Skocz do zawartości

Uzytecznosc tanich teleskopów


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm, ja bym sobie myślał zawze przy obserwacjach przez 15cm co bym widział przez 20cm droższe o zaledwie 250 zl, a okres używania takiego telepa wydłuży się do ładnych kilku lat.

 

Chociaż jak by sobie kupić 15cm, a póżniej zainwestować w 25cm :D to dopiero skok w doznaniach hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ja bym sobie myślał zawze przy obserwacjach przez 15cm co bym widział przez 20cm droższe o zaledwie 250 zl, a okres używania takiego telepa wydłuży się do ładnych kilku lat.

 

Chociaż jak by sobie kupić 15cm, a póżniej zainwestować w 25cm :D to dopiero skok w doznaniach hehe

 

Hehe no napewno ale ja taki niejestem heheh jesli sie niema co sie lubi to sie lubi co sie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bede kontrowersyjny, ale co mi tam ;). Moim zdaniem dobson 15 cm to pomylka! Dobsona z definicji kupuje sie, zeby miec jak najwieksze lustro. A lustro 15 cm, jak by na nie nie spojrzec raczej do duzych nie nalezy. Uwazam, ze przy obecnych standardach i cenach nie oplaca sie kupowac dobsona mniejszego niz 20 cm.

 

Kupujac Tala-1 bedziesz mial okazje nauczyc sie obslugi montazu paralaktycznego i poznac zasade jego dzialania, poprobowac sil z astrofotografia i na poczatek poznac niebo. Synta 15 cm nadaje sie tylko do tego ostatniego. Nie wspomne o tym, ze Tal jest moim zdaniem lepiej wyposazony w dodatkowe akcesoria. Oczywiscie roznica w obrazach jest. Przykladowo M13 w Tale to mgielka. W 15 cm newtonie to tez mgielka, choc na brzegach troche postrzepiona - widac pojedyncze gwiazdki, jednak dopiero widok w 20 cm newtonie pokazuje ze ta gromada to zbior bardzo wielu gesto upakowanych gwiazd - przynajmniej takie sa moje odczucia obserwacyjne.

 

Podsumowujac. majac do wyboru Tala 1 i wyraznie drozsza Synte 6" wybralbym Tala. Natomiast gdyby wybor brzmial Tal 1 lub Synta 8" to nie wahal bym sie ani przez chwile, tylko zbieral na Synte.

UWAGA: moge nie byc obiektywny bo ciagle mam Tala i darze go sentymentem, choc od jakiegos czasu obserwuje wiekszym teleskopem ;)

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Przykladowo M13 w Tale to mgielka. W 15 cm newtonie to tez mgielka, choc na brzegach troche postrzepiona - widac pojedyncze gwiazdki, jednak dopiero widok w 20 cm newtonie pokazuje ze ta gromada to zbior bardzo wielu gesto upakowanych gwiazd - przynajmniej takie sa moje odczucia obserwacyjne.

(...)

 

VETO! ;)

 

Już w 114mm M13 rozdziela sie na gwiazdki. Przy dobrych warunkach nawet wiecej niż do połowy. Przy 150mm spokojnie rozdzielisz M13 na całej srednicy nawet przy warunkach nieco słabszych niz doskonałe.

 

To tak z praktyki.

 

Jeżeli było tak jak piszesz, to albo coś nie tak z kolimacją/optyka teleskopu, albo złe warunki, albo nędzny okular.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wacko: Przed chwilą byłem sobie na balkonie ciuszki rozwiesić i nagle patrze na błękitne niebo i widzę kilka śladów białych chmurek rozciągniętych po całym niebie pozostawionych po samolotach odrzutowych, a tu nagle na środku nieba pojawił się samolocik i zaczął nakreślać nową wstęgę. Szybko poleciałem do pokoju po 8" i chwilę później spoglądałęm na samolot przez s plossla 10mm, ładnie ustawiłem ostrość i mówię Wam fajny widoczek kształtującej się wstęgi chmurek wylatujących z silników odrzutowca a sam samolot potrzebował większego pow aby zobaczyć jego konstrukcję!!!

 

Wiem, że żadna to astronomia ale jestem zdesperowany bo już dawno nie było nad pomorzem ładnego nieba nocnego i brakuje mi obserwacji i tak się musiałem nasycić czymś zastępczym :wacko:

 

Ale musiałem pędzić za samolocikiem, trudno go było utrzymać w polu ale doszedłem do wprawy bardzo szybko, w sumie to tylko kwestia odpowiedniego skręcenia podstaw.

 

Bierz, a raczej namawiaj mame na 8" a zaoszczędzisz kase na następnym telepie zobaczysz!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujac Tala-1 bedziesz mial okazje nauczyc sie obslugi montazu paralaktycznego i poznac zasade jego dzialania, poprobowac sil z astrofotografia i na poczatek poznac niebo. Synta 15 cm nadaje sie tylko do tego ostatniego. Nie wspomne o tym, ze Tal jest moim zdaniem lepiej wyposazony w dodatkowe akcesoria. Oczywiscie roznica w obrazach jest. Przykladowo M13 w Tale to mgielka. W 15 cm newtonie to tez mgielka, choc na brzegach troche postrzepiona - widac pojedyncze gwiazdki, jednak dopiero widok w 20 cm newtonie pokazuje ze ta gromada to zbior bardzo wielu gesto upakowanych gwiazd - przynajmniej takie sa moje odczucia obserwacyjne.

w Tale 6" to znówu nie taka mgiełka :banan: ale w Tento 10x50 jak najbardziej :szczerbaty::ha:

 

a co do tego montażu to jak najbardziej bedziesz mogł sie nauczyć jego obsługi,choć nie jest aż tak bardzo skomplikowana jak sie wydawała.Ja jeszcze miałem "utrudnienie" w postaci mechanizmu zegarowego a w tym Tale chyba nie ma co jest na aukcji...

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bede kontrowersyjny, ale co mi tam ;). Moim zdaniem dobson 15 cm to pomylka! Dobsona z definicji kupuje sie, zeby miec jak najwieksze lustro. A lustro 15 cm, jak by na nie nie spojrzec raczej do duzych nie nalezy. Uwazam, ze przy obecnych standardach i cenach nie oplaca sie kupowac dobsona mniejszego niz 20 cm.

 

Kupujac Tala-1 bedziesz mial okazje nauczyc sie obslugi montazu paralaktycznego i poznac zasade jego dzialania, poprobowac sil z astrofotografia i na poczatek poznac niebo. Synta 15 cm nadaje sie tylko do tego ostatniego. Nie wspomne o tym, ze Tal jest moim zdaniem lepiej wyposazony w dodatkowe akcesoria. Oczywiscie roznica w obrazach jest. Przykladowo M13 w Tale to mgielka. W 15 cm newtonie to tez mgielka, choc na brzegach troche postrzepiona - widac pojedyncze gwiazdki, jednak dopiero widok w 20 cm newtonie pokazuje ze ta gromada to zbior bardzo wielu gesto upakowanych gwiazd - przynajmniej takie sa moje odczucia obserwacyjne.

 

Podsumowujac. majac do wyboru Tala 1 i wyraznie drozsza Synte 6" wybralbym Tala. Natomiast gdyby wybor brzmial Tal 1 lub Synta 8" to nie wahal bym sie ani przez chwile, tylko zbieral na Synte.

UWAGA: moge nie byc obiektywny bo ciagle mam Tala i darze go sentymentem, choc od jakiegos czasu obserwuje wiekszym teleskopem ;)

 

jest wiele gromad kulistych ktore rozdziela 150mm i z pewnoscia nalezy do nich M13 ta gromada nalezy do latwiejszych "zwierzyn" dla 15cm telepa sam rodzielilem oprocz niej jeszcze kilka gromad...co prawda messiery napewno w syncie 8'' sa lepiej widoczne ale jesli chodzi o planety chcetnie bym oba teleskopy porownal :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wacko: Przed chwilą byłem sobie na balkonie ciuszki rozwiesić i nagle patrze na błękitne niebo i widzę kilka śladów białych chmurek rozciągniętych po całym niebie pozostawionych po samolotach odrzutowych, a tu nagle na środku nieba pojawił się samolocik i zaczął nakreślać nową wstęgę. Szybko poleciałem do pokoju po 8" i chwilę później spoglądałęm na samolot przez s plossla 10mm, ładnie ustawiłem ostrość i mówię Wam fajny widoczek kształtującej się wstęgi chmurek wylatujących z silników odrzutowca a sam samolot potrzebował większego pow aby zobaczyć jego konstrukcję!!!

 

Wiem, że żadna to astronomia ale jestem zdesperowany bo już dawno nie było nad pomorzem ładnego nieba nocnego i brakuje mi obserwacji i tak się musiałem nasycić czymś zastępczym :wacko:

 

Ale musiałem pędzić za samolocikiem, trudno go było utrzymać w polu ale doszedłem do wprawy bardzo szybko, w sumie to tylko kwestia odpowiedniego skręcenia podstaw.

 

Bierz, a raczej namawiaj mame na 8" a zaoszczędzisz kase na następnym telepie zobaczysz!!!

 

A podobno b. trudno oglądać planety przez teleskop na dobsonie w dużych powiększeniach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podobno b. trudno oglądać planety przez teleskop na dobsonie w dużych powiększeniach ;)

 

 

Nie tak do końca, to wszystko zależy jakim okularem obserwujesz. Bo jak wsadzisz orto i będziesz miał powiększenie około 300x to rzeczywiście może być problem z utrzymaniem planety w polu widzenia, ale gdy zamiast orto załadujesz naglera to ten problem jak dla mnie znika.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ktoś powie ze synta 6 jest nieopłacalnym zakupem i obrazy są beznadziejne hmm to ktoś sobie pomyśli że lustro 130mm jest tak słabe ze nic nie pokaże 114mm to całkowita porażka? :unsure: a ja patrze na to troche z innej perspektywy każdy początkujący amator astronomii zastanawia się na zakupem sprzętu na początku małego przeznacza sobie 300-400 zł na 114 po przemyśleniu dokłada te 300zł i ma 130mm potem przewijają się myśli o 6 no tak 150zł kolejne a potem to już wiadomo 8 i kolejne 250zł jak się ma kase to OK ale jeśli np ja pracowałem całe wakacje na moją syncie na wykopaliskach archeologicznych za marne wynagrodzenei to mi było bardzo cięzko dołożyć te 250zł a i tak się cieszę z tego co mam ale nie przesadzajcie ze 6 jest ciemna i się do niczego nie nadaje oj wszystko zależy od nieba i umiejętności a ta synta jest całkiem dobra (miałem porównanie do innych ) .

Ps Misiekc widze że jestes z krakowa to zapraszam do mnie pokaże Ci M13 :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj Alfonso co za sprzęcior ma Misiekc w Profilu- lepiej jedź do niego zobaczyć tą M13 :szczerbaty:

 

:Beer:

 

no tak napewno będzie o niebo lepsza ale nie o to chodzi :) ja chce pokazać ze rozdziele gwiazdy w m13

bo wiadome że Meade LXD75 SC 8" jest sporo lepszy od mojego sprzętu ale za taką cene to bym miał las synt :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja , dla syna kupiłem Celestrona 114/900 - samą tube za 150 zł, i uważam to za dobry zakup i teleskop na pierwszy raz dla syna (astrokylo). Daje dobre obrazy z moimi okularami PL-których mu pożyczam.

 

Porównywałem obrazy w nim z innymi nawet wiekszymi teleskopami i są naprawdę dobre.

 

Za nie duże piniądze ma coś co jest jego , identyfikuje się ze swoim sprzętem , lubi go nosić na obserwacje.

To więcej dla niego niż tylko zabawka to coś co sprawia że może zobaczyć świat niewidoczny gołym okiem.

Pełni funkcję wychowawczo dydaktyczną z której nie zdajemy sobie sprawy.

 

Najpier obserwował mnie jak obserwuje , potem zaczoł obserwy ze mną , potem pojechał do PTMA , następnie na zlot, teraz ma swój pierwszy teleskop, otrzyma równiez o demnie moje okulary i montez ze statywem lunetka biegunowa i napędem-bo widze sens tej jego krótkiej drogi.

 

On widział juz obiekty nocnego ieba przez wieksze sprzęta i sam poruwnuje co widac w jego.

Jednym słowem jest z niego zadowolony a ja jestem zadowolony z postawy syna.

 

WARTO KUPIĆ MAŁY SPRZĘT ( oczywiście dobrej klasy).

 

Jedyna wada taniego sprzęty ( nie tylko Celestrona 114/900) jest szukacz który nadaje sie do zabawy przez pięcio letnie dziecko, ale na pewno nie do wyszukiwania obiektów, dlatego Celestron syna zostanie wyposażonyw wiekszy szukacz.

 

Pozdrawiam wszystkich wachajacych sie -czy kupic czy nie kupic tani mały sprzęt

 

ptma_2006_10_23_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca, to wszystko zależy jakim okularem obserwujesz. Bo jak wsadzisz orto i będziesz miał powiększenie około 300x to rzeczywiście może być problem z utrzymaniem planety w polu widzenia, ale gdy zamiast orto załadujesz naglera to ten problem jak dla mnie znika.

Pozdro.

 

Sam Nagler nie załatwi sprawy. Najwazniejsze przy obserwacjach z dużym powiększeniem jest prowadzenie montażu. Jak już obiekt nie ucieka w kilka sekund. trafiamy na barierę warunków atmosferycznych i astronomicznych (wys. nad horyzontem, seeing, przejrzystość, etc.), gdy i tu jest ok. dopiero trafiamy na barięrę użytego okularu (LER, pole, korekcja, odwzorowanie bieli, jasność, adekwatność powiększenia)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie i male teleskopy oczywiscie sa uzyteczne m. in. w takich kategoriach, o ktorych pisal Astrokosmo. Gdy natomiast czlowiek pozna podstawy, astronomia bedzie nadal jego pasja i dowie czego oczekuje od sprzetu, powinien zaczac zbierac pieniadze na sprzet docelowy. Uwazam, ze o ile w pewnych sytuacjach mozna uznac synte 8" za sprzet docelowy, to powiedzenie czegos takiego o dobsonie 6" raczej nie uchodzi. Stad moja opinia. Wracajac zas do "prawdziwego" tematu tego watku - napiszcie sami, co byscie wybrali:

nawa synte 6" za 849 zl, czy uzywana synte 8" za 850 zl. Moja rada: kup cos taniego lub jesli nie mozesz doskladac na nowy teleskop to kup uzywany 8".

 

Na zakonczenie powiem, ze astronomia nalezy do zainteresowan, ktore szczegolnie ucza cierpliwosci. Na niektore zjawiska czeka sie latami powoli sie do nich przygotowujac. Ty w kilka ostatnich dni prawie kupiles dwa teleskopy i juz byles na etapie zamawiania dodatkowych akcesoriow. Wiem z autopsji, ze to jest strasznie trudne, ale sproboj poczekac dwa, trzy miesiace i wtedy podejmij decyzje. Zima i tak nalezy do bardziej pochmurnych okresow w roku, wiec prawdopodobnie wielu obserwacji nie stracisz. A moze podejmiesz decyzje, z ktorej bedziesz zadowolony przez wiele lat.

 

ps.

to co widac przez okular zalezy od wielu czynnikow obiektywnych, o ktorych pisal Hans, oraz subiektywnych tj. doswiadczenie obserwacyjne i ogolnie "sprawnosc" oczu. Stad rozbieznosci w interpetacji. Mysle jednak, ze ktos poczatkujacy raczej zobaczy to co ja, niz to co Hans w idealnie skolimowanym teleskopie pod dobrym niebem :Beer:

Alfonso - do zobaczenia :), choc akurat sezon na M13 przemija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop nawet używany jest jak nowy (optyka) no chyba że ma ze 100 lat . jezeli miał bym wybierac wolał bym 8" niż 6" ale warto porozmawiac ze sprzedawcą w jakim stanie jest optyka.

 

Różnica jest znaczna i zobaczysz więcej i w większej rozdzielczości tym 8" -owym , tym bardziej że to sprzęt pierwsza klasa-pozdrawiam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) mama nieda sie skusić na większe lustro awiec pozostaje synta 6 , dzisiaj jedna osoba próbowała mnie zniechęcić , mowiac ze mam sobie kupic konkretna lornetke a najlepiej zajac sie dziewczyami niz patrzeniem przez teleskop bo widoki sa bardzo marne , osoba ta posiada w soim arsenale celestrona 114/900 , mowie ze etap lornetkowy mam za soba i z pomoca mapy wychwyce podstawowe obiekty na niebie a lustro 150mm da mi wiecej satysfakcji niz 114 , powiedziano mi ze niemam kogos uczyc roznicy miedzy 114 a 150 i ze teleskop i tak odloze w kąt bo neiebde umial nic znalezc na niebie :(

Edytowane przez arwe19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a najlepiej zajac sie dziewczyami niz patrzeniem przez teleskop

 

Jedno nie wyklucza drugiego. :szczerbaty::ha::Loveit::mr.green:

Możesz użyć argumentu, że zamierzasz wypróbować sposób "na teleskop", a w tym przypadku średnica rury ma olbrzymie znaczenie ... :szczerbaty::ha::Loveit::mr.green:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :) mama nieda sie skusić na większe lustro awiec pozostaje synta 6 , dzisiaj jedna osoba próbowała mnie zniechęcić , mowiac ze mam sobie kupic konkretna lornetke a najlepiej zajac sie dziewczyami niz patrzeniem przez teleskop bo widoki sa bardzo marne , osoba ta posiada w soim arsenale celestrona 114/900 , mowie ze etap lornetkowy mam za soba i z pomoca mapy wychwyce podstawowe obiekty na niebie a lustro 150mm da mi wiecej satysfakcji niz 114 , powiedziano mi ze niemam kogos uczyc roznicy miedzy 114 a 150 i ze teleskop i tak odloze w kąt bo neiebde umial nic znalezc na niebie :(

Nie widzę tu tekstu o ktorym piszesz w poście, rozumiem, że rozmawialiscie na PW, jezeli facet nie ma odwagi przedstawić swoich racji na forum tylko zniechęca Cię wysyłając PW, to ignoruj osobnika.

Czytałem i sledziłem cały ten wątek, wydaje mi się, że bardzo lubisz astronimię, jeżeli obserwowałeś już lornetką i spodobało Ci się to znaczy, że nie jest to chwilowy kaprys i jesteś gotowy na swój pierwszy teleskop :rolleyes: co do wyboru sprzetu to faktycznie byłes trochę rozgorączkowany wyborem teleskopu,

i te emocje nie były potrzebne.

Spoko, myslę że bedziesz na początek zadowolony z tej synty i będzie dobrze, ale koniecznie pomysl jeszcze nad kupnem jakiegoś dobrego okulara - powodzenia i udanych obserwacji

 

ps. Co do dziewczyn zgadzam się całkowicie, taka powiedzmy miła blondynka da Ci o wiele lepsze obrazy niż nawet synta 8'' :D i zwsze warto się nimi zająć

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna wada taniego sprzęty ( nie tylko Celestrona 114/900) jest szukacz który nadaje sie do zabawy przez pięcio letnie dziecko, ale na pewno nie do wyszukiwania obiektów, dlatego Celestron syna zostanie wyposażonyw wiekszy szukacz.

 

Z tymi szukaczami to najgorzej. Ja mam o wiele słabszy od Celestrona refraktor 60/700 i jest horror z namierzaniem wielu DSów w pobliżu których nie ma jasnych gwiazd. W szukaniu DSów niezbędna jest lornetka, aby sprawdzić dokładnie od której do której gwiazdy trzeba później podążać szukaczem, aby w końcu ustawić na dany obiekt.

 

Szukacz mam 6x25 mm, ale chyba wcale nie widać przez niego więcej gwiazd niż gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.