle ze czasami lepiej byloby wziasc teleskop i pojechac z nim do LASU albo gdzies gdzie jest jeszcze ciemniej.

 

Wiem, ze dzis wszystko jest inne. Jednak kiedy wielka slawa szczycila sie firma TAL (ZSRR) i jej teleskopy byly uwazane za najlepsze. Pewnie dzis tych firm jest masa. Jaka wybrac ?

 

Teleskop ma sluzyc do obserwacji amatorskich, moze z czasem takze do obserwacji gwiazd zmiennych (co kiedy robilem namietnie). Mysle tez o pokazach dla moich znajomych, rodziny (dzieci). Chce by byl to SILNY instrument, z duzym powiekszeniem, dobra jasnoscia, solidnym ale w miare lekkim montazem. Wiem, ze przydalby sie naped. A moze "pozycjoner" czyli cos takiego co samo ustawia teleskop na obiekt ?

 

Nie wiem, poradzcie mi. Mam na to 5000 zł.

 

Lukasz

Gdybym ja miał te 5000zł to kupił bym Synte 8" i Naglerki 33mm, 12mm(DS) i Vixeny LV(planetki). Do Naglerków dokupił bym jescze korektor komy Paracor. Jeśli masz ciemne niebo to 200mm też pokaże pazury a światłosiła f/6 bedzie uniwesalna i planetki będą tez wymiatać. To będzie idealny sprzęd do rozeznania co ci się podoba i jeśli stwierdzisz że wolisz coś zupełnie innego to zawsze możesz Synte sprzedać i kupić coś lepsiejszego a dobre okulary zostaną. Zresztą 1200zł za teleskop to nie tak strasznie dużo. :D

 

No ale to tylko moje zdanie i kieruje sie raczej swoimi upodobaniami. Wszystko zależy od tego co ciebie rajcuje. Pamiętaj tylko o jednym - Dobrego obrazu nie uzyskasz tylko za sprawą obiektywu, a okular to praktycznie pół teleskopu :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Jeśli tak bardzo zależy na średnicy (i słusznie) i GoTo to może to http://www.skywatcher.com/swtinc/product.php?id=174&class1=1&class2=106, na razie w Polsce go nie ma. Uprzedzam, że to ciężkie działo. Sama tuba waży 23,5 kg, a montaż drugie tyle.

Moim zdaniem GoTo sprawia, że niebo dla obserwatora staje się obce (wyjątkiem jest astrofotografia wtedy GoTo jest niezbędne). Wtedy piękno sklepienia niebieskiego poznaje maszyna, a nie sam obserwator. Czy wiesz ile frajdy, zadowolenia i satysfakcji sprawia samodzielne wyszukanie danego obiektu ? Proponuje wydrukować dobre mapy nieba http://forum.astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/, kupić komplet dobrych Naglerów najlepiej 9mm do gromad kulistych, 13mm do większości ds-ek, 17mm do większych DS-ek np. M31 i 31mm do wybranych obiektów np. Veil. Plus filtr UHC-S 2'', jeden okular planetarny. Może być TMB PLANETARY II 6mm, trochę chęci i wiary w siebie. Aha co do teleskopu to do 5000 tys. http://astrokrak.pl/541-teleskop-syntasky-watcher-dob-12q-3051500-pyrex-rozsuwany-.html i do tego w/w akcesoria i wydasz ok. 6 tysięcy.

 

Ps. U mnie było tak, że na pierwszych dwóch obserwacjach nie udało mi się znaleźć rzadnej DS-ki na trzeciej wziąłem się za siebie i znalazłem tyle http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=14874 obiektów. Później pojechałem na zlot w tym roku znalazłem ich ponad 20. Po zlocie już na maksa uwierzyłem w siebie i hulam po ciemnych NGC-kach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem w zeszłym tygodniu c8n go to - bez żadnych problemów

ktoś pisał że niedostępne

prosto z mostu i dostałem - Delta Opt. Wawa

 

jak Pan lekarz napisał ma balkon ale i w teren by się chciał wybrać

a pewnie i dzieci się znajdą :)

 

co taki młodszy człowiek zrobi na dobsonie z 10" albo 12" lustrem ?

poogląda czubki drzew

ale to tylko moje domysły

 

napisał Pan lekarz również że chciałby towarzystwo zaprosić, rodzinę

 

czasami żeby znaleźć właściwy obiekt trzeba się nieźle namęczyć

już widzę jak Pan doktor szuka obiektu na dobsonie, reszta towarzystwa upija się za jego plecami,

Pan doktor odnajduje obiekt chce go pokazać a tu dupa blada bo już dawno odjechał zanim szanowne towarzystwo się podniosło i każdy sobie spojrzał ... :szczerbaty:

 

jeżeli to ma być tylko dla Pana doktora to bym się nie szczypał i celował w większe lustro na Dobsonie

 

miałem Sky Watchera 10'' na dobsonie i nie wiem czy nie było mniej zabawy z transportem niż c8ngt

 

pakowałem 2 elementy, podstawę i rurkę + plecak z okularami i w drogę

z c8ngt - muszę kilka razy sprawdzić czy wszystko spakowałem - a to zasilanie, a to kabel itd itd

 

jeżeli chce Pan doktor być duszą towarzystwa i nie tracić kontaktu z otoczeniem zanim odnajdzie żądany obiekt - to brać sprzęt z GoTo - za swojego dałem 3800 w zestawie jeden okular 20mm chyba - nawet nie pamiętam bo korzystam z innych okularów

 

dokupił bym jeden okular 2 calowy - mam SCOPOSA 30mm i nie narzekam + jakiś 1,25 cala - 13mm ładnie widać i np 5mm do dużych powiększeń ewentualnie lepszą soczewkę Barlowa 2x

 

w sumie w 5k Pan doktor powinien się zmieścić

 

uff :)

 

Edit

a właśnie - ten SkyWatcher o którym wspomniałem był rozsuwany - duży plus przy transporcie

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja tylko tak na szybko - pan doktor zaznaczył, że chciałby pokazywać niebo między innymi dzieciom - Ci którzy odpowiedzieli Lightbridge najwyraźniej dzieci nie mają. Choć dobson z racji średnicy może i by pokazał to i owo, to przy pokazach rodzinnych z dziećmi, raczej się nie sprawdzi. Bo jak tu dziecku wytłumaczyć że ma zajrzeć, i nie dotykać, choć dynda nogami w powietrzu ? Więc raczej coś co jest stabilniejsze, i o ile tylko to możliwe, ma przynajmniej napęd w jednej osi. Tu ważna uwaga - cokolwiek ośmiocalowe będzie albo drogie (NexStar SE) albo ciężkie - 200-ki na montażach paralktycznych. Więc może NexStar 6 SE ? Nie za duży, nie za mały, nie za głupi ani nie za mądry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A patrzyłeś może na teleskopy Taurus? Napedu co prawda żadnego nie mają, ale pozostałe twoje warunki spełniają. Konstrukcja 12" to właśnie 5 tysięcy złotych. Strona: www.teleskopytaurus.pl

 

 

### edit

jak kliknąłem "odpowiedz", nie zwróciłem uwagi na archeologię wątku, sorry ;)

Edytowane przez krigore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.