Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać?


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w przyszłym roku zamierzam kupić kolejny teleskop, nie ukrywam że chciałbym już coś konkretnego.

Za mną i przy mnie w kolejności:

Celestron C6N oraz Soligor RT - 1000

 

Cel obserwacji

Obserwacja mgławic, gromad kulistych i planet.

Z chęcią pobawiłbym się w astrofotografię.

 

Koszt

Maxymalnie 15000zł

 

Po głowie chodzi mi Teleskop Celestron CPC 1100 XLT

 

Proszę o pomoc, czy byłby to dobry wybór?

Może ktoś poleci coś zupełnie innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy co chcesz obserwowac, skad itd. Ale ja bym bral cpc 1100 XLT, szczegolnie ze kosztuje nawet troche mniej niz te pietnascie tysiecy ktore masz na wydanie :D

 

Are you sure?

 

"Maxymalnie 15000zł"

 

Pozdrawiam.

No skoro pisze o cpc 1100 to chyba ma te 15 kola :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż widłowy jest uciążliwy do astrofotografii, bo występuje rotacja pola,

żebyś mógł na nim focić musiałbyć dokupić wedge'a

do astrofotografii jakaś próba złożenia taniego zestawu była tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18533

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tu podkreślić że astro foto chciałbym przy okazjii :)

Bardziej zależy mi na wizualu

 

Co do kwoty wiem że nie jest mała, ale odradzam rabowanie bankomatów :)

Po prostu wystarczy pracować i zbierać

I nie jestem z zawodu SYN

Wystarczy chcieć, zbierać i wierzyć w cel

Dwa lata temu jak sprzedawałem swojego C6N obiecałem sobie że kupie coś konkretniejszego i wiem że w przyszłym roku to się spełni, dlatego chciałbym dokonać najlepszego wyboru, bo to nie są pieniądze zrabowane z bankomatu ;) ale uzbierane za ciężką pracę.

 

Prosiłbym o linki do konkretnych sprzętów

Jeżeli ktokolwiek miał styczność z Celestronem CPC 1100 XLT prosiłbym o napisanie kilku informacji z wrażeń.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też rozważam zakup większej apertury dlatego podczepię się pod ten wątek.

Metatron wspomina o astrofoto, ja nie jestem tym specjalnie zainteresowany ale mam HQE-5 Pro (najcięższy jaki jestem w stanie zaakceptować) i chciałbym na tym powiesić coś większego (rozważałem Newtony Orion Opticts 10 i 12 cali - chyba najlżejsze jakie udało mi się znaleźć lub C 11 i C 9,25). Mam podobny jak Metatron budżet (właściwie nie stawiam sobie specjalnych barier) ale chciałbym aby był to sprzęt przewoźny w bagażniku średniego samochodu osobowego, jak najlżejszy o stosunkowo dużym polu i jak najmniej kłopotliwy w użytkowaniu. Do planet i na szybkie wypady rurkę już mam - SW 100 ED

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za dużo nie pomogę, ale czy zastanawiałeś się nad możliwością władowania tych pieniędzy w jak największe lustro, czyli coś niemal stacjonarnego, bo za 15K to można mieć 16" a jeszcze na dobry okular zostanie, ale wiadomo nie będzie prowadzenia i astrofoto też nie ale te 16, 16 ,16 ,16 ,16 brzmi dumnie i waży zaledwie 60 kg <hahaha>

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare komentarzy w kolejnosci w jakiej napisales swojego posta

 

Chciałbym tu podkreślić że astro foto chciałbym przy okazjii :)

Bardziej zależy mi na wizualu

 

Do astrofoto planetarnego i Księżyca pewnie sie sprawdzi bo to zazwyczaj stack z kamerki CCD ale do DSow ? Moja opinia jest taka ze ludzie ktorzy sie bawia w foto DSow na serio nie uzywali by takiego montazu.

Jeżeli ktokolwiek miał styczność z Celestronem CPC 1100 XLT prosiłbym o napisanie kilku informacji z wrażeń.

 

Patrzac tylko na jego parametry to powiem ze do wizuala nada sie znakomicie. Taka apertura z niezlym GoTo da Ci duze mozliwosci.

Standardowe kontr-propozycje do rozwazenia:

1. Kupno jakiegos duzego newtona ktorego tez mozna powiesic na paralaktyku ( chodz bedzie mniej wygodnie niz z tym)

2. Kupno duzego dobsona i popatrz jak mozna ulepszyc go platforma paralaktyczna.

 

 

Wystarczy chcieć, zbierać i wierzyć w cel

Dwa lata temu jak sprzedawałem swojego C6N obiecałem sobie że kupie coś konkretniejszego i wiem że w przyszłym roku to się spełni, dlatego chciałbym dokonać najlepszego wyboru, bo to nie są pieniądze zrabowane z bankomatu ;) ale uzbierane za ciężką pracę.

 

Twoje podejscie jest wiecej niz godne nasladowania. Kupiles startera (C6N) zobaczyles co daje, moze zlapales bakcyla i postanowiles uzbierac na naprawde dobry sprzet. Gratuluje samozaparcia.

 

Prosiłbym o linki do konkretnych sprzętów

 

Akurat to chyba mało kto na tym forum dysponuje sprzetem tylko do wizuala za 15kpln. Powyzej 10kpln to juz bylyby zakupy pod astrofoto a ze to takze sprzet to wizuala to juz inna beczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy bo nie sprecyzowales.

 

Jesli podales budzet calokowity to przy dobrym teleskopie f/5 na szkla trzeba wydac co najmniej 3-4kpln. Chyba ze bardzo dobre szkla juz masz.

 

15tys chce przeznaczyc na zakup samego teleskopu.

Co do okularow, zamowilem juz maly komplecik Naglerkow :) 5mm, 9mm i 13mm

Nie moge sie na nie juz doczekac, chociaz narazie posiadam tylko Soligor RT-1000 3,7"

Ale z pewnoscia roznica bedzie maxymalna.

 

Dziekuje wszystkim za udzial w dyskusji

 

PS. Przepraszam za brak Polskich znakow

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Metatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przy takiej kwocie to rzeczywiście ciężko coś doradzić. Bo tu jest już masa teleskopów do wyboru, raczej sie nie skończy na Syncie na Dobsonie :szczerbaty: .

Do Dsów (wizual) to najlepszy byłby chyba 16" dobson. Ale ten co ty wybrałeś wydaje się być bardziej uniwersalny.

No, ale zawsze można zbierać dalej i uzbierać na to: :szczerbaty::ha:http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...54d434beb7593b4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czy nie wziałbym TEC'a 140 APO :rolleyes: Wg mnie nie opłaca się kompletnie kupować tego CPC 1100 XLT, 11" SC można dostać ze 3 razy taniej, bez żadnych zbędnych GPS'ów i innych. Przy tej kwocie postawiłbym przede wszystkim na jakość optyki, a więc produkt japoński (Takahashi) albo amerykański (TEC, AP etc.) Celestron to jest jednak Chińczyk...

 

P.S. Jakie masz warunki obserwacyjne? Jak z mobilnością?

 

P.S.2. SC raczej to astrofotografii to nienajlepszy wybór.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz warunki mam calkiem dobre, miasteczko poza centrum, okolo 2 km poza zabudowania do idealnej ciemni :)

Mobilnosc tez ok, bez problemu przetransportuje sprzet do okolo 40kg

 

Czy mozecie rozwinac nazwe SC ?

 

Pozdrawiam

 

SC - Schmidt-Cassegrain. Na Twoim miejscu nigdy w życiu nie kupiłbym za tę cene tego CPC 1100 XLT. Wolałbym dobrej klasy optykę na lata (a nie Chińczyka), choćby używaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do SC 11 to bym tak zupełnie tego nie skreślał, chyba hanysiak ma coś takiego (jeśli możesz to proszę napisz swoją opinię o przydatności tej tuby do obserwacji DS).

Natomiast jeśli chodzi o tę całą automatykę to zgadzam się z qubanosem - w wydaniu CPC człowiek jest całkowicie uzależniony od zasilania, poprawności działania softu itp. a ponadto odbiera część zabawy czyli “uff, zmarzłem ale kłaka znalazłem”. Ja np. swoje HEQ5 Pro w 99% używam jako SynTrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale hanysiak to łysielec i planeciarz :ha:

 

no ale tak czy siak, kupiłeś dość krótkie okulary z zamiarem użycia ich w SC, mając na celu obserwacje m.in. mgławic?? i to jeszcze takie, których jedną z zalet jest korekcja jasnych newtonów;

do SC czy refraktorów, chyba lepszym wyborem byłyby jednak pentaxy niż naglery

 

może jeszcze raz przemyśl, jakie pole jest Ci potrzebne żeby komfortowo obserwować ulubiony rodzaj obiektów, a jak już kupiłeś okulary, to już raczej dobieraj do nich ogniskową teleskopu,

bo np. ten CPC 1100 przy swojej ogniskowej 2800mm to da pole, przy tych okularach, które kupiłeś odpowiednio:

 

5mm - 8,8 minuty kątowej

9mm - 15,8 arc min

13mm - 23 arc min

 

i teraz porównaj, jakiej wielkości kątowej są najczęściej obserwowane takie mgławice ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie to nie ja kupiłem krótkie naglery tylko Metatron.

Z okularów mam Panoptica 27 (z C11 pole ok. 0,62 stopnia) i Naglera 12 (pole ok. 0,35 stopnia).

Jeśli do C11 zastosować 2-inch XLT Diagonal (SCT) (item no. 93527 - celestron) to te okulary są do wykorzystania ponadto LVW 42 da pole ok. 1 stopnia przy źrenicy 4,2 mm.

Dodatkowy plus to wszystkie wymienione przez mnie okulary mają zbliżony ciężar ok. 0,5 kg.

 

Rozważane przez mnie wcześniej Newtony 10 (f/4,8) i 12 (f/4) cali niestety nie umożliwiają mi uzyskania dużo większego pola ze względu na zbyt duże źrenice - sądzę, że powinienem się ograniczyć do źrenicy ok. 4,5 mm

Pozdrawiam

Edytowane przez Krośniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.