Skocz do zawartości

Orion Intelliscope 12


Sebastian_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

 

Po pierwsze: Witam wszystkich na forum :Beer:

 

Zainteresowałem się tą maszynką szukając 12" telpa na dobsonie. Na początku w planach był LB 12", ale po wynajezieniu Oriona szala przechyliła się na jego stronę :) Nie ukrywam że głównie ze względu na "GOTO", a i jego cena uważam jest całkiem atrakcyjna.

 

Tu jest jego info http://www.telescope-service.com/OrionUSA/.../dobs.html#In12

 

Wyczytałem na forum że Pirx jest posiadaczem takiej maszynki więc bardzo liczę że odwiedzi ten temat ;) Co chciałbym wiedzieć to: jaka jest jakość optyki, jak sprawuje się komputerek i jakie okulary będą najlepsze do dokupienia.

 

Sprzęt ma być przeznaczony do DS, rzadziej planety.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Sebastian_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirx nie kupiłby szajsu ;)

 

A cała reszta tego Oriona, to wypisz- wymaluj to samiuchno, co Synta na Dobsie.

Qrcze, niech ktoś wreszcie to-to kupi! Ale musi uważać: oj, odwiedzę go natycmiast :D

 

:Beer:

 

P.S. Sebastian już chyba wie, co to za "GoTo" tam siedzi- że tylko pokazuje ile do oiektu. Samo nie naprowadza.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, niech ktoś wreszcie to-to kupi! Ale musi uważać: oj, odwiedzę go natycmiast

 

Jak będzie to zapraszam :Beer: A narazie Pirx'a możesz odwiedzić ;)

 

A cała reszta tego Oriona, to wypisz- wymaluj to samiuchno, co Synta na Dobsie

 

Hmm... przejrzałem katalogi i nie widzę 12" Synty....

 

Sebastian już chyba wie, co to za "GoTo" tam siedzi- że tylko pokazuje ile do oiektu. Samo nie naprowadza.

 

Wiem wiem.... dlatego napisałem w "" :)

Edytowane przez Sebastian_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cała reszta tego Oriona, to wypisz- wymaluj to samiuchno, co Synta na Dobsie.

Jeśli mam się czepiać szczegółów to niezupełnie to samo. Są różnice w na korzyść Oriona jak cela dostosowana do podłączenia wentylatora (80x80), "rączka" do prowadzenia tuby w zestawie a w wersji standard bardzo przydatny system sprężyn łączący tubę z podstawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od telescope-service :

 

koszt wysyłki - 96 ojro :Salut:

rabat dostałem na dodatki : kabel do podłączenia komputerka, wiatrak i mocowanie na komputerek -30%

 

Razem daje to 1373 euro - ok 5500pln... Hmmm..... W komplecie dają 2 Possle 10 i 25 mm (pewnie średniej jakości). Wypadałoby dokupić jakieś okularki np. LV czy LVW, a najlepiej Naglera :szczerbaty: Drogie to hobby :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO 12" w stalej tubie to za duzo gabarytowo w przypadku transportu. 10" (taki jak ma Pirx, rowniez jak ja) daje jescze rade i w miare jest poreczne, ale za wlasnie 12" bym sie rozgladal za konstrukcja kratownicowa.

Poza tym, oryginalny wyciag Oriona (nie wiem jak teraz, moze juz daja Crayforda) nie jest specjalnie dobry i warto by go wymienic na Crayforda.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Monterem.

Do tego zastanawiam się, czy Sebastian zdaje sobie sprawę z tego, że pod stosunkowo jasnym niebem i wobec wpływu seeingu 12" nie będzie miał istotnych przewag nad 8". W każdym razie takie stwierdzenie można wysnuć, czytając opinie o rozmaitym sprzęcie.

Nie wiem, czy mając do zapłacenia 5 500 zł za Intelliscope, nie zastanawiałbym się nad TYM TELESKOPEM.

Ale i tak wybrałbym Syntę na Dobsie :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera :blink: Rzeczywiście z transportem mógłby być problem, a jak pisałem czasami na mazurki jeżdzę i fajnie byłoby ze sobą zabrać sprzęt i pocieszyć się mazurskim niebem..... Podsumowując wszelkie za i przeciw pozostaje tylko LB 12" w wersji Dlx + jakieś okularki, filtry itp :) Zakładając że pozostaje do wydania ok 1200 pln co byście polecali ? W serii mam 26mm 70*, w domu ze wcześniejszego telpa 7,5mm possl, filtr ALP Antares 1,25, księżycówka 1,25 też antaresa.

Edytowane przez Sebastian_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten LXD jest ok, tylko od razu bym kombinowal do niego grzalke na korektor ;) Bo w tym naszym plugawym klimacie to szybko bedzie zaparowywal.

pozdrawiam

Maciek

 

A ja kombinowałbym dodatkowe 800 zł na większy model. Najwyżej kubiłbym tańszą grzałkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym oscylował nadal przy Made Lightbrige 12". Teleskop będzie na pewno bardziej mobilny od 10" na dobsonie w zamkniętej rurze. Jakość optyki czy to made czy orion stoi pewnie na tym samym poziomie. A te 2" różnicy to zawsze coś i powinny pokazać troszkę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, dzięki :Beer:

 

A pogoda będzie za ok 10 dni, jak telpa dorwę :) MUSI BYĆ :szczerbaty:

 

To jest LB 12" tak? No to jak dojdzie za 10, nie tera juz 9 dni to bedzie 12.11 + 12dni na (LB12") to pogodę będziesz miał dopiero 24.11, czyli tuz po nowiu... hmmm... powiedzmy że z jedną noc upolujesz a potem nastepne wejszcie DSowe dopiero przed wigilią... Ale wiesz jak to jest z terminami dostaw... ja bym na ten najbliższy now nie liczyl. :rolleyes:

 

Niemniej to oznacza, że jak sobie w ten nów nie polookam to do świąt nie bedzie nic :angry: Jak cie dorwe... :lanie:

 

Będą mi tu zakupami niebo psuć! :angry:

 

 

Pozdrawiam.

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.