Skocz do zawartości

Poszukiwany obiektyw ED lub APO


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Hansie, a mógłbyś nas oświecić co masz na myśli?

bo np. obiektyw canon EF 500 f/4 kosztuje w okolicach 25 tys. pln i nie sądzę, żeby w PL była choć jedna sztuka, a jak już, to pewnie w paru redakcjach niektórych gazet może

 

dla przykładu jeszcze pare cen:

sigma 500 mm f/4,5 - 16 tys.

nikon 500 f/4 - 30 tysi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje nie obiektywu foto, ale obiektywu w celi do teleskopu. Kiedys przegladałem ofertę jakiejs ruskiej fabryki optycznej, ale mieli tam szkło tylko o mniejszej swiatłosile i bez celi. Ja chce jak najmniejszym kosztem podmiecić cele mojego C120VW z achro na ED lub APO.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie, a mógłbyś nas oświecić co masz na myśli?

bo np. obiektyw canon EF 500 f/4 kosztuje w okolicach 25 tys. pln i nie sądzę, żeby w PL była choć jedna sztuka, a jak już, to pewnie w paru redakcjach niektórych gazet może

 

Też się nad tym zastanawiałem, dlaczego obiektyw fotograficzny 500 f/4 kosztuje 25tys. pln a refraktor apo f/5-f/6 5'' kosztuje o połowę mniej. :huh:

 

Hans czy chodziło Ci o obiektyw (w znaczeniu "soczewka, układ optyczny") z którego można by we własnym zakresie skonstruować szybki teleskopik ED/APO 100mm f/5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze napisze dlaczego taki łamaniec.

 

C102VW OTA to koszt ok 1Kpln. Podmnieniłem w tej maszynce focuser na Baaderowskiego crayforda co podniosło nominalną wartość tuby do ok. 1.6Kpln gdybym teraz chciał się przesiąść na 100mm ED lub APO to miałbym do wydania ok. 3.5Kpln (ED 100mm z AK). Powiedzmy, że mojego przerobionego achromata da sie odsprzedac za ok. 1Kpln (niekoniecznie jest to wykonalne) wiec w sumie wydał bym przy dobrych wiatrach 2.5Kpln, ale ogniskowa mojej lunety miała by sie nijak do potrzeb astro-foto i trawelerkowatości którą mam obecnie na moim achromaciku. Pomyslałem wiec w druga strone. Podmienic cele z obiektywem achromatycznym na cele z ED lub APO. Zachęciła mnie do tego oferta DO gdzie mozna dopaść sam obiektyw ED ale... 80tke... i w dodatku ciemniejszy niz chcę. Wiec szukam, czy ktos sie nie zetknął z oferta na same obiektywy ED lub APO, ale o takich parametrach jakie mnie interesują, czyli fi 100mm i ogniskowej dającej F5 lub jaśniej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zachować ogniskową w okolicach ~500mm i żeby było "econo" to chyba tylko 80mm WO upgrade kit do megrezów (1950zł) chociaż to jest ogniskowa 555mm i może nie podpasować - trzeba by pokombinować z przejściówką cela-rura.

Z najkrótszych setek "nie-petzvali", jakie znalazłem jest cela 105/650 u Ludesa za 1800E ...

 

Na twoim miejscu Marcin założyłbym do tego "celka" stary wyciąg i sprzedał go, a z baadera, jakiejś rury i tego dubletu WO zbudował sobie nowe APO, zrobiłeś "krowę" - przy tym refraktor to zabawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zachować ogniskową w okolicach ~500mm i żeby było "econo" to chyba tylko 80mm WO upgrade kit do megrezów (1950zł) chociaż to jest ogniskowa 555mm i może nie podpasować - trzeba by pokombinować z przejściówką cela-rura.

Z najkrótszych setek "nie-petzvali", jakie znalazłem jest cela 105/650 u Ludesa za 1800E ...

 

Na twoim miejscu Marcin założyłbym do tego "celka" stary wyciąg i sprzedał go, a z baadera, jakiejś rury i tego dubletu WO zbudował sobie nowe APO, zrobiłeś "krowę" - przy tym refraktor to zabawa...

 

Widzę, ze będę musiał polubic fiolet na moich fotkach, ceny mnie troche przeraziły... Nic to, mysl techniczna musi dojrzeć :) Jakby jednak ktos coś wiedział o ofertach na obiektywy w celi - ED/APO o parametrach 100/500 <> 100/400 to proszę o info.

 

Zaczynam sie zastanawiac jak poradzi sobie moje Meade DSI potraktowane tandemem Baader IR-cut + Baader Fringe Killer... Ma ktos taki filtr i jakieś experience w astro-foto na takim zestawie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans może spoter Celestron ultima ED100 tam jest 100/560. zupełnie niewiem jakiej jakości, pewnie takiej sobie ale jasny jest i tania cała luneta.

 

Myśłałem nad rozbebeszeniem tej lunety. Tylko kurteczka co ja zrobie z resztą? Troche mi szkoda zezłomować taki ładny kawałek optyki... Ale to jedna z moich desek ratunkowych. Zobaczymy czy po drodze nie urodzi się cos ciekawszego. (Kurde, sam obiektyw od niej wyjąć za jakies 2K to było by to).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurcze, miał ktos to w łapkach? Jak z jakoscia tego szkła? (pomijamy mechanikę, jakość kątówki i okularu) Coby sie nie okazało, ze wywaliłem kupe kasy, a fiolet jaki był taki jest, a z kontrastem i detalem wcale nie lepiej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze będę musiał polubic fiolet na moich fotkach, ceny mnie troche przeraziły... Nic to, mysl techniczna musi dojrzeć :) Jakby jednak ktos coś wiedział o ofertach na obiektywy w celi - ED/APO o parametrach 100/500 <> 100/400 to proszę o info.

 

Zaczynam sie zastanawiac jak poradzi sobie moje Meade DSI potraktowane tandemem Baader IR-cut + Baader Fringe Killer... Ma ktos taki filtr i jakieś experience w astro-foto na takim zestawie?

 

Pozdrawiam.

 

Hans, ja cały czas szukam Chromacora OII i niestety nie ma go nigdzie w ofercie. Nawet na rynku wtórnym. Postanowiłem w międzyczasie zaopatrzyć się w coś takiego - http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...ter.htm#semiapo . Wstrzymaj się z zakupem szkiełka. Za 2-3 tygodnie Delta Optical sprowadzi dla mnie ten filterek 2" za 369zł. Może to będzie jakimś rozwiązaniem. Do tej pory wszystkie wynalazki typu MV filter, Fringe Killer, Kontrast Booster itp zniechęcały mnie do zakupu ponieważ wprowadzały dodatkowy kolor tła w obserwacjach redukując aberrację chromatyczną. Semi Apo Filter pod tym względem pozostawia najbardziej neutralne tło, zbliżone do naturalnego. Tak podają testy w internecie i dane producenta. Jak wypadnie w rzeczywistości, wkrótce zobaczymy.

Test filtrów - http://www.baader-planetarium.de/suw_artik...ertest_ahoi.pdf

Interesująca oferta - http://www.baader-planetarium.de/scopos/scopos.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Czas odkopać trupa :)

 

Moze ktoś coś namierzył od czasu ostatniego posta i nie chce sie przyznać ;)

 

"(...) Jakby jednak ktos coś wiedział o ofertach na obiektywy w celi - ED/APO o parametrach 100/500 <> 100/400 to proszę o info. (...)"

 

Ma ktoś jakies dobre wiesci w wymienionym temacie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Hans, o obiektywie o parametrach F/5 lub F/4 w "sensownych" cenach to zapomnij. Dubletów raczej nie robią jaśniejszych od F/6 bo ciężko skorygować taki obiektyw, i to nie tylko w dziedzinie chromatyki, ale i krzywizny pola.

Można znależć jakieś triplety F/5 - np. TMB 90 F/5 za 2000$ (w USA), ale większość jasnych sprzętów to kwadruplety (np. FSQ-106N, FSQ-106ED, TV NP-101), w cenach ... znanych (~3000$ i więcej). Kwadruplet to układ czterech soczewek w dwóch grupach - co raczej wyklucza ATM.

A ja mam inną propozycję - daj sobie spokój z przeróbką swojego Celka, wkładanie obiektywu TMB do takiej rury to jak pakowanie silnika V6 do małego fiata.

Poszukałbym na rynku USA - na Astromarcie sporo bywa Megrezów 90 i 110. Są to sprzęty F/6,9, a z dodanym field flattenerem/focal reducerem bedziesz miał cos koło F/5,5 i płaskie pole. Wyciągi mają 2,5" - przyzwoite - lepsze niż 2" Baader.

Ceny - Megrez 90 za 800-900$,

Megrez 110 za 1000-1200$

Przy czym w komplecie masz solidną walizę, często kątówkę dielektryczną i obejmy CNC.

Za FF/FR WO mark III na AM trzeba zapłacić ok. 230-250$.

Koszt sprowadzenia - USPS Express Mail Intl. 4-6dni (realnie!) ok. 80-100$,

Cło i VAT - 450-600zł (od podanej pełnej wartości).

I jeszcze słowo o super jasnych APO/ED typu F/4 - Pentax robi 100 lub 105 za 2500$ (USA) lub za podobna cenę mozna mieć BORGa 101ED, no ale to raczej do foto...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rzucić okiem na nowego Megreza FD 88 F/6. Z flattenerem 0.8 powinno być całkiem nieźle, a cena w DO jest zbliżona do kosztów legalnego sprowadzenia od producenta.

Ja sobie na razie poczekam na jakieś niedrogie ED 100mm F/5 - F/6. F/7 już są więc co tylko kwestia niedługiego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans szukacz sprzętu w okolicah 100mm tak,

szukasz sprzętu jasnego najlepiej f/5 tak,

bedziesz go wykorzystywał głównie do foto tak,

żeby miał płaskie pole tak,

no to patrz:

http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=572828

 

dolicz koszty przesyłki polamerem, zmieścisz się w 4500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, niestety CONUS. nie pośle do EU.

 

Pozdrawiam.

 

Ale przecież wysyłasz do siedziby Polameru np do New Jersey więc shipping jest w CONUS!

 

Piotrek jesteś pewien, że ten TV ma płaskie pole? Może chodziło Ci o TV NP 101, kóry faktycznie jest Petzvalem? :)

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.