Skocz do zawartości

piękne niebo nawet na pochmurne noce


Rekomendowane odpowiedzi

Tak naprawde na pochmurne niebo najlepsze jest ...PLANETARIUM!

Ostatnio mocno wgryzlem sie w ten temat i juz wiem, ze wcale nie wszystko, co cyfrowe, jest najlepsze! Najpierw to zobaczylem, potem obliczylem, wreszcie poszukalem opinii i ...uwierzylem! Wlasne oczy nie klamia!

Troche enigmatycznie tu pisze, ale przygotowuje publikacje. Wiecej bedzie, gdy skoncze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny topic szkoda, ze wczesniej nie zauwazylem.

Ja na swoim suficie mam trojkat letni i oklice od prawie 10 lat. Tylko, ze ja nie bawilem sie w malowanie na granat bo to bylo by morderstwo dla swiatla w pokoju. Na bialym suficie i na scianie natrzaskalem swiecacych sie w nocy kropek, w dzien prawie nie widocznych z gwiazdami do 5 mag. Najwiekszy problem byl ze skala jasnosci, plany poszly w ... i trzeba bylo robic metoda prob i bledow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Fajna sprawa z tym niebem o ile pamiętam już raz był na forum poruszany taki temat. Ja też mam w pokoju mapę nieba na suficie, też Orion, Plejady, Byk i kilka okolicznych gwiazdek. Kupiłem samoprzylepną folię fluorescencyjną, powycinałem kropki różnej wielkości, przykleiłem na sufit i mam nocne niebo. Nie malowałem sufitu na granatowo wydaje mi się że to rzecz zbędna jak zgasisz światło sufit i tak będzie ciemny :szczerbaty: a gwiazdki (kropki) ładnie świecą.

 

Ciemny sufit obniża optycznie pomieszczenie więc zastanów się dobrze czy chcesz mieć o parę "centymetrów" mniej nad głową :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Stellarium obsługuje niewielkie planetaria... jakiś czas temu zastanawiałem się nad budową takiego namiociku - mikro planetrium. Może by tak skombinować stary rzutnik i niebo prawie live... nawet meteory latają :) i zoomować sobie można...

 

 

 

No i jeszcze jest sposób na Jasia Fasolę - oblepić cały pokój gazetą i podziurkować tam gdzie trzeba. Następnie w kubeł białej farby wsadzić petardę wojskową i odpalić. :szczerbaty: Do pokoju można powrócić dopiero po łomocie ):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też powiesilem kilka, ale żona długo nie wytrzymała ich widoku (nie cierpi astronomii). Teraz pełnię Księżyca będzie musiała, to przeciez taki naturalny widok, a nie jakies DS-y. :rolleyes:

 

Pewnie dlatego, że poświęcasz więcej czasu astronomii, niż żonie i czuje się zaniedbywana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
Daję małą miniaturkę planu oraz w większej rozdzielczości jpga i tiffa (2bity) spakowane w zipie dla potrzeb forum.

attachicon.gifattachment

ps.

mam nadzieję że za kilka tygodni pokażesz zdjęcia orionowego sufitu .

 

Jakby kto chciał wektorowo -pisać.

 

attachicon.gifattachment

czy te wymiary na rysunku odpowiadąją odległościom gwiazd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pomysł aby zrobić w sypialni oświetlenie sufitowe. Oprawy byłyby umieszczone w suficie w odległościach odpowiadających gwiazdom Oriona. Pokój jest jednak większy i na dodatek prostokątny (475x550 [cm]).

Bardzo proszę o podpowiedzi jak to zrobić najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz jakąś dokładną mapę Oriona. Wydrukuj. W miejscach gwiazd zrób dziurki. Znajdź kawałek szkła, czy pleksi. Połóż na tym mapę. Ustaw to równo nad podłogą. Od spodu umieść żarówkę. Światło przez dziurki będzie rzutować kropki na sufit w odpowiednich odległościach i proporcjach :)
Praktycznie, i przy okazji trochę zabawy :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mapę należało położyć odwrotnie, licem w dół do żarówki. Nikt nie wspomniał. Ale pewnikiem istnieje jakiś instrument optyczny, w którym to widzi się odwrotnie i w tym sensie jest OK.

Pozdrawiam

p.s.

No chyba, że zdjęcie jest odwrócone ale nie wiem czy to jest możliwe do zaistnienia przez przypadek.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek, który zamieściłeś jest OK. Pas unosi się w górę gdy przesuwamy się po nim w prawo. A w domu jakbyś położył się na podłodze masz tak samo (może zrób zdjęcie takoż)?

Pozdrawiam

:astro:

EDIT

Ale na zdjęciu sufitu było czyli jest odwrotnie (źle). Pas to te trzy gwiazdy w środku.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zrobię jeszcze fotki "swojego" Oriona.

Pracuje jeszcze nad nim. Wokół tych lampek (ledówek) świecących w dół i faktycznie oświetlających pomieszczenie umieściłem pierścienie LED RGB, które będą sterowane kontrolerem LED WiFi (poprzez pilota).

Jak wszystko uruchomię to przedstawię zdjęcia i jak się uda zamieścić filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.