Skocz do zawartości

czego sluzy red dot finder


halny69

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu

Do fajndowania tą red dotą obiektów na niebiesiech B)

 

 

To jest taki szukaczyk bez powiększenia.

 

post-2472-1172070299_thumb.jpg

Tak to mniej więcej działa - ale są różne typy tych szukaczyków. Ten pokazany ma też możliwość stosowania opcjonalnych kształtów wskaźnika:

post-2472-1172070415_thumb.jpg

 

Obrazki zapożyczone ze strony TS.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos, saywiechu ty to chyba gdzies pod pila grasujesz prawda? bo ja tez z pily ino na ęmigracji :Beer: szkoda bo tutaj gdzie jestem niewiele na niebiesiach widac a pod pila to niebosklon jest ęlegancki do takiego fajndowania i moze bym sie czegos nauczyl od fachowca :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Wbrew pozorom, takie telrad jest naprawdę mega użyteczny. W zasadzie, w większości zastosowań może całkowicie zastąpić tradycyjny szukacz.

Ojej, to, że bez powiększenia, to nie był sąd wartościujący :)

Moim zdaniem telrad nie nada się tylko w przypadku poszukiwań małych obiektów z dala od jasnych gwiazd, gdy telep nie ma GoTo. Gdy trzeba używać jako wskazówek gwiazd 7-8 mag, to nie ma przebacz- tradycyjny szukacz wygrywa.

 

P.S. Halny- i po co ci była ta emigracja ? ;)

Cóż, ja nie wyemigruję, żeby razem polukać...

Pozdrawiam :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, takie telrad jest naprawdę mega użyteczny. W zasadzie, w większości zastosowań może całkowicie zastąpić tradycyjny szukacz.

Potwierdzam użyteczność tego wynalazku

 

Red dot finder sprawdza się, szczególnie w towarzystwie okularka ''przeglądowego'' z dużym polem,

który to pokazuje dokładnie rejon namierzony celownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, takie telrad jest naprawdę mega użyteczny. W zasadzie, w większości zastosowań może całkowicie zastąpić tradycyjny szukacz.

 

O! święta racja! Nawet była dyskusja na ten temat na naszym forum. Szuka się przez to szybko i wygodnie!

 

Jodłowskich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, ej - (dotyczny to pierwszego obrazka wrzuconego przez Saywieha) a jak to jest z ustawieniem głowy ?? Bo przecież przesuwając głowę ten czerwony punkt powinien pokazywać coraz to inne obiekty :blink:

 

Sorki za takie pytanie, ale chciałbym to wiedzieć a nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, ej - (dotyczny to pierwszego obrazka wrzuconego przez Saywieha) a jak to jest z ustawieniem głowy ?? Bo przecież przesuwając głowę ten czerwony punkt powinien pokazywać coraz to inne obiekty :blink:

 

Sorki za takie pytanie, ale chciałbym to wiedzieć a nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia.

 

Punkt/celownik/ring czy co tam innego telrad wyswietla, widzisz tylko (TYLKO!) wtedy, gdy patrzysz sie idealnie w osi telrada. Jezeli zmienisz kat - obraz znika. W tym momecie, gdy zosiujesz telrad z teleskopem (tak samo jak szukacz) celownik będzie pokazywac realny kierunek teleskopu (i tylko ten). Ja od paru lat w ogóle nie mam szukaczy przy moich teleskopach. Na krowie siedzi telrad, na refraktorze green pointer. Taki tandem telrad + szerokokątny okular pozwala odnaleźć dowolny (DOWOLNY!) widoczny obiekt w kilka sekund. Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi rodzaj i położenie obiektów których szukamy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne to co napisał Hans to prawda - nigdy nie używałem telrada, więc nie wiem. Jednak mi w warunkach miejskich szukacz pozwala dostrzec gwiazdy, których gołym okiem nie widzę z powodu łuny. Czasem jest tak, że nie widzę nawet gwiazd gwiazdozbiorów a tylko dzięki szukaczowi, który ściemnia obraz i zwiększa kontrast, jestem w stanie trafić w jakiekolwiek M. Również choruję na takiego telrada tylko wydaje mi się, że pod dużym LP to nie będzie działać (poza planetkami, Księżycem itp).

 

Jeśli ktoś się zastanawia nad takim sprzętem, to moim zdaniem też musi wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie prowadzić najczęściej obserwacje.

 

ot taki mój trochę ekstremalny punkt widzenia

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to hansie, musisz opowiedzieć jeszcze o wadach telrada,

bo zdaje się, jego użytkowanie, nie jest aż tak w różowych, ups.. "pink dotowych" barwach :rolleyes:

 

Najwieksza wadą telrada jest jego podatnośc na zaparowywanie. W szukaczu jest nieco lepiej, bo przeważnie ma on (szukacz) kawałek odrośnika. Telrady z którymi sie zetknałem nic takiego nie miały Rozwiązaniem sa róznego rodzaju pokrowce, ale generalnie zalecam zapoznanie się z tym watkiem:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8176

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanko - gdzie takie cudo można nabyć ?

 

Pozdro ANVA

 

Np. w DO:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

w TeleskopyNet:

 

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2594

 

w Pryzmacie:

 

http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...m=??&menu=??

 

Co jakis czas pojawiaja się tez w AK

 

Ale zalecam kupic dedykowany. Cos jak to:

 

http://telrad.telescopes.com/products/telr...base-37744.html

 

lub to:

 

http://www.buytelescopes.com/product.asp?t...;pid=2386&m

 

albo to:

 

http://www.scopestuff.com/ss_telr1.htm

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt/celownik/ring czy co tam innego telrad wyswietla, widzisz tylko (TYLKO!) wtedy, gdy patrzysz sie idealnie w osi telrada.

 

Podobnych ustrojstw używają komandosi przy karabinkach - w tej wersji to się nazywa "celownik kolimatorowy" lub po prostu Red Dot (doskonale widać to w grach, np. Delta Force). Wydaje mi się, że po raz pierwszy użyto tego w celownikach myśliwców - tam też trzeba było wdrożyć jakiś celownik, który widać było tylko wtedy, gdy pilot patrzył idealnie w osi w której strzelały działka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi jeszcze przyszło do głowy. Pisząc "dowolny widoczny obiekt" nie mam na mysli dowolnego widocznego obiekty w telradzie, tylko dowolny widoczny obiekt w załadowanym do wyciągu okularze szerokokątnym. Mówiac krótko, używając telrada nakierowujesz teleskop na interesujacy cie rejon nieba (jest to wykonalne z dokładnością ok. 0.5 stopnia). Następnie blokujesz montaż teleskopu i zaglądasz w okular (w moim przypadku 1rpd ST80 30mm dający w krowie ok. 2 stopni pola). W 90% wypadków obiekt jest w polu widzenia. W pozostałych 10% odnalezienie go wymaga klikniecia w pilota i zatoczeniu kregu polem widzenia wokół pierwotnego ustawienia. Operacja wyszukiwania dla mnie osobiście skróciła się ok. 3x w stosunku do wyszukiwania klasycznym szukaczem (brak ograniczenia pola telerada).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Hans

Pozdro ANVA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, ej - (dotyczny to pierwszego obrazka wrzuconego przez Saywieha) a jak to jest z ustawieniem głowy ?? Bo przecież przesuwając głowę ten czerwony punkt powinien pokazywać coraz to inne obiekty :blink:

 

Sorki za takie pytanie, ale chciałbym to wiedzieć a nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia.

Prawidłowo skonstruowany terlad posiada soczewkę dodatnią, w której ognisku znajduje się widoczny przez szybkę na tle gwiazd jakiś znacznik (np krzyż).

Jeśli znacznik znajduje się dokładnie w ognisku soczewki, jego obraz tworzy się w nieskończoności, a więc praktycznie tam, gdzie jest nasz astro-cel.

Przesuwanie głową na boki nie spowoduje zatem, że znacznik ucieknie nam z celu. Efekt gaśnięcia znacznika wynika z małej średnicy stosowanych tam soczewek.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ostatnio pomęczyłem trochę temat red dot findera.

 

porównując w internecie ofertę szukaczy Red Dot można dojść do wniosku, że w zasadzie wszystkie (te tanie) pochodzą chyba z tej samej fabryki ;)

 

np:

kolimator celowniczy - DO

Orion EZ Finder Deluxe

WO RDF

itp.

 

czy:

 

Orion EZ finder II

BP skysurfer III

Red Dot Finder

itp.

 

Miałem okazję obejrzeć na żywca w salonie DO na Siennej kolimator celowniczy DO z linku 1 oraz mały szukaczyk red dot Skywatchera. Maja one generalnie coś jakby rubinową powłokę niestety - pod światło wyraźnie bardziej niebieski obraz dają (widać też taki rubinowy zafarb na zdjęciach Red dotów WO i Oriona). Wraz z kolegą Brahim na oko porównywaliśmy sposób mocowania takich celowników. Wygląda na to, że wszystkie mają identyczny frez na broń i dało by radę użyć np taniej nóżki montażowej wyrwanej z Red Dota Skywatcher do zamocowania dowolnego urządzenia tego typu do teleskopu :D, lub V bracket for Skysurfer V BP

 

Jednak najbardziej spodobał mi sie celownik tego typu:

Kolimator DO 1x40

ponieważ nie przyciemnia on obrazu tak jak powyższe (prawdopodobnie wszystkie) - wycelowałem w jasne niebo i nie dostrzegłem różnicy pomiędzy gołym okiem a obrazem z celownika.

Ma on trochę inaczej rozwiązane mocowanie do frezu, ale wydaje się, że bez problemu można wykorzystać standardową nóżkę Red Dot ;)

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podważając zalet dobrego szukacza, muszę powiedzieć, że używam Red Dot Findera i jest to bardzo

dobry i łatwy w obsłudze wynalazek - polecam

Czy można zamontować takie coś do synty? - pewnie tak, kwestia tylko dopasowania

odpowiedniej stopki mocującej

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.