Jump to content
Tadeopulous

Aktualnie na Słońcu

Recommended Posts

To jedna z ciekawszych plam od roku, szkoda że jestem bezsprzętowcem słonecznym i chętnie bym

na żywo sobie popatrzył a nie tylko soho i soho :angry:

To jedna z ciekawszych plam od roku, szkoda że jestem bezsprzętowcem słonecznym i chętnie bym

na żywo sobie popatrzył a nie tylko soho i soho :angry:

A projekcja?? :)

Właśnie sobie buduję teleskop wyłącznie do projekcji > czytaj "Słoneczne ATM"

Bo takie stosowanie żagla na lichym montażu skyluksa nie zadowala mnie, a obraz i tak jest zbyt jasny

trudno go osłonić przed nie pożądanym światłem i tak problemy można mnożyć.

Więc dopingujcie mnie abym przed tranzytem Merkurego zdążył skończyć :ha:

przepraszam ja tu takim noobkiem jestem...macie czesto dokladne info co i jak gdzie i kiedy i w ogole..skad to wiecie ? jest pewnie jakas stronka www ktora podaje takie obszerne info aktualnosci na naszym sloneczku ?

pozdrowionka..

Aktualne obrazy Słońca można znaleźć m. in. TUTAJ, jeszcze więcej aktualnych informacji: TUTAJ

Różne informacje: TUTAJ

Linki do stron o Słońcu i nie tylko: TUTAJ

Przy okazji przyłączam się do prośby o namiary na ciekawe strony z informacjami o Słońcu.

Pozdrawiam. :Beer:

ansmann dziekuje :Beer: szkoda ze to tylko in english ...czemu polska zawsze taka biedna musi byc ? :(

Kliknij w googlach TOS, jest tam polska stronka obserwatorów Słońca.

przepraszam ja tu takim noobkiem jestem...macie czesto dokladne info co i jak gdzie i kiedy i w ogole..skad to wiecie ? jest pewnie jakas stronka www ktora podaje takie obszerne info aktualnosci na naszym sloneczku ?

pozdrowionka..

Nieco linków dziabłem w wątku 'instrukcja obsługi' - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17070

Possdrafiam

No!

Grupa 0978 dosłownie 'przed chwilą' wygenerowała rozbłysk klasy C!

20071213Xray.gif

Dziękujemy bardzo! :)

Na dodatek wspomniany obszar aktywny daleko od równika jest już całkiem dobrze widoczny po naszej, 'jasnej' stronie Słońca:

20071213_0706_eit_284.gif

Wydaje mi się, że jest słabszy niż kilka dni temu (gdy jeszcze był za winklem), ale ponoć wciąż są widoczne dookoła pochodnie. Czy jest gdzieś tam jakaś mała plamka? Konfiguracja magnetyczna jest nowocyklowa, więc jakakolwiek plama byłaby sporym wydarzeniem! :)

(Osobiście sądzę, że plama już tam była i teraz obszar słabnie...)

Mniam!

Dziś około 9 rano czasu GMT był błysk ze wspomnianego obszaru aktywnego położonego dalej od równika (o konfiguracji nowocyklowej):

http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...71213_0922.html

Ostatni obraz z SOHO:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...224_mdi_igr.gif

Wydaje się sugerować, że może tam naprawdę być plama! Obserwacje wskazane!

Na dodatek obszar starocyklowy, położony 'tuż pod' (czyli też po północnej stronie, ale bliżej równika) tym obszarem aktywnym, też właśnie mógł wygenerować plamę!

Zaczyna się robić ciekawie! :) Jeśli naprawdę oba obszary mają plamy, to właśnie w tym momencie mamy rzadką okazję obserwować dwa nakładające sie cykle na raz.

Durne pytanie... naprawde durne... Czy jak to jest pierwsza nowocyklowa, to możemy juz robić jakieś predykcje kiedy bedzie np. 5 dużych grup na raz?

Pozdrawiam.

Durne pytanie... naprawde durne... Czy jak to jest pierwsza nowocyklowa, to możemy juz robić jakieś predykcje kiedy bedzie np. 5 dużych grup na raz?

Pozdrawiam.

Tak, w maksimum, za jakieś 4 lata :szczerbaty:

Kurna... a żeby były choć 2-3? Czy moge sobie założyć , ze ten filtr 1000dębowy mam ściągac na jesień, czy spokojnie moge zasnąć jeszcze na 2-3 lata?

Pozdrawiam.

Pozdrawiam.

Ależ oczywiście - jakoś w 2009/2010 roku na mój gust. :)

Pozdrawiam

Nie miałem okazji jeszcze spojrzeć na Słońce, ale jeśli ta plamka rzeczywiście się pojawiła, to jest ona z nowego cyklu i wygląda na to że M.Dikpati udało się prawie idealnie wstrzelić ze swoją prognozą terminu nowego cyklu.

właśnie wróciłem ze Wała

grupkę rozanielonych 798 to żek widziałek

ale tej nowocyklicznej to niee

seeing był słaby ale może cosik na fotencjach wylezie

Ale mi chodzi o zaznaczenie plam(y) na zdjęciach z SOHO/MDI

Na fotce z SOHO widać dwa pojaśnienia dokładnie lub prawie pokładnie w miejscu zaznaczonym obwódką na fotce z linku który podałem, i właśnie to górne pojaśnienie może być zalążkiem plamy (jeśli się pojawi) nowego cyklu.