Skocz do zawartości

troche na szeroko - troche na cyfrowo i na analogowo....


Gość kaluzny_m

Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko teraz o przyzwoite nocki, więc pewnie będziecie się dziwić dlaczego z 50mm a nie z 1000mm....

Powody są trzy:

1. na szeroko też jest fajnie,

2. chęć popatrzenia w niebo zamiast w wykresy i wyniki z guide,

3. z czystego lenistwa :)

 

W sumie przeglądam galerie i troche się dziwię, sporo osób które zaczyna focić chce to robić od razu teleskopem, czy obiektywem 300mm minimum. Szkoda traci się te prawdziwe uroki astrofoto kiedy aparat pyka a nawet na kiepskim montażu możemy mieć pewność że coś wyjdzie, można wtedy wyciagnąć nogi na leżaku i bez stresu pogapić się w to co nas wyciąga w nocy z domów :) Może też kilka osób z "wyższej półki" dołączy.... :)

 

Łabędź / Cefeusz- gwiazdozbiory klasyka letniego nieba - tutaj mamy zdjęcie od Sadra do IC 1396 (takie czerwone które zawiera słoniową trąbę), jak również ładnie widać ciemniejszą smugę która prowadzi nas wprost w kokon...

 

cygn_13092007min.jpg

większa wersja: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...13092007mid.jpg

wersja XXL: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...n_13092007B.jpg

13x6' ISO400 mod 300D + EF50/1,4 @f:4

 

Łabędź nieco bardziej centralnie (widoczny nawet veil i miotełka)

 

cygnus_comb_m.jpg

większa wersja: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...us_comb_mid.jpg

3x300" ISo400 mod 300D + EF50/1,4 @2,8 - zdjecie z 13 kwietnia

 

Kasjopea + okolice - co ciekawe wyszło sporo obiektów łącznie z prezentowanym w galerii IC63/IC59 (nawet dość wyraźnie na dużej wersji obrazka) możecie też zobaczyć jak jasno świecie packman (NGC 281) o sercu i duszy nie wspominając (IC 1848 i IC 1805). Widać też NGC 7822 z sąsiadującego Cefeusza.

 

kasjop_13092007m.jpg

większa wersja: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...p_13092007B.jpg

10x6' ISo400 mod 300D + EF50/1,4 @4

 

No i na koniec kawał nieba z poczciwego analoga - Kasjopea + kawał Andromedy + kawałek Perseusza i Cefeusza... pole tak mniej więcej 40x40 st.

 

wide_120min.jpg

większa wersja: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...wide_120mid.jpg ~ 2MB

wersja XXL: http://www.astrofotografia.pl/galeria/gwia...7/wide_120B.jpg ~4,5 MB

Rolleiflex 6003 PRO + Zeiss Planar 80/2,8 @4 - pojedyńcza exp. 20 minut Provia400, skanowane Microtec2500

 

Mam nadzieję, że podstawowe obrazki nie będą się zbyt długo wczytywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze szerokie pola sa fajne i pouczajace.

Osobiscie preferuje mniej gwiazdek. Okolice drogi mlecznej robia sie strasznie "mleczne" chodz widac rozne inne rzeczy. Moze ujecia z krotszego czasu naswietlania ?

 

Ciężko teraz o przyzwoite nocki, więc pewnie będziecie się dziwić dlaczego z 50mm a nie z 1000mm....

Przyzwoite nocki to teraz sa na poludniu polski, jedna za drugą, tylko czlowiek z urlopem nie trafił.....

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na tym polega problem, że za dużo gwiazd się pojawia. A na krótszym czasie nie widać emek. Może by jakiś filtr dolnoprzepustowy? Druga sprawa to brak odpowiednio ciemnych nocy, u mnie żadne szersze zdjęcie jeszcze nie wyszło z tego powodu.

Ale tak czy inaczej temat jest wart obadania. Ja tam wolę właśnie takie master shoty z okolicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeroki kąt to pełnoprawna dziedzina astrofoto (choć pewnie taka raczej 'mild') - szkoda że tak rzadko uprawiana. Mi się to b. podoba :Salut:

 

P.S. Ale gdyby ktoś pragnął hardcoru to zapraszam do mojej oferty w sekcji Sprzedam.

Może to trochę nieładnie tak się reklamować... ale tak jakoś mi się zgadało i chyba na temat? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne. Ja czekam na adapter do mojej kamery (do obiektywów). Z drugiej strony chodzi mi po głowie zawieszenie Mamiya równolegle w czasie focenia długą ogniskową. Boje się tylko, że ogromne lustro będzie kłapać. Z drugiej strony to przecież nie będę nią krótki ekspozycji robił. Otworzę migawkę na 2-3 godziny i będzie ok.

 

Zmotywowałeś mnie, żeby zrobić to szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie kurzy się analogowy średnioformatowy Kiev 88. Ciągle mam kaca, że go nie wykorzystuję do astrofoto. Nie wiem tylko czy jeszcze gdziekolwiek wywołam średni format na przyzwoitym poziomie? Czy to jest duży problem dla Labów przestawić maszynę na średni format? No i do tego Provia. Toż to na E6 chyba? Kto to jeszcze robi w takich miasteczkach jak Toruń? :unsure:

PS. Zdjęcia super. Lubię takie szerokie, dzikie pola. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie sam wywołuje slajdy - wychodzi to na poziomie dobrego labu. Praktycznie średniego używam wyłącznie ze slajdem i cały czas wiem że ma to sens. Pewnie jak pogoda będzie łaskawa to jeszcze nie jedna fota tak powstanie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki genialne, jak je zobaczyłem wziąłem sie w końcu za kombinację z przymocowaniem szukacza do EQ-2 mam nadzieję że pomorze to lepiej ustawić montaż na biegun. Właśnie podobnie wykadrowanego łabędzia zmarnowałem ostatnio przez złe ustawienie :(

 

Ps. Ta fotka z analoga strasznie mi się podoba, ma specyficzny klimat :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie właśnie to mrowie gwiazd odrzuca w szerokich kątach. Nie zdzierżyłem, i pomęczyłem to Twoje foto.

 

Kierunek obrabiania to Redukcja szumu i Rozmycie gaussowskie. I oczywiście poziomy. Wyszła taka tam malowanka, ale chyba w granicach przyzwoitości : )

cygn_13092007B_kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He... niezle.... ja kupiłem do moje EOSa300 T-ringa jakieś pół roku temu i tak ciagle się kurzy i przewala po stole ( a raczej czeka na decyzje o zakupie 300D i nie moze sie doczekać ).

 

Tak przy okazji, jakoś strasznie dużo jest fotek z ogniskowych powyzej 600mm... a jak sa juz z mniejszej to odrazu 50mm.... a jakoś mało kto foci na 300-500 ( albo nie pokazuje ich ), nie sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.