Skocz do zawartości

My name's ...


Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Jeszcze nie skończyłem budować, a już myślę, jak nazwać obserwatorium. Może oficjalnie Astro-Forum.org - bo to dla mnie nazwa z wielkim znaczeniem? A może jednak mniej "internetowo"?

 

Co o tym myślicie? Chyba obserwatorium powinno mieć swoją nazwę? Przykładowo: obserwatorium Tiamata ma piękną nazwę Solaris (nawet z nr 2), więc i nasze chyba też powinny mieć.

 

Sumas, Hans, Hanysiak... (i inni którzy budują) macie już swoje nazwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazwę mojego domku nadał sam producent: ECO-6 i naprawdę całkiem mi pasuje :)

a z drugiej strony jakoś chyba nie podchodzę do tego aż tak osobiście, bo czy Twój dom też ma swoją niepowtarzalną nazwę, imię? chociaż z innej strony, niektóre domy mają nazwy, ale może dlatego, że są wyjątkowe, niepowtarzalne? mój jest typowy i raczej tak go traktuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorium zdecydowanie powinno mieć swoją nazwę! Np. Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika... erm... no może zbyt patetycznie ;) W każdym razie nadawanie rzeczom imion powoduje, że nabierają one specyficznego charakteru, są dla nas ważniejsze i myślimy o nich w nieco inny sposób.

Taka personifikacja na pewno ma też wpływ na nasze otoczenie. Uważam, że to bardzo fajna sprawa i może pomóc w realizacji planów!

Co innego jak mówisz, że stawiasz, pardon my french, szopę z desek a co innego jak mówisz, że budujesz Solaris! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Anglii tradycyjnie każdy dom miał swoją nazwę, tylko współczesne bloki już nie mają. Czasem maly segment szeregowy ma bardzo patetyczny tytuł.

Obserwatoria astronomiczne dużego kalibru - KOSMICZNE - przeważnie mają dowcipną nazwę - SŁOWO będące pomysłowym skrótem tasiemcowo-wieloczłonowej nazwy, wyrażającej przeznaczenie.

Naziemne - często mają nazwę fundatora. a po latach - nadaje się imię jakiejś ważnej dla tej instytucji osoby, np. The Lovell Radiotelescope w Jodrell Bank albo McMath - Pierce Solar Telescope (Kitt Peak).

 

Solaris - hm. I astronomiczne i literackie, ale już zajęte. Zresztą mi się kojarzy zarówno z komputerami jak i z ...autobusem :-)

 

Polaris też się będzie kojarzyć, np. z rakietą balistyczną z głowicą jądrową (właśnie oglądałem w Gosport stanowisko kierowania atomowym okrętem podwodnym z rakietami klasy Polaris).

 

Gdyby więc nazwać to obserwatorium tak, żeby się kojarzyło i z Forum, i z Fundatorem i ze ... środowiskiem naturalnym - nzwałbym je JESIONOWYM DOMKIEM, albo bardziej eksploracyjnie - JESIONOWĄ DOSTRZEGALNIĄ.

 

Więcej propozycji z mojej strony nie będzie, wszak zawsze grzeszę slowotokiem!

 

Życzę powodzenia w przedsięwzięciu! Nazwij je, jak chcesz, to Twoje wyłączne prawo!

 

:Salut: - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jeszcze nie skończyłem budować, a już myślę, jak nazwać obserwatorium. Może oficjalnie Astro-Forum.org - bo to dla mnie nazwa z wielkim znaczeniem? A może jednak mniej "internetowo"?

 

Co o tym myślicie? Chyba obserwatorium powinno mieć swoją nazwę? Przykładowo: obserwatorium Tiamata ma piękną nazwę Solaris (nawet z nr 2), więc i nasze chyba też powinny mieć.

 

Sumas, Hans, Hanysiak... (i inni którzy budują) macie już swoje nazwy?

 

 

Ja przewiduje nazwe dla swojego domku,poprostu "Obserwatorium Ksiezycowe".Ladnie..? :rolleyes:

 

Ps.

Tylko ze ja bede mial obserwatorium z kopułą,ktorej przeznaczenie(jak powiedzial moj sąsiad)sama nazwa wskazuje...

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przewiduje nazwe dla swojego domku,poprostu "Obserwatorium Ksiezycowe".Ladnie..? :rolleyes:

 

Ps.

Tylko ze ja bede mial obserwatorium z kopułą,ktorej przeznaczenie(jak powiedzial moj sąsiad)sama nazwa wskazuje...

 

 

Proponuje bardziej swojsko "Księżycowe Zakamarki".

Sąsiad ma racje ,kształt kopuły nie dopuszcza innych skojarzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus... ROTFL. Ale to sosnowy domek :szczerbaty:

No i bardzo dobrze, wszak nie chodzi o materiał użyty do budowy, tylko, jako się rzekło - o Fundatora!

 

Napis na godziwym szyldzie wypadałoby umieścic i śmiac się w kułak z przechodniów: co też sobie, widząc nazwę, pomyślą o ignorancji materiałoznawczej właściciela. :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie skończyłem budować, a już myślę, jak nazwać obserwatorium. Może oficjalnie Astro-Forum.org (...)

Co o tym myślicie?

Nie, nie, myślę, że to pomysł podwójnie niedobry:

 

Utworzyłeś AstroForum dla dobra publicznego i nadałeś mu sporą autonomię. Czy nowe obserwatorium miałoby byc podporządkowane owej organizacji? Jeśli nie, to raczej nazwa powinna brzmiec Obserwatorium im. Astro-Forum.

 

Po drugie - ORG w nazwie może skojarzyc się nieinternetowym przechodniom z ... orgiami! :Boink:

Mi się kojarzy z ...ORIGAMI, ale ja w ogóle ORiGinał jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję może po staremu ale i nieco inaczej.

Nazywanie imieniem naukowca, człowieka zasłużonego dla danej dziedziny jest powszechne.

Dlatego w Polsce 90% instytucji astro nosi imię Kopernika.

Obserwatorium w Łodzi ma lokalną nazwę - człowieka, który żył kilkaset metrów od obserwatorium i mimo, że powszechnie mało znany dla astronomii zasłużony - Ary Sternfeld.

 

Może w okolicy mieszkał astronom, bądź miłośnik astronomii, którego możesz uczcić?

 

Jeśli to okolice Warszawy to sam mam kilkanaście typów.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś z łaciny np. astrum lub astra :Salut:

 

EDIT:

tak by the way przypomniała mi się jeszcze sentancja łacińska per aspera ad astra, czyli przez trudności do celu (albo przez cierpienie do gwiazd). Pasuje do budowy własnego obserwatorium i to podwójnie - raz faktycznie trzeba się nieźle napracować, żeby dotrwać do końca budowy, a dwa w końcu dzięki tej pracy "sięga się" gwiazd - wizualnie oczywiście. :) Dobry tekst do napisania nad wejściem :D

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nazwałbym Twoje obserwatorium z angielska, ale ogólnie zrozumiałą i budzącą pozytywne skojarzenia nazwą STARGATE. Oczywiście sens takiej nazwy jest jak najbardziej zgodny z prawdą.

Nie omieszkałbym również zastosować odpowiedniej stylizacji liter:

stargate_atlantis01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, widzę, że moja propozycja z sentencją per aspera ad astra przydała się :Beer: A poza tym bardzo ładne logo. :)

 

Teraz trzeba je jeszcze postawić gdzieś, za jakimiś krzakami i będzie jak znalazł! :)

 

Adam: gratuluję wyboru!

Oby tylko budowa poszła sprawniej niż ze stacją kosmiczną o tej samej nazwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrezygnował z użycia tej łacińskiej sentencji. Powód jest bardzo prosty. Wydźwięk i jej znaczenie w istocie nie jest taki jak przeciętnie się to pojmuje. Sentencja ta jest powszechnie pojmowana jako zwykłe "przez trudności aż do osiągnięcia celu". Wywodzi się jednak z ściśle militarnego środowiska gdzie cierniami - przeszkodami są ludzie a gwiazdami bogactwo jakie czekało dowódce wojska po wybiciu wszystkich cierni - czytaj żołnierzy wroga!

 

Z tą sentencją na ustach w 1939 roku do Polski wjeżdżały elitarne jednostki piechoty zmotoryzowanej SS - "Germania" i "Adolf Hitler"... Kilka lat temu toczył się również spór o tę sentencję, gdyż władze jednej z Polskich uczelni państwowych poprosiła projektanta "herbu - logo" uczelni by wpisał weń tę sentencję. Larum podniosła duża część profesorów a nawet komisja heraldyki. Niestety do dzisiaj nie douczeni Poloniści klepią swoje ucząc powszechnie w szkołach tej sentencji jako pięknej i w ogóle. Mnie osobiście też się ta sentencja podobała i zawsze widziałem w niej aspekty astronomiczne aż do czasu gdy poszedłem na pierwsze lekcje łaciny w szkole średniej gdzie w ramach elementów kultury antycznej mówiliśmy między innymi o pochodzeniu tego przysłowia.

Skoro jednak zdecydowałeś się Adamie na użycie tej sentencji możesz liczyć się, że pewnego dnia ktoś dostrzeże w niej twoje >> ukryte "Nazistowskie" spojrzenie na świat <<. Wielu jest świrów na świecie - po co ich prowokować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu toczył się również spór o tę sentencję, gdyż władze jednej z Polskich uczelni państwowych poprosiła projektanta "herbu - logo" uczelni by wpisał weń tę sentencję. Larum podniosła duża część profesorów a nawet komisja heraldyki.

 

Hmmm czyżby to o moją uczelnię chodziło? :huh:

baner_3_1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrezygnował z użycia tej łacińskiej sentencji.

...

Wielu jest świrów na świecie - po co ich prowokować!

 

W mojej szkole przyznawano nagrodę i właśnie nazywała się per aspera ad astra. Myślę, że jeśli będziemy używać tej sentencji do wyrażania pozytywnych wartości z czasem nabierze pozytywnego znaczenia dla wszystkich. Np to o czym piszesz Paweł nie miałem pojęcia i na pewno cała masa młodych ludzi nie ma. Po co to "przypominać". I jeszcze jedno, na pewno jest dużo innych pozytywnych rzeczy wykorzystywanych w złych celach, dlatego trzeba to zmienić moim zdaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np to o czym piszesz Paweł nie miałem pojęcia i na pewno cała masa młodych ludzi nie ma. Po co to "przypominać". I jeszcze jedno, na pewno jest dużo innych pozytywnych rzeczy wykorzystywanych w złych celach, dlatego trzeba to zmienić moim zdaniem...

 

masz rację zysix, precz z "nazistowską" paranoją!

hitler nie wymyślił łaciny, ani swastyki ani rzymskiego pozdrowienia. "per aspera ad astra" to piękna sentencja i wcale nie stała się "nazistowska" przez to że akurat się spodobała niemieckim wodzom, ciągle jest to przede wszystkim spadek po starożytnej kulturze której wiele zawdzięczamy a jeżeli coś zbrukano to trzeba to oczyścić a nie działać jak pies pawłowa. równie dobrze moglibyśmy zakazać znaku krzyża bo posługiwali się nim krzyżacy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację zysix, precz z "nazistowską" paranoją!

hitler nie wymyślił łaciny, ani swastyki ani rzymskiego pozdrowienia. "per aspera ad astra" to piękna sentencja i wcale nie stała się "nazistowska" przez to że akurat się spodobała niemieckim wodzom, ciągle jest to przede wszystkim spadek po starożytnej kulturze której wiele zawdzięczamy a jeżeli coś zbrukano to trzeba to oczyścić a nie działać jak pies pawłowa. równie dobrze moglibyśmy zakazać znaku krzyża bo posługiwali się nim krzyżacy...

 

Ale jasne, że nie nazistowska ale nie ma wcale pochodzenia wywodzącego się z walki z codziennymi przeszkodami. Nie jest to wcale spadek po starożytnej kulturze, coś co jest po łacinie nie znaczy, że pochodzi z czasów Rzymskich! Vide pierwszy akapit mojej wypowiedzi:

 

A ja bym zrezygnował z użycia tej łacińskiej sentencji. Powód jest bardzo prosty. Wydźwięk i jej znaczenie w istocie nie jest taki jak przeciętnie się to pojmuje. Sentencja ta jest powszechnie pojmowana jako zwykłe "przez trudności aż do osiągnięcia celu". Wywodzi się jednak z ściśle militarnego środowiska gdzie cierniami - przeszkodami są ludzie a gwiazdami bogactwo jakie czekało dowódce wojska po wybiciu wszystkich cierni - czytaj żołnierzy wroga!

 

To, że używali ją naziści to oczywiście tylko "przypadek" wiele wojsk go używało.

Powiedzmy, że chodziło mi o wyrażenie tego, że to mało astronomiczne powiedzenie!

 

Paweł Maksym

 

PS

Szuu, błagam zaczynaj zdanie z wielkich liter. Ciężko się to czyta mimo kropek...

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Chyba już zdecydowałem się na nazwę - ASTROPOLIS α ALFA . Zaprojektowałem nawet na szybko logotyp obserwatorium.

Dlaczego ALFA? Choćby dlatego, żeby mogła być BETA ;)

Hi, dzięki za wyjaśnienie, dlaczego ALFA.

Ale ASTROPOLIS to już zbyt skromnie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.