Skocz do zawartości

Jodłów 2008


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ponieważ mimo kilkakrotnych prób kontaktu ...

 

 

______________________________________________

Od: Czuba Marek

Wysłano: 18 września 2008 10:17

Do: 'jodlow@starparty.pl'

Temat: ODP: Rezerwacja

 

Ponownie prosze o stanowisko w nw sprawie

 

Pozdrawiam

Marek

 

_____________________________________________

Od: Czuba Marek

Wysłano: 17 września 2008 07:49

Do: 'jodlow@starparty.pl'

Temat: ODP: Rezerwacja

 

Witam

Zgodnie z sugestia

SUMAS:Marek, przeczytaj najpierw tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=305250

pragne poinformowac, ze wg wczesniejszych informacji wiem, ze na wstepie nie bylo mozliwosci rezerwacji miejsca bez noclegow.

 

Jesli tak jest nadal - prosze tylko o potwierdzenie, ze bez problemow bedziemy mogli do Was dolaczyc bez nw zarezerwowania miejsc (czyli bez identyfikatorow itp - jak jest to wymienione w poscie).

 

Dzieki

Marek

 

 

_____________________________________________

Od: Czuba Marek

Wysłano: 17 września 2008 07:40

Do: 'jodlow@starparty.pl'

Temat: Rezerwacja

 

Witam

Chcę zarezerwować dwa miejsca "bez noclegów".

Jak mogę to załatwić?

 

Marek Czuba, SQ6ELC

Grupa: Newbie

Postów: 5

Dołączył: 2-February 07

Skąd: Mieroszów

Użytkownik nr: 4,043

 

 

 

z osobami, które zadeklarowały się oficjalnie, że obsługują email jodlow@starparty.pl - nie uzyskałem odpowiedzi na postawione pytanie, pozwoliłem sobie umieścić tutaj moje zapytanie. Prosze o finalną (być może nie tylko dla mnie) informację w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż tak ciężko się domyśleć?, ale dobrze, jak sobie życzysz:

 

taka możliwość istniałaby tylko ewentualnie dla osób, które są znane na forum od lat, a okoliczności nie pozwoliłyby im na przyjazd na cały zlot, przykro mi, ale Ty do takich osób nie należysz, więc proszę nie nalegaj już więcej i jeszcze raz przeczytaj posta Adama dotyczący powodów takiego stanowiska

 

 

choć naturalnie, jeżeli ktoś z uczestników zlotu potwierdzi Twoją tożsamość i zgodzi się przyjąć odpowiedzialność za Ciebie, w dalszym ciągu możemy rozważyć tę możliwość

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, która wszystko wyjaśniła.

Pytałem, ponieważ jasno było napisane, że >>...Jeżeli jednak będzie takie zapotrzebowanie, możemy zrobić na koniec emisję karnetów "bez noclegów..."<<

Obecnie wiem, że mimo takiego zapotrzebowania - nie jest przewidywana taka emisja.

 

Udanego zlotu i przepraszam za zamieszanie.

 

"Czasami najprostsze odpowiedzi są najtrudniejszymi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybiera się ktoś do Jodłowa z okolic Katowic kto ma problem z transportem? Tak się składa, że jadę w tamtą stronę i to 25 września (niebywałe :P ) więc mogę kogoś podrzucić :D.
:Cheers::icon_lol: Ja jade z dziewczyna pociagiem z Warszawy, wiec hmmm... Bardzo by nam ulatwila dojazd Twoja propozycja. Gdyby co, to biore tylko malego maka i plecak narzeczonnej mej osobistej... no a do Katowic mozem sie stawic o podanej godzinie....

Artur i Violetta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, która wszystko wyjaśniła.

Pytałem, ponieważ jasno było napisane, że >>...Jeżeli jednak będzie takie zapotrzebowanie, możemy zrobić na koniec emisję karnetów "bez noclegów..."<<

Obecnie wiem, że mimo takiego zapotrzebowania - nie jest przewidywana taka emisja.

 

Udanego zlotu i przepraszam za zamieszanie.

 

"Czasami najprostsze odpowiedzi są najtrudniejszymi"

 

Uważam, że zamieszanie jest potrzebne i być może skłoni twórców AF do wprowadzenia innowacji

w organizowaniu zlotu. To wszystko zapewne wymaga czasu, zaufania, pomysłów.

AF jest skarbnicą wiedzy wynikającą z pasji. Życzę wszystkim, by ta pasja miała również odzwierciedlenie w relacjach międzyludzkich. Czasami brak zaufania do "nowych"potrafi zburzyć w nich zaufanie do "starych bywalców" i zniechęcić do aktywnej obecności na Forum, tymbardziej, że nie jest to jedyna strona o tej tematyce.

 

Marku Cz. popieram Twoją postawę;Ty również tworzysz to Forum i masz prawo do korzystania z jego dobrodziejstw pod każdą postacią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że zamieszanie jest potrzebne i być może skłoni twórców AF do wprowadzenia innowacji

w organizowaniu zlotu. To wszystko zapewne wymaga czasu, zaufania, pomysłów.

AF jest skarbnicą wiedzy wynikającą z pasji. Życzę wszystkim, by ta pasja miała również odzwierciedlenie w relacjach międzyludzkich. Czasami brak zaufania do "nowych"potrafi zburzyć w nich zaufanie do "starych bywalców" i zniechęcić do aktywnej obecności na Forum, tymbardziej, że nie jest to jedyna strona o tej tematyce.

 

Marku Cz. popieram Twoją postawę;Ty również tworzysz to Forum i masz prawo do korzystania z jego dobrodziejstw pod każdą postacią.

 

Trzeba się zastanowić nad możliwością uczestniczenia w zlocie osób "nowych" bez wykupionego noclegu. Na pewno będzie na ten temat dyskusja w Jodłowie. Trzeba będzie wypracować jakieś rozwiązania. Rozumiem obiekcje i wątpliwosci "starych", jak i rozżalenie "nowych". Coś MUSIMY wymyśleć, bo ludzi przybywa a ośrodek w Jodłowie nie jest z gumy.

 

dużo zabawy i dobrych myśli

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpp ależ nikt nie zabrania uczestnictwa z zlocie nowym użytkownikom!

przecież dla nich, a może nawet przede wszystkim, te zloty są organizowane!

 

problem jedynie w tym, że osoby nowe chcą na nim przebywać jako osoby z zewnątrz, bez rejestracji uczestnictwa

masz zresztą kolejny przykład użytkowniczki akrakadabra, zarejestrowała się na zlot, zamówiła 2 miejsca, jak przyszło do uregulowania kosztów zlotu to szanowna pani "z przykrością" zrezygnowała, a teraz wyraża oburzenie z powodu braku zaufania

więc pytam się, kto do kogo powinien je mieć?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kreujcie problemu "z nowymi". Pierwszy raz coś takiego słyszę. Na zlocie będą osoby, które są totalnie nowe, także w astronomii, więc skąd ta obawa o nowych? Ja uważam, że rolą zlotu jest także pokazanie nowym, czym jest astronomia amatorska. Dzięki temu mogę wypróbować rożny sprzęt, poznać ludzi, etc.

 

Jedyna kwestia dyskusyjna, rodząca jakieś tam problemy, to uczestnictwo osób bez "identyfikatorów", a takie pytania pojawiają się bardzo często. Nie wiem, co o tym myśleć. AF nie uzurpuje sobie prawa do decydowania, kto gdzie i kiedy może przebywać. Z punktu widzenia organizatora męczy mnie tylko jedno - pewna niesprawiedliwość, jedni są, bo musieli zapłacić, inni zaś nie musieli. Na zlocie przewidujemy różne dodatkowe atrakcje, są one w cenie. Jak je rozdzielić? Czy mam kogoś nie wpuścić na ognisko z kiełbasą, bo nie zapłacił? A co z dodatkowymi kosztami? Dlaczego mam w ogóle mieć taki dylemat? Nie chcę nawet o tym myśleć, bo sam fakt, że miałbym decydować, kto płaci, kto nie jest dla mnie śliski.

 

Dlatego pewnie trochę podeszliśmy do tego problemu z ostrożnością. Powiem szczerze - ja nie mam na to, póki co, sprawiedliwego pomysłu. Wydaję mi się, że unikamy zderzenia się z tym problemem.

 

Z drugiej strony, ja nie wyobrażam sobie, żeby na jakąś imprezę, gdzie wszyscy ponoszą koszty, miałbym pytać organizatora, czy mogę w niej uczestniczyć za freeko. Nie wiem, dla mnie to jest dziwne, ale tylko mnie i nie musi to dotyczyć innych.

 

Zlot jest All Inclusive i to jest główny problem. I nie chodzi o to, czy ktoś chciałby "zeżreć" przysłowiową kiełbasę, bo nie sądze, żeby ktoś chciał to zrobić. Chodzi o sam fakt, że ktoś mógłby tak pomyśleć, czy podejrzewać. Chodzi o równe zasady i jakąś transparentność.

 

Kwota za zlot nie jest zapłatą tylko za nocleg i wyżywienie. Zawiera opłacenie wielu wydatków związanych z jego organizacją.

 

Mam nadzieję, że nikomu nie zrobiłem przykrości pisząc ten post. Jeżeli coś źle myślę, to wynika tylko i wyłącznie z mojej nieświadomości. W takim wypadku, proszę o wskazanie błędu w moim myśleniu. Obiecuję, że nie pozostanie to bez reakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas, nie piszę tutaj o jednostkowym przypadku abrakadabra czy innej osoby, ale o problemie który się pojawił już w 2007 roku. Brakiem miejsc dla wszystkich chętnych.

Można więc zastanowić się na taka opcją: ludzie sami organizują sobie nocleg i dojeżdzają z miejsca pobytu na zlot. (np. dla mnie jest to 2.5h z mojego domu).

Jest dla mnie oczywiste, że uczestnik musi się zarejestrować pełnymi danymi osobowymi, bo podzielam obawy Jesiona. Musi również wpłacić jakąś sumę, bo uczestnicząc w zlocie jednak skorzysta z wody, prądu, miejsca do parkowania itd. Konieczne jest zaakceptowanie regulaminu zlotu! (Oczywista oczywistość!)

 

Traktujcie mój wpis jako głośne myślenie. Problem uczestnictwa bez noclegu nas nie ominie i będzie powracał.

 

pogody ducha

 

ps. Bez identyfikatorów nie widzę możliwości uczestnictwa. Zgadzam się w 100%!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się zastanowić nad możliwością uczestniczenia w zlocie osób "nowych" bez wykupionego noclegu. Na pewno będzie na ten temat dyskusja w Jodłowie. Trzeba będzie wypracować jakieś rozwiązania. Rozumiem obiekcje i wątpliwosci "starych", jak i rozżalenie "nowych". Coś MUSIMY wymyśleć, bo ludzi przybywa a ośrodek w Jodłowie nie jest z gumy.

 

dużo zabawy i dobrych myśli

 

Serdecznie dziękuję za kulturalny odzew :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,

 

sprawa uczestnictwa dojazdowego jest sprawą mocno dyskusyjną jak dla mnie. Niestety ośrodek jest takiej a nie innej wielkości i koniec - przecież go nie rozciągniemy a potrzebne jest po prostu ciemne i ciekawe miejsce. Osobiście jestem na 200% przeciwny uczestniczeniu w zlocie osób bez identyfikatorów, zbyt dobrze pamiętam zdarzenie z czterema panami w Bieszczadach, z ogolonymi głowami, którzy przyjechali w nocy do ośrodka. Co do nowych osób to powiem krótko - bez jaj 2 lata temu też byłem nowy i jakoś nie miałem problemów z dostaniem się na zlot.

Zdaję sobie sprawę, że to co pisze nie spodoba się wielu osobom, ale proponuję, aby Ci, którzy wyrażają swoje wątpliwości lub oburzenie rozstawili sprzęt za powiedzmy 20k a potem dyskutowali. Ja osobiście nie mam zamiaru przykuwać się do teleskopu kajdankami. Takie jest życie i TYLE. To jest po prostu kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Na zlocie panuje wspaniała atmosfera - sam pamiętam jak jakaś dobra dusza ściągnęła mi z monta przeciwwagi (bo zostawiłem i zapomniałem). Nie ma też problemu aby np. jeden drugiemu pożyczył cokolwiek czy pomógł. Niestety ceną za taką a nie inną atmosferę jest to, że taki zlot ZAWSZE będzie miał formę bardziej zamkniętą niż otwartą.

Można się oczywiście zastanowić nad innym miejscem - może coś się uda w tym temacie wymyślić w Jodłowie ale póki co to niestety organizatorzy mają takie a nie inne możliwości więc trzeba się do tego zastosować i dostosować. I proszę Was nie bijcie piany i nie róbcie złej atmosfery bo zlot to zbyt ważna sprawa jest aby z niego robić sobie wojenkę.

I żeby było jasne - nikogo nie chce obrazić ale statystyki są takie a nie inne i nie ma co na ten temat dyskutować! Sprawy kosztów nie będę poruszał bo Adam chyba odpowiedział wyczerpująco na ten temat.

Może trzeba po prostu rozważyć organizację więcej niż dwóch zlotów ale moim skromnym zdaniem muszą się znaleźć chętni aby to zrealizować bo przecież to wymaga wykonania określonej pracy!

I jeszcze jedno na koniec - ja nie zauważyłem NIEKULTURALNYCH "odzewów" tylko fakty więc bardzo proszę bez dygresji i obrażania się. Ja np. za ostatnie Bieszczady uiściłem opłatę i zrezygnowałem bo coś mi wypadło o czym poinformowałem organizatorów przepraszając - tak się zdarza, ale poniosłem określone koszty swojej decyzji i nigdy na nikogo się nie boczyłem.

 

Życzę wszystkim udanej i bezpiecznej zabawy (i mam nadzieję, że za tego posta nie dostane bana B) ) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie,

ale zlot, to nie są wczasy, żebyś powiedział all inclusive. To nie jest pakiet usług. Zlot jest zupełnie anarchiczny, każdy robi co chce, kiełbaski są jak ktoś zrobi akcję, ze dzisiaj smażymy, o czym połowa z reguły nie wie. Są wykłady, wykłady przez woluntariuszy, ale rzadko udaje się je rozpocząć o czasie, a i tak połowa ludzi jest wówczas w górach, a do części wykładów nie dochodzi. Zlotetykieta moze czasami dla niektórych też budzić wątpliwości.

Zlot to nie jest ta paczka kiełbasek, tylko ta grupa doświadczonych forumowiczów, która przyjeżdza, aby skorzystać z potencjalnego czarnego nieba, wymienić się doświadczeniami, obserwacjami, pokazać sprzęt, i tym młodym i tym starym. Lokalnie ciężko załapać się na taki wyjazd, bo to jest organizowane z reguły ad hoc, a młodzi nie śledzą tak wątków. A często odsyłamy ich właśnie na zlot. Przyjedziesz spojrzysz, w jeden teleskop i w drugi, i będziesz wiedział co wybrać.

Zlot zamknięty w dużej mierze ogranicza ten promocyjny dla astronomii aspekt zlotu.

 

Mój pierwszy zlot, na którym pojawiłem się to był Jodłów 2004. Byłem takim nonamem, który na parę dni przez zlotem zadzwonił do Piotra z wyrażeniem chęci pojawienia się na zlocie. Nie było problemu, całą noc siedziałem u Piotra pod jego nowym Atluxem i próbowałem pomóc, choć dla mnie to był wówczas taki pierwszy kontakt ze sprzętem. Piotr wówczas nie zastanawiał się czy mam id czy nie. Ważna była pasja młodzika, który chciał pomóc i Piotra społeczna pasja organizatora. Poznałem ekipę wrocławską freberta, Dave, Oskara i wiele osób z forum.

Potem już poszło, po powrocie zaczęły się wspólne wyjazdy, które z czasem sam zacząłem organizować i wciągać ludzi. Jeżdzenie po ludzi na drugi koniec Wrocławia po teleskopy i rozwożenie w nocy. Większość z nich ludzie opisują na forum wzbogacając je. Wiele tych wypadów można znaleźć w obserwacjach, gdzie ludzie dzielą się swoimi wrażeniami. Przewinęło się tak z kilkadziesiąt osób. Na miarę swojego "giętkiego" języka też czasami napiszę coś od siebie. I tak forum wrocławskie jest jednym z najaktywniejszym. Wiem, ze na kolejne zloty przyjeżdzały w ten sposób inne osoby, których roli nie sposób przecenić.

 

Czy to wszystko byłoby, gdybym nie pojawił się zlocie na krzywy ryj? Nie wiem. Pewnie wcześnie czy później dołączyłbym do jakiejś ekipy, jeśli nie zostałbym potraktowany z góry.

 

Mam nadzieję, że nikt nie myśli w ten sposób, ze ja przyjechałem na zlot i za niego zapłaciłem, to będę gadał tylko z tymi co też zapłacili, co przywieźli swój sprzęt z półki powyżej XXX, itd.

 

Też mam wątpliwości co do sprzętu na takiej imprezie. Wiele razy zostawiałem sprzęt na polu do rana, samochód nie zamknięty. Ja mam jednak wewnętrznie duże zaufanie do ludzi i małe przywiązanie do rzeczy. To dotyczy mnie i nie musi innych. Z drugiej strony rozumiem rozterki organizatora, któremu uczestnicy powierzają bezpieczeństwo imprezy. Może udałoby się zorganizować rejestrację takich dochodzących uczestników. Może nawet za jakąś drobną opłatą manipulacyjną - może z jakimiś ograniczeniami (bez wstępu do schroniska). Zrobić coś, aby uchronić zloty astro-forum przed zupełnie zamkniętą formułą. Identyfikatora nie widać przy obserwacjach, jest za ciemno.

 

Astro-forum było mi zawsze najbliższym forum, tylko smutno jakoś tak mi, gdy odchodzi od takiej open-sourcowej(społecznej) idei.

 

OT, takie moje przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może jeden dzień/noc zupełnie otwarty? Każdy może wejść, obejrzeć, pomacać. Licencja BSD, że tak powiem. Zeby było edukacyjnie i popularyzatorsko! Myślmy koledzy, myślmy, bo trzeba przyciągać ludzi a nie odpychać.

 

pogody ducha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro-forum było mi zawsze najbliższym forum, tylko smutno jakoś tak mi, gdy odchodzi od takiej open-sourcowej(społecznej) idei.

Nie odchodzi się od tej idei. Niestety - nie żyjemy jedyni na świecie i do póki zloty odbywały się w małej społeczności, nie było problemów. Teraz jest znacznie szerzej, ZNACZNIE! Jestem przeciwny zamykaniu zlotów przed osobami dojeżdżającymi.

 

Wymyślmy formułę taką, aby spełniała następujące wymogi:

1. sprawiedliwość społeczna - każdy jest na zlocie na takich samych zasadach, nie może być tak, że ktoś korzysta z czegoś, za co ktoś inny płacił (nic nie jest już za darmo, wszyscy o tym wiemy - niestety),

2. bezpieczeństwo - tu nie ma co tłumaczyć, musimy widzieć, kto jest od nas, kto nie. Bierzemy całe ośrodki, więc możemy "zaetykietować" uczestników,

3. coś jeszcze, ale zapomniałem.

 

Co do tego, jak wyglądały zloty, owszem - były spontaniczne, przypadkowe. Chciałbym to powoli zmieniać, aby taki zlot był bardzo intensywnym przeżyciem, niekoniecznie żołądkowym, czy wycieczkowym. Nie wiesz, czym będzie pakiet AI w tym roku, bo jeszcze zlot się nie odbył, więc dyskusja o tym jest trochę bezcelowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro mi gdy czytam ten wątek. Zaczynam odnosić wrażenie, że zlot to przedsięwzięcie czysto komercyjne. Chybione są argumenty o bezpieczeństwie sprzętu. Niezależnie od wartości rynkowej dla każdego z nas nasz sprzęt posiada olbrzymią wartość, a mimo to spotykamy się na obserwacjach z obcymi ludźmi i bezproblemowo dzielimy się nim

 

ale do rzeczy ...

 

sam miałem ochotę na jednodniową wizytę na zlocie. Mogłem oczywiście wykupić czterodniowy pobyt i przyjechać na jeden dzień ale wtedy zablokowałbym miejsce innej osobie. Zgłaszając chęć przyjazdu ani przez chwilę nie pomyślałem o wkręceniu się "na krzywy ryj". Sądziłem, że nie będzie problemem wykupienie jednodniowej wejściówki

 

teraz o powodach. Nie byłem nigdy na zlocie i pewnie nie prędko będę. Przyczyna jest prozaiczna: mały dwuletni astronom. Nawet gdybym mógł to nie mam ochoty opuszczać go na 4 dni, a mamuśki na zlot nie wyciągnę. Jedyna dla mnie możliwość uczestnictwa w zlocie to jednodniowy wypad kiedy zlot odbywa się gdzieś blisko. Tak właśnie jest tym razem. Jednak zamiast spotkać się ze zrozumieniem zostałem potraktowany jak potencjalny złodziej. To swoista ironia losu bo zawodowo zajmuję się zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą

 

na koniec dodam, że odpuściłem sobie uczestnictwo w zlocie. Jakoś straciłem ochotę ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze słowo - tylko nie piszcze mi, że przesadzam, bo przecież na zlotach jeszcze nic się nie stało. Jestem raczej odpowiedzialny i uważam, że czas o tym myśleć, przed katastrofą, a nie po niej. Potem zawsze mówimy, że my Polacy, to zawsze mądrzy po szkodzie. Tym bardziej, że wartość sprzętu w ciągu ostatniego roku drastycznie wzrosła, także ilość czytelników AF.

 

Zaczyna tu już działać bezlitosna statystyka. W takie społeczności trafi się i geniusz, i cwaniaczek - delikatnie mówiąc. Zabezpieczenie identyfikatorami jakie jest, takie jest, ale jest. Lepszy rydz, niż nic. Identyfikatory będą zawierać napis fluorescencyjny, więc będę widoczne w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro mi gdy czytam ten wątek. Zaczynam odnosić wrażenie, że zlot to przedsięwzięcie czysto komercyjne.

Uwierz na słowo, że jeżeli będziemy organizować komercyjne zloty, to raz - że będziesz o tym wiedział, a dwa - ich rozmach będzie nieporównywalny z tym, co się tu, póki co, odbywa.

 

Tyle mojego komentarza. Jak zwykle próba ogarnięcia spontonu, który może się średnio ułożyć, kończy się insynuacjami. Nie widzę żądnego problemu, żeby fundusze zlotowe były jawne, bo nie jest to impreza komercyjna. Na koniec przedstawię weryfikowalny bilans każdemu, kto lubi zaglądać w kieszenie. Ja nie mam nic do ukrycia.

 

Póki co, nie mogę tego zrobić bo nie znam kosztów. Przychodów nie muszę podawać, bo każdy liczyć potrafi, a na stronie StarPary pierwszy raz w historii podawana była liczba zarejestrowanych. Na moje konto do tej poryw wpłynęło około 10 tys. zł. Jakieś jeszcze pytania?

 

PS. Jeżeli tobie formuła nie pasuje, nie psuj przyjemności innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro mi gdy czytam ten wątek. Zaczynam odnosić wrażenie, że zlot to przedsięwzięcie czysto komercyjne. Chybione są argumenty o bezpieczeństwie sprzętu. Niezależnie od wartości rynkowej dla każdego z nas nasz sprzęt posiada olbrzymią wartość, a mimo to spotykamy się na obserwacjach z obcymi ludźmi i bezproblemowo dzielimy się nim

 

ale do rzeczy ...

 

sam miałem ochotę na jednodniową wizytę na zlocie. Mogłem oczywiście wykupić czterodniowy pobyt i przyjechać na jeden dzień ale wtedy zablokowałbym miejsce innej osobie. Zgłaszając chęć przyjazdu ani przez chwilę nie pomyślałem o wkręceniu się "na krzywy ryj". Sądziłem, że nie będzie problemem wykupienie jednodniowej wejściówki

 

teraz o powodach. Nie byłem nigdy na zlocie i pewnie nie prędko będę. Przyczyna jest prozaiczna: mały dwuletni astronom. Nawet gdybym mógł to nie mam ochoty opuszczać go na 4 dni, a mamuśki na zlot nie wyciągnę. Jedyna dla mnie możliwość uczestnictwa w zlocie to jednodniowy wypad kiedy zlot odbywa się gdzieś blisko. Tak właśnie jest tym razem. Jednak zamiast spotkać się ze zrozumieniem zostałem potraktowany jak potencjalny złodziej. To swoista ironia losu bo zawodowo zajmuję się zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą

 

na koniec dodam, że odpuściłem sobie uczestnictwo w zlocie. Jakoś straciłem ochotę ...

 

pozdrawiam

 

A apelowałem o nie sianie defetyzmu i nic :huh: Gratuluję Ci tak dużych 80 osobowych grup, które się spotykają w Twoim rejonie. Niestety u nas są one znacząco mniejsze stąd może i moje uprzedzenie do tłumów - jeśli tak jest w rzeczywistości to bardzo przepraszam Wszystkich za te moje ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A apelowałem o nie sianie defetyzmu i nic :huh: Gratuluję Ci tak dużych 80 osobowych grup, które się spotykają w Twoim rejonie. Niestety u nas są one znacząco mniejsze stąd może i moje uprzedzenie do tłumów - jeśli tak jest w rzeczywistości to bardzo przepraszam Wszystkich za te moje ograniczenia.

widzę proste wyjście: skoro tak się boisz o swój sprzęt to daj sobie spokój ze zlotami. Tam może być nawet więcej niż 80 osób. Aaa ... jest jeszcze jedno wyjście: zostawić sprzęt w domu

 

nie przyszło Ci go głowy, że gdybym przyjechał to też przywiózł bym ze sobą teleskop? I też bym Was nie znał? I też mógłbym się obawiać ...

nie musisz odpowiadać

 

i jeszcze dodam, że to nie ja stwarzam poczucie zagrożenia. Rozumiem, że są jakieś powody dla których nie chcecie "jednodniowców" na zlocie ale straszenie kradzieżą jest dla mnie zwyczajnie obraźliwe. Są proste sposoby zabezpieczenia: przecież wszyscy mogą mieć identyfikatory. Co stoi na przeszkodzie by przygotować je dla wszystkich w tym dla tych bez noclegu?

 

to, że chciałbym przyjechać na jeden dzień nie jest spowodowane próbą zaoszczędzenia kosztem innych forumowiczów. Gdybym chciał zaoszczędzić to wolałbym zostać w domu. Sam koszt paliwa w obie strony to prawie 100 zł. Wizyta potrwała by kilkanaście godzin czyli kolejne wydatki na posiłki itp. Do tego identyfikatory, koszulki i inne i 2 paczki w plecy jak nic, a to już koszt porównywalny z kosztem całego zlotu

 

Jeśli ktoś tu sieje defetyzm to z pewnością nie ja. Ja tu robię za potencjalnego złodzieja lub przynajmniej naciągacza, który chciałby zaliczyć zlot "na krzywy ryj"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was wszystkich, dajcie spokój. Załóżmy, że każdy ma rację. Nie przekonamy się. Zlot za kilka dni, nic już nie da się zmienić. Możemy, co najwyżej, wkręcić się w kolejne nieporozumienia.

 

Gości przyjezdnych przyjmiemy zgodnie z możliwościami. Proszę tylko przyjezdnych o kontakt ze mną, przekażę Wam identyfikatory (jutro postaram się domówić parę sztuk więcej). Mam nadzieję, że to zakończy spekulacje. Zlot nie jest po to, żeby budzić nasze "gorsze emocje". Musicie zrozumieć, że my też błądzimy i cały czas się uczymy. W tym roku znowu popełnione zostały błędy z poprzednich lat. Wiele rzeczy poprawiliśmy, ale jeszcze wiele przed nami.

 

Szanujmy się,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kwestii formalnej:

Jak będą wyglądać identyfikatory? "Dane" uczestnika będą w całości wydrukowane wcześniej czy wypisywane na miejscu ręcznie? Pytam bo zarezerwowałem dwa miejsca (jadę z żoną) a na formularzu zgłoszeniowym podawałem tylko swoje dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam kalendarzyk na okres zlotu w Jodłowie. Postaram się go jeszcze uzupełnić. Wiem, że Jodłów to przede wszystkim obiekty DS, ale może w przerwach pomiędzy obserwacjami i foceniem mgławic oraz galaktyk uda się rzucić okiem na inne obiekty.

 

25/26 WRZEŚNIA 2008 - czwartek/piątek

JD = 2 454 735

Dane obliczone dla Jodłowa (50°11'N; 16°45'E) - czas wschodnioeuropejski (UT+2h)

 

 

18:43 - zachód Słońca - Panna

18:54 - zachód Merkurego (1,1 mag.; średnica 9"; faza 24%) - Panna

19:00 - początek przejścia cienia Io na tle tarczy Jowisza

19:22 - zachód Marsa (1,7 mag.; średnica 3,8"; faza 99%) - Panna

19:23 - przelot ISS (-2,2 mag.) - mapka z trasą przelotu

19:30 - górowanie Jowisza (-2,3 mag.; średnica 42") - Strzelec

19:36 - zachód Wenus (-3,9 mag; średnica 12"; faza 87%) - Panna

19:45:21 - flara Iridium (-1 mag.) - 59° / 135° SE

19:54 - koniec zmierzchu nawigacyjnego (Słońce -12° pod horyzontem)

19:58 - koniec przejścia Io na tle tarczy Jowisza

20:05 - przelot ATV (-0,5 mag.) - mapka z trasą przelotu

20:58 - przelot ISS (-0,9 mag.) - mapka z trasą przelotu

20:59 - wschód planetoidy Westy (7,0 mag.) - Wieloryb

21:17 - koniec przejścia cienia Io na tle tarczy Jowisza

22:10 - górowanie Neptuna (7,8 mag.; średnica 2,4") - Koziorożec

23:02 - zachód planety karłowatej Pluton (13,9 mag.; średnica 0,1") - Strzelec

23:30 - zachód Jowisza (-2,3 mag.; średnica 42") - Strzelec

23:57 - górowanie Urana (5,7 mag.; średnica 3,7") - Wodnik

01:55 - wschód planety karłowatej Ceres (8,8 mag.; średnica 0,4") - Rak

03:00 - zachód Neptuna (7,8 mag.; średnica 2,4") - Koziorożec

03:06 - wschód Księżyca (12%) - Lew

03:31 - górowanie planetoidy Westy (7,0 mag.) - Wieloryb

04:46:02 - flara Iridium (-3 mag.) - 48° / 225° SW

04:57 - wschód Saturna (1,0 mag.; średnica 16") - Lew

05:35 - początek świtu nawigacyjnego (Słońce -12° pod horyzontem)

05:38 - zachód Urana (5,7 mag.; średnica 3,7") - Wodnik

06:22:34 - flara Iridium (-4 mag.) - 49° / 164° SSE

06:45 - wschód Słońca - Panna

 

------------------------------

 

26/27 WRZEŚNIA 2008 - piątek/sobota

JD = 2 454 736

 

WAŻNIEJSZE INFORMACJE: nad ranem Księżyc 7° od Saturna;

 

18:41 - zachód Słońca - Panna

18:50 - zachód Merkurego (1,3 mag.; średnica 9"; faza 21%) - Panna

19:19 - zachód Marsa (1,7 mag.; średnica 3,8"; faza 99%) - Panna

19:26 - górowanie Jowisza (-2,3 mag.; średnica 42") - Strzelec

19:35 - zachód Wenus (-3,9 mag; średnica 12"; faza 87%) - Panna

19:49 - przelot ISS (-2,3 mag.) - mapka z trasą przelotu

19:52 - koniec zmierzchu nawigacyjnego (Słońce -12° pod horyzontem)

20:06 - tranzyt WCP na tarczy Jowisza

20:17 - przelot ATV (-0,2 mag.) - mapka z trasą przelotu

20:55 - wschód planetoidy Westy (7,0 mag.) - Wieloryb

22:06 - górowanie Neptuna (7,8 mag.; średnica 2,4") - Koziorożec

22:58 - zachód planety karłowatej Pluton (13,9 mag.; średnica 0,1") - Strzelec

23:19 - początek przejścia Europy na tle tarczy Jowisza

23:27 - zachód Jowisza (-2,3 mag.; średnica 42") - Strzelec

23:53 - górowanie Urana (5,7 mag.; średnica 3,7") - Wodnik

01:53 - wschód planety karłowatej Ceres (8,8 mag.; średnica 0,4") - Rak

02:56 - zachód Neptuna (7,8 mag.; średnica 2,4") - Koziorożec

03:26 - górowanie planetoidy Westy (7,0 mag.) - Wieloryb

04:25 - wschód Księżyca (5%) - Lew

04:39:57 - flara Iridium (-2 mag.) - 49° / 225° SW

04:54 - wschód Saturna (1,0 mag.; średnica 16") - Lew

05:37 - początek świtu nawigacyjnego (Słońce -12° pod horyzontem)

05:33 - zachód Urana (5,7 mag.; średnica 3,7") - Wodnik

06:47 - wschód Słońca - Panna

 

 

MOMENTY GÓROWANIA NAJWAŻNIEJSZYCH OBIEKTÓW DS:

 

19:21 - M11 - Gromada gwiazd "Dzika Kaczka"

19:23 - M57 - Mgławica planetarna "Pierścień"

20:29 - M27 - Mgławica planetarna "Hantle"

21:27 - NGC7000 - Mgławica "Ameryka Północna"

01:11 - M31 - Galaktyka w Andromedzie

02:02 - M33 - Galaktyka w Trójkącie

02:49 - NGC869 i NGC884 - Gromady gwiazd "Ha i Chi" Perseusza

04:16 - M45 - Gromada gwiazd "Plejady"

06:02 - M1 - Mgławica "Krab"

06:03 - M42 - Mgławica w Orionie

 

------------------------------

 

27/28 WRZEŚNIA 2008 - sobota/niedziela

JD = 2 454 737

 

 

18:39 - zachód Słońca - Panna

18:45 - zachód Merkurego (1,5 mag.; średnica 10"; faza 18%) - Panna

18:55 - przelot ATV (-0,5 mag.) - mapka z trasą przelotu

19:17 - zachód Marsa (1,7 mag.; średnica 3,8"; faza 99%) - Panna

19:22 - górowanie Jowisza (-2,3 mag.; średnica 42") - Strzelec

19:33 - zachód Wenus (-3,9 mag; średnica 12"; faza 87%) - Panna

19:50 - koniec zmierzchu nawigacyjnego (Słońce -12° pod horyzontem)

20:15 - przelot ISS (-2,0 mag.) - mapka z trasą przelotu

20:29 - przelot ATV (-0,1 mag.) - mapka z trasą przelotu

20:40 - koniec zakrycia Ganimedesa przez Jowisza

20:51 - wschód planetoidy Westy (7,0 mag.) - Wieloryb

22:02 - górowanie Neptuna (7,8 mag.; średnica 2,4") - Koziorożec

22:39 - początek zaćmienia Ganimedesa przez Jowisza

22:54 - zachód planety karłowatej Pluton (13,9 mag.; średnica 0,1") - Strzelec

23:23 - zachód Jowisza (-2,3 mag.; średnica 42") - Strzelec

23:49 - górowanie Urana (5,7 mag.; średnica 3,7") - Wodnik

01:51 - wschód planety karłowatej Ceres (8,8 mag.; średnica 0,4") - Rak

02:52 - zachód Neptuna (7,8 mag.; średnica 2,4") - Koziorożec

03:22 - górowanie planetoidy Westy (7,0 mag.) - Wieloryb

04:50 - wschód Saturna (1,0 mag.; średnica 16") - Lew

05:39 - początek świtu nawigacyjnego (Słońce -12° pod horyzontem)

05:29 - zachód Urana (5,7 mag.; średnica 3,7") - Wodnik

05:42 - wschód Księżyca (1,5%) - Lew

06:48 - wschód Słońca - Panna

 

 

 

Warunki widoczności planet (ocena subiektywna, zależna od położenia planety i jej jasności):

Merkury - przebywa w niekorzystnym położeniu w stosunku do Słońca i jest praktycznie niewidoczny;

Wenus - słabe warunki widoczności; widoczna tuż po zachodzie naszej dziennej gwiazdy, bardzo nisko nad płd-zach. horyzontem;

Mars - przebywa w niekorzystnym położeniu w stosunku do Słońca i jest praktycznie niewidoczny;

Jowisz - przeciętne warunki widoczności; planeta widoczna przez pierwszą część nocy, nisko nad płd. i płd-zach. horyzontem;

Saturn - bardzo słabe warunki widoczności, ale ulegają poprawie; widoczny przed wschodem Słońca, bardzo nisko nad wschodnim horyzontem;

Uran - przeciętne warunki widoczności; planeta widoczna przez większą część nocy nad płd-wsch. i płd. horyzontem;

Neptun - przeciętne warunki widoczności; planeta widoczna przez pierwszą część nocy, nad płd. i płd-zach. horyzontem.

 

 

ZMIENNA ZAĆMIENIOWA NA DZIŚ

 

ZORZA - zasięg

ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - widoczność

 

POGODA

Obraz satelitarny - Europa

Prognoza pogody - Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.