Skocz do zawartości

Co na pierwszy ogień z DS'ów?


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Czy możecie polecić kilka najciekawszych DS'ów, które będą w miarę dobrze widoczne w 4" Maku?

Za tydzień jadę na parę dni na wieś z czarnym niebem i chciałem wreszcie coś zobaczyć poza Księżycem i planetami. W środku miasta naprawdę niewiele widać. Na razie niby oglądałem M31 i M5, ale z tego co widziałem w M5 powinienem widzieć kilka gwiazd w środku ale mam tak marne warunki, że nic z tego nie wyszło.

Może jest jakiś taki żelazny zestaw na lato, który warto zaliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że delektowanie się urokami letniego nieba, nie może się obyć bez pełnej eksploracji Strzelca - oj, czego tam nie ma!

nie wszystkie obiekty będa wyglądały efektownie w 4'', ale zawsze warto spróbować

 

pozdrawiam

 

p.s. tylko się pospiesz, o tej porze Strzelec zachodzi za horyzont dość szybko

 

p.s. 2 cześć Wiehu - najlepszego!

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarcza niebo 5.8-5.9 mag.

no i wszystko jasne :rolleyes: Ja pod podmiejskim niebem obserwuje - nawet trudno mi sobie wyobrazić takie warunki. Mam ciut ponad 4 mag. zerkaniem :huh: Wyciskam z tego nieba ile wlezie, ale powoli obiekty się kończą... czas organizować transport i brać rure w teren.

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że delektowanie się urokami letniego nieba, nie może się obyć bez pełnej eksploracji Strzelca - oj, czego tam nie ma!

nie wszystkie obiekty będa wyglądały efektownie w 4'', ale zawsze warto spróbować

 

O taaaaak.... Z wędrówki do Strzelca mam naprawde miłe wspomnienia :Beer: .

 

Strzelec jest gwiazdozbiorem obfitym w mgławice, gromady kuliste i otwarte...no tylko galaktyk tam brakuje ale naprawde warto tam zaglądnąć! Ach, ta Omega, Koniczynka, kulki (duże, małe...do wyboru do koloru :szczerbaty: ).

Teraz gdy mam dobry okular który umożliwia mi ładowanie średniego powiększenia, wrócę do Czajnika (jeśli ktoś nie wie o czym mówię to prosze zajrzeć do Small Wonders :D )!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a M13 gołym okiem? Ja nigdy nie widziałem, a na sąsiednim forum ktoś napisał że jak M13 nie widać gołym okiem to nawet teleskopu z domu nie wyciąga :Boink:

To z tego gościa jest taki obserwator jak z koziego tyłka trąbka, bo siedzi cały czas w domciu przy kompie..

 

A wracając do tematu: M13, M57, M27, Stzelec (po prostu bierzesz sprzęt i czeszesz), M31 i satelity i HiCHotki. Po takiej rozgrzewce, możesz przymierzać się do innych ciekawych obiektów :D, bo wiesz czego szukać...

 

 

ciemnego nieba

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem się że na strzelca to trzeba mieć super przezroczystość, to znaczy małe zapylenie. Dwa dni temu było tak tragicznie że gdyby nie Ultrablock to żadnej mgławicy bym tam nie zobaczył. Podczas gdy Łabędź o wiele lepiej, wiadomo wyżej nad horyzontem i cały cirrus i crescent w ultrablocku jak na dłoni. Ameryka i Pelikan bez filtra ledwo , ledwo , z filtrem super. Powietrze było cholernie zapylone, nawet nie chcę myśleć jak to będzie pod dobrym niebem. :rolleyes:

 

Długoogniskowy okular przynajmniej 70 stopni+ ultrablock+ duża przezroczystość i można zaszaleć nawet pod średnio zaświetlonym niebem. :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałem się że na strzelca to trzeba mieć super przezroczystość, to znaczy małe zapylenie. Dwa dni temu było tak tragicznie że gdyby nie Ultrablock to żadnej mgławicy bym tam nie zobaczył. Podczas gdy Łabędź o wiele lepiej, wiadomo wyżej nad horyzontem i cały cirrus i crescent w ultrablocku jak na dłoni. Ameryka i Pelikan bez filtra ledwo , ledwo , z filtrem super. Powietrze było cholernie zapylone, nawet nie chcę myśleć jak to będzie pod dobrym niebem. :rolleyes:

 

Długoogniskowy okular przynajmniej 70 stopni+ ultrablock+ duża przezroczystość i można zaszaleć nawet pod średnio zaświetlonym niebem. :Beer:

 

Pozdrawiam

 

A jakim okularem długoogniskowym tak szalejesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pod podmiejskim niebem obserwuje - . Mam ciut ponad 4 mag. zerkaniem :huh:

 

Trochę ciężko mi sobie wyobrazić podmiejskie niebo o zasięgu zerkaniem 4mag :blink:

Faktycznie potrzebujesz wyrwać telep gdzieś, gdzie jest ciemniej! Z ciekawości zapytam, co w ogóle widać w Syncie pod takim niebem?

 

Pzdr :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytam, co w ogóle widać w Syncie pod takim niebem?

Galaktyki 11.5 mag da się zobaczyć. Oczywiście jeżeli nie są zbyt rozwlekłe. Np. ostatnio miałem duuży problem z odnalezieniem NGC 6946 w Cefeuszu, mimo że ma ok. 9.7 mag. Zasięg gołym okiem w zasadzie mam taki, że małą niedźwiedzice musze już zerkać :unsure: Czyli w porywach moge mieć po 4.5 mag gołym okiem.

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim okularem długoogniskowym tak szalejesz ?

 

 

Skopos 30mm, jest dobry, ale cudo to nie jest. Cuda są: ale to powyżej 1500 zł w tym zakresie ogniskowym i tym polu.

 

Kolega pisze że ma niebo do 4m, no nie, to ja tak źle nie mam. U mnie niebo jest nierównomierne, miejscami nawet do 6m a miejscami do 4.5m góra. Głównie przyczynia się do tego pięknie oświetlony halogenami kościół w odległości jakieś 3 km :angry: . To taka nowa moda, nie będę więcej pisał w tym temacie, bo wiadomo jak u nas jest, jeszcze zrobią mi rewizje o 5 rano.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki 11.5 mag da się zobaczyć. Oczywiście jeżeli nie są zbyt rozwlekłe. Np. ostatnio miałem duuży problem z odnalezieniem NGC 6946 w Cefeuszu, mimo że ma ok. 9.7 mag. Zasięg gołym okiem w zasadzie mam taki, że małą niedźwiedzice musze już zerkać :unsure: Czyli w porywach moge mieć po 4.5 mag gołym okiem.

 

Zacznij od gromady NGC6939 i mając okular dający pole ok. 1st. znajdź 6946.

To dość wymagające obiekty i mogą zostać niezauważone pod miejskim niebem.

 

No chyba, że ją dorwałeś w końcu ;)

 

Pod miejskim niebem polecam jaśniejsze planetarki - świetny widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.