Skocz do zawartości

Przelot meteoru


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to typowy kosmiczny śmieć psujący fotkę czyli satelita. A tak BTW myślalem że z tymi Plejadami lepiej ustawiłes ostrość - ale teraz widzę że to chyba kwestia samego lustra, chińczyki takie jak Synta czy Celestron dają wielokrotnie mniejszą i ładniejszą gwiazdkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sądzę, że to jakiś satelita. Dwa razy oglądając przez teleskop Jowisza z księżycami śmignął mi przez pole widzenia jakiś punkt. Odpisałem dokładnie czas przelotu i potem sprawdziłem w Orbitronie (porównując czas i pozycję satelity w stosunku do pozycji Jowisza) i okazało się, że faktycznie były to satelity - raz bodajże jakiś Globalstar a innym razem jakiś tam Okean.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Takie struktury widziałem w śladach bolidów, których ewolucje uwieczniano na zdjęciach. Dlatego nie byłbym taki kategoryczny. To spokojnie może być ślad meteoru.

 

Prawo natury nakazuje przyjmować najprostsze hipotezy. Jeżeli nic nie wskazuje na to, że to nie jest śmieć, to po co konfabulować? Trudno dyskutować o "strukturach" na tak zaszumionym zdjęciu.

 

Niech sobie będzie meteor, nawet UFO... ja jestem liberalny, niebo nie jest moje i "każdy" może sobie tam latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie bardzo prawdopodobną. W godzinach rannych atakują nas wszelkie apeksidy i w efekcie doświadczony obserwator wizualny w dobrych warunkach jest w stanie naliczyć nawet 50 meteorów w ciągu godziny. Druga połowa wrześniowej nocy,

to bardzo dobry czas na obserwacje meteorów. A także do focenia Plejad.

 

Poza tym słabe meteory na zdjęciach o małym polu widzenia są często nie do odróżnienia od satelitów. Tak więc pisząc, że łapiąc ileś tam śmieci na 20-30

minut, nie wiesz czy te śmieci to satelity czy meteory.

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie zapominajmy, że jest to też bardzo "aktywny" region. Lata tam trochę tego złomu, który rotuje sobie bezwładnie... Ile razy obserwowałem takie obiekty wizualnie przez teleskop. Latają mniejsze, większe, stabilne, niestabilne.

 

Żeby była jasność, zgadzam się z wami, że może to być meteor. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jest to miejsce dosyć częstych przelotów wszelakiego złomu, łatwiej jest mi, powtarzam MI,... założyć, że to tego typu obiekt.

 

Wielu astrofotografów M45 jest zaintrygowana dużą ilością "kresek" na swoich zdjęciach. Ostatnio Tiamat podniósł ten temat:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17921

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy astrodziadek widział go gołym okiem podczas przelotu - jeśli nie to na pewno jest to satelita. Przelot takiego meteoru przez tak małe pole to przecież ułamki sekund, a że Canon czułością nie grzeszy więc myślę że aby się tak zarejestrować musiałby mieć w skali magnitudo na minusie a co za tym idzie byłby wyraźnie widoczny na niebie (wobec tego czy stacje łapania meteorów go zarejestrowały??). Co innego satelita, wolniejszy, mógłby naświetlić taki ślad. Jestem w zasadzie pewien że to zwykły śmieć.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proponuję pozbierać swoje fotki ze pewnymi śladami satelitów, pewnymi meteorów i porównać z tym co się koledze udało zarejestrować. Poza tym jeśli był znany czas obserwacji to można dojść czy to nie był satelita (zobaczcie wątek "dostosjewski w subaru i rosyjskie x-wingsy") - tam ślady były ledwo widoczne, z satelity z lat 70 tych a Tiamat doszperał się co to takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to typowy kosmiczny śmieć psujący fotkę czyli satelita. A tak BTW myślalem że z tymi Plejadami lepiej ustawiłes ostrość - ale teraz widzę że to chyba kwestia samego lustra, chińczyki takie jak Synta czy Celestron dają wielokrotnie mniejszą i ładniejszą gwiazdkę...

 

A co zrobiłeś sam z tego sprzętu, którym wykonałeś kilka fotek ? Mój sprzęt to jest kompletny ATM, mój i Leszka Jędrzejewskiego nie licząc oczywiście komputera, aparatu i kamerki. Bino też sam zrobiłem wraz z optyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.