Skocz do zawartości

Gromady i super gromady galaktyk


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Abell 2218 to do tej pory najodleglejsza gromada jaką fotografowałem.

Gromada galaktyk - Abell 2218, jest oddalona od nas o 3 mld lat świetlnych i znajduje się w konstelacji Smoka.

Sławna m.in z soczewki grawitacyjnej.

 

Na moim zdjęciu wyszła tak:

 

 

20080605_1212685686_384824823.jpg

 

 

Ekspozycja: 1800"+2x1200"+900"+600''

 

Na powiększonej klatce do 150% umieściłem opisy niektórych obiektów wraz z jasnością tychże:

 

0d45e6499d8b87b1.jpg

 

 

Uzyskałem zasięg około 20 mag i to na obiektach rozmytych czyli chyba nie jest źle, pewnie lepiej by wyszło na Kudłaczach i to w ciemną noc ;)

 

Dla porównania w 20" RC widać już "soczewkujące" galaktyki:

 

 

b69e6242fc4ed6e8.jpg

 

Jednak najlepsze zdjęcia tej gromady wykonano teleskopem Hubble'a:

 

a2218c_hst_big.jpg

 

Dzięki takim zdjęciom zaobserwowano bardzo małą i słabą galaktykę odległa o 13,4 miliarda lat świetlnych, zaznaczona poniżej. W ten sposób stanęliśmy na wprost młodego wszechświata :)

 

01140.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite jest to, jak daleko może dzisiaj sięgnąć amator. Sprzęt do tego pewnie tani nie jest, ale mimo wszystko jest to sprzęt amatorski, a za kilka lat jak postęp w matrycach będzie kontynuowany to dopiero będzie się działo :)

 

Tak! TO niezwykle celna uwaga. Sprzęt amatorski, ale zdjęcie (jak wiele innych na naszym forum) diabelnie wspaniałe i nie bójmy się tego słowa: profesjonalne.

Przeglądając artykuły i książki z przed 10-15 lat można zauważyć, że takie zdjęcia były publikowane jako szczytowe osiągnięcia astrofotografii.

 

Miodzio!

 

dobrej zabawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma podania tego zdjęcia jest rewelacyjna. Normalnie aż mnie ciarki przeszły. Mam chęć natychmiast skierować tam teleskop. Cudowne, niesamowite... Dzięki!

 

Liczę na to, że osoby dysponujące lepszym ode mnie sprzętem właśnie tam zerkną :)

Na pewno można uchwycić więcej szczegółów niż na mojej fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) a za kilka lat jak postęp w matrycach będzie kontynuowany to dopiero będzie się działo :)

 

 

Eeee... Akurat w tej materii chyba trudno sobie wyobrazic jakąś znaczną poprawę w stosunku do tego co jest. Matryce CCD połykają teraz niemal całe światło, które do nich przychodzi, a dobrze chłodzone - bardzo mało szumią (do kamer chłodzonych ciekłym azotem nie robi się darków, bo nie ma sensu!).

Tak więc jedyne to, co może się wydarzyc to raczej potanienie kamer, albo całego bajzlu, który jest potrzebny do ich lepszej pracy...

 

pozdrawiam

Michał

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Jale, o to cho chodzi! Kurcze, jak to dopinguje do pracy no i wogóle do fajnego życia :D.

Cieszy fakt, ze Twój zestaw pracuje tak poprawnie. Jakie były warunki jak to robiłeś?

Gratuluję!

P.S.

Forma przednia, kawał dobrej roboty.

 

Jak na moje miejsce to warunki oceniam na +4. Zasięg okiem nieuzbrojonym 4.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie tematu Ablla 2218 napisze coś co powinno napisać się na wstępie.

Co to jest soczewka grawitacyjna i w jaki sposób powstaje, wyjaśni nam najlepiej poniższy rysunek:

 

5b8c449fa8dbefcb.jpg

 

Ważnym pojęciem którego należałoby użyć przy okazji przeglądu tej gromady jest przesunięcie ku czerwieni (Redshift). Nie będę na ten temat się rozpisywał (zainteresowanych odsyłam do odpowiednich zagadnień zwiazanych z efektem Dopplera), powiem tylko lapidarnie, że im bardziej odległa galaktyka tym jej widmo jest bardziej przesunięte ku czerwieni i tym oddala się z większa prędkością.

Zerknijmy na fotografie, z naniesionymi dla niektórych obiektów, wartościami Redshift:

 

 

a2218_arcs.gif

 

Uzbrojeni w taką wiedzę przyglądniemy się jeszcze raz prezentowanym powyżej zdjęciom, na jednym z nich widzimy taki oto obrazek:

 

 

Distant%20Galaxy%20Cluster%20Abell%202218.jpg

 

 

Wiemy już , że te "czerwone galaktyczki" są daleko, natomiast ta niebieska pędzi w naszym kierunku :) Najdalsze obiekty o których wspominałem na początku posiadają wartość z=7 i są najodleglejszymi którymi udał osie zaobserwować.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdalsze obiekty o których wspominałem na początku posiadają wartość z=7 i są najodleglejszymi którymi udał osie zaobserwować.

 

(Za: P. Madau, "The Astrophysics of Early Galaxy Formation", arXiv:0706.0123v1)

9 quasars have already been found with z > 6 (Fan, X. 2006, NewAR, 60, 665) (...) Gamma-ray bursts have recently displayed their potential to replace quasars as the preferred probe of early star formation and chemical enrichment: GRB050904, the most distant event known to date, is at z = 6.39 Haislip, J., et al. 2006, Nature, 440, 181)

 

pozdrawiam

Michal

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja looknąłem dzisiaj w odległy koniec wszechświata. 10x5 min. Zasięg z tego co widzę pod 21 mag.

Na powiększeniu idzie się dopatrzeć majączącego soczewkowania. Gdyby dopalić to parę godziń, to soczewki byłoby widać zdecydowanie wyraźniej.

 

To obiekt zdecydowanie na ogniskowe >2 m. - ale zawsze coś tam widać.

Abell2218_1.jpg

Abell2218_2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich 5 minutówkach nie było widac prawie nic, więc potencjał w sprzęcie jest. Ja bym nie odpuścił tylko walnął ze 4 expozycje po 20 minut.

No właśnie ciekawy jestem, co by wyszło. U mnie szumy są naprawdę minimalne, więc ilość ekspozycji nie jest newralgiczna. Dlatego jeżeli coś zyskać, to czasem ekspozycji.

 

Zobacz, w załączniku 1 klatka 5 min zestrechowana. Mimo ostrego wyciągnięcia z tła szum jest niewielki (jak na tak ostry scaling).

 

Niestety wczoraj nie mogłem nic więcej zrobić, bo cały czas przepływały wysokie chmury. Praca była w zasadzie w dziurach i żeby zrobić te 50 min materiału musiałem poświęcić całą noc - czyli generalnie od 12 do 3. 5 min. to był maks ekspozycji, żeby wstrzelić się w dziurę.

Abell2218_009_L2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut to naprawdę niewiele. Ja wykonuje ekspozycje po 900" i co raz częściej po 1200", aczkolwiek do tego obiektu przydałaby sie faktycznie dłuższa ogniskowa. Może Tiamat tam kiedyś "uderzy" B)

Obstawiam, że niewiele więcej zobaczymy. Powyżej tej ogniskowej w Polskich statystycznych warunkach zwiększy tylko skalę obrazu, bez pojawienia się szczegółów. To jest niestety problem, że tak powiem, nie do przeskoczenia. No chyba, że wstrzelić się w te rzadkie noce - może kilka w skali roku.

 

No chyba, że nowy meksyk. Swoją drogą, może by tak w remote ustrzelić ten obszar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.