Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, diver napisał(a):

Więc z głębokości 78 m podjąłem jeden egzemplarz i zabrałem go do domu. Pojechał oczywiście w pojemniku z wodą.

Hmm, moja pierwsza myśl - wyjęcie żyjątka z takiej głębokości może mu zaszkodzić, z powodu drastycznego spadku ciśnienia. Ale po chwilowym zastanowieniu - takie skorupiaczki nie mają pęcherza pławnego, ani innych przestrzeni w ciele, wypełnionych gazem, który mógłby się rozprężyć, więc to chyba błędny trop. Druga obawa to rozprężanie zawartego we krwi (czy chyba raczej hemolimfie - co tam mają skorupiaki zamiast krwi) azotu i/lub tlenu, czyli to samo, co choroba kesonowa u nurków. Ale nurkowie oddychają sprężonym powietrzem z butli, a krewetki pobierają wszystkie gazy z wody. Nie mam pojęcia, jaka jest rozpuszczalność azotu w wodzie, i czy jest go w wodzie proporcjonalnie tyle samo w stosunku do tlenu, co w atmosferze... No tak czy siak fakt, że skorupiaczek przeżył, wskazuje, że moje obawy są błedne :)

 

10 godzin temu, holeris napisał(a):

Jeszcze kilka ujęć jelonka rogacza.

 

Ekstra, gratulacje! Trochę się za nimi wczoraj nachodziłem, więc wiem, że nie jest łatwo :)

Czy wszystkie Twoje fotki są w naturalnej pozycji? Jeżeli na fotce jelonek jest w poziomie, to w naturze też siedział na jakiejś poziomiej powierzchni? Wszystkie, które wczoraj znalazłem, siedziały w pionie, na pniach stojących drzew.

Drugie pytanie - czy przy tych fotkach był robiony jakiś HDR? Moje jelonki często mają zbyt ciemne, niedoświetlone partie, bo gdy zwiększę ekspozycję, to przepala się kora, albo drugi plan.

Trzecie pytanie - gdzie fociłeś? (o ile to nie tajemnica ;) )

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotr K. napisał(a):

Ekstra, gratulacje! Trochę się za nimi wczoraj nachodziłem, więc wiem, że nie jest łatwo :)


Czy wszystkie Twoje fotki są w naturalnej pozycji? Jeżeli na fotce jelonek jest w poziomie, to w naturze też siedział na jakiejś poziomiej powierzchni? Wszystkie, które wczoraj znalazłem, siedziały w pionie, na pniach stojących drzew.

Drugie pytanie - czy przy tych fotkach był robiony jakiś HDR? Moje jelonki często mają zbyt ciemne, niedoświetlone partie, bo gdy zwiększę ekspozycję, to przepala się kora, albo drugi plan.

Trzecie pytanie - gdzie fociłeś? Janików, czy masz jakieś inne miejsce? (o ile to nie tajemnica ;) )

Ad. 1. Samiec na trzecim zdjęciu był poziomo. Pięknie pozował na gałęzi i mogłem się pobawić światłem. Wszystkie pozostałe zdjęcia to ujęcia z pni drzew.

 

Ad. 2. Wszystkie zdjęcia to focus stacki, złożone z od 5 do 30 klatek. W większości ze statywu. Matryca dość dobrze poradziła sobie z dynamiką sceny. Starałem się tak dobierać ekspozycję, żeby wszystkie partie były doświetlone. Oczywiście takie zdjęcia tylko w cieniu. Przykładowo ten samotny, poziomy samiec na 3 zdjęciu to stack z 21 klatek, każda 1/20 s, f/8, ISO 400

 

Ad. 3. Unikam podawania publicznie miejsc, w których występują rzadkie gatunki. Ludzie potrafią je zadeptać. Nawet ostatnio jakiś debil wrzucał zdjęcia na instagramie czy gdzieś z jelonkami na twarzy, a ludzie to później naśladują.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wypad do Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Nie rozstaję się już ze statywem, a ostrzę ręcznie na podglądzie LiveView, bo autofocus Nikona D5100 jest mega zawodny (albo ja nie umiem z niego korzystać...). Głównie ślimaki, ale jest też jedno zielsko i mszaczki na dziś ;) Wszystko Nikon D5100 + Nikkor 50 mm 1,8 G, ISO 1600, oprócz mchów i pszeńca reszta to spore cropy, bo porządnego kadrowania w terenie dopiero się uczę ;)

small_DSC_0386.JPG.a261b9680f599211221e8f4880d56db3.JPG

 

small_DSC_0390.thumb.JPG.042d3536525d527315dfb29b9a1b6c84.JPG

small_DSC_0402.JPG.d615bf61ae9c2c2977dec0998768f4a6.JPG

 

small_DSC_0405.JPG.482d3eb0e0a7f0404c14df20724fc3c4.JPG

 

small_DSC_0412.JPG.1c5a869f14ebdef7eccfa043b081d6d6.JPG

 

small_DSC_0416.thumb.JPG.354ebb94218da6a220d02bb223e5bcc5.JPG

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj widziałem kruszczyce przy dziurze w korze dębu :) Wyskoczyłem po południu, mimo burzowych prognoz, i okazało się, że było warto - deszcz popadał gdy jechałem, a w lesie już było super. Napotkałem trzy jelonki, z czego jedną samiczkę udało się uwiecznić. To już chyba maks możliwości mojego D5100 z Nikkorem 50 mm 1,8 G. Statyw, manual focus, czas 1/60, f/8, ISO 2500 (dałem ISO na automat, żeby nie schodził z czasem niżej niż 1/60). Pełny kadr dla uwidocznienia kontekstu i crop 1:1 dla uwidocznienia szczegółów :)

small_DSC_0002.JPG.aa3ac84bd4452fc32e7c03769650038a.JPG

 

crop_DSC_0002.thumb.JPG.6792d71902c4cd307946cdaac46f96ce.JPG

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spacerze spotkałem sarnę, która nie uciekała,a było  bardzo zaniepokojona.

Usiadłem na trawie i po chwilę na polnej drodze zobaczyłem mała sarenkę.

Odległość około 80m,aparat małpka zoom x10 Olympus

mam i sarenlka.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@as1

Świetne foty, kurde jednak z APSC jest różnica na tym obiektywie,  ja musze sporo się namęczyć żeby podejść blisko do ptaków aby mieć sensowne fotki. No i jedyny mankament tego  obiektywu to bardzo mała głębia ostrości co widać a 3 fotce, żołna z robalem w dziobie jest nie ostra a  ta w tle ładnie na oczko wyostrzona. Już zauważyłem że trzeba wtedy przymykać przysłonę do F10  żeby mieć po całości ostre ptaszki jeśli są blisko siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Szychor napisał(a):

@as1

Świetne foty, kurde jednak z APSC jest różnica na tym obiektywie,  ja musze sporo się namęczyć żeby podejść blisko do ptaków aby mieć sensowne fotki. No i jedyny mankament tego  obiektywu to bardzo mała głębia ostrości co widać a 3 fotce, żołna z robalem w dziobie jest nie ostra a  ta w tle ładnie na oczko wyostrzona. Już zauważyłem że trzeba wtedy przymykać przysłonę do F10  żeby mieć po całości ostre ptaszki jeśli są blisko siebie.

Siedziałem w czatowni z koleżanką ,która miała Canona R6 i ten sam obiektyw i brakowało jej zasięgu.  Jednak 500 mm a 800 to spora różnica. Dodatkowo matryca 32 a 24 megapiksele też robi różnicę.  Tylko że znajoma głównie fotografuje duże zwierzęta w słabym świetle więc tu pełna klatka sprawdza się lepiej. Co do f10 to masz 100% racji tylko ze jak jestem w akcji to o wielu rzeczach zapominam 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fizyk5 napisał(a):

Ciernik lub Trzndel, obydwa ptaszki bardzo podobne, ale tutaj chyba ciernik, bo ma troszkę ciemniejszą główkę.

Odległość 27,5m.

IMG_1508z1500JPG.jpg.64bada471e3533d4c7de58a258c810cb.jpg

 

IMG_1507z1800JPG.thumb.jpg.236e31ba3abad913ea21ff9133c46bd3.jpg

 

@fizyk5, obstawiam, że to samiec trznadla. Raz, że u nas łatwiejszy do zobaczenia niż cierlik, a dwa: u samca cierlika ciemna przepaska biegnąca do oka, ciągnie się również od oka do dzioba (czego nie ma u samca trznadla).

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę fotek z wczoraj, z Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Wszystko Nikon D5100 + Nikkor 50 mm f/1,8, spore cropy i resampling do 1024 px w poziomie. Kombinuję na różne sposoby, zacząłem używać wbudowanej lampy błyskowej, kupiłem sobie nawet dyfuzorek zakładany na gorącą stopkę, ale to wciąż jeszcze nie to. Tak czy siak - zabawy z tym masa :)

Wszystkie identyfikacje zrobione na podstawie Google.

Ścierwiec Oiceoptoma thoracicum:

small_DSC_0002.JPG.4c9e0ae951c9abe0f484e2377fe104ed.JPG

Naliściak pokrzywowiec Phyllobius pomaceus:

small_DSC_0029.JPG.a02dec310f4df2b8d809bfc7ea7452bc.JPG

 

Tarczówka rudonoga Pentatoma rufipes, zdaje się, że nimfa:

 

small_DSC_0045.JPG.6db6413cdd972eee1c5328d10b97e342.JPG

 

Jakiś bliżej niezidentyfikowany ślimaczek (ślimaków to w ogóle w PKDB jest zatrzęsienie) plus dwa pochowane owady (widać tylko czułki):

small_DSC_0040.JPG.661d5150401f23075f3132ca7e69a556.JPG

A na koniec coś lekko nieobyczajnego, czyli kopulacja pomrowów Limax maximus:

small_DSC_0021.JPG.0295a85bab4a9f71b25474ece6765657.JPG

Tu w wersji ruchomej (ciekawe, czy mi Youtube zablokuje ten filmik... ;) )
 

 

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Zlew napisał(a):

Światła i cienie to się i na kliszy korygowało ;) 

 

... nawet więcej się robiło w czasie obróbki laboratoryjnej (zwanej obecnie w erze cyfrowej: postprodukcją)! Do dzisiaj czuję zapach chemikaliów w ciemni z marną wentylacją. :)

 

Pozdrawiam,

Jurek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.