Skocz do zawartości

SEEING NA JOWISZA


wojski

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie sprawdzałem mojego nowo zakupionego LVW5mm (Synta 8) i na Jowiszu nie mogę dobrze wyostrzyć.

czy to kwestia seeingu - bądź co bądź jest nisko nad horyzontem, mamy czerwiec a wieczory w Boże Ciało były dosyć "wilgotne".

Czy w czerwcu jest zawsze tak kiepsko czy może pies jest gdzie indziej pogrzebany (np. kiepski wyciąg w Syncie). Kolimacje laserem sprawdzałem i jest ok.

pd

w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jak to wyglada z tym brakiem wyostrzenia u Ciebie?, czym to się objawia?

 

Jeżeli chodzi ci o to, że obraz pływa i faluje, i nie mozna przez to uzystkać stabilnego czystego obrazu

to jest to ewidentnie sprawa seeingu.

Ja podczas wczorajszej obserwacji Jowisza najlepsze efekty uzyskałem przy powiększeniu x80 (!!!)

większe powiększenie tylko degradowało obraz,

Planeta jest nisko nad horyzontem co utrudnia jej obserwacje, jeżeli do tego obserwujemy, krótko po zachodzie słońca,

to także pogarsza widoczność, przez turbulencje niewychłodzonego powietrza.

 

A jak okularek ostrzy na gwiazdach np. podwójnej Albireo? -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj 2-3 lata albo wycieczka na dalekie południe (równik albo dalej)

 

teraz doczekac sie dobrych obrazów nad horyzontem to jest problem (chociaz 3 dni temu np miałem względnie dobre)

 

ps. wyceluj w M13 powinno być nieźle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...
Witam. Mieszkam 20* nad równikiemi o 23 Jowisz jest na wysokości 48*. Czy to dobre warunki obserwacyjne?

 

są tutaj tacy, którzy daliby się pokroić za takie warunki ... gdzie ty jesteś ?? u faraonów ?

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdzałem mojego nowo zakupionego LVW5mm (Synta 8) i na Jowiszu nie mogę dobrze wyostrzyć.

czy to kwestia seeingu - bądź co bądź jest nisko nad horyzontem, mamy czerwiec a wieczory w Boże Ciało były dosyć "wilgotne".

Czy w czerwcu jest zawsze tak kiepsko czy może pies jest gdzie indziej pogrzebany (np. kiepski wyciąg w Syncie). Kolimacje laserem sprawdzałem i jest ok.

pd

w.

 

Podobnie jak koledzy, ja syntą 8" najlepsze efekty uzyskuję przy SPL 10mm lub SPL26mm + barlow...

niż LV 6mm. Ostry obraz 15* nad horyzontem latem przy dużym powerze... to rzadkość jak jednorożec :)

 

poza tym im większa apertura, tym większy wpływ seeingu na obraz... przy 200x wydaje mi sie, że lepszy obraz (pod kontem stabilności, nie rozdzielczości) będziesz miał z refraktorów i mak'ów 100mm i wyżej, ale i tak, jak na obecne warunki wydaje mi się, że 120x to już blisko optimum.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Jowisza to teraz (tzn od 17 lipca) zdaje się mogą być przez pewien czas problemy bo jest on w bliskim towarzystwie Księżyca. (Może po 23 lipca będzie trochę lepiej)

Ja swoją lornetką go łapię wraz z czterema święcącymi punktami w tle w jednej linii (czyżby księżyce ?) - najlepiej widoczny u tak około 0:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Jowisza to teraz (tzn od 17 lipca) zdaje się mogą być przez pewien czas problemy bo jest on w bliskim towarzystwie Księżyca. (Może po 23 lipca będzie trochę lepiej)

Ja swoją lornetką go łapię wraz z czterema święcącymi punktami w tle w jednej linii (czyżby księżyce ?) - najlepiej widoczny u tak około 0:00.

 

Tak to są właśnie 4 największe galileuszowe księżyce Jowisza odkryte przez Galileusza w 1610r. - Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Towarzystwo Księżyca nie powinno wpływać na jakość obrazów Jowisza. Za to bardzo niskie położenie planety ma wpływ zdecydowanie negatywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.