Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać?


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Chodziło mi o samą tubę, służyłby mi do wizuala, a montaż do niego EQ6 Pro

koszt wyjdzie około 10tyś więc zostaje 5 tyś do astro foto jeżeli wyższa kombinacja jest ok :)

 

Jeżeli chcesz 10", to może będę miał dla ciebie propozycję. Lada chwila przesiadam się na większego newtona do astrofotografii, więc będę wystawiał na giełdę 4 miesięcznego Oriona UK 10" (nie myl z popularnym orionem chińsko-amerykańskim). Na pewno nie będzie to super-okazja cenowa (nie ma takiego powodu), ale też na pewno będzie taniej niż zakup z przesyłką.

 

http://www.telescope-service.com/OrionUK/f...oline.html#PN10

 

Tu masz więcej o tym egzemplarzu:

http://www.jesion.pl/blog/2007/06/11/lustr...ewtona-dotarlo/

http://www.jesion.pl/blog/2007/06/09/orion...onewton-10-f48/

 

Jeżeli Ciebie interesuje optyka najwyżej klasy, to daj znać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o samą tubę, służyłby mi do wizuala, a montaż do niego EQ6 Pro

koszt wyjdzie około 10tyś więc zostaje 5 tyś do astro foto jeżeli wyższa kombinacja jest ok :)

 

EQ6 ma kilka zalety według mnie:

- nie jest przesadnie drogi

- ma (przynajmniej teoretycznie) dużą nośność wiec wizual spoko

- wiele osób już go ma i można liczyć na wsparcie przy okazji rożnych problemów.

- w astrofoto z obserwacji na forach dyskusyjnych widzę ze ludzie go obciążają tak do 20kg

 

Ostatnio Jale wieszał na nim coś cięższego (jakiś newton 11") ale jak widzę zmienił koncepcje i zszedł do 8" do foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę robić konkurencji Metatronowi przy zakupie Newtona 10” z Oriona UK, ale jak pisałem wcześniej rozważam zakup jednego z takich Newtonów z Orion UK 10” f/4,8 lub 12” f/4 i powieszenia go na HEQ5 Pro.

Teleskop-Service podaje ciężary tych OTA - 8,5 kg (10”) i 11,5 kg (12”) natomiast producent dla podobnych tub (wersje SPX) podaje ciężary 11 kg. (10”) i 14 kg. (12”) (ale jednocześnie się zastrzega „all weights approx”).

W związku z tym, że masz tubę 10” f/4,8 proszę podaj jaki jest rzeczywisty ciężar tego cuda i czy Twoim zdaniem sensowne jest powiesić 10” f/4,8 (lub 12 f/4) na HEQ5 Pro ?

Całość będzie służyć wyłącznie obserwacjom. OTA Oriona UK 12” f/4 kusi minie bardzo jako większa i trochę krótsza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lada chwila przesiadam się na większego newtona do astrofotografii, więc będę wystawiał na giełdę 4 miesięcznego Oriona UK 10" (nie myl z popularnym orionem chińsko-amerykańskim).

 

Wiedziałem :szczerbaty: Metatron ten Newton od Oriona jest naprawdę fajny ale 1200mm ogniskowej EQ6 do astrofoto nie uciągnie. Ma za małą dokładność prowadzenia, nawet z guidingiem. Dla EQ6 1000mm przy pikselu Canona to jest absolutny max. Natomiast do wizuala ten zestaw bedzie jak znalazł.

 

P.S. Dla HEQ5 tego typu Newtony (>10") to beda już trochę za duże moim zdaniem. Trzeba zwracać uwagę nie tylko na ciężar ale i długośc tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jaki montaz wchodzi w gre w tym wypadku?

 

Do ogniskowej 1200 przy pikselu Canona? EM200 to jest absolutne minimum, lepiej tak jak Adam Jesion od razu AP900 :) Na Twoim miejscu chyba wybrałbym montaż EM200 i Oriona ale 8" f/4.5.

 

Ja tam uważam że przy takich kwotach dany delikwent powinien już mieć na tyle wiedzy żeby samemu umieć wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt. Ciężko cokolwiek tu doradzić... Przynajmniej ja bym mnie chciał żeby mi tak doradzano, tysiąc porad i każda inna. Od dłuższego czasu wiedziałbym już co kupić i czego oczekuje po sprzęcie. Pomyśl nad tym :) Niemniej jednak trzymam kciuki za dobry wybór!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę robić konkurencji Metatronowi przy zakupie Newtona 10” z Oriona UK, ale jak pisałem wcześniej rozważam zakup jednego z takich Newtonów z Orion UK 10” f/4,8 lub 12” f/4 i powieszenia go na HEQ5 Pro.

Teleskop-Service podaje ciężary tych OTA - 8,5 kg (10”) i 11,5 kg (12”) natomiast producent dla podobnych tub (wersje SPX) podaje ciężary 11 kg. (10”) i 14 kg. (12”) (ale jednocześnie się zastrzega „all weights approx”).

W związku z tym, że masz tubę 10” f/4,8 proszę podaj jaki jest rzeczywisty ciężar tego cuda i czy Twoim zdaniem sensowne jest powiesić 10” f/4,8 (lub 12 f/4) na HEQ5 Pro ?

Całość będzie służyć wyłącznie obserwacjom. OTA Oriona UK 12” f/4 kusi minie bardzo jako większa i trochę krótsza.

 

Pozdrawiam

 

O jezu - 10" na HEQ5??? 12"??? Nie patrz na masę, bo to nie ona jest problemem. Problemem są ogniskowe i długość samego teleskopu. Nieźle się natyrałem, żeby coś wyszło z focenia 1200 ogniskową na Takahashi EM200. Powiem więcej, to jest totalny max i to wymagający wiele doświadczenia i kombinacji. Nie ma żadnej możliwości focenia tym na HEQ5. Na EQ6 widziałem, ludzie robią z całkiem niezłymi efektami, ale pewnie też po modyfiacjach zestawu i z bardzo dobrymi statywami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogniskowej 1200 przy pikselu Canona? EM200 to jest absolutne minimum, lepiej tak jak Adam Jesion od razu AP900 :) Na Twoim miejscu chyba wybrałbym montaż EM200 i Oriona ale 8" f/4.5.

 

Ja tam uważam że przy takich kwotach dany delikwent powinien już mieć na tyle wiedzy żeby samemu umieć wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt. Ciężko cokolwiek tu doradzić... Przynajmniej ja bym mnie chciał żeby mi tak doradzano, tysiąc porad i każda inna. Od dłuższego czasu wiedziałbym już co kupić i czego oczekuje po sprzęcie. Pomyśl nad tym :) Niemniej jednak trzymam kciuki za dobry wybór!

 

pozdrawiam

 

Widzisz Quba to nie do końca jest tak, że wiesz chociaż dysponujesz sporymi funduszami. Przecież to nie idzie w parze :huh:

Popatrz na to z tej strony: czytając na forach na temat astrofoto od razu rzuca się w oczy obraz pokaźnych inwestycji. Ci co mają lepszy (droższy) sprzęt mówią idź na maxa i bierz najlepszy jaki możesz bo ciągła zmiana to ukryte straty. Jakie może być wyjście - zgromadzić powiedzmy dużo ( np 15tys) i kupić coś rozsądnego np podglądając co ludziska mają i jakie są tego efekty, zamykającego się w tej kwocie. Właśnie po to zadajesz pytanie na forum bo brak Ci wcześniejszego doświadczenia a sam widzisz że nie ma jednego dobrego zestawu który wszyscy używają.

 

I całkowicie zgadzam się z Tobą że ciężko coś doradzać a i każda porada będzie inna. Różnorodność porad daje Ci możliwość spojrzenia z perspektywy której sam nie miałeś. Metatron zaczął od Celestron CPC 1100 XLT a gdzie teraz jesteśmy ? Chyba już wogóle nie jest to brane pod uwagę. Czyli cos jednak ta cała dyskusja dała.

.....a i tak Metatron decyzję musi podjąć sam B)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście im więcej odpowiedzi, im więcej czytam, tym trudniej mi coś wybrać.

Muszę się naprawde dobrze zastanowić i podjąć właściwą decyzję.

Wiem że np. lepiej zainwestować w dobry montaż by w przyszłości nie mieć problemów zwymienieniem teleskopu na większy lub zupełnie inny.

Czy Naglery nsjlepiej współpracują z teleskopami o dużej światłosile, i krótkiej ogniskowej?

Czy ktoś może mi podać najprostrzy wzór na pole widzenia, bym mógł sobie je sam obliczyć?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz okularów TeleVue to na ich stronie www jest przyjemny kalkulator obliczający pole, powiększenie i źrenice wyjściowe (ikonka: Eyepiece Calculator Popup).

 

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=107

 

W ogóle na ich stronie jest kilka podstawowych artykułów np. dotyczących problemu doboru okularów.

Polecam i powodzenia.

 

ups, już ktoś mnie ubiegł

Edytowane przez Krośniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kolega musi sobie sam odpowiedziedź, czy celem jest astrofotografia, czy wizual. Jeżeli obydwa, to tak jakby celem było astrofoto.

 

Jeżeli zamarzy sobie robić zdjęcia, to w tym budżecie nie powinien się zastanawiać, tylko kupić od razu np. EM200, do tego 8" newtona, etc.

 

Jeżeli wizual, to brałbym EQ6 + 10" newton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że problem polega na tym, iż przy obecnym stanie ducha i wiedzy trudno jest Metatronowi odpowiedzieć sobie co jest jego podstawowym celem. Znam ten stan bardzo dobrze bo pewnie jak duża część astrofanów „błądziłem w tym ciemnym lesie”.

 

Dlatego chyba najlepszym wyjściem dla Metatrona będzie nie podejmowanie już teraz decyzji o zakupie sprzętu.

 

Proponuję Metatron pojedź na 2-3 zloty najlepiej na takie z warsztatami dotyczącymi astrofoto.

 

Po takiej dawce wiedzy będziesz mógł w sposób bardziej świadomy zadecydować czy w ogóle chcesz się bawić w focenie DS. I nie chodzi tu jedynie o niezbędny sprzęt (i związane z tym ciągłe wydatki i problemy logistyczne) ale również o czas konieczny na robienie zdjęć i ich obróbkę.

 

Jeśli wówczas zadecydujesz się na astrofoto DS to uzbrojony w podstawową wiedzę uwzględniając swój budżet zbudujesz sobie koncepcję sprzętu na najbliższe 2-3 lata.

 

Proszę nie czuj się urażony moją propozycją, wynika ona z moich własnych doświadczeń.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jezu - 10" na HEQ5??? 12"??? Nie patrz na masę, bo to nie ona jest problemem. Problemem są ogniskowe i długość samego teleskopu. Nieźle się natyrałem, żeby coś wyszło z focenia 1200 ogniskową na Takahashi EM200. Powiem więcej, to jest totalny max i to wymagający wiele doświadczenia i kombinacji. Nie ma żadnej możliwości focenia tym na HEQ5. Na EQ6 widziałem, ludzie robią z całkiem niezłymi efektami, ale pewnie też po modyfiacjach zestawu i z bardzo dobrymi statywami.

 

Adamie, nie w głowie mi focenie Newtonem 10” na HEQ5 !

 

Chodzi mi wyłącznie o obserwacje wizualne.

Pewnie za mało wyraźnie o tym napisałem.

 

Moje urojenia o Newtonie 12” f/4 z Orion UK na HEQ5 Pro wynikają z notki zamieszczonej na stronie http://www.teleskop-service.com/OrionUK/ts...ine.html#tsn300 o treści:

„TS Newtonian 300/1200mm (f/4)

300mm of aperture on a compact equatorial mount - impossible? Not quite. I have to admit that it looks a bit curious, but due to the telescope's low weight and compact dimensions it can even be carried by the relatively light H-EQ5. Admittedly this combination is the absolute maximum of what the mount can carry and reacts strongly to wind - but it works for visual use.”

 

Przyznam się, że mam poważne wątpliwości (szczególnie w kontekście rozbieżnych informacji o ciężarze tej tuby) co do sensu wieszania Newtona 10” f/4,8 Oriona UK na HEQ5 Pro.

Stąd moje pytanie do Ciebie jako posiadacza dokładnie takiej tuby.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wzorek do wyliczenia pola widzenia ;)

 

Wstępnie chyba już wybrałem:

 

Montaż EQ6 Pro

Teleskop 10" newton

 

Sprzęt do wizuala ale i spróbuję na nim focić, wiem, że niektórym się to udaje na takim sprzęcie :)

 

Teraz potrzebuję dobrej rady co do sprzeciku, do astro-foto

Kamera czy aparat?

Jaki?

 

Liczę na Waszą pomoc

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Metatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.