Skocz do zawartości

filtr na marsa


lech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Wrzesień się zbliża a za nim coraz bliżej grudnia ale i tak warunki do obserwacji marsa są już teraz całkiem fajne :banan: . Więc dobrze było by się zaopatrzyć w jakiś filterek żeby "zawsze było lepiej". Więc jaki lepiej stosować filtr do obserwacji marsa pomarańczowy czy neodymowy ?

 

Pozdrawiam :szczerbaty:

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra zaczynam mieszać :D

 

Może problem warto było by rozpatrzeć z perspektywy miejsca obserwacji ? Powiedzmy z miasta gdzie sodówki troszkę dokuczają (filterek neodymowy) a pola daleko poza miastem (pomarańczowy) hm ? :blink:<_<

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę osób chwaliło filtr neodymowy: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...15533&st=20 .

Nie wiem czy najlepszy na Marsa, ale wydaje się uniwersalny.

 

Głównie z tego powodu myślę że jednak warto byłoby się wyposażyć w ten filtr czy to ze względu na Marsa czy nie. Ale czy był by lepszy od pomarańczowego (albo jeszcze innego) jeżeli chodzi o obserwacje czerwonej planety ?

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa pozycja :D tylko ciekawe jak sprawuje się w boju ? Ewentualnie który A dwupasmowy (zielony i czerwony) B jednopasmowy (pomarańczowy) ? lepiej dobrze wybrać bo cenowo dość sporo przewyższa inne.

 

ps: Baader Neodynium Moon&Skyglow u mnie jest następnym zakupem - przy jasnych beczkach i ze szkiełkami lantanowymi podobno się świetnie spisuje (w temacie o Marsie) i jak pisze ABC jest dość uniwersalny.

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie dzis przyszedl do mnie filtr TeleVue Mars typ A - jeszcze nie obserwowalem przez niego w nocy bo nie mam warunkow , sprawdzalem go w dzien na brazowych lisciach debu - obraz wygladal jak przez bardzo mocnego skylighta - kolory mocno ocieplone - brazowe liscie mocno konstrastowaly z tlem , ogolnie obraz byl bardziej kontrastowy...

 

tak naprawde wszystko okaze sie w Jodlowie - tam filtr bedzie przetestowanych na obiektach do ktorych jest stworzony :)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin bym był bardzo wdzięczny gdyby udało Ci się porównać go z neodymowym (Baadera) i/lub jakimiś kolorowymi w reflektorze (no podczas zlotu w Jodłowie). Z góry dziękuje !

 

A póki co czekam na relacje z nocnych obserwacji :banan: Do boju ! :Salut:

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś miałem okazję przetestować 4 filtry Meade'a, które wpadły mi w ręce.

I oto parę subiektywnych spostrzeżeń z dzisiejszego poranka (może się komuś przydadzą).

Sprzęt - mak 127, f12.1, LV6, PL 10 + filtr Moon&Sky Beader'a.

Widoczność - niby ładna pogoda (zero chmur) ale wilgoć w powietrzu że hej, seeing moim zdaniem tak w porywach 3-4/10.

1. #12 żółty - z żółtej tarczy wydobył ciemne zarysy (od Utopii, przez Syrtis do Mare Cimmerium).

2. #23 jasnoczerwony - ciemność z czerwoną kropką (dość ciekawy wizualny przeskok po poprzednim), ale filtr to do 6" wzwyż.

3. #58 zielony - jak komuś nie przeszkadza zielony kolor Czerwonej Planety to lepiej (ostrzej) niż #12 pokazał powierzchnię, choć filtr wg producenta "Silnie podwyższa kontrast polarnych czap lodowych Marsa" to nie doświadczyłem tegoż - może więc to faktycznie wysokie chmury nad biegunami o czym pisze Radek w wątku pokrewnym.

4. #80A niebieski chodź to głównie filtr Saturnowo-Jowiszowy to mając go nie omieszkałem użyć. Powierzchnia tym razem niebieska ale jednak na biegunie jasnoniebieskie rozświetlenie (no więc chyba to jednak chmury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja mam tylko Maka102 + bino więc nie ma czego gasić ;) W moim wypadku filtr neodymowy powoduje dramatyczną poprawę obrazu. Czasam aż trudno mi uwierzyć, żeby takie niepozorne szkiełko tak bardzo wycinało ruchy atmosfery i poprawiało kontrast na planetach i księżycu. Ale dla większej apertury będzie konieczne coś ciemniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko Maka102 + bino więc nie ma czego gasić ;) W moim wypadku filtr neodymowy powoduje dramatyczną poprawę obrazu. Czasam aż trudno mi uwierzyć, żeby takie niepozorne szkiełko tak bardzo wycinało ruchy atmosfery i poprawiało kontrast na planetach i księżycu. Ale dla większej apertury będzie konieczne coś ciemniejszego.

Nasadka bino to już 50% ciemniej B) Tak "na oko". Jedno.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.