Skocz do zawartości

SBIG ST2000XM


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na poczatku był kompakt, 15 sekund naświetlania, potem inny model z 30 - to jest coś - myślałem :) Po dłuższym czasie przyszedł czas na lustrzankę Canona - mój wymarzony detektor do astrofoto! Przez 2 lata zrobiłem za pomocą Canona 350D kilkadziesiąt różnych fotek, zdążyłem go nawet zmodyfikować jednak...

 

... pojawiły się nowe możliwości i perspektywy, dzięki którym od ponad tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem kamery CCD z prawdziwego zdarzenia.  :D Jest to SBIG ST2000XM, dość popularny detektor wśród amatorów, dzięki stosunkowi cena/jakość.

 

Kamera, wyprodukowana w 2007, wyposażona jest w monochromatyczny chip główny Kodaka KAI-2020M oraz drugi chip służący do self-guidingu TC-237. Główna matryca posiada rozdzielczość 1600x1200 pikseli o rozmiarze 7,4um, czyli większym niż w przypadku Canona 350D. ST2000XM jest oczywiście wyposażona w chłodzenie termoelektryczne do -40st C poniżej temperatury otoczenia, co pozwala zmniejszyć szum.

 

W zestawie z kamerą przyjechało koło filtrowe CFW9 (które ma zaledwie 4 miesiące) wraz z 4 filtrami Astrodona L, R, G i B. Ponadto kamera ma PWT SRP czyli dodatkowy, łatwo wymienialny pochłaniacz wilgoci z komory matrycy. Detektor wraz z oprzyrządowaniem leży sobie wygodnie w walizce Pelican case, którą SBIG standartowo dostarcza wraz z produktem. Muszę przyznać, że mój egzemplarz kamery jest w naprawdę świetnym stanie, ciągle pachnie nowością :D

 

Więcej informacji na temat ST200XM tutaj:

 

http://www.sbig.com/sbwhtmls/st2000xm.htm

 

Kilka fotek mojego zestawu:

 

http://www.qbanos.ddl2.pl/files/st2k/1.jpg

 

http://www.qbanos.ddl2.pl/files/st2k/2.jpg

 

http://www.qbanos.ddl2.pl/files/st2k/3.jpg

 

Wczorajszej nocy miałem okazję wypróbowac kamerę na nocnym niebie. Najbardziej zaskoczyła mnie wyśmienita wręcz obsługa za pomocą Maxima DL. Generalnie nie trzeba wcale dotykać teleskopu, GoTo (przez EQMODa), kadrowanie, ostrość, zmiana filtrów, kalibracja, guiding, wszystko odbywa się z poziomu software'u.

 

Czułość kamery w porównaniu to Canona do przepaść. Przy wczorajszych warunkach (krótka noc i duży Księżyc) nigdy nie porwałbym się z Canonem na jakiekolwiek DS'y. Z kamerą było to możliwe, nawet z balkonu w mieście. Kontrast nieba był podły, bo nisko nad horyzontem, ale udało mi się ustrzelić pierwszą fotkę z nowego detektora, a to cieszy najbardziej! :D No i jaki obiekt niestandartowy  ;)

 

Sprzęt: SBIG ST2000XM + Tair 4,5/300 na HEQ5 autoguidowane

Dane: 10x300sek light frame + 1x300sek dark frame

 

m31_st2k_s.jpg

Po kliknięciu pełna rozdzielczość (minimalny crop).

 

Jak narazie rewelki nie ma, ale mam nadzieję, o ile pogoda i czas pozwolą, że będzie coraz lepiej. Trzeba się wszystkiego uczyć od nowa, z Canonem to inna bajka :)

 

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Canonowcy przechodzą do lamusa :Boink:

...

 

to właśnie ten niesamowity przyrost czułości chyba jednak o tym decyduje, kto raz doświadczył jak szybko, łatwo i przyjemnie foci się taką dedykowaną kamerą, to rzuci w kąt choćby najlepszego Canona

wystarczy w sumie godzina, żeby zebrać materiał, który Canonem mozolnie zbiera się całą noc, a czasem i nie jedną, a potem i tak widać przy obróbce, że ciągle go za mało, a że pogode w PL mamy jaką mamy, więc to wręcz konieczność, a przynajmniej naturalna kolej rzeczy

 

Kuba a ile waży taki zestaw z kołem i filtrami?

próbowałeś go wieszać w newtonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba a ile waży taki zestaw z kołem i filtrami?

próbowałeś go wieszać w newtonie?

 

Moja waży około 950g, dojdzie jeszcze jeden filtr więc będzie około 1kg. Na Newtonie nie wieszałem niestety bo już żadnego nie mam. :) Ale z obiektywem współpracuje nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rywalizacji SBIGowo - ATIKowej to bardzo chętnie ale Sumas chyba będzie focił w wąskich pasmach - ja natomiast nastawiam się głównie na mgławice refleksyjne i galaktyki. No ale Ha też będę męczył więc coś porównać będzie można, przydałaby się jeszcze ta sama optyka i warunki :szczerbaty:

 

Canona oczywiście sobie zostawiam, mam plan żeby focić na dwa detektory jednocześnie. Canon szerokie pole a SBIG wąskie.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... trudno jest się nie pochwalić... wiem coś o tym :Beer:

 

Jak ty chcesz focić galaktyki, skoro od dłuższego czasu barakadujesz się deklaracjami focenia na krótkich ogniskowych .... ja myślałem ze ty tymi ogniskowymi do maxymalnie 500mm to własnie na wielkie mgławice chcesz polować ...

 

Gratuluje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drobna uwaga ... wyjaśnij co rozumiesz przez ostrzenie z poziomu softwaru po zmianie kamer... bo troche nie czaje.. i pewnie ktos może źle zrozumiec i potem pomysli, że po zmiane kamery teleskop sam sie będzie ostrzył....

 

Robofocus :) I bynajmniej nie uważam, ze jest to rzecz niezbędna przy astrofoto, a na pewno nie bardziej niż filtry... :rolleyes: Skąd wziąłeś to "po zmianie kamer"? :blink: Kamera jest jedna! Chodziło mi głównie o wygodę w postaci ściągania subframe'ów w czasie rzeczywistym praktycznie i że wszystko mam widoczne na wykresie. Przy Canonie ostrzyłem z reguły na ekranie LCD - wiadomo zdjęcie, przejście do podglądu, zoom in, zoom out, nastepne zdjęcie.

 

Philips popatrz sobie jaki chip ma ST2000XM i jakie da pole przy 500mm, a potem zastanów się czy to jest bardziej odpowiednie do dużych mgławic czy do wiekszych galaktyk? Polecam też stronkę:

 

http://www.astrophoton.com/

 

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba gratuluje :Beer: ciesze się że Ci się udało ;)

Mam jedną uwage do tego co napisałeś, chodzi mi o chłodzenie.St2000xm schładza się do -35C poniżej temp otoczenia ale to też tylko teoretycznie, bo nie robi sie zdjęć gdy chłodzenie działa na 100%, najlepiej zejść te pare stopni żeby pracowało na ok 75%.

Żeby robić duże mgławice st2000 to trzeba naprawde krótkiej ogniskowe (fs-60 :Beer: ) powyżej 500mm to można zapomnieć o amerykach, californiach,rozetach,pelikanach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba gratuluje :Beer: ciesze się że Ci się udało ;)

Mam jedną uwage do tego co napisałeś, chodzi mi o chłodzenie.St2000xm schładza się do -35C poniżej temp otoczenia ale to też tylko teoretycznie, bo nie robi sie zdjęć gdy chłodzenie działa na 100%, najlepiej zejść te pare stopni żeby pracowało na ok 75%.

Żeby robić duże mgławice st2000 to trzeba naprawde krótkiej ogniskowe (fs-60 :Beer: ) powyżej 500mm to można zapomnieć o amerykach, californiach,rozetach,pelikanach itp.

 

 

To moze jakies rzuty ekranow z The Sky ? Tam chyba ladnie mozna umieszcac wyprany chip sbiga i dopasowac na niebie do obiektu.

Moze male porownanie chipu st2000 dla ogniskowych 300, 400, 500 mm dla ameryki, rozety, pelikana

 

Dla mnie bedzie to wiecej niz edukacyjne :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną uwage do tego co napisałeś, chodzi mi o chłodzenie.St2000xm schładza się do -35C poniżej temp otoczenia ale to też tylko teoretycznie, bo nie robi sie zdjęć gdy chłodzenie działa na 100%, najlepiej zejść te pare stopni żeby pracowało na ok 75%.

 

Udało mi się zejść na -13 przy temp otoczenia +25. Ale już doczytałem i wiem, że się nie foci na 100% mocy coolera :) No właśnie przydałby się ten FS60C... pamiętaj o mnie jakby co :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze jakies rzuty ekranow z The Sky ? Tam chyba ladnie mozna umieszcac wyprany chip sbiga i dopasowac na niebie do obiektu.

Moze male porownanie chipu st2000 dla ogniskowych 300, 400, 500 mm dla ameryki, rozety, pelikana

 

Dla mnie bedzie to wiecej niz edukacyjne :rolleyes:

 

http://www.newastro.com/newastro/downloads/ccdCalcFree.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakież rzuty ekranow z The Sky ? Tam chyba ladnie mozna umieszcac wyprany chip sbiga i dopasowac na niebie do obiektu.

Moze male porownanie chipu st2000 dla ogniskowych 300, 400, 500 mm dla ameryki, rozety, pelikana

 

Dla mnie bedzie to wiecej niz edukacyjne :rolleyes:

W CdC tez masz taką opcję - nazywa się to chyba jakoś "projekcja okularu" czy jakoś tak... w tym okienku gdzie są dane okularów jest druga zakładka z "CCD" gdzie wstawiasz sobie dane w arcmin i dostajesz prostokątne a nie okrągłe ( jak w przypadku okularu ) pole widzenia.

 

W TheSky jest to rozwiązane nieco lepiej, bo tam można obracać tym "polem widzenia" kamerki ( a jak ma się do tego rotator to faktycznie by ci obracało kamerą, w CdC nie bardzo chyba się da nim obracać ) a poza tym tam nie wylicza się pola widzenia ręcznie tylko tworzy zestawy kamer, okularów i teleskopów a ich pola widzenia wyliczane są automatycznie ( tak samo jak w tym programie który zacytował Piotr_s )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CdC tez masz taką opcję - nazywa się to chyba jakoś "projekcja okularu" czy jakoś tak... w tym okienku gdzie są dane okularów jest druga zakładka z "CCD" gdzie wstawiasz sobie dane w arcmin i dostajesz prostokątne a nie okrągłe ( jak w przypadku okularu ) pole widzenia.

 

W TheSky jest to rozwiązane nieco lepiej, bo tam można obracać tym "polem widzenia" kamerki ( a jak ma się do tego rotator to faktycznie by ci obracało kamerą, w CdC nie bardzo chyba się da nim obracać ) a poza tym tam nie wylicza się pola widzenia ręcznie tylko tworzy zestawy kamer, okularów i teleskopów a ich pola widzenia wyliczane są automatycznie ( tak samo jak w tym programie który zacytował Piotr_s )

W CdC wiem jak ale po pierwsze trzeba to "recznie" obliczac a po drugie np nie widac gdzie patrzy chip guidujacy.

No a zalety The Sky to sam wymieniles nie wspominajac ze mozna zobaczyc projekcje chipu guidujacego - swietna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co wtedy zostanie dla fotografującego? Uruchamianie sekwencji i obróbka :rolleyes:

HEHEHE ale to sie wszystko zmienia,Kuba pamiętasz co pisałeś jeszcze nie tak dawno temu:

"Może to i fajne, ale gdzie jest w tym wszystkim urok astrofotografii? Gdzie marznięcie na wygwizdowie pod rozgwieżdżonym, ciemnym niebem? To już nie to samo. Zresztą, to prawie tak jakby ściągnąć sobie fotki z czyjejś strony, praktycznie bez wkładu własnego. To chyba nie dla mnie, ja chcę na pole marznąć!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHEHE ale to sie wszystko zmienia,Kuba pamiętasz co pisałeś jeszcze nie tak dawno temu:

"Może to i fajne, ale gdzie jest w tym wszystkim urok astrofotografii? Gdzie marznięcie na wygwizdowie pod rozgwieżdżonym, ciemnym niebem? To już nie to samo. Zresztą, to prawie tak jakby ściągnąć sobie fotki z czyjejś strony, praktycznie bez wkładu własnego. To chyba nie dla mnie, ja chcę na pole marznąć!"

 

 

Aaaale o marznięcie to ja się nie martwię - wyjazdy to jedyne co wchodzi w grę na poważne foconko :) Obcowanie z niebem na pewno będzie, samodzielne ustawianie sprzętu też. Wszystko to samo, nie będzie żadnej zdalnej astrofotgrafii. Tyle, że czynności związane z samym wykonywaniem zdjęć będą przyjemniejsze i o to właśnie chodzi! Bez frustracji a jednak pod gwieździstym niebem. Tak więc, tym bardziej podtrzymuje to co napisałem wcześniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje, że trzeba będzie się zakręcić za TheSky'em, wtedy obsługa kamery to będzie pełen luxus. Tylko co wtedy zostanie dla fotografującego? Uruchamianie sekwencji i obróbka :rolleyes:

 

Hans, przyjmuję wyzwanie :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...29&hl=eqmod

 

Stawiam piwo jeśli uda ci sie to uruchomić .... powodzenia.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właśnie ten niesamowity przyrost czułości chyba jednak o tym decyduje, kto raz doświadczył jak szybko, łatwo i przyjemnie foci się taką dedykowaną kamerą, to rzuci w kąt choćby najlepszego Canona.

Nie tylko czułości, ale (komplet):

1. czułość - o tym mówiłeś

2. 16 bit - to głównie ma wpływ na możliwość fotografii pod spory LP

3. Obsługa - tu nie ma co porównywać, workflow z kamerą CCD astro jest zupełnie czymś innym, niż WALKA z DSLR. Dlatego tak często powtarzam, że lepiej mieć malutką kamerkę, niż wielki FULL FRAME DSLR.

 

Qbanos - gratuluje zakupu i wiem, jak bardzo się cieszysz. Wg mnie, zakup kamery to największy i najbardziej emocjonalny krok w całym doświadczeniu astro. Od tej chwili już nic nie jest takie samo :szczerbaty:

 

Zdjęcie testowe wyśmienite - delikatne, tracking perfeck, gwiazdki piękne.

 

Abstrahując od naszych animozji, naprawdę serdecznie cieszę się, że wszyscy idziemy do przodu.

 

Tylko co z tą pogodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.