Skocz do zawartości

William Optics Megrez 72mm Doublet APO


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

William Optics wprowadził do swojej oferty kolejny refraktor.

William Optics Megrez 72mm Doublet Apo

 

M72large.jpg

 

Na razie mało jest informacji o tym sprzęcie, jedynie suche dane ze strony WO.

 

Aperture 72 mm

Focal Ratio F/6

Focal Length 432 mm (17")

Objective Type Doublet, Air Spaced,

Fully Multi-Coated, SMC coating

Resolving Power 1.58"

Limiting Magnitude 11

Lens Shade Retractable

Focuser 50.8 mm (2") Crayford Focuser

with 1:10 Dual Speed microfocuser

81 mm (3.2") Focuser Travel Length

360° Rotatable Design

 

1.25" Adapter Brass Compression Rings

L-type Mount L Bracket

Field Stops 2 Baffles

Tube Diameter 87 mm (3.43")

Tube Length 300 mm (11.8") Fully Retracted

360 mm (14.2") Fully Extended

Tube Weight 4.8 lbs. (2.2 kg)

Backpack Dimemsion

(WxHxD) 31.8 cm x 44.5 cm x 16 cm

(12.5" x 17.5" x 6.2")

(Water Resistant)

Backpack Weight 4.01 lbs. (1.82 kg)

 

Cena na stronie iankingimaging.com w angli to 299 GBP za OTA czyli ok 1500pln przy obecnym kursie.

Wygląda na to, że to jest następca ZS 66mm SD Apo.

Cena jest jak najbardziej interesująca, ale musimy chyba poczekać na jakiekolwiek testy, zanim będzie się można zachwycić nowym refraktorkiem pod "tanie astro-foto" :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o tym refraktorku :) Szkoda, że nie triplet i nie jaśniejszy (np. f/4) bo bym brał :)

 

Przecież i tak musisz go użyć z Flattenerem czyli będzie f/4.8 :Boink:

Wiem że to nie to samo co f/4.0 :szczerbaty: ale chyba nie ma co marudzić.... zanim nie dotrą do nas wyniki jakiś testów :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież i tak musisz go użyć z Flattenerem czyli będzie f/4.8 :Boink:

Wiem że to nie to samo co f/4.0 :szczerbaty: ale chyba nie ma co marudzić.... zanim nie dotrą do nas wyniki jakiś testów :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Nie no po redukcji chciałem jakie f/3,5 mieć :) Wbrew pozorom, mała zmiana w liczbie światłosiły oznacza dużą zmianę jasności dla dużych światłosił (zależność nie jest liniowa). Więc jeśli porównujemy f/4 i f/3.5 to jest to znaczna już różnica (1,3 raza jaśniej/ciemniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test jest, nawet TUTAJ na stronie gościa, który test zrobił jest kilka fotek.

Kurcze sam nie wiem... :Boink:

Na pewno ideał to nie jest, ale za takie pieniądze to należy powiedzieć, że jest ok. Takie "Perfecto Economo" :szczerbaty:

Żartuje z tym "Perfecto" oczywiście B)

Niestety jeśli chcemy ekonomicznie, to idealnie już nie będzie.

Ceny mówią same za siebie:

 

Tele Vue-76 APO Doublet, Focal Length & Ratio: 480mm, f/6.3 => 846GBP

Tele Vue 60is Apo f/6.0 Optimized For DSLR & CCD Imaging Cameras => 1085GBP

 

Niestety, tak to już jest z astro-foto. Drogie hobby, więc jak ktoś nie jest w stanie iść na maxa, to pozostają opcje "Economo".

Kuba, masz rację z tym światłem, ale wiesz jak to wygląda w praktyce. Ciężko dostać taki sprzęt, za małe pieniądze, a nikt raczej nie wydaje kasy na sprzęt więcej niż portfel i zdrowy rozsądek pozwala. :Boink:

Pozdrawiam :Beer:

Economicus Maximus :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, siakieś takie dziwne te zdjęcia.

Chociaż zdaje mi się, że to po części kwestia obróbki, fotka M81 i M82 jakaś taka dziwnie zabarwiona mi się wydaje (może to mój monitor?).

Myślę, że trzeba poczekać na jeszcze kilka foto testów, żeby zobaczyć co ten refraktorek potrafi.

 

Jak tak patrzę na cenę to myślę, że to całkiem fajny sprzęcik, może nie za jasny no ale i nie za drogi jest.

Być może w którymś momencie swojego rozwoju spotkam się z nim, kto wie...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, siakieś takie dziwne te zdjęcia.

Chociaż zdaje mi się, że to po części kwestia obróbki, fotka M81 i M82 jakaś taka dziwnie zabarwiona mi się wydaje (może to mój monitor?).

Myślę, że trzeba poczekać na jeszcze kilka foto testów, żeby zobaczyć co ten refraktorek potrafi.

 

Jak tak patrzę na cenę to myślę, że to całkiem fajny sprzęcik, może nie za jasny no ale i nie za drogi jest.

Być może w którymś momencie swojego rozwoju spotkam się z nim, kto wie...

 

Pozdrawiam

 

Co do zdjęć z tego WO, to na pewno jest to kwestia obróbki.

A co do sprzętu i jego jasności, to wystarczy porównać z popularnym ED, który ma f/7.5 a jakie ładne zdjęcia już wielokrotnie z niego widzieliśmy!

Czyli jest duża szansa, że za podobne pieniądze będziemy mieli jaśniejszy, ale niestety mniejszy aperturowo sprzęt do Economo astro-foto :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdjęć z tego WO, to na pewno jest to kwestia obróbki.

A co do sprzętu i jego jasności, to wystarczy porównać z popularnym ED, który ma f/7.5 a jakie ładne zdjęcia już wielokrotnie z niego widzieliśmy!

Czyli jest duża szansa, że za podobne pieniądze będziemy mieli jaśniejszy, ale niestety mniejszy aperturowo sprzęt do Economo astro-foto :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

 

Część zdjęć z tego refraktora jest po prostu nieostra... Poza tym, już wiele razy spotkałem się z tym, że nie warto patrzeć na wyniki innych ludzi oceniając dany sprzęt, bo większość to po prostu straszna lipa. Ludzie nie potrafią pokazać na co dany sprzęt stać, odwalają tzw. kaszanę :)

 

80ED to zdecydowanie za ciemna tuba dla astrofoto Canonem. Reducer/flatener to w zasadzie mus. No chyba, że ktoś się nastawia tylko na focenie M42 i M31 i to bez spektakularnych efektów :) W astrofoto światosiła to podstawa, a matematyczne zależności są bezlitosne, zwłaszcza dla Canonowców.

 

Ten refraktor moim zdaniem, nada się jako wizualny traveller ale nie sprzęt do astrofoto. :szczerbaty: No ale to może dlatego, że moje kryteria pod tym względem ostatnio bardzo wzrosły, lepiej nie czytać za dużo na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w który sprzęt celujesz?

Pewnie coś w rodzaju TAKAHASHI EPSILON-180ED F/2.8. No ale takie coś, to już by było jak znalazł?

Pozdrawiam :Beer:

P.S.

Kuba, pamiętaj że ja żyje w strefie Economo :szczerbaty:

 

Ja żyje w strefie bardzo econo, dlatego przeżucam się na puszczanie latawców :) Wszelkie Takahashi są poza moim zasięgiem jak narazie, ale przecież mam przed sobą całe zycie. No i na wakacje chce pojechać :szczerbaty:

 

P.S. Wady Takahashi Epsilon to np. potrzeba bardzo precyzyjnego ustawienia ostrości i zła współpraca obrotowego wyciągu z dużymi kamerami :) Żaden sprzęt nie jest bez wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80ED to zdecydowanie za ciemna tuba dla astrofoto Canonem. Reducer/flatener to w zasadzie mus. No chyba, że ktoś się nastawia tylko na focenie M42 i M31 i to bez spektakularnych efektów :) W astrofoto światosiła to podstawa, a matematyczne zależności są bezlitosne, zwłaszcza dla Canonowców.

Ja tak naprawdę nie rozumiałem kwestii światłosiły póki nie zrobiłem małego testu, ustawiłem sobie tamrona na mniej więcej 100-120mm i światło f5.6 i porównałem z tym zdjęcie z Jupitera na 3.5 przy takich samych czasach i ISO jak zobaczyłem wynik to zdębiałem. Kombinowałem też ostatnio ze stopniowym przymykaniem Jupitera od 3.5 w górę i byłem w szoku ile mniej światła zbierał przy w sumie minimalnym przymknięciu.

Wcześniej w życiu bym się nie spodziewał jak duże ma to znaczenie, teraz już wiem.

 

Więc nie martw się, jak sie człowiek naczyta i napatrzy to normalne, że wymagania rosną. Mi szkoda jest teraz przymykać jupitera bo cały czas mnie gryzie myśl ile światła w ten sposób tracę. No a nie oszukując sie przy moim montażu każda drobina światła naprawdę robi różnicę.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żyje w strefie bardzo econo, dlatego przeżucam się na puszczanie latawców :) Wszelkie Takahashi są poza moim zasięgiem jak narazie, ale przecież mam przed sobą całe zycie. No i na wakacje chce pojechać :szczerbaty:

 

P.S. Wady Takahashi Epsilon to np. potrzeba bardzo precyzyjnego ustawienia ostrości i zła współpraca obrotowego wyciągu z dużymi kamerami :) Żaden sprzęt nie jest bez wad.

 

Co do tego ustawiania ostrości, to właśnie znalazłem fotke M-31 z tego Taka.... Jak dla mnie, to najbardziej skopana fotka tej galaktyki (patrząc na to czym zostało zrobione). :Boink: Fotka tutaj.

A ja już Cię widze z latawcem :ha: Wesołek się z Ciebie zrobił :szczerbaty:

Pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego ustawiania ostrości, to właśnie znalazłem fotke M-31 z tego Taka.... Jak dla mnie, to najbardziej skopana fotka tej galaktyki (patrząc na to czym zostało zrobione). :Boink: Fotka tutaj.

A ja już Cię widze z latawcem :ha: Wesołek się z Ciebie zrobił :szczerbaty:

Pozdr :Beer:

 

No właśnie o tym pisałem... Ludzi robia takie g... ze sprzętów za tysiące dolarów, że to się w głowie nie mieści. Ktoś zobaczy taką fotkę i wniosek jest oczywisty - to Tak E180ED jest do kitu!!! :Boink: Dlatego przestrzegam przed porównywaniem na podstawie dokonań innych osób. UK wiedzie tutaj prym, polecam zajrzeć na UKAI.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego ustawiania ostrości, to właśnie znalazłem fotke M-31 z tego Taka.... Jak dla mnie, to najbardziej skopana fotka tej galaktyki (patrząc na to czym zostało zrobione). :Boink: Fotka tutaj.

A ja już Cię widze z latawcem :ha: Wesołek się z Ciebie zrobił :szczerbaty:

Pozdr :Beer:

 

Etam wystarczy trochę odszumić i zrobić resize do 640x391 i wygląda całkiem schludnie :ha:

 

Qba.. mała prośba, jak będziesz miał trochę wolnego czasu między wypadami z latawcem, to ustrzel jeszcze parę takich szerokich fotek jak Orion ostatnio, bo w sumie jak obróciłem w lewo to całkiem ładnie sie na pulpicie prezentuje ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku, odnalazłem w sieci jeszcze parę fotek z tego nowego sprzętu

http://www.pbase.com/jvtleven/image/90975194

http://www.pbase.com/jvtleven/image/91598831

 

Panowie, widzę że zapowiada się ciekawie! Ciekawa cena ~1,9kPLN w DO

... i tu pytanie... jak sądzicie czy to jest dobry sprzęt na najbliższe całkowite zaćmienie (w połączeniu z APS-C)..podstawowa zadanie dla niego to foto korony w całości.. czas leci i powoli trzeba kompletować sprzęt... a mi bardzo odpowiada ogniskowa tego Wuja!.

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku, odnalazłem w sieci jeszcze parę fotek z tego nowego sprzętu

http://www.pbase.com/jvtleven/image/90975194

http://www.pbase.com/jvtleven/image/91598831

 

Panowie, widzę że zapowiada się ciekawie! Ciekawa cena ~1,9kPLN w DO

... i tu pytanie... jak sądzicie czy to jest dobry sprzęt na najbliższe całkowite zaćmienie (w połączeniu z APS-C)..podstawowa zadanie dla niego to foto korony w całości.. czas leci i powoli trzeba kompletować sprzęt... a mi bardzo odpowiada ogniskowa tego Wuja!.

 

Wliczając że to do formatu APS, pole widzenia w kadrze będzie miało ok 3x2 stopnie.

Teraz tylko musisz poczekać aż znawcy tematu zaćmień określą się czy to wystarczy.

Co do samego refraktora, to jeszcze mało jest konkretnych informacji na jego temat.

Pewnie się to skończy jak z WO SD 66mm Apo - jak ktoś go kupi i przetestuje na naszym forum to będzie coś wiadomo :Boink:

Mnie też się ten Megrez podoba, ale za późno... :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku, odnalazłem w sieci jeszcze parę fotek z tego nowego sprzętu

http://www.pbase.com/jvtleven/image/90975194

http://www.pbase.com/jvtleven/image/91598831

 

Panowie, widzę że zapowiada się ciekawie! Ciekawa cena ~1,9kPLN w DO

... i tu pytanie... jak sądzicie czy to jest dobry sprzęt na najbliższe całkowite zaćmienie (w połączeniu z APS-C)..podstawowa zadanie dla niego to foto korony w całości.. czas leci i powoli trzeba kompletować sprzęt... a mi bardzo odpowiada ogniskowa tego Wuja!.

 

Powinno Ci sie udać. Zaćmienie w Turcji fociłem edkiem 80 + C300D i słonko mieściło się w kadrze. Nie pamiętam, czy na www wrzucałem całe klatki, czy cropy (nawy plików wskazuja, że cropy). Sprobuje odnaleźć pelna klatke i gdzies udostepnic.

 

pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno Ci sie udać. Zaćmienie w Turcji fociłem edkiem 80 + C300D i słonko mieściło się w kadrze. Nie pamiętam, czy na www wrzucałem całe klatki, czy cropy (nawy plików wskazuja, że cropy). Sprobuje odnaleźć pelna klatke i gdzies udostepnic.

 

pozdrawiam,

milosz

Cześć

Słońce na 100% mieści się w całości - chodzi mi bardziej o ukazanie całej korony, tak a'propos to ja fociłem MTO1000+300D i słońce też było całe w kadrze. A szczerze powiedziawszy to chodziło mi bardziej o to jak ten rodzaj szkła radzi sobie z aberką itp.. i jak ma to się do fotografowania zaćmień. Przepraszam jesli nie wyraziłem się szczegółowo w poprzednim poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja chromatyczna jest dość spora jak na APO a pole z flattenerem nie takie idealne i światło 4.8.

Widziałem lepsze zdjęcia z L-ki Canona 300/4. Prawda, że L-ka jest 2x droższa ale jak ktoś foci niebo Canonem to poza tym ma bardzo dobry obiektyw ze stabilizacją obrazu i AF do zdjęć dziennych.

Może zatem nie warto dawać tyle kasy za tego Megreza ? Cudów nie będzie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Słońce na 100% mieści się w całości - chodzi mi bardziej o ukazanie całej korony, tak a'propos to ja fociłem MTO1000+300D i słońce też było całe w kadrze. A szczerze powiedziawszy to chodziło mi bardziej o to jak ten rodzaj szkła radzi sobie z aberką itp.. i jak ma to się do fotografowania zaćmień. Przepraszam jesli nie wyraziłem się szczegółowo w poprzednim poście.

 

Udało mi się znaleźć nieobcieta wersję (zmniejszona, zeby nie zasmiecac).

zacmienie_resize.jpg

Wydaje mi się, że przy krótszej ogniskowej cała korona powinna się zmieścić w kadrze. Co do aberacji, to trzeba sprawdzić w praktyce. Ja nie narzekałem na aberacje w EDku podczas zaćmienia.

 

pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nie chcąc tworzyć nowego wątku, postanowiłem odświeżyć ten temat. Coraz częściej zastanawiam się nad sprzetem do astrofoto oraz nad sprzętem extremalnie mobilnym - typowym plecakowcem. Dlatego pragnę spytać czy macie juz jakieś własne doświadczenia z tym szkłem, a może jakaś alternatywa w zbliżonym zakresie cenowym?

Edytowane przez dyspa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.