Skocz do zawartości

Vesta - pytania poczatkujacego


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

O tak , świeta racja a ja zapominam zawsze o tym.

Sprawdzone doświadczalnie naświetlanie CCD w Vestach w granicach 20 - 25 sek jest bezproblemowe , w zimie ok 30 sek w lecie zalecam max. 20 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie chłodzone - TAK . Te elementy które są montowane w Vestach nigdy w założeniu producenta nie byłu przeznaczone do długiego naświetlania. Dlatego nie ma się co spodziewać by ktoś robił cos z zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej Vestcie wywiercone mam chyba z 8 - 10 otworków i już spoko do 40 - 60 sek. ciągne choć moim zdaniem i tak nie ma to sensu bo szumy są za duże przy tak długim czasie . Wole zrobić kilka po 20 sek i nakładać na siebie niż kilka 40 sek. gdzie szumow jest już bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego długie naświetlanie miałoby uszkodzić chip CCD?? Obraz będzie "prześwietlony" przez szumy własne zwiekszane dodatkowo przez ciepło wbudowanego w chip CCD wzmacniacza ale nie widzę powodu aby miało to uszkodzić sensor. W sieci widziałem informacje o tym jak przerobić Vestę na czasy rzedu 20 - 30 minut. Różnica w stosunku do "klasycznej przeróbki" polega na odcięciu (bodajże) zasilania od wbudowanego w chip wzmacniacza i dodakowym chłodzeniu sensora elementem Peltiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej jakie przegrzanie???? Szumy własne i "electro luminescence " od wbudowanego wzmacniacza nasycaja chip tak że w efekcie otrzymujemy biały obraz. Stąd potrzeba chłodzenia i wyłączenia wzmacniacza. Mam ładną fotkę która pokazuje efekt działania wbudowanego wzmacniacza ale jakoś nie chce mi się wpiąć do posta.

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Bocian - wrzuciles na ruszt watpliwosci - wiec teraz czekam na definitywne rozstrzygniecie dylematu.

 

Czytalem w wielu miejscach, ze za dlugi czas uszkodzi kamerke. Faktem jest, ze dlugie czasy rozgrzewaja ja dosyc powaznie. Robi sie goraca!!! Wiec w koncu moge eksperymentowac z paroma min czy nie ryzykowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku który podałem jest napisane, że przy czasach do 30 sek wystarczy odjęcie "czarnej ramki" . Powyżej wpływ wzmacniacza pogarsza uzyskiwane obrazy. W materiałach które jakis czas temu sciągnąłem z sieci nie spotkałem nic na temat przegrzewania się chipa CCD. Sam kiedyś badałem organoleptycznie swoją Vestę i stwierdziłem, że grzeją się dwa inne układu a nie chip CCD. :)

Niezaleznie od tego wydaję mi sie, że jeśli czasy naświetlania mają być rzędu 5-10 minut i więcej to warto zamontować chłodzenie Peltierem sensora. Jest to niestety trudne ponieważ przetwornik jest wlutowany i nie ma jak umieścić radiatora który powinien dotykać na całej powierzchni spodu przetwornika. Widziałem rozwiazanie w którym autor chłodzo aluminiowy odlew w który wkrecany jest obiektyw kamery. Ale wówczas zważywszy na to, że przejściówka do wyciągu i wyciąg są metalowe cała para idzie w gwizdek (chłodzone sa metalowe elementy a Chip CCD ma słaby kontakt termiczny z aluminiowym odlewem). Przydałaby sie plastikowa przejściówka z szklanym dobrej (optycznej) jakości żeby zabezpieczyć sensor przed skraplaniem sie pary wodnej.

Myslę, że długość czas naświetlania bez chłodzenia mozna doswiadczalnie określić stopniowo zwiekszając czas i sledząc uzyskiwane rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B odblokował(a) ten temat
1 godzinę temu, Darek_B napisał:

Wrzuciłbyś jak masz fotkę z tej Vesty.


Bez szans. Kiedyś straciłem spory backup i raczej już go nigdy nie odzyskam. Szkoda.

 

3 godziny temu, TUR napisał:

Może zorganizujemy zlot ówczesnej Rady Forum :) ? 


Bardzo przykre jest to, że w komplecie już jej nigdy nie zwołamy. Mimo to, ja jestem całym sercem "za".

PS. Cały czas mam zachowane forum Rady z najbardziej aktywnych czasów (od początku incepcji). Będzie co czytać :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Paether napisał:

Jak to? A te? :g:

Fakt , ale tylko Tomek jest z nami do dziś. :)

W takim razie coś nie tak ze zliczaniem wątków. Na ostatniej stronie ten był pierwszy od dołu z aktywnym userem.

 

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

PS. Cały czas mam zachowane forum Rady z najbardziej aktywnych czasów (od początku incepcji). Będzie co czytać

Czekamy na plik w "dark_astropolis" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.