Skocz do zawartości

Sky Watcher Synta 10" - moj początek przygody


hudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jeśli zastanawiacie się dlaczego przez najbliższe dwa tygodnie całe niebo nad Polską będzie przykryte chmurami to dlatego, że KUPIłEM TELESKOP !!!

 

Ja raczej powiedziałbym że możemy zapomnieć o pogodzie na miesiąc :Boink:, bo ja tez teraz kupiłem 10" :ha:

 

Gratuluje zakupu i oby jak najszybciej się rozpogodziło :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że powstaje mały klub Synt 10 na dobsie, ja także taką posiadam :szczerbaty:

Ale jak ja kupiłem teleskop to odrazu pierwszą noc miałem bezchmurną i odrazu ,,szok''

Co do okularków to potwierdzam : Tylko te z wyższej półki :

Ja używam LVW i to jest juz coś :blink:

 

 

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, dzieki :)

 

dalej chmury non stop w Lublinie.

 

wolałem przekonać żonę na lepszy sprzet i potem dokupic porządne okulary, niż za kilka lat zmienić telepa na lepszy (apetyt rosnie w miare jedzenia :) ) - więc teraz się szarpnąłem a w przyszłości coś sobie co jakiś czas dokupię... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dziewicza noc (wieczór) - czyli mój pierwszy raz !

 

No i stało się! Pojechaliśmy na działke, na budowę, pod Lublin, niebo po zachodzie bezchmurne, tylko przy horyzoncie chmury, ale to dobrze, bo zasłaniają jeszcze wschodzącego Łysego.

 

 

DSCF9283.jpg

 

Na początku z wrażenia nie wiedziałem na co się patrzyć i co szukać :) Z tego wszystkiego zapomniałem jak wyglądają gwiazdozbiory ! No, ale się uspokoiłem i...

1. ustawiłem lunetkę celowniczą

2. namierzyłem Polarną, Wegę i kolejne - okazało się nie takie proste - trzeba jednak poćwiczyć celowanie (wszystko jest odwrotnie ! )

 

DSCF9284.jpg

 

Ostatecznie Łysy wyszedł zza chmur, stała się jasność ... lookamy na Księżyc ! - nawet żonie się podobało :) wniosek: konieczny jakiś filtr, bo tak daje 10" Synta, że oślepnę wkrótce - widok cudowny, uczę się nazw kraterów od dziś !

 

aha: dlaczego nikt mi nie powiedział, że się moja Synta tak spoci??? wszytko jest mokre po 1 godz ! to tak zawsze będzie???

 

DSCF9288.jpg

 

no i spełniło się moje marzenie. teraz mam nowe: zrywam z TV, już niedługo: Synta, whisky na rozgrzanie rąk i krzesło w ogrodzie - życie jest piękne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja bym się tak ubrał jak Ty na sesje to pewnie nawet do północy bym nie wytrzymał. :szczerbaty: Na dół kalesony, dresy, spodnie nieprzewiewne, dwie pary skarpet, buty zimowe. Na górę 2 bluzy i kurtka zimowa, czapka, plus ewentualnie kaptur. Rękawiczki na ręce. Rekomendowany gorący płyn w termosie. Sesje obserwacjne mają to do siebie że zazwyczaj są dość krótkie, astrofotografia zajmuje dużo więcej czasu.

 

Co do teleskopu to jeśli jest wilgoć w powietrzu (a tak jest jesienią zwłazcza) to nie ma mocnych żeby nie był mokry. Zimą będzie Ci się pokrywać szronem, to tak a propos :) Miłych obserwacji! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. namierzyłem Polarną, Wegę i kolejne - okazało się nie takie proste - trzeba jednak poćwiczyć celowanie (wszystko jest odwrotnie ! )

 

Tez tak mialem.

 

W starym teleskopie mialem 'normalny' (w sensie z nie odwroconym obrazem), jak kupilem synte to znalezienie czegos w tym idiotycznym odwroconym szukaczu jest ciezkie. Pamietam jak pierwszej nocy m57 szukalem chyba z 5 minut.... :szczerbaty:

 

I po tym kupilem star pointera za 50zl. Z tym czyms znalezienie m57 zajmuje mi 5 sekund. Taka roznica B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i spełniło się moje marzenie. teraz mam nowe: zrywam z TV, już niedługo: Synta, whisky na rozgrzanie rąk i krzesło w ogrodzie - życie jest piękne !

 

Po takich trunkach to gwiazdy można zobaczyć nawet jak ich nie ma :Beer: gratuluje sprzętu i działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i spełniło się moje marzenie. teraz mam nowe: zrywam z TV, już niedługo: Synta, whisky na rozgrzanie rąk i krzesło w ogrodzie - życie jest piękne !

Co za euforia bije z Twojego postu - życzę żeby ci tak zostało zawsze :rolleyes:

 

a co do zrywania z TV - zaklinam!, nie rób tego, nie zrywaj z Tele Vue (TV) ta firma produkuje najlepsze okulary na świecie ;):mr.green:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.