Skocz do zawartości

Duże lustra w masowej produkcji


TomaszP1977

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was i prosiłbym o radę.

 

Przeglądając wątek - recenzję teleskopu Meade LightBridge 12" jeden z użytkowików (Zbiq) skwitował któtko:

 

"Sadze, ze 8" to max w popularnych telepach bo wieksze sa bardziej swiatlosilne, a tam masowa produkcja nie sluzy i epsylony nierozdzielone. Jak wiekszy, swiatlosilniejszy to znacznie drozszy aby jakosc lustra byla pewniejsza. "

 

Czy to odosobniony pogląd czy faktycznie coś w tym jest? Jakie są Wasze doświadczenia z "masowo" produkowanymi lustrami powyżej 8 cali? Zdaję sobie sprawę, że problem w masówce moze być taki, ze jeden sprzęt jest super a inny poniżej przeciętnej.

Na forum czytam ( i oglądam) dokonania ludzi np. z Syntami 8 i 10 calowymi i chyba są z nich zadowoleni.

 

Przymierzam się do lustra w granicach 8 - 12 cali i na razie szukam Tego Jedynego, no a ponieważ kilka tysięcy wydane na hobby piechotą nie chodzi - stąd to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was i prosiłbym o radę.

 

Przeglądając wątek - recenzję teleskopu Meade LightBridge 12" jeden z użytkowików (Zbiq) skwitował któtko:

 

"Sadze, ze 8" to max w popularnych telepach bo wieksze sa bardziej swiatlosilne, a tam masowa produkcja nie sluzy i epsylony nierozdzielone. Jak wiekszy, swiatlosilniejszy to znacznie drozszy aby jakosc lustra byla pewniejsza. "

 

Czy to odosobniony pogląd czy faktycznie coś w tym jest? Jakie są Wasze doświadczenia z "masowo" produkowanymi lustrami powyżej 8 cali? Zdaję sobie sprawę, że problem w masówce moze być taki, ze jeden sprzęt jest super a inny poniżej przeciętnej.

Na forum czytam ( i oglądam) dokonania ludzi np. z Syntami 8 i 10 calowymi i chyba są z nich zadowoleni.

 

Przymierzam się do lustra w granicach 8 - 12 cali i na razie szukam Tego Jedynego, no a ponieważ kilka tysięcy wydane na hobby piechotą nie chodzi - stąd to pytanie.

 

Tanie światłosilne teleskopy faktycznie nie maja luster wysokiej jakości bo po pierwsze lustra takie są trudne do wykonania, po drugie nie przechodzą one tak rygorystycznej kontroli jak drogie lustra renomowanych marek a po trzecie zbudowane na nich teleskopy mają służyć głównie do obserwacji wizualnych obiektów DS. Jednak twierdzenie o nierozdzieleniu epsilonów to nonsens. Epsilony są żadnym testem dla współczesnych teleskopów amatorskich.

 

Jeśli kupisz taniego dużego newtona to z pewnością będziesz zadowolony z obrazów jakie będzie dawał. Jednak do obserwacji mogą zniechęcić cię jego rozmiary i masa.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wiem czemu akurat 8" miałoby być jakąkolwiek granicą między dobrymi i gorszymi lustrami produkowanymi seryjnie?

Raczej problem tkwi w tym, że lustra powyżej 8" zwykle są o światłosile f/5 lub większej.

Jest to bardziej wymagające dla okularów i kolimacji. Doliczając do tego większą wrażliwość na seeing wynikającą z większej apertury - mamy moim zdaniem komplet czynników powodujących, że często w gorszych warunkach większy teleskop może pokazać mniej "dokładne" obrazy szczególnie właśnie planet i gw. podwójnych.

Ja zauważyłem dość wyraźną różnicę między w obrazach między 10" a 8" szczególnie jeżeli chodzi o planety, punktowość gwiazd - a co za tym idzie rozdzielanie podwójnych.

Z drugiej strony w dobrych warunkach (ciemna miejscówka, dobry seeing), nie ma co się oszukiwać- 10" czy 12" pokaże dużo więcej.

Więc raczej dylemat kupującego pomijając kwestie finansowe powinien przedstawiać się raczej tak:

1. Czy mam warunki na użytkowanie większego teleskopu?

2. Co będę chciał obserwować?

Osobiście jeżeli miałbym odpowiednie warunki do użytkowania większego sprzętu - już bym zbierał na większy ;) Tak co najmniej 12". Ale narazie trzeba zbierać na domek za miastem ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za porady i czas poświęcony na odpowiedź. Warunki do obserwacji mam dobre w domu u siebie (często - gęsto zasięg 5 mag) i znakomite u mojej Narzeczonej (gołym okiem hi-chotki i M31 w bezksiężycowe noce), stąd zacząłem węszyć za dużym telepem do wizualnej obserwacji DS. Na razie w astrofoto wchodzić nie zamierzam, a przyszłościowo do planet planuję kupić osobny sprzęt. Tak więc rozmiar lustra już zatwierdzony, teraz muszę poszukać konkretnego modelu, może na jakiś zjazd się wybiorę. W każdym razie jeszcze raz Wam dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znakomite u mojej Narzeczonej (gołym okiem hi-chotki i M31 w bezksiężycowe noce)

 

Ładnie zabrzmiało. :D

Gratuluję narzeczonej.

 

ps.

A poważnie to sam używam na tarasie 11tu cali do DS i wypada lepiej niż dobrze.

Tylko u mnie za to jest żona ale zasięg w okolicach 6u mag. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można spytac jakiej firmy teleskop?

I rozumiem że do wizuala, czy bawisz się też w astrofoto? Myślę że moje cudeńko będzie kupowane dopiero w styczniu ale zawczasu chcę zrobić rozeznanie na co ludzie sarkają a z czego są zadowoleni. Na razie waham się między 10 ' syntą a wspomnianym Meade'm, choć jeśli cos innego wpadnie mi do oka to będę się zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustra do 12 cali są jeszcze popularne dosyć. Jeszcze je można jakoś przewozić. Tylko, że duże zwierciadła sa bardziej podatne na seeing i rzadzej pokażą dobrze planety. Ale jak masz dobre warunki, samochód i preferujesz DS to lepiej weź 12 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stawiasz sprawę w sposób: sprzęt do wizuala z nastawieniem na DS i brak wymagań co do astrofoto i na dodatek masz warunki to nie pozostaje nic innego jak doradzić Ci zakup jak największego lustra na Dobsonie.

Większość popularnych teleskopów optycznie nie będzie znacząco odbiegała jakościowo (mówię tu o Syntach, Celestronach, Meade itp.)

Różnią się one raczej jakością wykonania, mechaniką, różnicą w wyposażeniu. Z tego też biorą się różnice cenowe.

Dlatego najlepiej zobaczyć teleskop na własne oczy i go dotknąć i skonfrontować to z własnymi wymaganiami.

W moim przypadku jak zobaczyłem na własne oczy i "pomacałem" Meade LB i inne modele teleskopów to pomimo tego że był dużo droższy od konkurencji jakoś nie mogłem się powstrzymać przed tym żeby kupić LB. Z kolei wiele osób bardzo chwali sobie Syntę i wcale np. nie tęsknią za łożyskowaną podstawą Dobsona itp.

I tylko chyba pozostaje nam się cieszyć że jest w czym wybierać i można sprzęt dostosować do swoich potrzeb.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem co i jak, no i teleskop będzie wywieziony i zainstalowany u Magdy (czyli tam gdzie widać hi -chotki :D) na stałe. W związku z tym lustro zostaje 12 cali lub ciut więcej, a zrezygnuję z ażuru. Do obserwacji od siebie chyba się skusze na maksutowa w przyszłości. bo po prawdzie DS w mieście (nawet z dalekich przedmieść) to porażka. Muszę tylko wynegocjować miejsce gdzie bym mógł wylać podłogę do obserwacji żeby w rosie nie stać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o 12'' to nie masz dużego wyboru albo Synta albo LB- różnica w cenie jest znacząca (1000zł)

 

Obrazy z tych teleskopów będą bardzo zblizone, a różnice polegają przede wszystkim na jakości wykonania i mechanice tych teleskopów, przewaga LB polega także na jego mobilności, jest składany i łatwiej go przewieźć,

 

musisz sam roztrzygnąć, czy warto dać tysiaka więcej za taką samą aperture - z jednej strony mechanika LB jest naprawdę świetna, z drugiej, za tysiąc złotych różnicy masz jeden okular z najwyższej półki

 

...a o jakość luster w tych teleskopach bym się nie martwił

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to ważny news. ponieważ zapadła decyzja że sprzęt będzie na stałe wywieziony z miasta to zalety ażuru znikają i zostają same wady.

A w ramach żartu - teleskop o bardzo dużym lustrze seryjnej produkcji i obserwacja słońca w ognisku zwierciadła - ogniskowa jakieś 100 m. Mam nadzieję ze załączniki się załączą prawidłowo :D. Lustro wygina się pod własnym ciężarem tworząc wycinek sfery, ogniskową regulować można nieco delikatnie naciskając po brzegach lustro. Oczywiście zero szczegółów na tarczy bo to lustro łaziekowe ale doświadczenie pouczające. Pozdrawiam

obraz_slonca.jpg

zwierciadlo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.