Skocz do zawartości

Jaki sprzęt kupić - ale trochę z innej beczki


jarooo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie przesadzaj z wychwalaniem tego statywu - prawie wszyscy recenzenci pisząc o tej lunecie wytykają jej kiepski statyw. Poza tym drobnym szegółem... czemu nie?

 

Nie chodziło mi o stabilność, ale o mobilność i prostotę. No i oczywiście duży zakres regulowania wysokości :).

 

Wydaje mi się, że dla siedmioletniej osóbki lornetka nie będzie taką radochą jak własny teleskop. A pozatym teleskop tata może jej ustawić na jakiś obiekt, a z lornetką troche ciężko :blink: No chyba że ze statywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lornetkę naprawdę są super widoki kiedyś miałem lornetkę rosyjską sam zrobiłem do niej statyw a właściwie coś statywo podobne miałem wtedy 15 lat sporo wody od tamtego czasu upłynęło szkoły, wojsko, kilka zakładów pracy a ja nadal pamiętam te widoczki. Więc coś w tym jest ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jarooo! dużo tu postów napisano ciężko będzie wybrać :D. Ja ostatnio spodkałem się z podobnym problemem u kolegi, kupił teleskop 127mm (maksutow/cassegrain) na montażu eq4. I dla siebie i dla córeczki. teleskop daje bardzo ładne obrazy polecam, ale problem tkwi nie w samej tubie która jest ok ale w montarzu paralaktycznym ja sobie nie wyodrażam żeby 7 letnie dziecko dało sobie radę w uzytkowaniu takiego statywu. Statyw nie jest lekki nawet ten model nieco mniejszy, samo jego złożenie i ustawienie nawet dorosłej osobie zajmuje parę min. żeby dojść do wprawy w złorzeniu i ustawianiu montażu często potrzeba kilku prób. Istnieje jeszcze rodzaj montażu azymutalny np. bardzo popularny ostatnio az3 jest to statyw posiadający układ mikroróchów co przy używaniu teleskopu jest bardzo wazne poprawiając wygode obsługi. Statyw tego typu jest sporo lżejszy bo i głowicę ma miejszą i nie posiada dodatkowych obciążen przeciwwag. Ja posiadam teleskop na montażu dobsona tego typu montaż jest bardzo prosty w obsłudze, wyglada to tak że stawia się na ziemi drewnianą podstawę na którą nakłada się teleskop (tubę) bardzo prosto się to coś obsługuje bo wystarczy pchnąć ręką w górę czy w bok. i nastawić teleskop na punkt który sie chce obserwować. Myślę że tego typu rozwiazanie będzie najprostrze dla małego obserwatora. Polecam zastanowic się nad kupnem właśnie teleskopu na dobsonie nalepiej 6" (150mm średnicy lustra), jest on jeszcze w miarę lekki i jak dziewczynka podrośnie to pewnie w wieku 12 lat może próbować sama nosić coś takiego w dwóch częściach. Jeśli chodzi o obserwacje takim teleskopem to przy ogniskowej 1200mm może być jeszcze za wysoko ale to ogladając niebo w okolicach zenitu i mozna poratowac się jakimś małym podestem wykonanym z drewna (np nieduzy pień z drzewa). Niestety jesli chodi o ogladanie nieba z balkonu to tego typu teleskop moze niebyc najlepszy no ale zawsze można z nim wyjśc na zewnątrz mieszkania. tu znaazłem przykładowy teleskop

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=295

Myslę że podejmiesz najwłaściwszą decyzje i wspólnie z córeczką bedziecie się zachwycać nocnym niebem.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem takiego zdania:

Dziecko będzie miało wtedy radochę, kiedy samo będzie w stanie ustawić instrument (lornetkę, teleskop) i popatrzeć chciażby na Księżyc. Kupowanie teleskopu dla tatusia (np. 6" lub 8") pod pretekstem, że jest on dla dziecka mija się w tym wypadku z celem. No chyba, że takie jest założenie.

Moja córka, kiedy miała 7 lat - gdy chciałem jej pokazać jakiś obiekt na niebie - to najbardziej lubiła patrzeć przez ZRT ze złączką kątową, a nie przez Optisana 750/150, chociaż ten drugi dawał obrazy o klasę lepsze od ZRT.

Pominę tutaj fakt, że córka nie radziła sobie z ustawianiem ZRT na wybrany obiekt (drewniany statyw foto + głowica fotograficzna).

 

Reasumując:

 

albo

kupisz duży teleskop o dobrych parametrach i dziecko będzie tylko patrzeć w okular, kiedy w coś wycelujesz

 

albo

kupisz prosty instrument (ja bym poszedł w lornetkę 50-70 mm lub prosty lekki refraktor 70-80 mm na statywie), który dzieciak będzie obsługiwał od A do Z

 

do Marka B.: nie będę Cię wieszał - jak ktoś lubi oglądać planety przez lornetkę, to co ja poradzę ... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ rozrzut opinii... biedny pytający :D

Obojętnie co wybierzesz, jeszcze raz chcę podkreślić, że najważniejsza i tak będzie rola rodzica podczas obserwacji. Jeśli chcesz podtrzymać zainteresowanie córki- musisz WIEDZIEĆ i UMIEĆ. A przygoda z astro dla dzieciaka to rzecz naprawdę fajniuchna- widzę to po moim 9-latku :)

Ja kupiłem mu Skyluxa (refraktorek 70/700) z napędem. Wykorzystuje każdą okazję, aby obserwować. Wybiera głównie Księżyc i Plejady, bo ... najłatwiej trafić :D A napęd naprawdę mocno ułatwia obserwacje.

 

Ale... z tym Skyluxikiem to jest tak, że jak nachodzi go ochota- zawsze może poobserwować z tatą przez Syntę 8", a to dopiero JAZDA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Temat poważny i się rozwija, wiec jeszcze 3 grosze...

W sumie z dyskusji wynika, że najlepszym pomyśłem byłby refraktor 70/700 lub podobny ciut wiekszy 80-90mm, tylko azymutal, a nie paralaktyk. W fotoclassic maja Sky-Watchera 70/700 ale na montażu AZ2, który wydaje mi sie dość kiepski. A może bedzie wystarczajacy? W razie czego przeróbka montażu AZ to nie jest skomplikowana sprawa. No i cena nieco ponad 300 zł pozwoli od razu dokupić lepsze okulary, co będzie b. istotne. Z opisu widzę, że okulary są w miarę dobrze dobrane jeśli idzie o ogniskowe, tylko ten barlow 3x jest ni w 5 ni w 10.

Opcje lornetkowa bym w tym przypadku odradzał lub traktował jako uzupełniajacą -obserwacje DS za wyjątkiem Plejad, M42, M44 i jeszcze góra kilku obiektów NIE beda interesujace. Poza tym mozna je prowadzić praktycznie tylko poza miastem, co od razu eliminuje mozliwośc ich prowadzenia przez dziecko z miasta. Owszem, warto oprócz tego refraktorka 70mm zakupić lornetkę 10x50, ale z przeznaczeniem na wakacje -nie jako alternatywę, ale uzupełnienie teleskopu. W mieście wg. mnie najbardziej sprawdzi się mały refraktor.

Co do lunetek zoom, które ktoś proponował, to pamiętajcie,że one mają małe pole widzenia przy braku szukacza -horror w użytkowaniu. Doświadczony uzytkownik sobie z tym poradzi, początkujacy nie.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ale... z tym Skyluxikiem to jest tak, że jak nachodzi go ochota- zawsze może poobserwować z tatą przez Syntę 8", a to dopiero JAZDA...

Ja mysle ,że przez każdy inny teleskop 8" tez bedzie jazda,nie koniecznie SYNTA ...

:rolleyes:

 

Mo może nie przez każdy, przez wiekszość ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc. Podsumowując, to co już zrozumiałem, a wiem, że jeszcze wiele przede mną, postawiłem na:

 

1. układ optyczny: refraktor (stosunek cena/jakość zdecydowanie najlepiej wypada, plus spory argument: możliwość obserwacji naziemnych)

 

2. montaż: azymutalny (obawiam się, że będzie najodpowiedniejszy na początek, jestem pewny, że na razie moja mała nie wkręci się tak mocno aby śledzić niebo w ruchu, tymbardziej nie będzie naciągać na napędy ;))

 

Mam już na tapecie cztery pozycje:

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=32

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=82

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Jednak ta ostatnia pozycja jest baaardzo mało realna (fundusze). Nie zapominajcie, że nie kupuję teleskopu dla średnio zaawansowanego miłośnika kosmosu, ale dla dziecka, który dopiero ma zacząć swoją przygodę. A wyłożyć 800 zł na zabawkę pod choinkę to mnie trochę szarpnie ;)

 

Jeszcze pytanie pomocnicze: w montażach azymutalnych zauważyłem opisy AZ, AZ-2, AZ-3. Czym się różnią w praktyce?

 

Aha, z lornetką i lunetą sprawę przemyślałem - kupię w przyszłości jako uzupełnienie, zapewne lornetkę.

 

pozdrawiam wszystkich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napędu, chodzi jednak o to, że niebo SAMO jest w ruchu :D

Pole widzenia w okularze jest na tyle małe, że obserwowany obiekt bardzo szybko SAM zmyka poza jego zasięg. Gołym okiem nie zauważasz tego ruchu, ale w teleskopie jest on nie tylko bardzo widoczny, ale w dokuczliwy sposób utrudnia obserwację, wymagając ustawicznego korygowania ustawienia telepa.

Dlatego pisałem o napędzie- dzięki niemu obiekt utrzymuje się w polu widzenia, bo telep stale podąża za obiektem.

No, ale do montażu azymutalnego napędu nie zastosujesz.

Powodzenia!

 

P.S. Dziś w Trzciance pojawiły się teleskopy... w Biedronce. Proszę, żeby komuś nie wpadło na myśl nie tylko kupowanie, ale nawet zapytanie na Forum :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz to spojrzyj, jakie okulary dołączone są do zestawu, bo ceny są zbliżone a widzę, że w tym Breserze to są okularki H(...) i jakieś SR (nie wiem nawet, co to ;-) przyznaję się bez bicia według mnie to Silniki Rakietowe) w Synicie z Delty chyba standartowe Pl, więc całkiem przyzwoite jak na taką cenę.

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś SR (nie wiem nawet, co to ;-) przyznaję się bez bicia według mnie to Silniki Rakietowe)

 

SR to Super Ramsden czyli Ramsden Achromatyczny. Jakosciowo zblizony do Huy (tfu!) gensow (H) z polem ok. 30st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica pomiędzy AZ1 i AZ2 a az AZ3 jest ogromna. W tych pierwszych mikroruchy masz tylko w pionie, a posługujesz się nimi za pomocą średnio wygodnej śruby. W AZ3 masz ruchy w pionie i w poziomie, a do regulacji służą dwa osobne pokrętła (co widać na zdjęciach).

 

Z tymi lunetami to jest moim zdaniem tak, że przede wszystkim ładnie wyglądają i to jest ich podstawową zaletą. Doprawdy nie wiem czy potrzebne Ci jest metrowej długości koromesło w dziecinnym pokoju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy w temacie tanich teleskopow to sie musze o cos zapytac.

Czesto jestem poza domem, na wakacje zawsze uciekam za granice albo do babci :)

Wiadomo, ze jakis tam tani refraktor i lornetka nie przebija synty, ale zawsze cos.

Mam na przenosny sprzet 400-600zl. Co wybrac...

 

Z gory dzieki :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do Synty dobrym dodatkiem byłyby:

- lornetka

- refraktorek krótkoogniskowy o aperturze 80 - 100 mm

- MTO dobrej jakości lub inny Mak.

 

Od czego zacząć - sam wybierz, w zależnosci od tego, co bardziej cię interesuje.

 

Hmm... albo kupuj okulary, filtry, żeby Synta dawała to, co naprawdę można z niej wycisnąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli miałbym na wydanie 600zł na mniejszy sprzet to zdecydowanie kupil bym lornetke.Za taką cene raczej nic sie lepszego niewykombinuje,chyba ze kupisz cos z drugiej ręki.Osobiście wolałbym dozbierac drugie 600zł i kupic celestrona C6N.Teleskop jest niewielki ma niezłe parametry 150/750mm,jest lekki,osadzony na lepszym paralaktyku swietnie nada sie do astrofoto.Smiało można z tym teleskopem isć na piechote na miejsce obserwacii,pokonywac z nim długie dystanse.Mam własne w planach kupno tego modelu,gdyż też potrzebuje mieć cos aby móc szybko sie zebrac i wyruszyc w teren na piechote.Wybór i tak należy do Ciebie :D:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli miałbym na wydanie 600zł na mniejszy sprzet to zdecydowanie kupil bym lornetke.Za taką cene raczej nic sie lepszego niewykombinuje,chyba ze kupisz cos z drugiej ręki.Osobiście wolałbym dozbierac drugie 600zł i kupic celestrona C6N.Teleskop jest niewielki ma niezłe parametry 150/750mm,jest lekki,osadzony na lepszym paralaktyku swietnie nada sie do astrofoto.Smiało można z tym teleskopem isć na piechote na miejsce obserwacii,pokonywac z nim długie dystanse.Mam własne w planach kupno tego modelu,gdyż też potrzebuje mieć cos aby móc szybko sie zebrac i wyruszyc w teren na piechote.Wybór i tak należy do Ciebie :D:Beer:

 

"

To chyba jednak nie najlepszy wybór, C6N na pralaktyku nie będzie napewno barzdziej mobilne od Synty 8" na Dobsonie. Wyobrażasz sobie targać już w miarę dużego pralaktyka do tego jeszcze nie małą tubę i wpakować to wszystko np. w Samolot?? Zdecydowanie jako uzupełnienie synty polecałbym jakieś 80ED lub któregoś z Maków podobnej średnicy, wiem że to więcej niż 600zł ale może warto poczekać i dozbierać, do wakacji jeszce sporo czasu a właśnie taki mały refraktorek/mak byłby znakomitym uzupełneiniem synty. Sam zanstanawiam się nad jakimś mniejszym teleskopem, czasami mam ochotę po obserwować tylko księżyc i nie chce mi się rozkładać Taurusa, wydaje mi się że idealnym uzupełnieniem dla mojego teleskopu byłby taki oto refraktorek http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e3db307a6e640bb

jednak cena jest dosyć wysoka. :szczerbaty:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

To chyba jednak nie najlepszy wybór, C6N na pralaktyku nie będzie napewno barzdziej mobilne od Synty 8" na Dobsonie. Wyobrażasz sobie targać już w miarę dużego pralaktyka do tego jeszcze nie małą tubę i wpakować to wszystko np. w Samolot?? Zdecydowanie jako uzupełnienie synty polecałbym jakieś 80ED lub któregoś z Maków podobnej średnicy, wiem że to więcej niż 600zł ale może warto poczekać i dozbierać, do wakacji jeszce sporo czasu a właśnie taki mały refraktorek/mak byłby znakomitym uzupełneiniem synty. Sam zanstanawiam się nad jakimś mniejszym teleskopem, czasami mam ochotę po obserwować tylko księżyc i nie chce mi się rozkładać Taurusa, wydaje mi się że idealnym uzupełnieniem dla mojego teleskopu byłby taki oto refraktorek http://http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=593&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=955d40dcfd310a085e3db307a6e640bb

jednak cena jest dosyć wysoka. :szczerbaty:

 

Heh jaki telep :szczerbaty: Cena tak jak wyzej niezacheca :Boink:

 

Pozdrawiam :Beer:

Astrowizytowka.jpg

Edytowane przez pavel81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaroo,

Z linków które podałeś to bym stawiał na nr2 [ten 700/700] lub jeśli gotówki nie brak to 90/900. Model 70/500 ma wprawdzie lepszy montaż, ale to stosunkowo krótkoogniskowy refraktor i aberracja chromatyczna przy F/7 może być spora [ale nie tak jak przy F/5, które mam]. Jednak ma duże pole widzenia, no i lepszy montaż - więc decyzja nie jest oczywista. Zdecydowanie odradzam zaś nr 1, czyli 70/900, bo te okulary H i SR [Huyghens i Ramsden S] w zestawie to totalna porażka i wszystkie nadają sie do niemal natychmiastowej wymiany. Bardzo długa ogniskowa utrudni uzyskanie malego pola widzenia i duzej źrenicy wyjsciowej przydatnej do innych obiektów niż Księżyc i planety. 900mm by sie przydało na planetach, ale mała apertura i tak ograniczy stosowane powiekszenia, wiec to już żaden zysk w te stronę. Z tych 70-tek to ten 70/700 wydaje mi sie najlepszym kompromisem.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. bolid 25, przeczytaj najpierw cały wątek od początku, bo Twoja rada jest nieco spóźniona i w tym nietypowym przypadku [sprzet dla 7-letniego dziecka, balkon] mało trafna...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaroo,

Z linków które podałeś to bym stawiał na nr2 [ten 700/700] lub jeśli gotówki nie brak to 90/900. Model 70/500 ma wprawdzie lepszy montaż, ale to stosunkowo krótkoogniskowy refraktor i aberracja chromatyczna przy F/7 może być spora [ale nie tak jak przy F/5, które mam]. Jednak ma duże pole widzenia, no i lepszy montaż - więc decyzja nie jest oczywista. Zdecydowanie odradzam zaś nr 1, czyli 70/900, bo te okulary H i SR [Huyghens i Ramsden S] w zestawie to totalna porażka i wszystkie nadają sie do niemal natychmiastowej wymiany. Bardzo długa ogniskowa utrudni uzyskanie malego pola widzenia i duzej źrenicy wyjsciowej przydatnej do innych obiektów niż Księżyc i planety. 900mm by sie przydało na planetach, ale mała apertura i tak ograniczy stosowane powiekszenia, wiec to już żaden zysk w te stronę. Z tych 70-tek to ten 70/700 wydaje mi sie najlepszym kompromisem.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. bolid 25, przeczytaj najpierw cały wątek od początku, bo Twoja rada jest nieco spóźniona i w tym nietypowym przypadku [sprzet dla 7-letniego dziecka, balkon] mało trafna...

No tak masz racje pomyliłem wątki i zamotałem sie troche :D:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do synci niebawem nabede komplet, znaczy juz jedzie do mnie RKE 32mm, za 2-3 tyg. zapodam sobie barlowa soligora 2`` a gwiazdor moze sprezetuje mi LV 4(lub6). Wiec jak widac nie trzeba mi narazie okularkow :)

Za 1500zl mialbym canona 300d wiec telepy kosztujace ponad 1000 zl to raczej przesada. Szukam czegos przez co polookam powiedzmy w Chorwackich dzicach albo na Bydgoskich dzalkach :]. Nie moze to byc kolos. Wiec chyba jakas lornetka(+statyw) .... kto wie moze nawet refraktur(ale jakis tanszy). Zaznaczam, ze mam juz okularki od synci(+dokupione) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do synci niebawem nabede komplet, znaczy juz jedzie do mnie RKE 32mm

 

Na pewno dobrze to przemyslales?

No juz kupiles, wiec "po ptokach", ale estetyka obrazow RKE w f/6 jest powiedzialbym... taka se.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.