Skocz do zawartości

M15 z platformy LJ


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem już pół godziny i były punktowe. Szkopuł w tym, że jak źle zorientuję platfotmę w przestrzeni to wyjdzie rotacja pola. Generalnie udaje się naświetlać do 10 minut ogniskową 1000 mm bez rotacji. Gdybym mógł pobawić się w ustawianie to pewnie wynik mógłby być lepszy ale po sesji muszę sprzatnąć zabawki.

Canon też nie pozwala na takie doświadczenia bo wyjdą same szumy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj - http://astronomia_amatorska_seniora.republ...l/download.html - można ściągnąć 50 minutowy log z przebiegu pracy platformy pokazujący biężące odchyłki. Log ten można przeanalizować programem Leszka Jędrzejewskiego, który wykreśli wykresy z odchyłkami i poda najważniejsze parametry.

Skuteczne pole naświetlania dla mojej platformy wynosi 2x2 arcsek. i jest dwa razy większe niż przyjmowana wartość seeingu na 1x1 arcsek. Ostrość na moich fotkach może wzrosnąć po zamontowaniu motofokusa oraz po opracowaniu metody dokładnej kolimacji newtona, którego lustro główne ma 50 mm otwór w środku. Kiedyś to lustro było w teleskopie typu Cassegraine'a. Niestety nie mam specjalnego kolimatora pozwalającego ustawiać takie "dziurawe" teleskopy. Chyba taki kolimator jest droższy od nowego lustra.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pozostaje złoty środek: 180-300sek. Jeśli montaż pociągnie tyle bez problemu, to i Canon wytrzyma takie czasy (zwłaszcza przy ISO800).

Bez przesady, wydaje mi się że 600 sek można spokojnie cykać. A jak jest chłodniej na dworze, np. zimą to pewnie i dłużej. Obróbkę faktycznie poprawiłeś, o wiele przyjemniejsza dla oka.

 

P.S. Wydaje mi sie że gwiazdki na tej fotce są jednak minimalnie pojechane :unsure: Masz gdzieś tę fotkę 30 minutową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj - http://astronomia_amatorska_seniora.republika.pl/3.html - jest fotka 30 minutowa zrobiona na kliszy ogniskową 1000 mm. To było w grudniu. Teraz platforma lepiej prowadzi ponieważ Leszek usprawnił od tego czasu elektronikę.

Klisza jest jednak mniej wymagająca. Z Canonem tą ogniskową trzeba przemnożyć x 1,6. M15 jest złożona z 4 klatek i któraś jest minimalnie pojechana, stąd to przesunięcie. Za mało miałem materiału żeby wyrzucić klatkę. Żeby porządnie zrobić jakiś obiekt to trzeba mu poświęcić całą noc albo i więcej. Jak do tej pory najwięcej poświęciłem M17, bo całą godzinę czyli jeden przebieg platformy a powinno się to robić do znudzenia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.