Skocz do zawartości

Saturn obok Ksiezyca


Gość Siergiej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Siergiej

A u nas cos w lasie zdechlo , i na pare godzin rozjasnilo sie ...

Skoda ze kamerka mi umarla i zasilanie montaza tez padlo , musialem fotkac Canonem na nieruchmym montaze .

 

Dzieki wszystkim za ocene . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
To znaczy,że ja też tak mogłbym....? :unsure:

Jesli potrafisz przebic sie przez chmury , to czemy nie ? :D

Jasnie ze moglbys .

Mamy szanse jeszcze w Marcu .

Nie wiem jak w Frombroku , a w Ternopolu to bede ciekawe pokrycie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście,musiałbym przebić się przez chmury,zeby coś zobaczyć!

Siergiej,żebyś Ty wiedział,co się tu dzieje,nad Bałtykiem-koszmar z pogodą,a wszystko przez to że mamy jesień zamiast zimy.Mamy już na forum temat Astro-depresja;)

Co zrobić,pogoda silniejsza od nas.Mi się już nie chce wystawiać teleskopu na dwór,bo co chwila pada deszcz i musze biegać z telepem w tą i z powrotem.Nie wspomne juz o noszeniu komputera.

Ciekawe czy ktoś jeszcze ma fotkę tego zbliżenia,możliwe ze Ty pstryknąłeś jedyną...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Rzeczywiście,musiałbym przebić się przez chmury,zeby coś zobaczyć!

Siergiej,żebyś Ty wiedział,co się tu dzieje,nad Bałtykiem-koszmar z pogodą,a wszystko przez to że mamy jesień zamiast zimy.Mamy już na forum temat Astro-depresja;)

Co zrobić,pogoda silniejsza od nas.Mi się już nie chce wystawiać teleskopu na dwór,bo co chwila pada deszcz i musze biegać z telepem w tą i z powrotem.Nie wspomne juz o noszeniu komputera.

Ciekawe czy ktoś jeszcze ma fotkę tego zbliżenia,możliwe ze Ty pstryknąłeś jedyną...

 

Pozdrawiam

Zobacz tutaj http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,24100.120.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie Siergieju.

Z tego forum rosyjskiego najbardziej podoba mi się zdjęcie S. Fire, tylko z poczytaniem tego forum troszkę miałbym problemy :szczerbaty: .

 

A co do obserwacji to udało się zobaczyć tą koniunkcję, pierwszy raz widziałem Saturn tak blisko Księżyca.

Tylko wiatr strasznie przeszkadzał, ale przynajmniej rozpędził chmury.

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uświadomiłem sobie jak trudno jest na jednej fotce zbalansować dwie tak różne pod względem jasności powierzchniowej planety, czego przykładem są dwie moje byle jakie fotki zrobione przez okno tego wieczora (2/02/07), nim chmury zakryły wszystko. Lewa jest naświetlona na Saturna(czas = 0,01sek.), prawa na Księżyc(czas=0,002sek.) i widać bezdyskusyjnie że nie idzie uzyskać detali obydwu tych ciał na jednym ujęciu. Dla lepszej widoczności powiększyłem Saturna i wkleiłem bliżej Księżyca. Na lepsze balansowanie różnic jasności powierzchniowej ma wpływ światłosila sprzętu i im jest mniejsza, tym łatwiej to zrobić. Fotografowałem przez refraktor ED80/600, f:7,5. Myślę że bez składania dwóch ekspozycji w jedną, ciężko będzie to zrobić na jednym ujęciu.

20207.JPG

20207b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Uświadomiłem sobie jak trudno jest na jednej fotce zbalansować dwie tak różne pod względem jasności powierzchniowej planety, czego przykładem są dwie moje byle jakie fotki zrobione przez okno tego wieczora (2/02/07), nim chmury zakryły wszystko. Lewa jest naświetlona na Saturna(czas = 0,01sek.), prawa na Księżyc(czas=0,002sek.) i widać bezdyskusyjnie że nie idzie uzyskać detali obydwu tych ciał na jednym ujęciu. Dla lepszej widoczności powiększyłem Saturna i wkleiłem bliżej Księżyca. Na lepsze balansowanie różnic jasności powierzchniowej ma wpływ światłosila sprzętu i im jest mniejsza, tym łatwiej to zrobić. Fotografowałem przez refraktor ED80/600, f:7,5. Myślę że bez składania dwóch ekspozycji w jedną, ciężko będzie to zrobić na jednym ujęciu.

Tak to wyglada na jednej klatce - M-K 180/1800 , Canon 20D , ISO 400 , 1/320 s .

Lekko poruszalem .... hmmm czy mozna to pisac po-polsku ?... no tym ...curve w fotoszopie ... :D

post-1549-1170589431_thumb.jpg

Edytowane przez Siergiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Mniejsza światłosiła lepiej sobie radzi w tym wypadku, ale Księżyc musialeś obrabiac osobno jak widzę. Curvami się nie przejmuj, bo w tym kontekscie nie kojarzy się to z najstarsza profesją. <_<

 

Na tym ostatnim to nie , wszystko razem . nawet bez tyh krzywych na surowum tez widac normalnie Ksiezyc i Saturn

Canon 20 ma dobre dynamiku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.