Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Mieliśmy dzisiaj pogodne niebo w Lublinie, więc skorzystałem z okazji by cyknąc fotkę ktora ujawnila maleńka grupę plam na dużej szerokosci. Parametry zdjęcia: stack 5 fotek z ED 80 + barlow 2x(ogniskowa ekw. 1200mm.) Canon 350D, filtry: Folia Baadera + UV-IR block, ISO 200, 1/400s. godz. 15:00.

 

 

Ech niestety - z tego obrazka z SOHO:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...836_mdi_igr.gif

 

Wynika, że to nie była grupa na dużej szerokości, a tylko 'starocyklowa'... :(

 

Ta grupa chyba nawet nie zdążyła dostać oznaczenia (0983) zanim się rozpadła. Ciekawe jaki numer dostanie następna grupa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Pochopnie ocenilem jej pozycję z ustawienia w kadrze, ktory z nawyku bywa z grubsza zgodny z siatką wspólrzędnych (ściślej, z osią deklinacji montażu) ale nie uwzględnilem kąta osi obrotu Słońca i jej pochylenia na ekliptyce.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Pochopnie ocenilem jej pozycję z ustawienia w kadrze, ktory z nawyku bywa z grubsza zgodny z siatką wspólrzędnych (ściślej, z osią deklinacji montażu) ale nie uwzględnilem kąta osi obrotu Słońca i jej pochylenia na ekliptyce.

 

 

Polecam tą stronę do szybkiej oceny rozmieszczenia obszarów aktywnych względem słonecznego równika:

http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_events/ . Bardzo się przydaje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szanowni Słonecznicy!

 

Możliwe, że wreszcie coś się dzieje na Słońcu!

 

Mieliśmy CME, prawdopodobnie z nowocyklowego regionu, co wciąż jest schowane za winklem, nawet dla STEREO B:

http://www.spaceweather.com/images2008/24f...h2sle1el0ur3k72

 

...oraz chyba się właśnie pojawiła drobna plamka na widocznej tarczy Słońca tuż koło równika.

 

Obserwacje wskazane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się pojawiło, ale niedługo zniknie za brzegiem tarczy. Fotka z godziny 10:42. Ref. ED-80, barlow 2x, kamera DMK 21AU04, UV-IR Cut filter, Solar Continuum filter, czyli na fotce widać tylko wąski zakres 540nm.

video_08_03_06_10_42_42ab.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na zdjęciach z sondy SOHO z koronografów C2 bardzo dobrze widać ten rozbłysk ... pojawia się dość nagle ... i wygląda efektywnie ...

 

A tak mniej więcej wygląda słoneczko teraz widziane przez sondę SOHO

 

http://lasco-www.nrl.navy.mil/javagif/gifs...919_eit_304.gif

 

----

Edit moheratora - za duży obrazek - zmieniłem na link. Pozdrawiam

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza fotka z godziny 10:56. SW ED80, folia, filtry: UV/IR cut, oraz zielony, ok. 140kl. z 500. Z filtrem U (do fotek w bliskim fiolecie-340nm.) ostrość jest duzo gorsza, obraz zamazany, przynajmniej dzisiaj tak było. Trochę lepiej widac pochodnie.

video_08_03_28_10_56_43.JPG

por_wnanie_filtr_w..JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.03.2008 godz.13.13 seening przeciętny (obraz w okularze ponad 120x falował zamazując szczegóły plam)

 

1. TSA 102 + Soligor 2" 2x + 1000Dębków

IMG_6010_1.JPG

 

2. TSA 102 + Soligor 2" 2x + 1000Dębków + Solar Continuum

IMG_6008_2.JPG

 

Wnioski:

1000Dębków (wersja 2+) to świetny filtr słoneczny WIZUALNY - obraz słońca w okularze jest złotawo-pomarańczowy, przepiękny . Zastosowany jako filtr fotograficzny bardzo wydłuża czasy naświetlania; współpraca z dodatkowymi filtrami (Solar Continuum, UV+IR Cut) praktycznie jest niemożliwa, a szkoda bo efekty mogłyby być ciekawe.

Jako filtr fotograficzny chyba lepiej używać folii Baadera ND 3,8 ;czasy naświetlania króciutkie i jest pole manewru na dodatkowe filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łamiesz mi serce :o

 

qrde - z moim EDkiem na 600mm ogniskowej poszło dobrze

Folię mam ND5 więc współczynnik czasu naświetlania powinienem mieć podobny

używałem telekonwertera x2 (nie barlowa)

i choć moje foty nie powalają

to IMHO są o niebo lepsze - coś jest nie tak

zdecydowanie - ostrość??cirrus??seeing??

nie rozumiem

żeby było śmieszniej - najlepszy wynik uzyskałem z telekonwerterem i Baaderem Solar Continuum

qrde nie rozumiem

foty z TSA powinny być masakrujące

MUSZĄ takie być - w końcu o niebo lepszy sprzęt

mam nadzieję że w Belęcinie uda nam się spotkać

i zmęczyć ten problem...

 

 

p.s. prośba do Słonecznego Imperatora KM :D - może by wrócić do starych zasad zmieszczania fotek

dzień i wszystkie w jeden katalog?? bo znowu nam się rozjeżdża :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj wczesnym popołudniem. Niestety tylko przez okno bo jestem przeziębiony i nie wychylam czapki z domu

 

MTO + zabytkowa Vesta + filtry Baadera ND5 i IR/UV

 

to moje pierwsze fotki Słoneczka (nie licząc tranzytów)

 

pozdrawiam

 

PS

 

zdaje się, że jakiś kłopot z dołączeniem zdjęcia

slonce7v3.jpg

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś jest nie tak

zdecydowanie - ostrość??cirrus??seeing??

nie rozumiem

 

No właśnie, tak jak pisałem seening przeciętny, cirrusy się kręciły i do tego czasy rzędu 1/160s przy ISO 400(a powinno być coś około 1/1000s przy ISO 100) złożyło się na taki efekt.

 

Dla porównania zdjęcie z jesieni, niestety bez żadnej plamki.

Seening lepszy; sama folia ND 5; 1/800s; ISO 100; bez barlowa -ogniskowa 816mm; wycinek ~30% tarczy.

 

IMG_5334_1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foty z TSA powinny być masakrujące

MUSZĄ takie być - w końcu o niebo lepszy sprzęt

 

Co Ty. Nie wiesz, że sprzęt to tylko narzędzie. Jestem pewien, że w rękach takiego astro-foto-total-amatora jak np. ja, foty z Takahashi czy innego masakratora byłyby nie lepsze niż z jakiegoś achro w rękach wytrawnego astrofotografa. Sprzęt to tylko sprzęt - foty robią ludzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.