Skocz do zawartości

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć..


Damianoss

Rekomendowane odpowiedzi

Noc astronomiczna jest wtedy, kiedy Słońce znajdzie się co najmniej 18° pod horyzontem.

Latem, na naszej szerokości geograficznej Słońce nie zachodzi poniżej tych 18°.

Nie pamiętam dokładnie kiedy zaczyna i kończy się okres bez nocy astronomicznych, postaram się sprawdzić.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

ostatnia noc astronomiczna / pierwsza noc astronomiczna

 

południe Polski: 06.06.2008 / 07.07.2008

północ Polski: 08.05.2008 / 04.08.2008

 

P.S.

Sprawdzałem w CdC, jeżeli gdzieś się pomyliłem, proszę mnie poprawić.

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najniższy punkt drogi Słońca poniżej horyzontu ma mniej niż 18* do płaszczyzny horyzontu, to nie ma nocy astronomicznej.

A kiedy w nocy Słońce jest w okolicach tego punktu, jest to najciemniejszy moment w nocy.

 

Ale ile osób rozróżni jasność nieba między 17* a 19* - zapewno mało kto.

Kto obserwuje po połnocnej stronie nieba, tez mało kto, a południe jest jest i tak dość ciemne (przenajmniej we Wrocławiu).

Nie ma co przesadzać.

 

!ciemnego nieba!

th

 

PS. kawasaki: używaj przecinków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktokolwiek jest w stanie zauważyć różnicę pomiędzy 17 a 19 stopni (pod horyzontem). A na pewno nie w mieście. Ale różnica pomiędzy 15 a 19 stopni pod ciemnym niebem jest zauważalna.

 

Z tym, że 22 czerwca w Polsce północnej Słońce chowa się zaledwie 11,5 stopnia pod horyzont. Na południowych krańcach kraju jest wyraźnie lepiej, gdyż wartość ta osiąga ponad 17 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując niebo w zeszłym roku w najkrótszym dniu roku zauważyłem bardzo szybkie zmiany jasności nieba.

Droga Mleczna w okolicach w pól do pierwszej w nocy pojawiała się na mniej więcej 20-30 minut po czym zanikała w blasku .

Ciekawe czy będąc na 49 stopniach i 17 minutach mogę powiedzieć że mam kilkanaście minut nocy astronomicznej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy będąc na 49 stopniach i 17 minutach mogę powiedzieć że mam kilkanaście minut nocy astronomicznej ?

 

Jeszcze masz, więc korzystaj :). Ale 22 czerwcza wygląda to tak (półkula północna):

 

wysokość Słońca w momencie dołowania = szerokość geograficzna - 90° + 23°27' (czyli deklinacja Słońca)

 

hS = 49°17' - 90° + 23°27' = (-17°16'),

 

a więc nocy astronomicznej nie ma.

 

Pojawia się dopiero na szerokości mniejszej od 48°23'N

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam powoedziec? Jestem teraz w Szyszkolandi i niebo jasne nawet o 00.20 !!! Ledwo co Saturna widac, choc Slonce schowane. I bardzo ciekawie reaguje moj zegar biologiczny. Drzemka w czasie dnia i aktywnosc poki jest jasno, czyli caly czas.

 

 

dobrej zabawy na ciemny poludniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam powoedziec? Jestem teraz w Szyszkolandi i niebo jasne nawet o 00.20 !!! Ledwo co Saturna widac, choc Slonce schowane. I bardzo ciekawie reaguje moj zegar biologiczny. Drzemka w czasie dnia i aktywnosc poki jest jasno, czyli caly czas.

dobrej zabawy na ciemny poludniu...

Ale za to w zimie masz "trochę" dłuższe noce astronomiczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam powoedziec? Jestem teraz w Szyszkolandi i niebo jasne nawet o 00.20 !!! Ledwo co Saturna widac, choc Slonce schowane. I bardzo ciekawie reaguje moj zegar biologiczny. Drzemka w czasie dnia i aktywnosc poki jest jasno, czyli caly czas.

dobrej zabawy na ciemny poludniu...

 

 

Za to ja ostatnio przez te obserwacje się przyzwyczaiłem do życia w nocy. I zazwyczaj zmęczenie przychodzi wraz ze świtem. Jak mam wolne to idę wtedy spać i wstaję jakoś po południu. Jak musze iść na uczelnię to spać idę dopiero po powrocie, albo śpię po 3 godziny przed uczelnią (jak mam na później).

Pamiętam zimą tak miałem, że przez chyba tydzień dnia nie widziałem, to później mnie aż raziła ta ogromna ilość światła w dzień :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze masz, więc korzystaj :). Ale 22 czerwcza wygląda to tak (półkula północna):

 

wysokość Słońca w momencie dołowania = szerokość geograficzna - 90° + 23°27' (czyli deklinacja Słońca)

 

hS = 49°17' - 90° + 23°27' = (-17°16'),

 

a więc nocy astronomicznej nie ma.

 

Pojawia się dopiero na szerokości mniejszej od 48°23'N

Tak to wiem , ale to tylko teoretyczne wyliczenia.

Doświadczenie mówie że jednak te kilkanaście minut moge obserwować.

Nawet ode mnie z tarsu czyli blisko centrum miasta.

 

Wg mnie lepiej by tu pasowała definicja 17 stopni pod horyzontem dla nocy astronomicznej.

Ale ja mieszkam wysoko (900 m) więc dlatego mam takie odczucia. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południu jak na początek braku nocy astronomicznej nic sie nie zmieniło przynajmniej ja mam takie odczucie.

 

 

Prawda jest taka, że większość z nas piszących na ten temat obserwuje niebo z obszarów, gdzie praktycznie każdej nocy nie ma "nocy astronomicznej" bez względu na porę roku... Kraków, Wrocław, Warszawa, Katowice... gdzie tu można mówić o jakiejkolwiek nocy?? W tych miastach mamy już tak, jak gdyby noc astronomiczna skończyła się 15-20 lat temu! :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.