Skocz do zawartości

Dźwięk pracy montaży


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od kilku dni jestem szczesliwym (!) posiadaczem nowego (bialego) montazu HEQ5 PRO SkyScan. W porownaniu do poprzedniego EQ3 to superstuningowanywyjechanywkosmoshiperwymiatacz, ale ...

 

No wlasnie, ale. Na 6-tym biegu (czyli na predkosci obrotow x400) mechanizm przekladni w obu osiach wpada w nieprzyjemny dla ucha rezonans i rzezi. Wiem, ze moge nie uzywac, pewnie w ogole bede bardzo rzadko jezdzil na takich predkosciach, ale takie zjawisko swiadczy o wystepowaniu luzow w mechanizmie napedowym i akurat przy x400 wpada to w rezonans. Przy funkcji automatycznej wycieczki po niebie montaz uzywa predkosci 9, ale przy rozpedzaniu sie i przy hamowaniu tez slychac ten dzwiek. Czy w Waszych montazach jest tak samo?

 

Do tego os DEC ma wyczualny luz (widac ruch i "pyka"), ktory ocenilem (dwa pomiary linijka i arcustangens) na 7'38". Os RA nie daje takich wrazen. Czy to jest OK?

 

Prosze uzytkownikow HEQ5 PRO SkyScan o odpowiedz, nie wiem czy montaz wymaga naprawy, regulacji czy jest taki jak ma byc?

 

 

PiotrS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie wyregulować docisk ślimaka do ślimacznicy w obydwu osiach (W RA jest pradopodobnie tak mocno, że reką tego nie obrócisz), tak, aby nie było dużego luzu i żeby nie było mocno ściśnięte jednocześnie. W ten sposób mechanizm napędowy będzie Ci długo słuzył. Polacam także przesmarowanie i odpowiednie wyregulowanie samych przekładni, aby nie chodziły zbyt ciasno. Minimalny luz musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, tu juz jedno co najmniej takie dochodzenie było popełnione.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19635

 

I generalna konkluzja była mniej więcej taka:

 

"Chiny są nieprzewidywalne"

 

Ale z chęcią wielką posłucham co i jak zrobić, jak doprowadzisz swoją głowice do cichej pracy bez zrobienia jej kuku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzieki za wypowiedzi.

 

Znam watki dotyczace smaru i dzwiekow z montazy. Co do tego drugiego watku, to zakladalem ze dotyczy on dzwiekow przy sledzeniu z predkoscia x1. U mnie problem wystepuje przy wiekszych predkosciach.

Co do smaru (oddzielny i znany mi istniejnacy na Forum watek) jak i w odniesieniu do regulacji, to musze sie wstrzymac gdyz sprzet jest na gwarancji. Nie chce nic robic sam jesli naruszy to gwarancje.

 

Wyglada na to, ze jednak to nie jest normalne zachowanie mechanizmu. Dam znac jak cos sie u mnie okaze.

 

Pozdrawiam,

 

PiotrS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupowałeś w DO to regulacja nie jest naruszeniem gwarancji... zresztą można zadzwonić i zapytać (ja tak robiłem). A myślę, że jak montaż popracuje rok na takim ustawieniu to będzie się nadawał na śmietnik. Każdy kto kupi chińczyka powinien przed użytkowaniem sprawdzić i wyregulować.

 

P.S. samo zgrzytanie przekładni nie jest raczej groźne, bardziej się interesowałbym ślimakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwer FTP sie jakiś znajdzie. :) To co nagrywamy? Moge dać EQ6 syntrek i HEQ5 Classic. Jakieś pomysły co do standaryzacji? Proponuje 10sek. nagranie dla kazdego trybu pracy od śledzenia z prędkością gwiazdową po "rewind" na maxymalnych dopalaczach :) Mikrofon w odległości 10 cm od głowicy. Tryby pracy opisujemy głosem lub nic nie opisujemy ale wtedy trzymamy się zasady od najwolniejszego do najszybszego. Ktos chetny jeszcze? Może zespolić te wątki?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chętny na pewno!

HEQ-5 SynTrek gotowy do sesji studyjnej :szczerbaty:

Czekam tylko na info gdzie wysłać i biore się za nagrywanie.

Co do sposobu nagrywania, to ja zastrzeżeń nie mam. Jeśli ktoś ma lepszy pomysł to niech zapodaje.

Oczywiście zachęcamy do wzięcia udziału jak największej liczby osób/montaży :szczerbaty:

Pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scalone.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Pilnujcie rozmiarów plików, Jak to bedzie miało w okolicach 1 mb to łatwo upchniemy to gdzieś. I tu mi sugerują, żeby dać format ogg a nie mp3 bo podobno nie będziemy mieli poucicnanych pasm. Tylko kurde... pytanie jakie formaty ma mój dyktafon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to Ci sugerują? B)

chodzi o to żeby te nasze nagrania były na mniej więcej jednakowym poziomie wysterowania

dlatego tak mi przyszło do głowy, że może by wyrzeźbić jakiś sygnał porównawczy do ustawienia wysterowania poziomu wzmocnienia mikrofonów, żeby poziom sygnału był porównywalny

 

a z tym ucinaniem pasma chodzi o to że standard mp3 po prostu z definicji tnie wszystkie dźwięki powyżej częstotliwości 16kHz, więc skoro część z nich jest pochodzenia od elektroniki, więc może ich później nie być słychać, ale trzeba poeksperymentować najpierw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn rejestrujemy chyba najprościej za pomocą windowsowego rejestratora dźwięku, dźwięk będzie w formacie wav czyli nieskompresowany, ale żeby nie obciążać łączy na serwerach zamieszczamy pliki dźwiękowe skompresowane, pewnie najprościej będzie za pomocą codeka mp3

kompresję do formatu mp3 najlepiej i najwierniej pewnie zrobi EAC do ściągnięcia np. stąd: http://www.exactaudiocopy.de/

potrzebny będzie jeszcze sam encoder: http://lame.sourceforge.net/index.php

zresztą zobaczymy wogóle co z tego wyjdzie

pliki mp3 można zarchiwizować do formatu .zip i zamieszczać bezpośrednio na forum jako załączniki

ale uwaga: są niestety ograniczenia wielkości załączników (od 256kB do zdaje się 2MB - w zależności od grupy użytkownika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nagrywanem dzwiekow to doskonaly pomysl!

 

Proponuje uzupelnienie o nagranie jakiegos dzwieku takiego samego u wszytkich, czyli NORMALIZACJA. Bedzie to punkt odniesienia dla wszystkich. Dzieki temu bedzie mozna dokonywac porownan niezaleznie od sprzetu nagrywajacego i odtwarzajacego.

 

Proponuje np. dzwiek melodyjki "nokia tune" z komorki nokia (sa dosc popularne), odtwarzanej przy glosnosci na max., przy mikrofonie w odleglosci np. 20 cm od komorki. Moze byc? A moze ktos ma lepszy pomysl na dzwiek ktory u wszystkich ma takie samo natezenie?

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje np. dzwiek melodyjki "nokia tune" z komorki nokia (sa dosc popularne), odtwarzanej przy glosnosci na max., przy mikrofonie w odleglosci np. 20 cm od komorki. Moze byc? A moze ktos ma lepszy pomysl na dzwiek ktory u wszystkich ma takie samo natezenie?

 

niestety nokie bywają różne i mają różne głośniki <_<

a w ogóle to ciekawy temat - wygląda na to że naprawdę trudno jest znaleźć taki wzorzec nie wymagający specjalistycznego skalibrowanego sprzętu!

 

wymyśliłem tylko rozdzieranie kartki papieru (np. rozmiar A4, ustalony gatunek papieru, standard rozdzierania: zgiąć na pół wzdłuż, wyprostować, zacząć małe rozdarcie w miejscu zgięcia, złapać za dwa rogi, rozedrzeć na 2 kawałki jednostajnym ruchem w ciągu dokładnie 1 sekundy) :D

 

(a dyktafony i tak pewnie regulują wzmocnienie automatycznie więc cała normalizacja na nic...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymyśliłem tylko rozdzieranie kartki papieru (np. rozmiar A4, ustalony gatunek papieru, standard rozdzierania: zgiąć na pół wzdłuż, wyprostować, zacząć małe rozdarcie w miejscu zgięcia, złapać za dwa rogi, rozedrzeć na 2 kawałki jednostajnym ruchem w ciągu dokładnie 1 sekundy) :D

 

Mysle ze trzeba wybrac cos w stylu sinusoidopodobnego, a nie trzaski.

Moze np. wahadlo o zadanej dlugosci i masie, wychylone od pionu 90 stopni uderzajace w pusta bulelke po piwie? :Beer:

 

 

(a dyktafony i tak pewnie regulują wzmocnienie automatycznie więc cała normalizacja na nic...)

 

Pewnie to racja. To mamy problem.

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak standaryzacja, ale każdy ma inne głośniki, powiedzmy że inny dyktafon albo mikrofon, każde z tych urządzeń ma inne wzmocnienie, pasmo przenoszenia itp. (jeszcze trochę by sie pewnie znalazło).

 

Myślę więc, że powiedzmy można wziąć za standard odległość od określonej części montażu, i ponagrywane pliki później w jakiś sposób dopasować, aby się zbytnio nie różniły natężeniem itp.

 

Tylko że musiała by się znaleźć osoba, która takie pliki na jakimś programie i przyzwoitych głośnikach zmontuje. Niestety ja nie czuję się kompetentny aby to zrobić ale myślę, że to by była najprostsza droga do uzyskania przynajmniej bardzo zbliżonego poziomu wysterowania no a z szerokością nagranego pasma to już gorzej bo by trzeba było chyba znaleźć plik z najwęższym pasmem i inne jakoś przyciąć (zakładając że chcemy żeby było takie same lub bardzo podobne).

 

Tylko znowu jeżeli by się znalazła chętna osoba, to najlepiej jakby dostała pliki w wav a te trochę ważą ...

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, obadałem nieco sprawe i powiem tak. Nie ma co robić normalizacji żadnych z tej prostej przyczyny, że będziemy nagrywać różnym sprzętem, będziemy ograniczeni do formatów kodowania przez ten sprzęt narzucanych i będziemy odtwarzali na różnych głośnikach. Po prostu nagrywajmy tak, aby było słychać i tyle. Od najwolniejszych trybów pracy po najszybsze (odpalajcie napęd dla obu osi, o ile napęd w obu osiach nasza głowica posiada). Za chwile zapodam na forum pierwsze podejscie. Ciekawym czy usłysze "Natychmiast do serwisu znim!" ;)

 

Najwazniejsze aby z bazy nagranych plików dało się wychwicić, ze nasz głowica buczy/piszczy zupełnie inaczej niż pozostałe z jej rodziny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pierwsze podejście do EQ6 syntrek. W pliku zapis po kolei odpalanych wszelkich prędkości montażu dla kazdej osi (w tle słychać standardwy dźwiek głowicy na predkości gwiazdowej). Najlepiej słuchac w słuchawkach, bo ten mój olympus jakością nie grzeszy, więc nagrało się cicho. Ja moge tylko powiedzieć, że na moim kompie i w moich słuchawkach ustawienie głośności na maxa oddaje mniej więcej poziom dźwieku słyszalnego w realu z odległosci ok. metra od głowicy.

 

EQ6syntrek.zip

 

Za jakis czas nagram HEQ5 classic.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik sie u mnie nie rozpakowuje, na podgladzie zawartosci nie ma rozszerzenia.

 

Piotrs

 

U mnie nie ma żadnego problemu z Hansowym plikiem. Za to mam problem z moim plikiem :unsure:

Mimo że w zipie ma 623kb to ciągle mi wyskakuje że objętość jest za duża i nie mogę umieścić pliku :huh:

HEEELP :unsure:

 

Ok, plik zaraz będzie na swoim miejscu!

Dzięki Sumas :Beer:

 

 

heq_5_22_01_2008.zip

:Beer:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.