Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać?


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybyście mieli wybierać tak dla siebie, szczerze co byście wybrali i dlaczego właśnie to?

 

Meade LightBridge 12" Reflektor 305/1524 Dobson Deluxe

Sky-Watcher (Synta) 120ED OTA PRO

 

 

Zależy czy stawiasz na pierwszym miejscu planety czy DS. Lubię planety i DSy, ale planet jest mało, więc wziąłbym sprzęt Dsowy - czyli Meade 12". Ale jak bym miał sporo kasy to bym wziął oba ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pora zakończyć ten temat :)

Pragnę na początku podziękować każdemu, kto zabrał głos w tym temacie.

Dziękuję za każde zdanie każde słowo, które zawsze rozważałem.

 

Myślę że jestem już na 95% przekonany co zakupię, raczej nic już nie zmieni mojego wyboru, choć kto wie ;)

 

Oto co postanowiłem :)

 

Montaż: EQ6 Pro SkyScan

Tuba: SKP 254/F1200 OTA

Wyciąg: Baader Planetarium 2" wyciąg okularowy (NEWTON)

Soczewka Barlowa: Soczewka 2" Powermate 2x Tele Vue

Okulary: Tele Vue Nagler 13 mm, 9mm i 5mm do tego dodam jeszcze jakąś 17mm i 21mm (prawdopodobnie LVW)

Aparat: Canon EOS400D

Cały sprzęt postaram się skompletować do 14 stycznia 2008 :)

 

Dziękuję jeszcze raz wsystkim

Pozdrawiam Metatron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym poziomie wiedzy odradzam Ci guiding, strasznie dużo z tym zabawy. Nie kupuj ED80 tylko obiektyw Canona (zakładam że jednak kupisz lustrzankę Canon??), np Canon EF 200mm f/2.8L, wtedy dasz radę bez gudingu.

 

P.S. Wydaje mi się że ktoś kto chce się na poważnie wziąć za astrofoto powinien jednak trochę o tym wiedzieć... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding to metoda na uzyskanie nie poruszonych zdjęć przy fotografowaniu nieba na długich czasach.

Genealnie chodzi o to, że ŻADEN montaż nie prowadzi dokładnie za obracającym sie niebem ( głownie z powodu różnych niedokładności w wykonaniu ). Błąd w prowadzeniu montażu jest na tyle duży, że obraz jest nie ostry ( "pojechany" ) a gwiazdki wyglądają jak kreseczki/fasolki zamiast być okrągłe, detale obkeitu ktory fotografujesz jest rozciągniety.

 

Aby poradzic sobie z tym problemem stosuje się guiding - czyli obok optyki fotografującej stosuje się drugi teleskop z drugą kamerką. Ona to służy tylko i wyłączniedo tego, by patrzeć o ile przesuwa się obraz względem początkowego miejsca w którym rozpoczeło się prowadzenie montażem za niebem - służy od tego jakaś jasna gwiazdka. Kiedy gwiazdka ta przesunie się o ileś od początkowego punktu, wysyłany jest sygnal do montażu aby zwolnił/przyśpieszył trochę, tak by poprawić ten błąd prowadzenia.

 

Guiding i jego dokładność jest ABSOLTNIE kluczową sprawą w fotografii nocnego nieba .... to jakby 60% kluczu do sukcesu w astrofotgrafi.

 

Generalnie guiding to czarna magia astrofotografii, im szybciej się opanuje ten bajer tym lepsze będzie miało się efekty.

Zabawę w astrofotografię zacznij od studiowania w internecie pojęcia guiding...

ED80 Hans poleca ci jako optyke do guidingu... i ma dużo racji...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qbanos moje lekcje właśnie się zaczeły, nie od razu Rzym zbudowano :)

Czyli kupić obiektyw Canon EF 200mm f/2.8 L II USM do Canona EOS 400D?

 

philips dziękuję za odpowiedz, uwierz mi szukam w sieci wszystkiego co z tym związane, ale chciałem znać Wasze opinie na ten temat, dodatkowa wiedza nie zaszkodzi ;)

 

A zabawa zacznie się dokładnie jak już będę miał sprzęt w ręku, wtedy pewnie zaleję Was lawiną pytań :)

 

Przepraszam za być może śmieszne dla Was pytania ale myślę, że to forum po to właśnie istnieje ;) by sobie pomagać, nie myślcie że nie szukam w innych źrudłach, tu po prostu się upewniam, wiem że jest na tym forum wielu zawodowców a najlepiej uczy się właśnie od nich :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zabawa zacznie się dokładnie jak już będę miał sprzęt w ręku, wtedy pewnie zaleję Was lawiną pytań :)

Nie chcę wylewać na Ciebie kubła zimnej wody, ale proponuje abys jednak zaczał zabawę od przeanalizowania tego, kto na jakim sprzecie dostaje jakie wyniki. Przebij się przez pojęcia pola widzenia, rozmiaru pixela, ogniskowej, PE i zależnościami pomiędzy innymi. Inaczej jest szansa, że skończysz tak jak ja - z długiem na koncie i bez sprzętu do fotografowania.... to boli. Trzeba być bardzo wytrwałym na początku i nie zniechęcać się szybko jeśli wyniki nie będą cie satysfakcjonowały.

 

Innym rozwiązaniem jest slepy zakup sprzętu jaki doradzi ci osoba która w swojej galerii ma naparwdę dobre zdjęcia....ja sie nie podejmuje tego z pełną odpowiedzialnością. Co kolenjy astrofotgraf to inna teoria i praktyka, stąd czasem zupełnie sprzeczne opinie a czasem podobne.

 

Niestety sprzęt do astrofotgrafii nie jest tani, a łatwo o pomyłkę lub złe dobranie poszczególnych elementów które niestety muszą ze sobą pasować idealnie. Dlatego na początek najlepiej chyba jest zaopatrzyć się w możliwie najprostrzy i najtańszy zestaw ( nawet jak sie ma kasę ) własnie po to by nie utopić kasy w niepotrzebne lub źle dobrane elementy układanki setupu. Kluczem jest dobry montaż.

 

Qbanos radzi ci obiektyw. Dobrze mówi... ja bym do tego dorzucił jednak i jakiś guider, bo im szybciej zaczniesz się wciągac w guidowanie tym lepiej..... potem powoli podnoszenie poprzeczki poprzez coraz to dłuższą ogniskową. W pewnym monecie dojdzie ona do takiej długości, ze odkryjesz, że Twój montaż już więcej nie da rady ... gorzej jak się zaczyna od zbyt długiej ogniskowej i zaczyna się ja skracac ( jak to było w moim przypadku )....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze albo wizual albo astrofoto (z tym że sprzętem do astrofoto da się uprawiać wizual a odwrotnie nie).

 

Jeśli astrofoto to na początek coś niedrogiego, tak żebyś się obył z tą dziedziną i wiedział czego oczekujesz w przyszłości, a przede wszystkim czy Cię to wciągnie. A kasa niech sobie na oncie lezy i czeka az sam dojrzejesz do decyzji na co ją wydać (wtedy stwierdzisz że ile byś nie miał to i tak będzie jej za mało).

 

Powiem Ci że ja interesują się troche tym astrofoto od 2 lat (nie wiem czy to dużo czy mało) i do tej pory mam spory dylemat co kupić jako optykę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ogniskowa 750 na początek to max?

Czy na początek wystarczy coś takiego? Chodzi o samą tubę :)

 

Sky-Watcher

 

No widzisz, nie da się tak. Max pod wględem czego?? Prowadzenia? Seeingu? Wagi? Złego wyciągu 1,25"? Komy? Wielkości gwiazd dawanych prez chińską optykę?? Światłosiły? Pola widzenia? Winietowania? Mechaniki? Sztywności? A może o czymś zapomniałem?

 

A tak BTW to 750mm to jest dość długa ogniskowa... Chyba zaraz zaczne Ci w ogóle odradzać to astrofoto :szczerbaty: Bez wiedzy się nie da. Tak samo jak bez sprzętu, też się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Oto co postanowiłem :)

 

Montaż: EQ6 Pro SkyScan

Tuba: SKP 254/F1200 OTA

Wyciąg: Baader Planetarium 2" wyciąg okularowy (NEWTON)

Soczewka Barlowa: Soczewka 2" Powermate 2x Tele Vue

Okulary: Tele Vue Nagler 13 mm, 9mm i 5mm do tego dodam jeszcze jakąś 17mm i 21mm (prawdopodobnie LVW)

Aparat: Canon EOS400D

Cały sprzęt postaram się skompletować do 14 stycznia 2008 :)

....

 

Z wymienionych wyżej do astro foto posłuży jedynie EQ6 i Canon.

 

Chciałbym Ci napisać jaki jest sprzęt docelowy dla tego zestawu ale brak doświadczenia więc doradzę coś do nauki na początek. Dylemat jaki mam dając Ci poradę na początek jest taki że później jak zrozumiesz co i jak to będziesz szukał być może lepszej, większej optyki a te mogą iść w odstawkę czego należy unikać... Niemniej jednak potrzebujesz duuuuużo mniejszej tuby niż wspomniana SKP i na bank dodatkowej optyki do guidowania.

Metody używane przez różne osoby skłoniłyby mnie do postawienia na refraktor 80ED jako optykę guidjąca wraz z kamerką i newtona 150/750 (tylko musisz znaleźć taki z wyciągiem 2" crayforda (!) ) jako optykę główna. Ja tak robie obecnie w ramach nauki tylko że mam obecnie słabszy od EQ6 montaż i hgw co z tego ostatecznie wyjdzie.

Weź pod uwagę ze to wszystko po prostu musi być obsługiwane prze laptop.

 

Alternatywą bez wspomnianego laptopa mogłby być ST-4 Sbiga (juz nieprodukowany ale dostępny na rynku wtórnym) jako autonomiczny "procesor" do guidowania i ręczne ogniskowanie i stanie z pilotem i zegarkiem przy canonie.

 

Dużo droższa opcja to kupno kamerki SBiga z wbudowanym guidingiem ( ostrzegam -drogie !) i wtedy możesz od razu kupić tubę z lustrem 8" i walczyć z tym wszystkim. W tym wypadku nie potrzebujesz canona ale z powrotem wraca laptop.

 

Czy coś poradziłem - nie wiem B) - ale może zrozumiesz parę pojęć i zobaczysz dodatkowe aspekty całości i zaczniesz szukać sam bo bez dobrego zrozumienia tematu nic nie poradzisz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, nie da się tak. Max pod wględem czego?? Prowadzenia? Seeingu? Wagi? Złego wyciągu 1,25"? Komy? Wielkości gwiazd dawanych prez chińską optykę?? Światłosiły? Pola widzenia? Winietowania? Mechaniki? Sztywności? A może o czymś zapomniałem?

 

A tak BTW to 750mm to jest dość długa ogniskowa... Chyba zaraz zaczne Ci w ogóle odradzać to astrofoto :szczerbaty: Bez wiedzy się nie da. Tak samo jak bez sprzętu, też się nie da.

 

Więc odezwę się za pół roku lub rok :)

 

Sprzęt kupię taki jak powyżej może zmienię tubę na inną ale nie zrezygnuję z 10"

 

Temat proszę zamknąć, dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.