Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać?


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym nie skreślał SC. Te krótkie okulary będą do planet i tyle, a jak nie będą, to z niewielką stratą upłynni naglery na forum.

 

Metatron. Prawdopodobnie, gdyby nikt mnie nie przekonał do czegoś innego. To jak miałbym mieć maszynkę tylko to wizuala to poszedł bym w coś takiego:

 

http://www.telescope-service.com/Celestron/SCT/SCT.html#C11

http://www.telescope-service.com/Celestron/SCT/SCT.html#C14

 

Posadził bym to na HEQ6 PRO i całą resztą problemów przestał sobie zawracać gitare. Wiadomo, Chinczyk, wiadomo, krowa ciężka jak cholera, wiadomo ogniskowa totalnie niefotograficzna. Ale taki pentaxik XW40 wsadzony do tego C11 da już jeden stopień pola... da się zyć. Jak będziesz chciał sobie pofocić, to posadzisz na HEQ6 kawałek EDzia 80tki i po krzyku.

 

A co ty za APO kupisz za te pieniądze? Po odjęciu kasy na montaż i jakieś pierdoły zostanie ci jakieś 2500E... Wiesz co, to nawet na nowego FLT110 nie styknie... Bez sensu moim zdaniem. Niemniej pamiętaj, że ta konkretna porada jest od człowieka który żadnego z wymienionych w poście sprzętów nie użytkował.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko szatanski pomysl z mojej strony.

250mm RC z Astrosiba.

Co prawda na monta ci nie starczy ale to piekny sprzet jest.

 

Do astrofoto owszem, ale do wizuala?? Po co wydawać kasę na całkowicie skorygowane pole widzenia, przecież do wizuala to nie ma praktycznie znaczenia.

 

Co do APO to na Astromarcie jest TEC 140 za 5000$ (używka), a na montaż dozbierasz i kupisz EQ6 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bym nie skreslal SCT, bo moim zdaniem to bardzo fajny teleskop ogolnego zastosowania, choc rzeczywiscie bedac na miejscu Qbanosa wybralbym APO ;). Jesli nie chcesz zamykac sobie drogi przed troche powazniejsza zabawa w astrofotografie to zrob jak radzi Hans. Kup osobno tube optyczna i montaz EQ6 Pro (SynScan - bo ma GOTO). Cena takiego zestawu wg DO to 14k. Montaz widlowy (CPC) nie zamyka zupelnie tej drogi ale ja mocno ogranicza, o czym wspominal juz Sumas. Z drugiej strony zestaw, o ktorym pisales bedzie niewatpliwie wygodniejszy w uzytkowaniu (szybsze rozkladanie i skladanie sprzetu oraz mniejsza masa calkowita). Tak czy inaczej radzilbym Ci zobaczyc co kupujesz zanim to kupisz. Na zdjeciach w internecie wszystko wyglada ladnie, natomiast "na zywo" mozesz przerazic sie rozmiarami, szczegolnie jesli zamiezasz ciagle przenosic lub przewozic teleskop.

 

Skoro planujesz zakupy w przyszlym roku to moze uda Ci sie zaliczyc jeszcze jakis wiosenny zlot. Wtedy tez przekonasz sie, ze generalnie obserwatorzy ustawiaja sie w kolejce do duzych Dobsonow a wsrod fotografow dominuja refraktory apochromatyczne (APO). Moze ktos bedzie tez mial SCT.

 

Natomiast jedno wydaje mi sie pewne. Z zakupem okularow wstrzymaj sie do zakupu teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc montaż już mam

 

Montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ-6 PRO SkyScan (dzięki qbanos)

Montaż EQ-6 Pro SkyScan

 

Teraz tylko tuba, tylko jaka?

Czy tak jak pisał Hans, Celestron C11-SGT XLT

Czy wystarczy tuba Celestron C10 ma światłosiłę 1:4,7 do astrofotografii ok ale do wizuala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko tuba, tylko jaka?

Czy tak jak pisał Hans, Celestron C11-SGT XLT

Czy wystarczy tuba Celestron C10 ma światłosiłę 1:4,7 do astrofotografii ok ale do wizuala?

 

Do wizuala światosila nie ma znaczenia poza odpowienim doborem okularów pod nią. Przy C10 nie waga czy wymiary tuby przeszkadzają w stosowaniu jej do astrofoto ale ogniskowa (za długa dla EQ6). Refraktor odrzucasz od razu? Z tym montażem to była tylko sugestia :)

 

Generalnie nie da się pogodzić astrofoto i wizuala na jedym sprzęcie, zawsze z którejś strony musi być kompromis. Teraz pytanie na czym Ci bardziej zależy. Za 15k zł mozna skompletować niezły sprzet do astrofotografii lub świetny do wizuala.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

No więc kierujmy się na wizuala

 

Chciałbym wykorzystać okulary Nagler 5mm, 9mm, i 13mm

W przyszłości planuję zakup lvw 20mm i 25mm

Interesują mnie w kolejności

Mgławice, gromady kuliste, planety, księżyc

 

Rozumiem że montaż jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

No więc kierujmy się na wizuala

 

Chciałbym wykorzystać okulary Nagler 5mm, 9mm, i 13mm

W przyszłości planuję zakup lvw 20mm i 25mm

Interesują mnie w kolejności

Mgławice, gromady kuliste, planety, księżyc

 

Rozumiem że montaż jest ok :)

 

A może 2 teleskopy ?

16" Newton na Dobsie będzie super do mgławic i gromad kulistych, ale rzadko kiedy trafią się dobre warunki do planet. A do planet jakiś dobry refraktor tak z 5" - może SW ED120?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc może tak montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ-6 PRO SkyScan zostaje,

a Wy pomóżcie mi znaleźć odpowiedni sprzęcik do niego.

 

Niech to będzie jak najbardziej Uniwersalny teleskop, bardzo dobrze współgrający z optyką Naglera.

Montaż kosztuje 5tyś, więc teleskop do 10tyś

 

Dziękuję wszystkim biorącym udział w dyskusjii

 

PS. Nie przypuszczałem że wybór jest tak trudny, bo sprzęt różnorodny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wszyscy się podniecają kwotą do wydania, a nikt nie pyta o warunki obserwacyjne. Przecież pod zaświetlonym niebem nie ma sensu kupować kilkunastocalowej rury. Wtedy pozostaje coś o świetnej jakości, a mniejszej aperturze.

 

 

Gdybym był na twoim miejscu, posiadał kawałek działki + ciemne niebo brałbym dużego Newtona. Sprzęt może nie będzie nadawał sie za bardzo do astrofoto jednak do wizuala będzie znakomity. Newton w granicach 20" wydaje sie być dobrym rozwiązaniem jeśli głównie nastawiasz się na obserwacje wizualne. Oczywiście pod warunkiem ze masz gdzie go schować i w miarę ciemne niebo. Jeśli te warunki nie są spełnione to niema sensu pchać się w coś takiego. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym był na twoim miejscu, posiadał kawałek działki + ciemne niebo brałbym dużego Newtona. Sprzęt może nie będzie nadawał sie za bardzo do astrofoto jednak do wizuala będzie znakomity. Newton w granicach 20" wydaje sie być dobrym rozwiązaniem jeśli głównie nastawiasz się na obserwacje wizualne. Oczywiście pod warunkiem ze masz gdzie go schować i w miarę ciemne niebo. Jeśli te warunki nie są spełnione to niema sensu pchać się w coś takiego. :Beer:

 

Ale kolega już chyba odrzucił takie duże lustra kosztem EQ6. Więc pozostaje chyba ten C11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matator, kilka postów wcześniej wyznaczyłeś sobie górną granicę ciężaru całości sprzętu na 40 kg.

Sądzę, że wybór EQ6 PRO w optymistycznej wersji prowadzi Cię do …. no właśnie policzmy:

głowica 16 kg

statyw 7,5 kg

zasilacz 9 kg (Power Tank 17)

OTA np. Newton 300 mm f/4 11,5 kg (wersja optymistyczna)

Przeciwwagi 3x5,1 kg =15,3 kg

Razem 59,3 kg

59 kg bez całego tego bałaganu, który się zazwyczaj ze sobą zabiera na obserwacje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czy nie wziałbym TEC'a 140 APO :rolleyes: Wg mnie nie opłaca się kompletnie kupować tego CPC 1100 XLT, 11" SC można dostać ze 3 razy taniej, bez żadnych zbędnych GPS'ów i innych. Przy tej kwocie postawiłbym przede wszystkim na jakość optyki, a więc produkt japoński (Takahashi) albo amerykański (TEC, AP etc.) Celestron to jest jednak Chińczyk...

 

P.S. Jakie masz warunki obserwacyjne? Jak z mobilnością?

 

P.S.2. SC raczej to astrofotografii to nienajlepszy wybór.

 

Jeżeli do wizuala, to raczej trudno porównać widoki DS 16" z TEC140APO. Poza tym, nie ma takiej opcji, żeby za 15K kupić TECa, no chyba, że mówimy o przemycie. Dzisiaj na AM jest niebywała okazja - 5100$. Sam się zastanawiam, ale... muszę chyba skończyć szykować mieszkanie, bo mi jeszcze na umywalkę zabraknie ;) Chociaż - po co umwywalka... TEC ważniejszy :P

 

Nie mniej, za tego TECa trzeba prawie 20 tys. zł policzyć, co złą ceną nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega już chyba odrzucił takie duże lustra kosztem EQ6. Więc pozostaje chyba ten C11.

 

No nie wiem - SCT to zdecydowanie do obiektów jasnych (Księżyc, planety).

 

Od razu proponuję oszczędzić czas i pięniądze i nie wierzyć w sprzęt uniwersalny. Do DS wizualnego tylko wielki newton, do planet wizualnych - APO, albo właśnie SCT, z tym - że w Polskich warunkach duże SCT sprawują się naprawdę średnio i można, delikatnie mówiąc, zdziwić się, kiedy na jednym polu stoi rurka APO 4" i np. SCT 11", czy 14". Faktem jest, że jednak najlepsze planety widziałem przez APO, od 4" do 6".

 

Co innego do foto planet, Księżyca, tak jak np. zainwestował Hanysiak. U niego jest to bardzo dobra opcja, bo wiadomo, co z tym zrobi. Ale do czystego wizuala - sam nie wiem, nie jest to takie pewne.

 

Takiego SCT trzeba trzymać w zimnym pomieszczeniu, żeby w miarę mógł się wychłodzić. Jeżeli będziemy go wynosić zawsze z ciepłego mieszkania, to można zapomnieć o dobrych obrazach - szczególnie zimą. Jest wiele takich niuansów, których w instrukcji, czy ulotce nie przeczytamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga praktyczna - każdy zrobił "hurraaaa...", że jest budżet na super sprzęt. A ja wam powiem, że utkniecie i nic wielkiego nie doradzicie. Dlaczego? Bo za chwilę się okaże, że jak się policzy wszystko, co trzeba kupić, to budżet okaże się nie taki znowu obszerny.

 

Wiele osób przez ostatnie lata wydało spokojnie tyle i nawet sobie nie zdają z tego sprawy - wolą chyba nie sumować. To co widzę na AF, to totalny brak przywiązywania uwagi do akcesoriów, a one naprawdę kosztują. Powiem tak - jeżeli na samą rurkę mamy 15K, to OK - można coś niezłego kupić - np. APO około 4-5". Ale teraz się okazuje, że już na montaż 5 tys. odpada... Idąc dalej tym tropem, 3-5 tys. odpadnie na akcesoria (naglery),.. zostaje na optykę 5 tys. I w takim zakresie proponuję "węszyć" po cennikach - ale to już nie będzie TOP.

 

Wiem, że to brzmi brutalnie, ale naprawdę - policzcie sobie, ile wydaliście kasy na sprzęt. Wyciągnijcie spod bielizny te naglery pochowane przed żonami i przypomnijcie sobie, ile kosztowały.

 

Jeżeli EQ6 jest już "ukonstytuowane", to ja bym radził dobrać dobrego newtona 12" f4 z porządnym wyciągiem oraz dobre okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem - SCT to zdecydowanie do obiektów jasnych (Księżyc, planety).

 

Od razu proponuję oszczędzić czas i pięniądze i nie wierzyć w sprzęt uniwersalny. Do DS wizualnego tylko wielki newton, do planet wizualnych - APO, albo właśnie SCT, z tym - że w Polskich warunkach duże SCT sprawują się naprawdę średnio i można, delikatnie mówiąc, zdziwić się, kiedy na jednym polu stoi rurka APO 4" i np. SCT 11", czy 14". Faktem jest, że jednak najlepsze planety widziałem przez APO, od 4" do 6".

 

Co innego do foto planet, Księżyca, tak jak np. zainwestował Hanysiak. U niego jest to bardzo dobra opcja, bo wiadomo, co z tym zrobi. Ale do czystego wizuala - sam nie wiem, nie jest to takie pewne.

 

Takiego SCT trzeba trzymać w zimnym pomieszczeniu, żeby w miarę mógł się wychłodzić. Jeżeli będziemy go wynosić zawsze z ciepłego mieszkania, to można zapomnieć o dobrych obrazach - szczególnie zimą. Jest wiele takich niuansów, których w instrukcji, czy ulotce nie przeczytamy.

 

Wiadomo, ze do DS najlepszy byłby jak największy Newton, ale te EQ6 to uciągnie tylko 10, no może 12". Jak ja bym miał 15 tys i samochód to od razu bym brał Newtona 16" na Dobsonie i zastanawiałbym się tylko co z resztą kasy zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze do DS najlepszy byłby jak największy Newton, ale te EQ6 to uciągnie tylko 10, no może 12". Jak ja bym miał 15 tys i samochód to od razu bym brał Newtona 16" na Dobsonie i zastanawiałbym się tylko co z resztą kasy zrobić.

 

Hans na swoim starym HEQ5 wieszał 12".... przeciążony ale daje rade ( do wizuala oczywiście )......

 

Ja chciałbtm podzielić zdania Adama...złączki, pierdólko-laserko-zaślepki kosztują dużo...szczególnie w astrofoto...ale do wizuala też.... ja na przykład wliczyłbym w te 15K jakiś system grzewczo-odraszający ( Kendrick ? ) żeby więcej nie chrzanić się w kończenie obserwacji po 2H...za tysiaka postawiłbym postument w ogródku żeby nie taszczyć statywu i mieć 220V na miejscu.... absolutnie przemyślał GOTO jeśli z tym EQ6 nie było ( np EQMOD + kable i złączki + laptop ) ..... jakiś porządny szukacz/laser/cokolwiek do szukania sobie sprawił.....

 

generalnie maxymalnie ułatwił bym sobie obserwacje tak by móc możliwie najszybciej się rozstawić i w każdym momencie .... bez używania taśmy samoprzylepnej.... i za reszte kasy kupił telepa do wizuala + ED80 lub WO66 do zabawy w astrofoto....

 

Moja propozycja:

EQ6 - 5K

EQMOD ( jesli nie ma synscana ) - 0,3K ( ?)

KENDRICK - (184E + 50E) - 1K

WO66 - 1,5K ( czyli focimy bez guidingu )

FLATENER - 0,7K

DSLR - 1,5K

ewentualnie postument - 1K (?)

------------

10-11K

 

Czyli do wizuala telep za 4-5K... może jakiś fajny newton z dobrym wyciągiem ( http://www.telescope-service.com/OrionUK/f...oline.html#PN10 ) ..... taki sprzęt można potem posadzić na jakiś większym montażu i focić nim docelowo .....

 

..... nie wiem... głośno mysle... pewnie moja wersja jest bez sesnu jesli mamy na mysli tylko wizuala... ale jeśli choć trochę chce sie focić to chyba to jest jakieś kompromisowe rozwiązanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans na swoim starym HEQ5 wieszał 12".... przeciążony ale daje rade ( do wizuala oczywiście )......

(...)

 

Ajaj, nie piszcie tak, bo ktoś wyciągnie błedne wnioski. Hans owszem wiesza na HEQ5 newtona 11", ale to newton specjanie do tego celu spreparowany. Odchudzona tuba, wręgi zapewniające brak ugięć itd. Cała OTA ze szpejem waży dokładnie tyle, ile nominalnej nośności ma HEQ5. To nie jest tak, że weźmiesz sobie pierwszy z brzegu teleskop 12", posadzisz na HEQ5 i będzie fajnie. Niestety, tu obracamy się w tubach gdzie masa już licznoa jest nie w kilku, a w kilkunastu conajmniej kilogramach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

Przemyślałem troszkę wszystko po Waszych wypowiedziach, wskazówkach i poradach :)

Prędzej czy później złapałbym bakcyla na asrtofoto, więc zdecydowanie muszę kupić coś do wizuala i myślę że Newton 12" będzie ok

Ale ze sprzętem do asrtofoto musicie mi pomóć

 

Co posiadam:

Laptop, 3 Naglerki,

 

Nie wiem czy zwykła cyfrówka do asrto foto byłaby ok

Posiadam Canona PS S3 IS

 

Jeżeli aparat muszę kupić nie wliczjmy go w cenę zakupię go poza konkursem.

 

Czyli tak:

Potrzebuję montaż, teleskop do astro foto, kamerę lub aparat (nie wiem co lepsze?)

dobrego Barlowa, złączki i zasilanie.

Jeżeli coś pominełem proszę to uwzględnić.

 

Czyli 15tyś jest na montaż, teleskop do astro foto, teleskop do wizuala.

Resztę zakupię poza tą kwotą.

 

PS1. Jestem pod wielkim wrażeniem fotek Hansa, pomóżcie mi zrobić mu konkurecję ;)

PS2. Byłem zadowolony z mojego C6N, wykorzystywałem go do wizuala, więc może C8N by mi wystarczyło lub Newton 10" albo 12" :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:scratchhead:

 

Kompletnie mnie zaskoczyłeś, bo jeszcze mi się nie udało zrobić astro-fotki ostrej i niepojechanej.

 

Niemniej jak taki poziom fotek cię zadowala, to w sumie rozwiązanie masz z marszu. HEQ6 PRO, EDzio 80tka i największy newton F4/F5 na jaki styknie i jaki uniesie HEQ6... (pilnuj tylko żeby nie miał więcej jak 1,2 max 1,4m ogniskowej, bo to już nie te rozmiary na paralityku - przykładowa tuba? C10N). Edziem będziesz focił i przy jego ogniskowej HEQ6 sobie będzie jakoś radził, a dużym newtonem będziesz lookał, (HEQ6 pod taką krową też będzie sobie radzić). Jeżeli jednak chcesz bawić się w astro-foto na nieco wyższym poziomie, to zapomnij o powyższym. Bo do tego HEQ6 trza by doliczyć cały kram z guidingiem, flattenera/reduktora, sensor... zabraknie na newtona do wizuala...

 

I coś czuje, że ty pomyliłeś moje fotki z czyimiś innymi...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.