Skocz do zawartości

hamburger ;-)


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa dni temu przez przypadek :D ustrzeliłem galaktykę w towarzystwie różnobarwnych gwiazd. Pole widzenia ok. 35x25'.

 

f06da8f0203b7b4d.jpg

 

EM200, ST4, MT800, Canon 300D, 17x2 min.

 

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wiesz, że na tym zdjęciu masz galaktyki ciemniejsze niż 17 mag.

Pozdrawiam

Tiamat

 

O super! Przyznaję, że w guide 8.0 brakuje mi słabszych galaktyk do sprawdzenia. Mam tylko tę parkę o jasnościach ok. 14,5 mag. Wniosek stąd, że można jeszcze więcej wyciągnąć pod ciemnym kudłaczowym czy jeszcze lepiej bieszczadzkim niebem.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałeś Canonem i Soligorem właściwie taki zasięg jaki ja tej samej nocy. Tylko, że ja walczyłem SBIG-iem :) przy półgodzinnych ekspozycjach.... Soligor to potężny wymiatacz.

 

Zrobiłem pierwsze światło z Takahashi Sky90. Niestety wyszło kiepsko. Bez flattenera/ reduktora ogniskowej nie da się zrobić poprawnego zdjęcia. Gwiazdy na bokach (i nie tylko) rozlewają się. Dodatkowo powstają śmieszne wygryzienia przy jasnych gwiazdach. Od razu odpowiadam:) Nie, nie ma w teleskopie żadnych wystającyh zapinek, śrubek, mysich ogonów itp. Przestrzeń pomiędzy soczewkami a ccd jest idealnie czysta. Soczewki są osadzone tak solidnie, że mozna po teleskopie jeździć samochodem. No, może trochę przesadziłem... Nie wiadomo skąd pojawiają się takie wygryzienia. Co śmieszne identyczne jak te, które powstały Pawłowi w Soligorze 2 tygodnie temu jak focił u mnie. Dopiero sprawna ingerencja Janusza P. - skrócenie wyciągu, rozwiązała problem.

Może to jest właściwość mojego ogródka?:)

Flattener powinienem dostać za 2, 3 tygodnie.

Jako ciekawostkę pozwoliłem sobie dołożyć owo nieudane zdjęcie. Wybrałem tem fragment ze względu na dużą ilość galaktyk. Na zdjeciu jest co najmniej 300 ! galaktyk.

Na zdjęciu 7 ekspozycji po 30 min. każda. Szkło o średnicy 9cm- Takahashi Sky90, F/5.5. binx1

 

W centrum kadru jest galaktyka PGC 1608092 obok NGC 3842 w Lwie. Pole widzenia to około 80 na 60 min.

 

Pozdrawiam

 

Tiamat

ngc_3842_AFt.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła strawa dla tych co kochają się w galaktykach :D

 

Chyba musisz Michał poczekać na reduktor i zrobić ponowne testy ! O ile jednak komę można wybaczyć, to użarte gwiazdki trzeba zdecydowanie leczyć.

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zobaczyłem Tiamacie Twojego Abella 1367. Normalnie rewelacja !!!

NGC3867 - wyszły nawet ramionka.

 

Wizualnie z całego tego mrowia prezentuje się najlepiej, ta igiełka UGC 6697.

Zeszłej wiosny spędziłem całą noc na poznawaniu tych zakątków.

 

Mam nadzieje, że to powtórzysz w docelowej konfiguracji sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła strawa dla tych co kochają się w galaktykach :D

 

Chyba musisz Michał poczekać na reduktor i zrobić ponowne testy ! O ile jednak komę można wybaczyć, to użarte gwiazdki trzeba zdecydowanie leczyć.

 

Pozdro

Paweł

 

Może i gwiazdki są użarte, może i jest szum i inne artefakty, ale dzięki temu nawet taki zażarty przeciwnik zdjęć ( :blink: ) z przyjemnością patrzy na ten obrazek i puszcza wodzę fantazji! Normalnie KOSMOS!

 

Jodłowskich warunków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.