Skocz do zawartości

AAO: Astropolis Astronomical Observatory - dziennik budowy by Jesion


Rekomendowane odpowiedzi

A wieczorkiem pełny sukces :). Pierwszy raz podłączyłem już wszystkie elementy docelowego zestawu - do tego, na USB - włącznie z adapterami serial RS232. Co ciekawe, wszystko zadziałało bez absolutnie żadnych problemów. Kamery, focusery, montaż... wszystko pracuje symultanicznie w najbardziej zaawansowanych trybach.

 

Na zdjęciach zobaczycie mega plątaninę kabli która tylko z pozoru wygląda chaotycznie. Do póki wszystko nie będzie przetrenowane kable muszę być "luźne". Samo podłączenie tego zestawu zajęło mi parę godzin :) Najważniejsze jest to, że z komputera idzie tylko kabel USB, a przy montażu są HUB'y i do nich wszystko wpięte (włącznie z RS232).

 

Niestety, wczoraj miałem imprezę, więc nie mogłem pobawić się sprzętem. Ale może dzisiaj się uda - jak pogoda dopisze.

 

Podsumowując - w tym zestawie wszystko jest już "remote". Każdy element sterowany komputerem. Przede mną podłączenie internetu w obserwatorium, montaż kamer, zmotoryzowanie dachu... i można "świecić" zdjęcia z miasta :szczerbaty:.

IMG_1819_cnv.jpg

IMG_1822_cnv.jpg

IMG_1823_cnv.jpg

IMG_1824_cnv.jpg

IMG_1825_cnv.jpg

IMG_1828_cnv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obicie na piery jest bombowe :D

A dzięki - też mi się spodobało, dlatego od razu wziąłem. Niestety - nie mieli szerokiej belki więc na podłogę by nie starczyło.

 

Dzisiaj zamawiam sprzęt do odsuwania dachu oraz, co najtrudniejsze, biorę się za projekt instalacji obserwatorium oraz cały schemat logiczny. Trzeba to dokładnie zaplanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowałem sobie schemat logiczny obserwatorium. Na jego podstawie dopiero będę myślał nad rozmieszczeniem kabli.

 

Funkcje, które będzie posiadać moje obserwatorium (elementy w drodze):

 

- możliwość zdalnej pracy (internet)

- możliwość pełnej, 100% automatyzacji

- monitoring pogody włącznie z oceną zachmurzenia, także jakości nieba przez pomiar temperatury tegoż nieba. Jeżeli w nocy zmieni się pogoda i system stwierdzi, że jest niebezpiecznie, uruchomi procedurę zamykającą obserwatorium (parkownie, wyłączenie sprzętu, etc.)

- kontrola zasilania, jeżeli padnie prąd to system przełączy się na awaryjne zasilanie (UPSy), oraz pozamyka wszystkie procedury (parkowanie teleskopu, zamknięcie dachu, wyłączenie wszystkich urządzeń, etc.)

- kontrola atmosfery wewnątrz obserwatorium (wilgotność, temperatura, punkt rosy, etc.)

- na bazie powyższych danych system będzie sterował automatycznie grzałkami - koniec z rosą na optyce

- kontrola fizycznego rozłączania zasilania po shutdownie obserwatorium

- sterowanie otwieraniem-zamykaniem dachu z czujnikami (dach się nie zamknie, jeżeli z jakiś powodów teleskop się nie zaparkuje)

- inne...

 

Oczywiście wszystko w pełni pod kontrolą ASCOM, więc 100% kompatybilność. Wszystko teoretycznie można zrobić samemu, ale jako że jestem dupa nie elektronik wybrałem gotowe rozwiązania firmy Foster Systems. Przede wszystkim dlatego, że są dobre, w pełni zintegrowane, oraz przystępne cenowo.

Astropolis_logic.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat wygląda dobrze, ale może jeszcze dorysuj obsługę rotatora kamery?

bo może kiedyś zechcesz go dokupić, więc dobrze by było, żeby schemat instalacji był docelowy

i całkiem możliwe że przy takich urządzeniach będziesz potrzebował jakiejś specjalnej obudowy np. z grzałką

noi jeszcze z tego co można wymyśleć to moze być ew. kłopot z jakimś śniegiem zalegającym na dachu i ewentualnym oblodzeniem szyn - co należałoby chyba też w jakiś sposób monitorować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat wygląda dobrze, ale może jeszcze dorysuj obsługę rotatora kamery?

bo może kiedyś zechcesz go dokupić, więc dobrze by było, żeby schemat instalacji był docelowy

i całkiem możliwe że przy takich urządzeniach będziesz potrzebował jakiejś specjalnej obudowy np. z grzałką

noi jeszcze z tego co można wymyśleć to moze być ew. kłopot z jakimś śniegiem zalegającym na dachu i ewentualnym oblodzeniem szyn - co należałoby chyba też w jakiś sposób monitorować

Oblodzenie szkodliwe będzie wtedy, jak dach nie pojedzie. Jeżeli nie pojedzie, to system przecież o tym mnie poinformuje. Pytanie, czy nie można by np. podgrzewać tych szyn przed odpaleniem obserwatorium? W sumie, to faktycznie trzeba by o tym pomyśleć. A może trzeba zrobić osłonę elastyczną w prowadnicy - taką roletę, która by zsuwała się razem z dachem opadając, zwisając poza szynami (z tyłu?)? W ten sposób szyna zawsze byłaby zamknięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblodzenie szkodliwe będzie wtedy, jak dach nie pojedzie. Jeżeli nie pojedzie, to system przecież o tym mnie poinformuje. Pytanie, czy nie można by np. podgrzewać tych szyn przed odpaleniem obserwatorium? W sumie, to faktycznie trzeba by o tym pomyśleć. A może trzeba zrobić osłonę elastyczną w prowadnicy - taką roletę, która by zsuwała się razem z dachem opadając, zwisając poza szynami (z tyłu?)? W ten sposób szyna zawsze byłaby zamknięta.

Podgrzanie szyn, przed rozpoczęciem pracy obserwatorium raczej mija się z celem, gdyż po zakończeniu sesji (zakładam kilku godzinnej ) i tak może pojawić się na nich oblodzenie. Kolejny problem z Pogrzanymi szynami stanowić mogą turbulencje powietrza, wywołane różnicą temperatur pomiędzy szyną a otoczeniem. Najlepszym wyjściem może być, podgrzanie szyn przed zakończeniem pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość pobieżnie przeczytałem wątek, może była o tym mowa ale jak nie to pomyśl nad bezpieczeństwem tych drogich zabawek, bo chętny się znajdzie z pewnością w okolicy za darmochę nabyć w nieprawy sposób te szkła itp.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość pobieżnie przeczytałem wątek, może była o tym mowa ale jak nie to pomyśl nad bezpieczeństwem tych drogich zabawek, bo chętny się znajdzie z pewnością w okolicy za darmochę nabyć w nieprawy sposób te szkła itp.

Pomyślane i właśnie wdrażane. Na chętny czekać będzie wiele niespodzianek, myślę, że dosyć zaskakujących. Jakich? Nie tu mi o tym pisać. Do tego zamówione jest już 2 metrowe ogrodzenie, ale to tylko proforma, bo umówmy się, że ogrodzenie wcale nie ma wielkich wartości "obronnych".

 

A tak swoją drogą Mitek - będę miał do ciebie "interes". Odezwę się na GG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekopomna chwila... Obserwatorium ma już własne niezależne łącze internetowe o sporym uploadzie - bo aż 1 mbit. To pozwoli na beztresową pracę zarówno w trybie Remote Desktop jak i ACP. Przy takim transferze pliki będą automatycznie forwardowane na mój komputer w Warszawie, zaraz po ich zrzuceniu z kamery na dysk.

 

Ten post piszę z komputera, który obsługuje obserwatorium. Jest dobrze :) Strasznie się cieszę, bo podłączenie tego łącza było bardzo istotną kwestią i wymagało sporo zachodu. Mimo ulewnego deszczu internet działa świetnie, zero gubionych pakietów, ping do mojego komputera w Warszawie na poziomie 18-25 ms. Łącze jest radiowe, dlatego tak sprawdzam. Antena wygląda, jak do TV sat. Aby nie "uatrakcyjniać" wizualnie obserwatorium postanowiliśmy z monterami, że antena zawiśnie na dachu najbliższego budynku.

 

Jutro instaluję napęd dachu, bo już mam wszystkie elementy. Umawiam także elektryka na założenie porządnej instalacji. Mam już dokładny projekt.

 

Może już jutro odpalę kamery, to będzie można zrobić podgląd online. :)

 

PS.Ciekawe uczucie siedzieć w polu z broadbandowym internetem. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślane i właśnie wdrażane. Na chętny czekać będzie wiele niespodzianek, myślę, że dosyć zaskakujących. Jakich? Nie tu mi o tym pisać. Do tego zamówione jest już 2 metrowe ogrodzenie, ale to tylko proforma, bo umówmy się, że ogrodzenie wcale nie ma wielkich wartości "obronnych".

 

A tak swoją drogą Mitek - będę miał do ciebie "interes". Odezwę się na GG.

 

 

Zastosować można nie zawodne wyjście, podwójne ogrodzenie. Pierwsza linia bez zabezpieczeń, na wypadek jakiegoś pijaczka, który przypadkiem oparł się o płot. Druga linia pod napięciem, elektryczny pastuch wystarczy , wątpliwe jest by ktoś przeszedł taki płot. :szczerbaty: A tak na poważnie, jeśli jakiekolwiek zabezpieczenie może spowodować jakieś obrażenia, to radziłbym zamontować tabliczki ostrzegające(tzw. Dupochon) . Żyjemy przecie w Polsce, tu złodziej ma większe prawa, niż okradany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie będzie główne przeznaczenie tegoż obserwatorium ? Czy nie warto obserwować zmiennych po zainwestowaniu takiej gotówki ?

Prawie trafiłeś - egzoplanety, egzoplanety i jeszcze raz egzoplanety. Zmienne też, bo przez najbliższy rok studiować będę kwestie związane z fotometrią CCD.

 

PS. Słowo sprostowania - proszę nie nazywać tego "inwestycją", bo to nie jest inwestycja, a wydanie kasy na przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzaśnij może fotę rybim okiem kilka minut żeby pokazać jak tam jest z LP u ciebie :)

Nie zmuszaj mnie do kolejnej inwestycji - w rybie oko ;) LP jest takie, że w ogóle nie stanowi problemu. Jedynie wschód jest bezużyteczny (strona Warszawy). Płd, zachód, no i płn jest ok - nawet bardzo ok. Wczoraj robiłem testy zasięgowe do "plate solvingu" PinPointem i w zenicie graniczne 17 mag (dla GSC) osiągam w 5 sek. Przy 15 sek jest już prawie 20 mag.

 

Zaraz wrzucę pierwszą klatkę wykonaną w trybie remote (ACP). 120 sek. M51. Ilość informacji mnie powaliła - jak na 120 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekamy z niecierpliwością :)

Sorry, miałem dzisiaj trochę "zamieszania". W załączniku 120 sek. Robiłem ten obiekt wiele razy, różnym sprzętem... włącznie z tym Orionem, ale inną kamerą. Dlatego jestem trochę w szoku.

 

PS. na pojechane gwiazdki proszę nie patrzeć (kable radośnie wiszące swoje robią).

M_51_S001_R001_C001_NoFilt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę zacząłem robić konstrukcję pod automat do odsuwania dachu. Dzisiaj udało mi się ostatecznie wszystko zmontować. Niestety, nie przetesowałem działania, bo kiedy już wszystko było ustawione i wyregulowane przyszedł silny wiatr i deszcz :(. Testy przełożone na jutro.

 

Do systemu odsuwania dachu użyłem gotowy automat od odsuwania bram - zakupiony na Allegro. Drobne modyfikacje pozwoliły na bezproblemowy montaż "do góry" nogami. Automat ma sporo zaawansowanych funkcji, a co najważniejsze, możliwość wpięcia się z komputerem.

 

W tej chwili czekam na pakiet podzespołów z Foster Systems, między innymi system sterowania dachem (ASCOM).

 

Poniżej, jak zwykle, fotoreportaż.

IMG_0288.jpg

IMG_0289.jpg

IMG_0290.jpg

IMG_0291.jpg

IMG_0292.jpg

IMG_0293.jpg

IMG_0294.jpg

IMG_0295.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.