Skocz do zawartości

XII OGÓLNOPOLSKI ZLOT MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII


Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę organizatorów zamieszczam taką oto przyjemną informację:

 

 

W dniach 20-23 sierpnia 2008 r. (środa-sobota) odbędzie się



 

XII OGÓLNOPOLSKI ZLOT MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII

ROZTOCZE-KAWĘCZYNEK 2008'

 

Lokalizacja zlotu

Ośrodek Wypoczynkowy "Przystanek Kawęczynek" jest usytuowany na terenie Roztocza Zachodniego zwanego "małymi Bieszczadami" we wsi Kawęczynek, woj. lubelskie. Jego położenie to 25km od Zamościa, 6km od Szczebrzeszyna i tyle samo od Zwierzyńca. Ośrodek otoczony jest wzniesieniami, naprzeciwko na wzniesieniu znajduje się urokliwa kapliczka, a tuż obok pełen jarów i wąwozów las Cetnar.

 

Współrzędne miejsca zlotu

50.667°N

22.917°E

 

 

Dojazd na miejsce zlotu

PKP – najbliższa stacja w miejscowości Szczebrzeszyn-Brody (5km od miejsca zlotu)

PKS – najbliższy przystanek w miejscowości Topólcza (2km od miejsca zlotu)

 

Zakwaterowanie

Namioty wojskowe + własne namioty. W wyjątkowych sytuacjach będzie możliwość skorzystania za dodatkową opłatą (60 zł/os. za dobę) z noclegu w budynku.

 

Wyżywienie

2 gorące posiłki zawarte w opłacie wpisowej. Dodatkowe wyżywienie - każdy uczestnik może opłacić na miejscu w ośrodku (kuchnia regionalna) zgodnie z cennikiem lub zaopatrzyć się w pobliskim sklepie spożywczym (odległy o ok. 2 km od miejsca zlotu - wieś Topólcza).

 

Pole obserwacyjne

Miejsce na rozlokowanie teleskopów astronomicznych to góra z kapliczką naprzeciwko ośrodka (małe zadrzewienie, małe zaświetlenie, z dala od ulicy i świateł lamp, zabudowań itp.).

 

Pole namiotowe/kempingowe

Miejsce na rozbicie namiotów to łączka w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka – z wejściem z terenu ośrodka. Na polu namiotowym miejsce na ognisko. Obok ośrodka duży parking.

 

Wymagania techniczno-naukowe

Sala na odczyty i prelekcje znajduje się w ośrodku. Dodatkowo – jeśli dopisze pogoda – doskonale do tego celu nadaje się scena i zadaszona wiata w kształcie litery U na zewnątrz – na terenie ośrodka. Tu też oprócz prelekcji planowane jest slajdowisko i konkurs karaoke.

 

Wpisowe

Opłata za uczestnictwo w XII OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008’ wynosi 85zł.

Opłata obejmuje: wyżywienie (2 gorące posiłki), okolicznościową koszulkę zlotową, identyfikator, kiełbaski na ognisko, uczestnictwo w pokazach i prelekcjach, darmowy wstęp na wystawy i koncerty, dostęp do teleskopów oraz czyste powietrze, miłą zabawę i ciemne niebo!

 

Organizatorzy

- Urząd Gminy Szczebrzeszyn

- Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie

- Ośrodek Wypoczynkowy „Przystanek Kawęczynek”

- Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna, Niedźwiady

- Andrzej i Monika Rzemieniak, Zamość

 

Patroni medialni

- Zamojska Telewizja Kablowa

- Tygodnik Zamojski

- Kronika Tygodnia

- Gazeta Miasta

 

 

Zarys programu zlotu

Sierpień 2008 roku to ciekawy miesiąc dla miłośników astronomii – w odstępie 2 tygodni będą miały miejsce 2 zjawiska astronomiczne: zaćmienie Słońca i zaćmienie Księżyca. 1 sierpnia będzie miało miejsce zaćmienie Słońca – w Polsce będzie to zaćmienie częściowe (23%). Następnie 16 sierpnia – nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca (81%). W programie przewidujemy ciekawe wykłady i prelekcje oraz fotoreportaże i relacje z wypraw na Całkowite Zaćmienie Słońca.

 

Ze względu na fakt, iż w tym roku mija 30 lat od lotu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego gościem specjalnym XII OZMA ROZTOCZE-KAWĘCZYNEK 2008 będzie GEN. MIROSŁAW HERMASZEWSKI

 

Z tej okazji przewidywana jest wystawa pt. „DOGONIĆ KOSMOS” w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie oraz specjalny pokaz filmu CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI, którego tematem są przygotowania i lot kosmiczny jedynego jak na razie Polaka w kosmosie.

 

W programie przewidywana jest również wycieczka do XIX-wiecznej ZAGRODY GUCIÓW oraz prelekcja pana Stanisława Jachymka na temat odkrytego na terenie Roztocza meteorytu ZAKŁODZIE.

 

Znakomitym podsumowaniem OZMA Roztocze-Kawęczynek 2008 będzie koncert muzyki elektronicznej na żywo VANDERSONA – muzyka nurtu space, który odbędzie się na Rynku Głównym w Szczebrzeszynie. Przed koncertem finałowym supporty zagrają lokalne zespoły rockowe.

 

Poza tym tradycyjnie turniej wiedzy astronomicznej, konkurs na najlepszy własnoręcznie zbudowany lub zmodernizowany sprzęt, konkurs na najlepszą własną prezentację, slajdowiska, filmy, wystawy, giełda sprzętu i akcesoriów astronomicznych, giełda meteorytów oraz nocne obserwacje. Tradycyjnie czynne będzie stoisko wydawnictwa VEGA: Vademecum Miłośnika Astronomii.

 

Przyznane będą tradycyjne nagrody "Grand OZ" w kategoriach:

1. Astrofotografia - NAJLEPSZE ZDJĘCIE NIEBA 2007/2008

2. Budowa lub modernizacja sprzętu obserwacyjnego

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nie przyznania w/w nagród ze względu na niewystarczający poziom prac.

 

Przyznane zostaną również cenne nagrody w konkursie wiedzy astronomicznej oraz tytuł Super Ozmity. Każdy z uczestników otrzyma możliwość zaprezentowania swoich dokonań, dlatego zachęcamy do pochwalenia się swoimi dokonaniami na polu astronomii (zdjęcia, dzienniki obserwacyjne, filmy, wyniki obserwacji itp.) Ze względu na dobre warunki obserwacyjne zachęcamy do zabrania ze sobą własnego sprzętu obserwacyjnego.

 

Kontakt

Zgłoszenia (lub pytania dotyczące zlotu) proszę kierować na adres poczty elektronicznej:

doorsiarz@tlen.pl

lub tel.kom: 0-660-284-399

(Andrzej Rzemieniak)

 

 

 

Dodatkowe informacje, zdjęcia itp postaram się dołączyć w ciągu najbliższego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Do zlotu niemal tylko tydzień, a tymczasem na prośbę Andrzeja wrzucam co następuje:

 

link z do programu"Wakacyjne spotkania":

http://ww6.tvp.pl/video/2008/07/25/170756/film.asf a w nim parę słów dotyczących Szczebrzeszyna i Kawęczynka, a także oczywiście OZMA2008. Całość uzupełnia telefoniczny wywiad z Panem Hermaszewskim.

 

Film trwa ok 27 minut, same informacje dotyczące OZMA pojawiają się ok 20 minuty. Film dostępny jest też pod drugi linkiem i waży ok 26MB:

http://ww6.tvp.pl/6484,20080725759426.strona

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj wrzucam Wam:

 

Orientacyjny program OZMA 2008. Piszę celowo "orientacyjny", ponieważ może ulec zmianie, wszystko zależy od pogody, terminu przyjazdu gości specjalnych, humoru "Ozmowiczów" :) i innych różnych czynników.

 

20.08. ŚRODA

08.00 Można już przyjeżdżać

14.00 Otwarcie biura Zlotu w Kawęczynku

17.00 Oficjalne otwarcie XII OZMA ROZTOCZE-KAWĘCZYNEK 2008’

 

20.00 Obserwacje

 

 

21.08. CZWARTEK

10.30- 11.30 mgr Stanisław Jachymek „Poszukiwanie i sposoby rozpoznawania meteorytów”

12.00-14.00 X Piknik Meteorytowy pod kierunkiem Andrzeja S. Pilskiego z udziałem:

Krzysztofa Sochy, Marcina Cimały (Polandmet), Jacka Drążkowskiego

i Stanisława Jachymka

14.00-15.00 Obiad

15.30-16.30 Autorska prelekcja gen. Mirosława Hermaszewskiego

16.30-17.20 Podpisywanie zdjęć, rozdawanie autografów przez gen.M.Hermaszewskiego

17.30-18.00 Zdjęcie grupowe

18.00-18.30 Głosowanie na "Najlepsze zdjęcie Zaćmienia Słońca"

18.30-20.00 Wycieczka do XIX-wiecznej Zagrody Guciów, zwiedzanie zagrody, poczęstunek

20.15-20.30 Powrót do Kawęczynka

20.30 Slajdowisko i fotorelacje z wypraw na Całkowite Zaćmienie Słońc (prezentacje własne uczestników zlotu)

 

Od 21.30 Obserwacje

 

22.08. PIĄTEK

9.30-10.30 Prelekcja autorska Wiesława Krajewskiego

11.00-11.20 Wyjazd na wystawę „DOGONIĆ KOSMOS” w MDK Szczebrzeszyn

11.30 Oficjalne otwarcie wystawy przez gen. Mirosława Hermaszewskiego

11.45-12.30 Zwiedzanie wystawy

12.45-13.45 Pokaz specjalny filmu „CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI” w Liceum w Szczebrzeszynie

13.45-14.30 Pogadanka po filmie z gen. Mirosławem Hermaszewskim. Pożegnanie gen. Mirosława Hermaszewskiego

14.45-15.00 Powrót do Kawęczynka

15.20-16.20 Obiad

16.35-19.00 Prelekcje:

Andrzeja S. Pilskiego „ Detektywistyczne historie meteorytów”

Jacka Drążkowskiego – prelekcja autorska

Krzysztofa Sochy „Stulecie spadku meteorytu Morasko"

19.20-21.00 Konkurs wiedzy astronomicznej z nagrodami

21.30-22.30 Koncert Vandersona na scenie Ośrodka Przystanek Kawęczynek dla Ozmowiczów

22.30 Ognisko/pieczenie kiełbasek/konkurs karaoke

 

Od 22.30 Obserwacje

 

23.08. SOBOTA

11.00 -12.00 Oficjalne zakończenie Zlotu, rozdanie nagród… i dla chętnych część artystyczna OZMA w Szczebrzeszynie

14.00-16.00 Pokazy Zamojskiego Bractwa Rycerskiego na Rynku Głównym w Szczebrzeszynie: pokazy walk, strzelanie z łuku, szatkowanie kapusty, strzelanie z armat i pistoletów

16.30-20.00 Koncert lokalnych zespołów rockowych na scenie głównej Rynku w Szczebrzeszynie

20.30-22.00Koncert finałowy VANDERSONA na scenie głównej Rynku w Szczebrzeszynie

22.00-22.30 Pokazy Sztucznych Ogni.

23.00 Powrót na nocleg, ognisko i obserwacje do Kawęczynka (tylko pole namiotowe).

 

To by było w zasadzie tyle ;)

 

pozdrawiam

Maciek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomi

Ja się wybierałem , ale mogę dopiero w piątek pod wieczór.

Jak przeczytałem program to doszedłem do wniosku, że chyba nie ma sensu.

Dotarłbym prawie dokładnie na zakończenie.

 

Szkoda że nie możesz wcześniej. Trudno, spotkamy się innym razem :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie do domu i 12h snu wypada mi powiedzieć tylko jedno, mam w sobie mieszankę uczuć: ogromnego szacunku i podziwu dla pracy, którą wykonali Andrzej i Monika Rzemieniak by sprawić, że tegoroczna OZMA utkwi mi w pamięci jako najlepszy zlot, w którym miałem możliwość uczestniczyć, a było już ich kilka i to nie tylko OZMA ;)

 

Przebogaty program zlotu, mimo przeszkód, został zrealizowany. Pompując tym samym dla uczestników sporą dawkę merytorycznych, historycznych, humorystycznych i innych fantastycznych doznań.

 

Jeśli chodzi o uczestników, to cudownie było zobaczyć starych przyjaciół, których nie widziałem od daaawna, ta możliwość, żeby paść sobie w ramiona, nadrobić zaległości w rozmowach i inne takie – cudowna sprawa ;) Równie miłe było poznawanie nowych osób, które po raz pierwszy pojawiły się na OZMA, czy też w końcu możliwość pogadania na żywo, a nie tylko przez Internet z osobami, które znam już parę lat, a do tej pory nie było okazji, żeby uścisnąć sobie łapę.

 

Jednym słowem to mieszanka wspaniałych indywidualności, które razem tworzą niezapomnianą atmosferę tego zlotu. Do tego stopnia, że w dniu wyjazdu przegadaliśmy na parkingu przed samochodami masę czasu, nim się rozjechaliśmy. Niechęć do rozstań…

 

Zdjęcia? Materiału mam tyle, że muszę to wszystko ogarnąć i zmontować jakąś galerię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... to był najlepszy zlot na jakim byłem, tym bardziej że był to mój pierwszy raz (z twarzą Marilyn Manson... :ha: ) :D

 

Prawdę mówiąc czego innego się spodziewałem... ale to co zobaczyłem było lepsze od moich wyobrażeń :D Bo ten zlot to nie tylko duuuużo wykładów i rozmów o tematyce astronomicznej ale również świetna zabawa przy ognisku i grze na gitarze :) o śpiewaniu Marcina Mazura nie wspomnę... :D:lol:

 

Za rok jeśli będę mógł to przyjadę :) mam nadzieję że zlot nie wypadnie 20 sierpnia bo chciałbym być choć raz na urodzinach (tu na 18stce) w domu :D

Do powrotu za rok chyba zmuszono mnie już teraz... bo będę musiał przywieźć i oczywiście zagrać na wygranej przeze mnie gitarze :D:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.