Skocz do zawartości

m27part2


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Tak gwiazdki się dobrze prezentują ta czwórka ściśnięta w prawym górnym rogu jest widoczna na niewielu fotkach. Jednak wolałbym wykonać zdjęcie bardzie "klimatyczne", nawet kosztem szczegółow. Czekam na filterem do narrowbandu (halfa 7nm, choć przydałby się do dslru w granicach 12-14nm) i spróbuję doświetlić te ulotne rejony m27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwiazdki się dobrze prezentują ta czwórka ściśnięta w prawym górnym rogu jest widoczna na niewielu fotkach. Jednak wolałbym wykonać zdjęcie bardzie "klimatyczne", nawet kosztem szczegółow. Czekam na filterem do narrowbandu (halfa 7nm, choć przydałby się do dslru w granicach 12-14nm) i spróbuję doświetlić te ulotne rejony m27.

Andrzej - Ha z DSLR to nie jest dobry pomysł, a Ha 7nm z DSLR to jest już strata czasu. Pominę przy okazji jasność twojego newtona i ogólną sprawność DSLR. No ale kup, spróbuj, a filtr przyda się do kamerki, którą wcześniej czy poźniej i tak kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - Ha z DSLR to nie jest dobry pomysł, a Ha 7nm z DSLR to jest już strata czasu. Pominę przy okazji jasność twojego newtona i ogólną sprawność DSLR. No ale kup, spróbuj, a filtr przyda się do kamerki, którą wcześniej czy poźniej i tak kupisz.

 

 

Z tego co czytałem 7nm to za mało do dslr ale w granicach 14nm podobno się już spełniają te filterki, oczywiście to tylko substytut astrofoto w porównaniu z prawdziwymi ccd. Tak jak piszesz kupię 1,25 i tak bedzie potrzebny do koła filtrowego. Mam tylko obawy czy 1,25" pokryje się z dośc dużą matrycą w 300d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obróbce skorzystałem z podanego przez Jesiona tutoriala na pozbycie się kolorowego tła, byłem w szoku jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki zniknęły czerwone przebarwienia w większości partii obrazu, polecam do czytania wszystkim początkującym:

http://www.jesion.pl/blog/2007/07/18/jak-u...oloru-tutorial/

 

Do tej pory korzystałem z kanałów koloru bez badania pipetą wartości rgb-nawet nie wiedziałem o tej mozliwości w ps :oco:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mam tylko obawy czy 1,25" pokryje się z dość dużą matrycą w 300d.

 

 

Andrzeju, przekątna matrycy EOS 300D to ok. 27,26 mm, a 1,25" = ok. 31,75 mm,

ale, że filtr będzie w pewnej odległości od matrycy, więc taki filtr może jednak przesłonić część stożka światła

i raczej na pewno będzie występowało winietowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, przekątna matrycy EOS 300D to ok. 27,26 mm, a 1,25" = ok. 31,75 mm,

ale, że filtr będzie w pewnej odległości od matrycy, więc taki filtr może jednak przesłonić część stożka światła

i raczej na pewno będzie występowało winietowanie

Generalnie do DSLRa stosuje się 2" filtry, wyciągi, etc. ale... Jak dotąd nie spotkałem nikogo fotografującego F12 :szczerbaty: , a przy F12 wydaje mi się, że nie powinien raczej winietować. Co innego f5, czy f4 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obróbce skorzystałem z podanego przez Jesiona tutoriala na pozbycie się kolorowego tła, byłem w szoku jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki zniknęły czerwone przebarwienia w większości partii obrazu, polecam do czytania wszystkim początkującym:

http://www.jesion.pl/blog/2007/07/18/jak-u...oloru-tutorial/

 

Do tej pory korzystałem z kanałów koloru bez badania pipetą wartości rgb-nawet nie wiedziałem o tej mozliwości w ps :oco:

Nie wierzę, a jednak ktoś to przeczytał :szczerbaty: Cieszę się, że ci się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do DSLRa stosuje się 2" filtry, wyciągi, etc. ale... Jak dotąd nie spotkałem nikogo fotografującego F12 :szczerbaty: , a przy F12 wydaje mi się, że nie powinien raczej winietować. Co innego f5, czy f4 ;)

 

Tak F/12 to masakra problemy ze wszystkim od prowadzenia po wycinanie się tła, niestety mewlon to typowy planetarny scope. Obawiam się nawet że to co robi tak czyli fabryczny korektor ogniskowej do 9.3 wynika z problemu samej konstrukcji telpa, po prostu zabraknie odległośco pomiędzy lusterm a body :) teleskopu, mewlon ładnie pracuje jedynie dla zespołów wydłużających ogniskową. Wszystkie konstrukcje flattnerów stosowane w sc też raczej nie na wiele się zdadzą, to jest po prostu konstrukcja z ultrasharpem w środku pola i nic więcej. Wizualnie szczególnie z dobrym naglerem się zupełnie nie odczuwa tych problemów ale w astrofoto wychodzi to na każdej kaltce szczególnie w dslr.

 

Przy okazji-zastanawiam się czy nie da się ugotować dwóch pieczeni przy jednym ogniu i zamiast po prostu telpa (z korekcją pola czyli z reguły 4-soczewkowe piekielnie drogie krótkie apo) nie lepiej doposażyć sie w stałoogniskową L-kę canona (sigma apo?) powiedzmy 300 - 500mm o średnicach filtra w granicach 80 mm i F na poziomie 2.5-4.6 wtedy miałby obiektywik do zdjęć również dziennych i już fabrycznie dopasowane krzywizny soczewek do konstrukcji canona???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.