Skocz do zawartości

Nieudane obserwacje


KamileX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nakłoniłem się na założenie tematu ponieważ myślę że mi w czymś pomożecie

m.in od jakiegoś czasu nie udają mi się obserwacje takich obiektów jak M81, M82, M51,

Nic nie widzę,, szukam tego bardzo długo i nic, kupić jakąś książkę czy co

i 2:

Czemu gdy oglądam Jowisza to wczoraj akurat widziałem pomarańczową kulkę, i 4 księżyce

czy to wina tego że mam słaby teleskop (skylux) czy muszę sobie kupić jakiś okular

czy barlowa :Boink: albo filtr jakiś kurka nie wiem, pomocy!!

albo wina moich warunków obserwacji...

co do Jowisza był w łunie miejskiej taka tam mgła z kolorem czerwonawym

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nakłoniłem się na założenie tematu ponieważ myślę że mi w czymś pomożecie

m.in od jakiegoś czasu nie udają mi się obserwacje takich obiektów jak M81, M82, M51,

Nic nie widzę,, szukam tego bardzo długo i nic, kupić jakąś książkę czy co

i 2:

Czemu gdy oglądam Jowisza to wczoraj akurat widziałem pomarańczową kulkę, i 4 księżyce

czy to wina tego że mam słaby teleskop (skylux) czy muszę sobie kupić jakiś okular

czy barlowa :Boink: albo filtr jakiś kurka nie wiem, pomocy!!

albo wina moich warunków obserwacji...

co do Jowisza był w łunie miejskiej taka tam mgła z kolorem czerwonawym

Dzięki za pomoc

 

Zacznij od przeczytania tego:

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...obserwowa%C4%87

 

Na oba twoje pytania znajdziesz tam jasną odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym skyluksie ciężko znaleźć taki obiekt jak M51 - tzn. gdybyś na nią namierzył to chyba byś jej nie zobaczył, a zwłaszcza w Księżycową noc :D .

 

Co do M81 i M82 to jestem absolutnie pewien że zobaczyłbyś dwie mgiełki. Te obiekty często przysparzają problemów początkującym ale później to jest gitara. I znów tutaj wracam do Księżyca.... :lol:

 

Krótko mówiąc radziłbym nie obserwować DS-ów podczas pierwszej kwadry, ba nawet gdy jest mały sierpik - najlepiej to gdy jest zupełnie ciemno, można dostrzec całe piękno delikatnych mgiełek :Beer:

 

Co do Jowisza to nawet w Syncie 200/1200 jest to w tym momencie pomarańczowa tarcza - widać jedynie baaaardzo delikatne 2 pasy i 4 księżyce. jest tak dlatego że teraz są raczej kiepskawe warunki do oglądania tego olbrzyma - jest nisko nad horyzontem co powoduje bardzo duże pogorszenie obrazu. Normalnie to Jowisz gołym okiem nie jest pomarańczowy, ale to jest tak samo jak z naszym Słoneczkiem - gdy zaczyna wschodzić lub zachodzić jego barwa się zmienia - światło pędzące do naszej siatkówki musi ,,przebić'' się przez wszystkie syfy w atmosferze.

Na dobre warunki do obserwacji Jupka musimy poczekać do 2011 roku.

 

Co do filtrów to w sytuacji Jowisza chyba niewiele pomogą. Najlepszymi filtrami dla planet są tzw. kolorowe szkiełka które mogą zwiększyć kontrast. Ja mam filtr polaryzacyjny i bardzo dobrze sprawuje się przy jej jasnej tarczy ale wiesz... ona jest ponad 20 stopni nad horyzontem :ha:

 

Do mgławic dobre są np. filtry O-III a do galaktyk... ciemne niebo B)

 

No cóż, na zakończenie dam pewną radę - skorzystaj z tych Księżycowych nocy do obserwacji...Księżyca i planet np. Saturna, Wenus i jak ci się chce to także Merkurego (który także jest niziutko), Jowisza i Marsa - chociaż z tym ostatnim jest jeszcze trudno.

 

Pozdrawiam i udanych obserwacji :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym skyluksie ciężko znaleźć taki obiekt jak M51 - tzn. gdybyś na nią namierzył to chyba byś jej nie zobaczył, a zwłaszcza w Księżycową noc :D .

 

Co do M81 i M82 to jestem absolutnie pewien że zobaczyłbyś dwie mgiełki. Te obiekty często przysparzają problemów początkującym ale później to jest gitara. I znów tutaj wracam do Księżyca.... :lol:

 

Krótko mówiąc radziłbym nie obserwować DS-ów podczas pierwszej kwadry, ba nawet gdy jest mały sierpik - najlepiej to gdy jest zupełnie ciemno, można dostrzec całe piękno delikatnych mgiełek :Beer:

 

Co do Jowisza to nawet w Syncie 200/1200 jest to w tym momencie pomarańczowa tarcza - widać jedynie baaaardzo delikatne 2 pasy i 4 księżyce. jest tak dlatego że teraz są raczej kiepskawe warunki do oglądania tego olbrzyma - jest nisko nad horyzontem co powoduje bardzo duże pogorszenie obrazu. Normalnie to Jowisz gołym okiem nie jest pomarańczowy, ale to jest tak samo jak z naszym Słoneczkiem - gdy zaczyna wschodzić lub zachodzić jego barwa się zmienia - światło pędzące do naszej siatkówki musi ,,przebić'' się przez wszystkie syfy w atmosferze.

 

Ja widziałem M51 w swoim refraktorze 60/700. Ale była baaaaaardzo słaba. M81 i M82 już łatwiejsze. Co do Jowisza to w tym roku udaje się dostrzec 1 pas w 60/700.

Chociaż na Jowisz i w tym roku zdarzją się dobre warunki. Tak było w 2 noc zlotu w Czarnkowie. Przez Syntę udało się dostrzec 2 duże pasy, kilka mniejszych i pociemnienia na biegunach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem M51 w swoim refraktorze 60/700. Ale była baaaaaardzo słaba. M81 i M82 już łatwiejsze. Co do Jowisza to w tym roku udaje się dostrzec 1 pas w 60/700.

Chociaż na Jowisz i w tym roku zdarzją się dobre warunki. Tak było w 2 noc zlotu w Czarnkowie. Przez Syntę udało się dostrzec 2 duże pasy, kilka mniejszych i pociemnienia na biegunach.

No wiesz ja tam widziałem ledwo ledwo 1 pas ale to była totalna katastrofa..

a barlow do skyluxa byłby wporzo ? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam filtr polaryzacyjny i bardzo dobrze sprawuje się przy jej jasnej tarczy ale wiesz... ona jest ponad 20 stopni nad horyzontem :ha:

 

Ups, tutaj miałem na myśli tarcze Wenus, ale jakoś tego nie napisałem :blink::lol:

 

a barlow do skyluxa byłby wporzo ?

 

A z jakim okularem chciałbyś go używać?

Chyba nie chcesz z tego sprzętu wyciągać powiększenia 300x ? :huh: To by się wtedy mijało z celem <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a barlow do skyluxa byłby wporzo ? boink.gif
Mam K12 i K20

i plastikowy :Boink: odwracacz obrazu

Według mnie barlow przy Skyluxie jest raczej zbędny. W każdym razie jeśli go nie masz, to sugerowałbym, żebyś nie kupował. Raczej dokup jakiś przyzwoity okular do planet poniżej 10mm, będziesz go mógł później wykorzystać w następnym, teleskopie. Byle nie 2 czy 4mm, bo w przypadku Skyluxa to przerost powiększenia nad obiektywem ;)

M51 w Skyluxie w mieście (piszesz o łunie miejskiej) jest baardzo trudna, przynajmniej dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycje.

 

Proszę przestać doradzania zakupu okularów do tego SkyLuxa człowiekowi który nie jest w stanie odnaleźć jasnych eMek. Problemem są błędy popełniane przy obserwacjach nie szkło. Niech najpierw odnajdzie te obiekty, zaczai co jest degradatorem itd. Sam dojdzie czego mu brakuje i co jest problemem. Co z tego, że kupi sobie do tego Skyluksa choćby i LVW czy wypasionego barlowa, skoro i tak nic niem nie zobaczy, bo popełnia podstawowe błędy warsztatowe...

 

KamileX, przeczytaj ze zrozumieniem artykuł który ci podlinkowałem. Zastosuj się do rad które sa tam zawarte. Unikaj przeszkadzajek tam wyienionych, zaplanuj obserwacje, wykonaj namiarówki, dobierz power, miejscówkę obserwacyjna i przygotuj odpowiednio sprzęt. Pamiętaj o LP, Łysym, problemie bliskości horyzontu, itd. Zastosuj triki obserwacyjne tam zawarte... To wszystko jest proste, gdy robimy te czynności ze zrozumieniem. Po jakimś czasie, w miarę, jak będziesz nabierał doświadczenia, będziesz intuicyjne wiedział co jest w zasięgu twojego sprzętu, a co nie, który kawałek nieba z danej miejscówki, o danej porze i w danych warunkach atmosferycznych jest "zdatny do eksploracji", którą noc sobie darować, a której przepuścić po prostu nie wolno. Nie może się nie udać. Wszystkie eMki które wymieniłeś, są w zasięgu Skyluxa z jego KITowymi okularami nawet w słabym podmiejskim niebie. Nie oczekuj fajerwerków, to mały teleskop i słabe okulary.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlanie wracam z obserwacji Jupka i musze powiedziec, ze faktycznie widac go nieciekawie. Sprawdzalem nowego LV5mm i widzialm w nim max 2 pasy + moony. Nieco lepiej widac Saturna ale przez nieciekawy seeing i on wygladal niemrawo. Oczywiscie LV 5mm pokazal o wiele wiecej niz 10mm SP z zestawu synty :szczerbaty: (okular naprawde warty pieniedzy .... nie wspomne jaki bylem zachwycony ogladajac w nim łysego. Nie twierdze jednak, ze jest to odpowiedni okular do skyluxa ktory raczej nie wyciagnie z okulary zbyt wiele ).

Przez skyluxa niebedzie ci latwo obserwowac takich obiektow jak M 51 czy M81 ..... (chyba, ze zerkaniem albo szturchaniem)Tak jak i koledzy radze zajac sie ksiezycem i planetkami jesli sa dostatecznie wysoko(nie ma co ukrywac widok pomaranczy bez widocznych pasow nie zachwyca.

 

Ciemnego nieba B)

Edytowane przez kazoman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycje.

 

Proszę przestać doradzania zakupu okularów do tego SkyLuxa człowiekowi który nie jest w stanie odnaleźć jasnych eMek. Problemem są błędy popełniane przy obserwacjach nie szkło. Niech najpierw odnajdzie te obiekty, zaczai co jest degradatorem itd. Sam dojdzie czego mu brakuje i co jest problemem. Co z tego, że kupi sobie do tego Skyluksa choćby i LVW czy wypasionego barlowa, skoro i tak nic niem nie zobaczy, bo popełnia podstawowe błędy warsztatowe...

 

KamileX, przeczytaj ze zrozumieniem artykuł który ci podlinkowałem. Zastosuj się do rad które sa tam zawarte. Unikaj przeszkadzajek tam wyienionych, zaplanuj obserwacje, wykonaj namiarówki, dobierz power, miejscówkę obserwacyjna i przygotuj odpowiednio sprzęt. Pamiętaj o LP, Łysym, problemie bliskości horyzontu, itd. Zastosuj triki obserwacyjne tam zawarte... To wszystko jest proste, gdy robimy te czynności ze zrozumieniem. Po jakimś czasie, w miarę, jak będziesz nabierał doświadczenia, będziesz intuicyjne wiedział co jest w zasięgu twojego sprzętu, a co nie, który kawałek nieba z danej miejscówki, o danej porze i w danych warunkach atmosferycznych jest "zdatny do eksploracji", którą noc sobie darować, a której przepuścić po prostu nie wolno. Nie może się nie udać. Wszystkie eMki które wymieniłeś, są w zasięgu Skyluxa z jego KITowymi okularami nawet w słabym podmiejskim niebie. Nie oczekuj fajerwerków, to mały teleskop i słabe okulary.

 

Pozdrawiam.

 

Hansie czemu ty zawsze masz rację, :Beer:

hej hej hej ale wy mi chyba nie chcecie wmówić że niczego innego prócz m81 nie można zobaczyc przez skyluxa są jakieś ciekawe obiekty, ja tam tylko widzę m42 (było minęło) m44, m45, .. i NGC 663 ... !

Chociaż tak nie mówiliście ale ja tak to odbieram, ( :Boink: )

Dobra pomińmy m51...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Skyluxa jest duużo gromad otwartych a także pare kulistych.

 

Z galaktyk polecałbym w twojej sytuacji M31, lecz teraz nie jest na nią pora :Boink: .

 

Możesz pooglądać także gwiazdy podwójne których jest od groma :Beer: . Wczoraj zajmowałem się prawie i wyłącznie ,,double starami'' . Oprócz tego złapałem Merkurego, Saturna, Wenus i Jowisza - ten ostatni był nawet całkiem, całkiem... widać było 2 pasy co mi się pierwszy raz zdarzyło i jeszcze jakiś moonik chyba przechodził przed tarczą :Salut: .

 

Księżyc też był świetny, jednak nie było widać mojego ulubionego krateru - Kopernika. Świetnie wyglądał Eratostenes, Archimedes i Apeniny. Oczywiście pokusiłem się aby odnaleźć miejsca lądowania misji Apollo - ,,orzeł wylądował'' i żadne takie miejsce się przede mną nie schowało (oprócz A12 i A14).

 

Poza tym oglądałem M13 :szczerbaty: .

 

Chciałem przy okazji napisać jak użyteczny był mi Pocket Sky Atlas, który pierwszy raz wypróbowałem w praktyce, co prawda tylko na gwiazdach podwójnych ale było co szukać :banan: . Już się nie mogę doczekać aż go wypróbuję na galaktykach, gromadkach i mgławicach :Beer:

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81 i M82 nie są wcale obiektami poza zasięgiem skyluxa. Wystarczy wiedzieć gdzie się one znajdują. W szukaczu 8x50 są wyraźnie widoczne!!

 

W refraktorze 60/700 te galaktyki są widoczne wyraźnie, to w skyluxie tym bardziej. Tylko trzeba je najpierw znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Skyluxa i M81, 82, 51 + jej towarzysz NGC 5.... widać bez problemów. Sam zobacz pod tym linkiem TUTAJ & TUTAJ ile widziałem przez tego skyluxa... Oczywiście to fakt, że mam dość ciemne niebo, ale większość obiektów widać bez problemów. Także na początek poszukaj charakterystycznych polożeń gwiazd ("gwiezdnych drogowskazów"), które ułatwią Ci znaleźć te obiekty. Życze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup filtra O-III lub filtra polaryzacyjnego do takiej aparatury jaką jest skylux mija się chyba z celem. Lepiej zainwestować w jakiś lepszy okular niż te otrzymane w zestawie.

 

dokladnie ...dobre filtry nebularne wymagaja rowniez "mocniejszych" teleskopow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
M81 i M82 nie są wcale obiektami poza zasięgiem skyluxa. Wystarczy wiedzieć gdzie się one znajdują. W szukaczu 8x50 są wyraźnie widoczne!!

 

Zgadza się. Niedawno oglądałem M81 i M82 lornetką 20x60 (na żurawiu) pod stosunkowo ciemnym niebem nad morzem... Mgiełki były całkiem wyraźne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup filtra O-III lub filtra polaryzacyjnego do takiej aparatury jaką jest skylux mija się chyba z celem. Lepiej zainwestować w jakiś lepszy okular niż te otrzymane w zestawie.

 

 

Zakup filtra liniowego O-III do skyluxa nie chyba , a na pewno jest bezsensem.

Dla bardzo słabych obiektów mgławicowych, nawet w syncie 8 lepiej zastosować UHC-S niż O-III.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.